کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

موضوع بسته شده  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 3 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لزوم داشتن سبکی برای زندگی
۱۵:۲۶, ۱۲/دی/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/خرداد/۹۲ ۸:۴۵ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #1
آواتار

[تصویر: Besmellah2.gif]

یکی از مباحثی که امروزه در محافل داشگاهی و حوزوی کشور مطرح شده مسئله ی سبک زندگیست. رهبر معظم انقلاب اسلامی سبک زندگی را بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن سازی نوین اسلامی خواندند و با دعوت از صاحبان فکر و اندیشه برای پرداختن به این مفهموم مهم، آسیب شناسی وضع موجود، سبک زنگی در ایران و چاره جویی در این زمینه تاکید کردند.

سبک زندگی، آمیزه و معجونیست از فرهنگ و تمدن و به تعبیری می توان گفت مهمترین محصول فرهنگ و تمدن سبک زندگیست.
اگر جامعه را به کارخانه ای تشبیه کنیم; فرهنگ بعد مهندسی فکری و طراحی و نقشه کشی آن را شامل می شود و تمدن بعد فیزیکی، ساختمان و امکانات آن را دربر می گیرد و محصول ایندو، پدیده ایست به نام سبک زندگی.
به بیان دیگر خروجی این نرم افزار و سخت افزار مسیری می سازدبرای سلوک انسانی.

ما اگر از منظر معنویت نگاه کنیم که هدف انسان رستگاری و فلاح است باید به سبک زندگی اهمیت دهیم. اگر به معنویت و رستگاری معنوی اعتقادی هم نداشته باشیم، باز پرداختن به سبک زنگی مهم است.

وقتی به ظاهر ماجرا نگاه می کنیم هزاران کالا از غرب صادر می شود. محصولاتی در حوزه ی صنعت و تکنولوژی، ارتباطات و اطلاعات، دانش و هنر و آموزش، تغذیه، پوشش و آرایش، کامپیوتر و فضای مجازی و ... اما سوال این است که مهمترین محصولی که غرب در پی ترویج آن است چیست؟!
با عبور از ظواهر و قدری تامل در عمق ماجرا می توان گفت محصول استراتژیک تمدن غرب که سعی در فراگیری آن می شود
سبک زندگی یا Life Style است. به نحوی که وقتی سخن از Life Style به میان می آید نخستین مفهموم ملازم آن American Life Style است و این خود گویای اپیدمی سازی فرهنگ زندگی امریکاییست.
تعابیری همچون جهانی سازی، غربی سازی، دهکده ی جهانی و اصطلاحات مشابه انها در واقع بیان دیگری از صدور سبک زنگی مشترک با غرب یا همان American Life Style می باشد.

[تصویر: Lozume_sabke_zendegi.jpg]

[تصویر: JodaKonande1.gif]

خب تا اینجا فقط قصد داشتم مقدمه ای کوتاه از مبحث سبک زندگی رو خدمت شما دوستان ارائه بدم تا وارد اصل جریان تاپیک بشویم.
برای ورود به این این موضوع ابتدا باید به یک سوال اساسی پاسخ دهیم و آن اینکه آیا لزوما برای زندگی باید شیوه و سبک خاصی داشه باشیم؟! آیا نمی توان بدون داشتن این سبک و قانون هم، به اهداف عالیه ی خود برسیم؟!
بدون پاسخگویی به این سوال صحبت کردن از تبین سبک زندگی راه به جایی نخواهد برد.

منتظر نظرات خوب شما دوستان عزیز هستیم.[تصویر: happy.png][تصویر: heart.png]

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۳:۵۳, ۱۵/دی/۹۱
شماره ارسال: #11
آواتار
جناب سید ابراهیم معمولا سوالات خوبی مطرح میکنن!(تجربه سوال کردن ایشونو دارم!)ازشون ممنونم که همیشه باعث تکمیل بار مطالب میشن.بدون اغراق عرض میکنم.

نظراتو خوندم و استفاده ی زیادی کردم.
از نینای عزیز بابت نظر کاملش و از جناب جویای... هم بابت پاسخ های خوبشون ممنونم.
جناب املشی ان شاالله موفق و موید باشید چراکه مباحث قابل استفاده و مفید شما چه مباحث این چنینی و چه تاپیک های شما در بخش سخنرانی ها بارها باعث تلنگر و استفاده ی اینجانب شده و مطمئنم نظر بقیه عزیزان هم همین هست.
در پناه مهربان ترین مهربانان باشید ان شا الله
یا علی(علیه السلام)
۸:۱۶, ۲۶/دی/۹۱
شماره ارسال: #12
آواتار

ابتدا از دوستانی که تا به اینجای بحث نظرشون رو ارائه کردن تشکر می کنم.
SmileHeart

(۱۲/دی/۹۱ ۱۶:۵۵)Reza71 نوشته است:  منم یه سوال دارم....
مگه انسان موجود ازادی نیست؟؟ (با کپی برداری از رو نوشته ی اقا سید ابراهیم )
پس اصلا چرا باید سبک زندگی رو انتخاب کنه؟؟ چرا نباید مثلا همون سبک زندگی رو که خودش دوست داره انتخاب کنه؟؟ حتی اگه سبک زندگی امریکایی یا انگلیسی یا ایتالیایی یا ... باشه؟؟

(۱۲/دی/۹۱ ۱۵:۲۶)مجید املشی نوشته است:  سبک زندگی، آمیزه و معجونیست از فرهنگ و تمدن و به تعبیری می توان گفت مهمترین محصول فرهنگ و تمدن سبک زندگیست.

خب با توجه به نظرات دوستان یک مسئله هست که باید روشن بشه. و اون اینکه اصطلاح سبک زندگی، به مجموعه ی فرهنگ و تمدن یک جامعه بر می گرده و لزوما به شیوه ای که یک فرد به صورت تصادفی بهش می رسه اطلاق نمیشه.
از زاویه ی دیگه می شه اینطور گفت که اگر فردی فکر می کنه برای خودش شیوه ای رو که دوست داره انتخاب کرده، درواقع باز هم تحت تاثیر یک یا چندین سبک زندگی قرار گرفته.
زماني كه از سبك زندگي صحبت میكنیم به يك معنا داريم از خارجي ترين لايه ی رفتارمان صحبت مي كنیم .
آیا این خارجی ترین لایه ی رفتارمون می تونه بدون سبک و قانونی باشه؟!

امیدوارم که در ادامه هم بتونیم از نظرات ارزشمند شما دوستان عزیز استفاده کنیم.

امضای مجید املشی
۹:۳۵, ۲۶/دی/۹۱
شماره ارسال: #13
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
سوالتون یکمی مبهمه
در جواب چیزی که من از سوال فهمیدم،جوامع بشری به شدت پیچیده هستند به طوری که اقای بولدینگ ،در طبقه بندی که داره ،جامعه رو هوشمند تر و پیچیده تر از یک انسان میدونه،چون رفتارش رو فقط میشه اماری بررسی کرد.
یک چرخه ای وجود داره که رفتار جامعه روی فرد و رفتار فرد به طور مستقیم یا غیر مستقیم روی جامعه تاثیر میگذاره،لذا فکر نمیکنم بشه اینا رو از هم تفکیک کرد، به عنوان مثال سیستم دانشگاهی ما باعث میشه دانشجویان تنبل باشن،یا رفتار دانشجویان باعث میشه این سیستم ناکارامد شه؟!!
در قران هم واسه جامعه یا همون امت، خداوند هویت جداگانه ای در نظر گرفته،که حتی یک نفر میتونه با توجه به اینکه یک سبک زندگی در جامعه رایج هست این چرخه رو بشکنه!! مثلا قوم شعیب که سبک زندگی شون کم فروشی بود،به نظر من یک فرد اول شروع میکنه، رو جامعه تاثیر میذار، جامعه مجبور میکنه یه عده از اون سبک پیروی کنن، تاثیر اون عمل در جامعه چند برابر میشه،پس عده بیشتری رو به سمت اون عمل میکشونه و .....
خلاصه حرفم اینه
هر سبک زندگی (اگه به صورت طبیعی و غیر دخالت رسانه و .. در نظر بگیریم) اول از فرد شروع میشه،بعد تو چرخه میفته، در اخر اون جامعه یک یا چند سبک غالب میگیره.البته در وضعیت کنونی که اطلاعات و ارتباطات گسترش یافته مفاهیم خیلی پیچیده تر میشه.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۵:۱۰, ۲۶/دی/۹۱
شماره ارسال: #14
آواتار
سلام
سوال برای بنده هم مبهمه اگه جناب املشی بیشتر توضیح بدن ممنون میشم
یا علی/التماس دعا

امضای شیدا
۱۵:۵۷, ۲۶/دی/۹۱
شماره ارسال: #15
آواتار
بسم الله.

خدمت نیناو شیدای گرامی باید عرض کنم که بحث در مورد چیستی سبک زندگی نیست، ما ابتدا در مورد چگونگی سبک زندگی بحث نمی کنیم.

سخن در مورد چرایی سبک زندگی است؟اشاره مجید عزیز هم روی این مسئله است. (البته فکر کنم. اگر غیر از اینه خودشون بگویند.)

براستی چرا باید در زندگی فردی و اجتماعی مان، مخصوصا فردی از سیاق و روش خاصی بهرمند شویم. با توجه به سوالات قبلی که حقیر در مورد آزادی و اختیار و.... مطرح کردم.

چون جواب کاملی از دوستان نگرفتم دارم باز تکرار میکنم، اینکه چرا آدمی با این قدرت روحی و نفس مختارش خودش را باید تحت تعالیم و تربیت نحله یا گروه خاصی قرار دهد.

امضای سید ابراهیم
[تصویر: 70398176744835468767.png]
۱۸:۵۰, ۲۶/دی/۹۱
شماره ارسال: #16
آواتار
(۲۶/دی/۹۱ ۱۵:۱۰)شیدا نوشته است:  سوال برای بنده هم مبهمه اگه جناب املشی بیشتر توضیح بدن ممنون میشم

(۲۶/دی/۹۱ ۱۵:۵۷)سید ابراهیم نوشته است:  سخن در مورد چرایی سبک زندگی است؟اشاره مجید عزیز هم روی این مسئله است. (البته فکر کنم. اگر غیر از اینه خودشون بگویند.)

چون جواب کاملی از دوستان نگرفتم دارم باز تکرار میکنم، اینکه چرا آدمی با این قدرت روحی و نفس مختارش خودش را باید تحت تعالیم و تربیت نحله یا گروه خاصی قرار دهد.

همانطور که سید ابراهیم عزیز فرمودند هدف ما در این تاپیک بیان چرایی لزوم انتخاب سبکی برای زندگی هست.
امروزه شاهد آن هستیم که این اصطلاح سبک زندگی بسیار مورد توجه است. برای بیان روش صحیحی برای زندگی حتما و حتما باید به این سوال پاسخ دهیم که چرایی لزوم سبک زندگی چیست؟
اول باید بپذیریم که به سبک زندگی برای سعادتمان نیاز داریم و سپس به بیان چگونگی آن بپردازیم.

۱۴:۰۱, ۲۸/دی/۹۱
شماره ارسال: #17
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

(۲۶/دی/۹۱ ۱۵:۵۷)سید ابراهیم نوشته است:  

ببخشید شما جوابهای منو نقد نکردید؟؟

در پناه حق موفق باشید
۱۶:۳۴, ۲۸/دی/۹۱
شماره ارسال: #18
آواتار
سلام خدمت شما.از آقای املشی برای ایجاد تاپیک خوبشون تشکر میکنم.
و اما جواب آقای سید ابراهیم بزرگوار از نظر بنده:
اینکه شما میگین انسان موجود آزادیه،پس در انتخاب سبکش هم آزاده.و اینکه چه سبکی رو بخواد انتخاب کنه با توجه به تجربیاتش از زندگی اطراف ،انتخاب میکنه.و لزوم انتخاب سبک در زندگی افراد برای اینه که ما بدونیم هدفمون چیه و چه راهی و سبکی میتونه مارو به هدفمون نزدیکتر کنه.
امیدوارم دوستان بیشتری در بحث شرکت کنند.تا از نظراتشون استفاده کنیم.

امضای ترنم
آب را گل نكنید . . .
شاید از دور علمدار حسین،
مشك طفلان بر دوش،
زخم و خون بر اندام،
می رسد تا كه از این آب روان،
پر كند مشك تهی، ببرد جرعه آبی برساند به حرم،
تا علی اصغر بی شیر رباب، نفسش تازه شود و بخوابد آرام . . .
آب را گل نكنید . . .

۲۲:۲۰, ۲۸/دی/۹۱
شماره ارسال: #19
آواتار
خدمت ضحی گرامی پاسخ هایی که داده بودید حقیر را قانع نکرد. کامل نبود. بیایید فعلا روی همین بحث متمرکز شویم. همین که در بالا باز اشاره کردم، چرا انسان مختار باید مقید شود به یک نوع و سبک خاصی.

در جواب 1366 گرامی: جواب حقیر داده نشد. چه دلیلی است برای اینکه بگوییم برای به هدف رسیدن رعایت سبک و شیوه خاصی لازم است.
و سوال بعدی اصلا چرا باید هدفی را دنبال کند.... حقیقتا بیایید روی این دقت کنیم.
چرا هدف برای یک انسان آزاد و مختار باید مهم باشد که بخواهد زندگی لذت بخشش را و راحتی و آسایشش را رها کرده و خودش را مقید به نوع خاصی از زندگی کند، چرا باید خودش را محدود به اوامری کند که در نهیات به یک هدف برسد؟؟؟؟؟Huh
۲:۵۸, ۲۹/دی/۹۱
شماره ارسال: #20
آواتار
اول اینکه انسان تا هدف نداشته باشه(حالا هدف ها وابسته به انتخاب بشره،که چه هدفی داشته باشه)زندگیش پوچه.
خب جناب سید ابراهیم هدف نمیتونه جلوی آسایش افراد رو بگیره!!!!!چرا؟؟؟؟چون مثلا یک انسان خوش گذران هدفش از زندگی خوش گذرانیست و برای بالا بردن سطح خوش گذرانی مدام دنبال برنامه ریزی های متنوع میگردد.
و یا یک انسان که هدفش رسیدن به خداست طبق همون برنامه ریزی میکند.
پس برنامه ای که برای زندگیمون در نظر میگیریم مانع آسایش و راحتی نمیشود.چون با توجه به روحیات خودمون انتخابش کردیم.
فکر کنم اصل سوالتون زیادی از حد مبهمه!!!!!!!!!!Angelیا من خیلی متوجه نمیشمSmile.در هر صورت امیدوارم بزرگان تالار در بحث شرکت کنن که ما هم از نظراتشون استفاده کنیم
موضوع بسته شده  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]