کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آسان ترین راه عملی برای ترک رذایل نفسانی و رفتن راه خدا!(خیلی مهم)
۲۲:۳۳, ۱۸/بهمن/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/بهمن/۹۱ ۲:۵۷ توسط وحید110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
به نام خدا
برای رفتن راه خدا باید ترک رذایل اخلاقی کرد!
برای این مهم 2 راه وجود داره
اول اینکه دونه دونه رذایل رو در وجودمون شناسایی کنیم و از بین ببریم
مثل حسد و کبر و ... که بسیار مشکل و طاقت فرساست و نفس به سختی زیر بارش میره . حسد رو میبری کبر میاد . کبر میره اون یکی میاد
راه دوم اینه که ما بفهمیم ریشه همش نفس هست و خود نفس رو تعمیر کنیم ! اونم با توحید !!!

یعنی وقتی ما دچار غرور میشیم برای خدمون وجودی در برابر خدا قایلیم . وقتی مضطرب هستیم به خدا ایمان نداریم و ...
یعنی کلا نفسمون خودش رو جلوی خدا کسی حساب میکنه!! و ادعای ربوبیت داره برای خودش!

باز برای رام کردن نفس 2 راه وجود داره . ریاضت که باز مشکله و کار کمتر کسیه !

و محبت Heart

محبت هم راه سریعتریه و هم اسون و شیرین . (که نتیجه همون ریاضت هم اگر به جایی برسه میشه همین محبت)

مثلا ما اگر بخواهیم به زور کاری رو انجام بدیم اگر هم انجام بدیم درست حسابی نیست و خیلی بهمون فشار میاد

اما همون کار رو صد برابر سخت تر حاضرین به خاطر عشقمون و یا محبتمون به هر چیزی انجام بدیم. از محبت خارها ....

یعنی اگر محبت بیاد دیگه هیچ کاری انجامش سخت نیست و مشکل ترین اعمال برای ما راحت شده و بلکه شیرین میشود
به قول شاعر :

رقص کنان زیر شمشیر غمش میرویم !!

حالا نکته اینه که محبت چطوری ایجاد میشه ؟!!! اونم اینقدری قوی که کوه رو مثل فرهاد از جا بکنه !!؟؟؟

این محبت تلقینی نیست که بخواهیم به زور ایجاد کنیم !

باید لوازمش فراهم بشود

اما راه محبت از قول حضرت حق

- جمعى در حضور پيغمبر (صلي الله عليه و آله) ادعاى محبت پروردگار كردند، در حالى كه "عمل" به برنامه‏هاى الهى در آنها كمتر ديده مى‏شد، آيات 31 و 32 نازل گرديد و به آنها پاسخ گفت

قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

• بگو : اگر خدا را دوست می داريد از من پيروی کنيد تا او نيز شما را دوست بدارد و گناهانتان را بيامرزد ، که آمرزنده و مهربان است

اول باید بدونیم تبعیت یعنی چی؟
بعد بدونیم چطور باید تابع بود ؟!

برای رفتن این راه باید ابتدا از نظر عقلی و با برهان خدا را شناخت . صفات خدا را شناخت و به او اطمینان نمود
پیامبر خدا را شناخت و ایشان را درک کرد و پیرامون مقام و منزلت ایشان در نزد خدا و ایاتی که در شان ایشان نازل شده و ... شناخت کافی بدست اورد

انگاه باید به گفته قران کریم از ایشان تبعیت نمود تا خداوند گناهان ما را ببخشد . دوستمان داشته باشد و محبت خود را در قلب ما قرار دهد .

تبعیت یعنی اینکه با مطالعه رفتار و کردار و منش و راه رو رسم زندگی پیامبر (و ائمه) سعی کنیم تمام اعمال انها را بدون هیچ چشم داشتی انجام دهیم .
اگر پیامبر اول دست راست را در پیراهن میکرد بعد دست چپ را به نیت تبعیت از رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) ان کار را انجام داد (چون به گفته خدا ایشان خالی از هوا و هوس و الگوی حسنه هستند )

در این باب مطالعه کتاب سنن النبی علامه طباطبایی و کتاب خاتم النبیین توصیه میشود
(خواهران هم در امور مخصوص به زنان از حضرت فاطمه (سلام الله علیها) باید تبعیت کنند )

در مورد تبعیت حضرت سلمان نمونه خوبی است . ایشان جای پای خود را هم جای پای حضرت امیر (علیه السلام) مینهادند و به مقامی رسیدند که پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) در مورد ایشان فرمود سلمان از ما اهل بیت است !!!و او علم اولین و اخرین را میداند

و هنگامی که محبت امد دیگر

گل در بر و می در کف و معشوق به کام است. سلطان جهانم به چنین روز غلام است

التماس دعا
[/i]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۸:۰۴, ۱۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/بهمن/۹۲ ۱۸:۴۲ توسط وحید110.)
شماره ارسال: #21
آواتار
ببین رضا جان . عرفا میگن عشق مجازی یه پل هست که اکثرا روش میمونن .

اما عشق به خدا ۳ تا مرحله داره . اول ارادت

یعنی شما به خدا ارادت پیدا میکنید شاید علاقه ای هم نباشه .

دوم محبت . یعنی دوست دارید خدا را

سوم عشق ...

حالا اینها چطوری میاد

محبت خداوند اگر بیاد زندگی شیرین میشه . سختی معنی نمیده عبادت با شوقه

اما چطوری میاد ؟ این رو باید خودش بده اما ما باید مقدماتش رو فراهم کنیم

مقدماتش هم طبق ایه قران http://forum.bidari-andishe.ir/thread-23809.html در این تاپیک صحبت کردیم

دوم مرور همیشکی نعمات خداونده

سوم توسل و نشت و برخاست با اونایی که محبت خدا توی دلشونه

اصلا واسه یه عده خاص نیست

حالا چرا وقتی میری سمت خدا یهویی میخوری زمین .
به چند علته یکی اینکه خدا میخواد از گناهان گذشته پاک بشی تا نفست پاک بشه یتونی بری طرفش و محبتش بیاد و ....

یکی اینکه نفست رو بشکنه که بفهمی هیچی نیستی . و هر چی بفهمی هیچی نیستی کاسه محبت و عشق و دانایی و دارایی رو پرتر میکنه

http://www.sadeghin.ir/Download/Audio/Ma...365-10.mp3

این رو هم گوش کن . یکی از عرفای بزرگ هستند ایشون
۱۹:۲۰, ۱۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #22

با تشکر وحید عزیز !
ولی مشکل من با خدا حل نشد , نمیشه که یکی مثه پیامبر بگه نماز معراج مومن است و من در نماز مشکلات روزانم رو حل کنم و مسائل ریاضی رو واسش راه حل پیدا کنم ! خیلی از مواردی که توی طول روز یادم میره به کمک نماز به یاد میارم Big Grin

نقل قول:اصلا واسه یه عده خاص نیست

باور کن که هست ...امثال ما رو وچنان له و لورده میکنن توی امتحانات الهی که هیچی ازمون باقی نمیمونه ! تا به امروز زندگی هیچی از خدا نفهمیدیم .
هر چقدر هم میخوایم خدا رو دوست داشته باشیم انگار نه انگار ! لامصب لودر و غلطک میندازه روت ! به قول پسرخالم تمام تلاش خدا بر اینه که بگه اصلا وجود نداره Smile.
داستان رجب علی رو که شنیدین ؟
باور کن الان من به جای رجب علی بودم و به جای یکبار ...یک سال به صورت متوالی از دست اون خانم فرار میکردم هیچ اتفاقی نمی افتاد ... میگن چشمتو از نامحرم بگیری خدا به جاش شیرینی بهت میده که تو قلبت حس میکنی ...ما که چیزی به غیر از سنگ فرش های توی خیابون ندیدیم ! نماز اول وقت بخون خدا کمکت میکنه ! انگار نه انگار !
الان هم لابد میگی خدا میخواد صبرتو بسنجه ! بعد هم که بیخیال عشق خدا میشی میگن هر کسی که نمیتونه خدا رو انتخاب کنه و بهش عشق بورزه !خدائیش ما بازیچه هایی بیش نیستیم ... هر چی میگیم توی جواب میگن :

تسلیم
صبر
توکل
رضا

خب ما که هیچی از خدا نمیدونیم چه دلیلی داره خودمونو در راهش به فنا بدیم اخرشم بگن شما نتونستی به خدا برسی ...در بغلی رو بزن جهنمه Sad

اون فایل رو هم گوش میکنم بعد نظرمو میگم !
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۰:۱۶, ۱۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/بهمن/۹۲ ۲۰:۱۷ توسط وحید110.)
شماره ارسال: #23
آواتار
ببین رضا جان تا وقتی این نظرت در مورد خداست یعنی اصلا به عنوان قدرت برتر همه چیز دان قبولش نداری .
الان خودت رو در مقابلش ادم حساب میکنی . چیز حساب میکنی . نظرت رو داری در مقابل نظرش میزاری

همه اینها برای اینه که منیت رو بشکنی . ولی هنوز نشکسته و تا نشکسته ادامه داره

امثال ما و امثال اونها ... هیچ کس بدون اینها به جایی نرسیده . دیگه از پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) که بالاتر نیست

به هر حال راهش اینی بود که از قول خدا و علمای بزرگ گفتم خدمتتون . دیگه خود دانی .

یه حدیث داریم میفرماید امام باقر که اگر بنده ای با گرفتن تمام دنیا به ایمانش کمک بشه خدا بهش میده و اگر بنده ای با فقر باز خدا بهش میده

در مورد رجب علی هم اتفاقا برای خیلی ها پیش اومده و خبری نشده . چون اون خبر نشونه ایمان نیست . به قول ایت الله حایری اگر کسی با گرفتن این هدایا بهتر باشه براش بهش میدن و ار بد باشه نمیدن .

در ضمن این لودر و غلطک ها باید صاف کنن یه چیزایی رو . خیلی ها و شاید همه میگذرونند این رو .

در ضمن این دوره هم رد میشه . بعدش هی میگی ای کاش بهره بیشتری برده بودم ازش ...

راستی یه چیز دیگه . این لودر و غلطکه نشونه اینه که خدا دوست داره . شک نکن Wink
۲۰:۴۳, ۱۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/بهمن/۹۲ ۲۰:۴۶ توسط Reza2035.)
شماره ارسال: #24

نقل قول:بعدش هی میگی ای کاش بهره بیشتری برده بودم ازش ...

وحید من بدبختم , اخرش هم کنار موتور خونه ی جهنم میفرستن Smile
دمت گرم بابت جواب هات
۲۰:۴۸, ۱۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #25
آواتار
خواهش میکنم .

والا نه اونایی که اعمال زیادی دارن جتما میرن بهشت!

نه اونایی که گناه زیاد دارن جهنم!!

ولی اونایی که از رحمت خدا ناامیدن ممکنه حتما برن جهنم!!!

Wink

این نیز بگذرد رضا جان
۲۰:۵۱, ۱۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #26
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
به نظرمن دین خداخیلی سخته....خیلی...
ونظرم براینه که بین گناه ومجازات انسان درقیامت توازنی وجونداره....
خدابدترآدمو مجازات میکنه دراون دنیا....
نمونش همین عذابایییکه میخونیم توکتابای مختلف....
فکرنمیکنم اینیکه گفته میشه بابت هرگناه50000هزارسال باید عذاب بکشی منصفانه باشه...!
یاعلی مدد...
۲۰:۵۶, ۱۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #27

نقل قول:ولی اونایی که از رحمت خدا ناامیدن ممکنه حتما برن جهنم!!!

دیدی گفتم اخرش میگن در بغلی رو بزن جهنمه Smile
۲۱:۰۰, ۱۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #28
آواتار
(۱۸/بهمن/۹۲ ۲۰:۵۱)Fateme135 نوشته است:  بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
به نظرمن دین خداخیلی سخته....خیلی...
ونظرم براینه که بین گناه ومجازات انسان درقیامت توازنی وجونداره....
خدابدترآدمو مجازات میکنه دراون دنیا....
نمونش همین عذابایییکه میخونیم توکتابای مختلف....
فکرنمیکنم اینیکه گفته میشه بابت هرگناه50000هزارسال باید عذاب بکشی منصفانه باشه...!
یاعلی مدد...

نه اینطوری نیست . بد به عرض رسیده ...

(۱۸/بهمن/۹۲ ۲۰:۵۶)Reza2035 نوشته است:  دیدی گفتم اخرش میگن در بغلی رو بزن جهنمه Smile

من گفتم نا امید از رحمت خدا نباش .
نگفتم نا امید باش و برو در بغل رو بزن .
خوب همین در جلویی رو بزن Wink

منم مامور تقسیم بهشت و جهنم نیستم!!
۲۱:۰۷, ۱۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/بهمن/۹۲ ۲۱:۰۸ توسط انتصـار.)
شماره ارسال: #29
آواتار
دوستان لطفا این سخنرانی گوش بدن راجع به همین جهنم و عذاب و ...

خدا ارحم الراحمینه ...
http://bidarbash.net/523/%D8%A7%D8%B1%D8...D9%86.html
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا