کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 4 رای - 4.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقد و بررسی فیلم " جنگ جهانی زد - World War Z "
۱۱:۵۹, ۱۴/تیر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/آبان/۹۲ ۱۹:۱۹ توسط Reza2035.)
شماره ارسال: #1
آواتار
فرهنگ عامه تولیدی توسط دستگاه فرهنگی آمریکا به عنوان یک فرهنگِ آنتاگونیست‌پرور، همواره ضد قهرمان‌های عدیده‌ای را به جامعه بشریت معرفی کرده است؛ خون آشام، دراکولا، مومیایی و گرگینه فقط نمونه‌هایی از این ضد قهرمان‌ها هستند که مخصوصا با ظهور هالیوود بر شهرتشان روز به روز افزوده شد.
این روند خلق ضد قهرمان‌ها تا آنجا پیش رفت که در سال 1968 فیلم «Night of The Living Dead» یا «شبی که زندگی مرد» توسط جرج رومرو (George A. Romero) ساخته شد و در پی آن ضد قهرمان جدیدی با عنوان «زامبی» رسما وارد ادبیات عامیانه مردم دنیا شد گرچه موجودی به نام زامبی پیش از این هم در فرهنگ عامه امریکا وجود داشت، ولی روایت‌های جرج رومرو انسجام تازه‌ای به آن بخشید و به‌خاطر همین بود که بسیاری، فیلم‌های او را آغازگر ژانر زامبی عنوان کرده‌اند.
زامبی‌ها، مرده‌های متحرکِ ترسناک و بی‌مغز و بی‌روحی هستند که معمولا آرام حرکت می‌کنند و علاقه زیادی به خوردن گوشت و مغز انسان دارند و از طریق گاز گرفتن و وارد کردن بزاق خود به بدن قربانیان‌شان آنها را همانند خود به یک مرده متحرک تبدیل می‌کنند.
فیلمهای «Dawn of the Dead (1978)» «Day of the Dead (1985)»، «Beetle Juice (1988)» ، Shaun of the Dead (2004)، 28 Weeks Later (2007)، I Am Legend (2007)، Zombieland (2009) و سری فیلمهایِ Resident Evil که از روی بازی کامپیوتری معروفی به همین عنوان ساخته شده‌اند، فقط نمونه‌هایی از فیلم‌های فراوان ساخته شده با محوریت زامبی‌ها است.
[تصویر: 13920413000484_PhotoL.jpg]
این حجم تاثیرگذاری زامبی‌ها تا جایی است که پس از ساخت بازی Resident Evil در کنسول پلی‌استیشن در سال 1996 و موفقیت چشم‌گیر فروش جهانی آن، لقب نخستین بازی کامپیوتری که فیلم سینمایی آن ساخته شد به این بازی زامبی‌محور تعلق گرفت و نخستین قسمت از فیلم آن که تاکنون 5 قسمت از آن ساخته شده است در سال 2002 ساخته شد.
[تصویر: 13920413000459_PhotoL.jpg]
سمت راست: فیلم رزیدنت – سمت چپ: گیم رزیدنت اویل

همچنین پس از ورود زامبی‌ها به سریال‌های تلویزیونی، «فرانک دارابونت» کارگردان معروف فیلم «رهایی از شائوشنگ» در سال 2010 شروع به ساخت سریالی با عنوان «The Walking Dead» و با موضوع فراگیر شدن ویروسِ زامبی در آخرالزمان نمود که تا امروز سه فصل از آن پخش شده است و آخرین قسمت از فصل سوم این سریال در سیستم سنجش مخاطب تلویزیونی نیلسن (Nielsen ratings) در آمریکا رکورد تعداد بیننده یک سریال درام تلویزیونی را شکست.
[تصویر: 13920413000463_PhotoL.jpg]
پوستر سریال «مرده های متحرک»

این روند پروپاگاندا برای زامبی تا جایی پیش رفته که هر سال 12 اکتبر روز جهانی زامبی نامگذاری شده و در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی در این روز مردم با ظاهری زامبی‌گونه به خیابان آمده و کارناوال زامبی(Zombie walk) برگزار می‌کنند.
[تصویر: 13920413000464_PhotoL.jpg]
12 اکتبر، روز کارناوال زامبی

با یک بررسی آماری در سایت IMDb این طور بدست آمد که از سال 1966 تا امروز حدودا 300 فیلم با موضوع یا حضور زامبی‌ها در سینمای جهان ساخته شده که بیش از نصف این آثار یعنی چیزی حدود 158 فیلم از این بین، بعد از سال 2001 میلادی ساخته شده‌اند.
اگر نموداری رسم کنیم که محور افقی آن بازه‌های پنج ساله از سال 1966 تا 2013 بوده و محور عمودی آن تعداد فیلم‌های با موضوع زامبیِ ساخته شده در هر یک از این بازه‌ها باشد نتایج بسیار مهم و قابل توجهی بدست می‌آید.
[تصویر: 13920413000465_PhotoL.jpg]
روند تولید فیلمهای با موضوع زامبی

این نمودار نشان می‌دهد که روند تولید آثار مرتبط با زامبی تا حوالی سال 1990 رو به افزایش بوده و پس از آن تا سال 2001 رو به کاهش می‌گذارد و سپس از سال 2001 تا 2013 روند این تولیدات با شیب بسیار زیادی نسبت به قبل افزایش می‌یابد. اگر رخدادهای مهم این سال‌ها را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که روند رو به رشد اول تا سال 1990-1991 همزمان است با پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی سابق، در این برهه از زمان، دو جریان در سینمای آمریکا قوت می‌گیرد، یکی جریان شوروی‌هراسی و یکی جریان زامبی‌هراسی که هر دو جریان، صاحب فیلم‌های مهمی در دهه 80 میلادی هستند.
بعد از جنگ سرد مشاهده می‌کنیم که آمریکا که آن روزها به قطب بلامنازع دنیا تبدیل شده است کمی آتش توپخانه سینمای خود را کاهش داده و جریانات دشمن‌هراسانه را در سینمای خود به شدت فرو می‌کاهد اما با ظهور القاعده و طالبان و واقعه یازده سپتامبر که خود آمریکا نقشی اساسی در شکل گیری آن داشت شاهد آن هستیم که روند ساخت فیلم‌های با موضوع زامبی به شدت در سینما و تلویزیون آمریکا سرعت می‌گیرد تا جاییکه همانطور که گفته شد تعداد فیلم‌ها و سریال‌های زامبی محورِ تولیدی بعد از سال 2001 از تمام تولیدات پیش از آن بیشتر است.
در واقع این اسلام بود که در این سال‌ها قدرتش رو به افزایش بود و آمریکا می‌خواست با پدید آوردن طالبان، پنجه در چهره اسلام بیافکند و با حضور مستقیم نظامی خود در منطقه خاورمیانه از رشد این قدرت نوظهور جلوگیری به عمل آورد و این شد که این بار روند اسلام‌هراسی و روند زامبی‌هراسی در آمریکا به‌طور همزمان رو به رشد و افزایش گذاشت.
از آنجا که زامبی یک موجود خیالی است هر نویسنده و کارگردانی تغییر و تحولی در ویژگی‌ها و داستان‌های مرتبط با زامبی‌ها ایجاد می‌کند؛ این ابداعات در سال‌های گذشته به خلق لغات و مفاهیم جدیدی مرتبط با زامبی‌ها منتهی شده است.
یکی از این لغات جدید لغت «Zombieland» (سرزمین زامبی‌ها) است که توسط فیلمی با همین نام در سال 2009 پا به ادبیات زامبی‌ئی گذاشت؛ همچنین در همین سال 2009 برای اولین بار لغت زامبی به یک گروه نسبت داده شد و در این سال در نروژ فیلمی ساخته شد به نام «Dead Snow» (برف مرده) که در آن نازی‌ها در شمایلِ زامبی به خطری برای پایان زندگی بشریت تبدیل شدند.
از سوی دیگر دو مفهوم «زامبی» و «آخرالزمان» (Apocalypse) تا جایی به هم گره خورده‌اند که عبارتی با عنوان «Zombie apocalypse» تبدیل به یک کلید واژه در تمام فیلم‌ها و داستان‌های زامبی‌ئی شده است چرا که زامبی‌ها همواره به مانند ویروس به دنبال شیوع دادن بیماری خود به تمام بشریت بوده و خبر از نزدیک بودن پایان حیات بشریت می‌دهند.
همچنین لغت «تروریست» که پس از سال 2000 بطور فزاینده‌ای در ادبیات آمریکایی به مسلمانان نسبت داده می‌شد در این سال‌ها کنار لغت زامبی قرار گرفت و زامبی‌ها گاهی اوقات در قالب تروریست در فیلم‌ها نمایان شدند.
[تصویر: 13920413000466_PhotoL.jpg]
پوستر فیلم نروژی Dead Snow که در آن نازی ها در قالب زامبی به دنیا بازگشته اند

اواسط سال 2011 بود که اوباما اعلام کرد در یک عملیات سری، نیروهای ویژه آمریکا در پاکستان موفق شده‌اند «اسامه بن لادن» را به ضرب گلوله بکشند و جنازه آن را در اختیار بگیرند؛ مدتی نگذشت که مقامات آمریکایی اعلام کردند: «از آنجا که پیدا کردن کشوری که مایل به پذیرفتن باقی‌مانده این تروریست تحت تعقیب باشد، کار دشواری بود، جنازه وی با رعایت سنت‌های اسلامی به دریا انداخته شد!» تنها یک سال از این رخداد گذشته بود که سیر ساختن فیلم‌ها و مستندهای مرتبط با دستگیر کردن بن لادن آغاز شد.
برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2012 ساخت این فیلم‌ها را معنادارتر می کرد. «Zero Dark Thirty» (سی دقیقه بامداد) مطرح‌ترین فیلمی است که با موضوع داستان دستگیری بن لادن، توسط «کاترین بیگلو» در سال 2012 ساخته شد و با رانت، به‌طور محدود اکران خود را 10 روز پیش از پایان سال 2012 (19 دسامبر 2012) آغاز کرد تا بتواند در اسکار 2013 شرکت کند و جوایز عدیده‌ای را از آن خود نماید.
اما پیش از این فیلم، نخستین فیلمی که راجع به بن‌لادن ساخته شد، فیلمی بود با عنوان «Osombie» که نام آن تشکیل شده بود از دو لغت «Osame + Zombie». فیلمی آمریکایی و به ظاهر مستقل که در سالروزِ مرگ بن‌لادن برای نخستین بار اکران شد و در ذیل عنوان آن نوشته شده بود: «The Axis of Evil Dead» (مرگ محور شرارت) اما محتوای آن معنای دیگری داشت.
در ابتدای این فیلم نشان داده می‌شود که جنازه بن‌لادن به آب افتاده می‌شود و سپس بن لادن در ظاهر یک زامبی این بار از دریا ظهور می‌کند و سپس به افغانستان رفته و ارتشی از زامبی‌های مسلمان تشکیل می‌دهد تا آخرالزمان را برپا کرده و دنیا را نابود کند.
در این فیلم که چندان هم صدا نکرد برای اولین بار دو جریان اسلام‌هراسی و زامبی‌هراسی به هم رسیدند و برچسب زامبی به مسلمانان نسبت داده شد؛ زامبی‌هایی که الله‌اکبرگویان به‌دنبال خوردن گوشت دیگر انسان‌ها و انتقال ویروس خود به آنها هستند.
[تصویر: 13920413000467_PhotoL.jpg]
پوستر فیلم Osombie، ساخت سالِ 2012، نفرِ وسطِ پوستر، زامبی شده ی بن لادن است!

اول فوریه 2013 بود که نخستین فیلم زامبی‌ئی امسال با نام «Warm Bodies» ساخته شد؛ این فیلم در ژانر نوظهور کمدی ـ ترسناک ساخته شده و داستانش راجع به یک زامبی است که پس از رخ دادن آخرالزمان می‌خواهد دوباره به زندگی عادی بازگردد.
در این فیلم نشان داده می‌شود که تنها بازماندگان بشریت در آمریکا دیوار حائلی بین خودشان و زامبی‌ها کشیده‌اند که مانع ورود زامبی‌ها به محل زندگیشان شود.
این فیلم در گیشه هم موفق عمل کرد و در اکران جهانی توانست تقریبا دو برابرِ بودجه 57 میلیون دلاری خود فروش داشته باشد.
[تصویر: 13920413000469_PhotoL.jpg]
تصویر دیوار حائل بین انسانها و زامبیها در فیلم Warm Bodies ساخته سال 2013

پس تا اینجا اشاره شد به هم نشین‌شدن کلمه «زامبی» با مفاهیم و عباراتی همچون «اسلام»، «دیوار حائل»، «تروریسم»، «آخرالزمان» و «سرزمین زامبی‌ها» اما در هفته‌ای که گذشت فیلمی در 3600 سالن در آمریکا رونمایی شد که در آن از زامبی‌هایی با مختصاتی جدید پرده برداری شد.
فیلمنامه فیلم «World War Z» (جنگ جهانی زِد) با بازی بازیگر سوپراستار مطرح امریکایی، «برد پیت» برگرفته از کتابی با همین عنوان است. کتاب «جنگ جهانی زِد: تاریخ شفاهی جنگ زامبی‌ها» نوشته «Max Brooks» انتشار یافته در سال 2006 است و مکس بروکس که یهودیت را از پدرش به ارث برده است فوق تخصص نگارش داستان‌های مرتبط با زامبی‌هاست.
[تصویر: 13920413000470_PhotoL.jpg]
سمت چپ «مکس بروکز»، سمت راست پدر یهودی مکس

به نظر می رسد که نام World War Z ناظر به سه محتوا انتخاب شده است. دو محتوای اول در نخستین لایه و محتوای سوم در لایه بعدی به نظر می‌رسند؛ حرف Z نخستین حرف عبارت Zombie است، از سوی دیگر آخرین حرف از حروف الفبای انگلیسی هم هست که می تواند کنایه‌ای باشد از آخرین جنگ جهانی که یک پای این آخرالزمان را زامبی‌ها تشکیل می‌دهند اما از آنجا که عبارت «Zionist» (صهیونیست) هم با Z شروع می‌شود، می‌توان اینطور احتمال داد که با توجه به محتوای فیلم و کتاب، خالقان این اثر پای دیگر جنگ جهانی آخر را صهیونیست‌ها می‌دانند؛ نبردی آخرالزمانی بین زامبی‌ها و صهیونیست‌ها.
[تصویر: 13920413000471_PhotoL.jpg]
پوستر فیلم «جنگ جهانی زِد» با بازی «برد پیت»

داستان کتاب که در فیلم با مقداری تغییر و تخلیص مواجه شده است راجع به شیوع ویروس زامبی از یک کودک چینی است؛ این ویروس از چین شروع می‌شود و به تدریج سراسر دنیا را فرا می‌گیرد اما محل اصلی جنگ زامبی‌ها بیت‌المقدس یا به قول صهیونیست‌ها اورشلیم است، جایی‌که صهیونیستها از ترس زامبی‌های فلسطینی پشت دیوار حائل در حال عبادت هستند و توسط دیوار حائل می‌خواهند مانع رسیدن ویروس زامبی‌ها به سرزمین‌های اشغالی شوند.
نحوه به تصویر کشیدن مسلمانان فلسطینی در شمایل زامبی و ارائه کاربردی جدید برای دیوار حائل (مانع شدن از ورود زامبی‌های فلسطینی به خاک اسرائیل) و تبدیل فلسطین به Zombieland (سرزمین زامبی‌ها) و تبلیغ جنگ جهانی‌ئی که یک طرف آن مظلومان صهیونیست و طرف دیگر آن زامبی‌های مسلمان هستند! همه و همه عبارات و محتواهای تازه‌ای هستند که با مسیری که در ابتدای متن ترسیم شد به نظر می‌رسد روند اسلام‌هراسی در سینمای هالیوود را وارد مرحله تازه‌ای کرده‌اند.
[تصویر: 13920413000473_PhotoL.jpg]
مسلمانان زامبی شده فلسطینی در حال بالا رفتن از دیوار حائل و هجوم به سمت اسرائیلی ها!

همه آنچه از نظر گذشت آن زمان جالب‌تر می‌شود که متوجه می شویم فیلم «جنگ جهانی زد» با بودجه تولید 190 میلیون دلاری پرخرج‌ترین فیلم تاریخ سینمای زامبی است که بودجه نهایی آن در سایت «Boxoffice»، مبلغ 260 میلیون دلار قید شده است. یعنی بودجه‌ای که 6 کمپانی سرمایه‌گذار این فیلم یعنی Plan B Entertainment، Apparatus Productions، GK Films، Hemisphere Media Capital، Latina Pictures و Paramount Pictures فقط برای تبلیغات این فیلم خرج کرده‌اند، رقم سرسام آوری بالغ بر 70 میلیون دلار است!
نکته قابل تامل دیگر هم سه بار تغییر در تخمین بودجه فیلم در سایت IMDb است که ابتدا بودجه این فیلم را 200 میلیون دلار و پس از سه روز 170 میلیون دلار و در نهایت 190 میلیون دلار اعلام کرد! رقمی که به نظر می‌رسد بخاطر ترس از عدم فروش مناسب جهانی با کمی تزلزل اعلام می‌شود تا شکست احتمالی این فیلم در گیشه آنچنان که باید و شاید به نظر نرسد. چرا که در اولین هفته اکران در جهان، این فیلم تنها با 169 میلیون دلار فروش (90 میلیون پایین‌تر از بودجه خود) در مقام دوم گیشه و پس از انیمیشن «دانشگاه هیولاها» قرار گرفت.
[تصویر: 13920413000475_PhotoL.jpg]
بودجه مجموع فیلم در سایت گیشه امریکا Boxoffice

اما هنوز جای این سوال باقی می‌ماند که چرا 260 میلیون دلار برای یک فیلم خرج می‌شود تا دو عبارت زامبی و اسلام در قالبی آخرالزمانی همنشین شوند؟ از دیدگاه سرمایه‌گذاران هالیوود چه ارتباطی بین مسلمانان و زامبی‌ها وجود دارد؟ شاید بتوان بهترین پاسخ‌ها را در دو مصاحبه مکس بروکز به عنوان تئوری پرداز زامبی‌ها و نویسنده کتاب «جنگ جهانی زِد» یافت.
در مصاحبه اولی که در تاریخ 15 ژانویه 2009 با هفته نامه خبری Publishers Weekly آمریکا انجام شده وی تاکید می‌کند که معتقد است «زامبی‌ها این اجازه را به مردم می‌دهند که با نگرانی‌هایشان راجع به پایان دنیا کنار بیایند.»
بروکز در ادامه می‌افزاید: زامبی‌ها من را بیش از هر موجود افسانه‌ای دیگر می‌ترسانند، چرا که آنها تمام قانون‌ها را می‌شکنند؛ برای یافتن گرگینه‌ها، خون آشام‌ها، مومیایی‌ها و کوسه‌های غول پیکر بایست به دنبالشان بگردی ولی زامبی‌ها خودشان به سوی تو می‌آیند. زامبی‌ها مثل یک نابودگر عمل نمی‌کنند، بلکه مثل یک ویروس عمل می‌کنند و این دلیل اصلی ترس من از آنهاست. یک نابودگر به طور طبیعی باهوش است ... ولی ویروس فقط می‌خواهد گسترش پیدا کند، آلوده و نابود کند، برایش مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد، یک نوع بی‌فکری پشت رفتارهای اوست.»
در جای دیگر مکس بروکز در مصاحبه‌ای که در تاریخ 19 سپتامبر 2008 با واشنگتن‌پست انجام می‌دهد، در پاسخ به سوالی راجع به اینکه «چگونه تروریست‌ها و زامبی‌ها را در کنار هم قرار داده و مقایسه می‌کند»، می‌گوید: «فقدان قدرت فکر کردن همیشه آن چیزی است که باعث ترس من از زامبی‌ها می‌شود، ایده‌ای که می‌گوید هیچ سرزمین بی طرفی وجود ندارد، هیچ اتاق مذاکره‌ای وجود ندارد ... هرگونه افراطی‌گریِ غیرعقلانی مرا می‌ترساند و ما در دورانی زندگی می‌کنیم که پر است از افراطی‌گری‌ها.»


متاسفانه مجال ارائه براهین در این نوشتار محیا نیست وگرنه می‌شد به سادگی تایید کرد که تمامی ویژگی‌هایی که مکس بروکز به عنوان یکی از تئوری‌پردازان زامبی‌ها مطرح می‌کند دقیقا همان خطوطی هستند که سالهاست دستگاه تبلیغاتی امریکا آنها را علیه «اسلامِ مقاومت» استفاده می‌کند؛ ویژگی هایی نظیر «افراطی‌گری»، «عدم پیروی از قانون‌های جهانی»، «حرکت ویروس‌وار»، «حرکاتی که نتیجه‌اش برایشان مهم نیست»، «حملات انتحاری»، «بی‌فکر و غیرمنطقی و غیرقابل مذاکره بودن» و...
در پایان این نوشتار اشاره‌ای می‌کنم به بخشی از داستان کتاب World War Z که با توجه به نسخه منتشر شده در فضای مجازی از فیلم این کتاب و خلاصه‌ها و مطالب نوشته شده راجع به این فیلم به نظر می‌رسد این بخش از کتاب در فیلم آورده نشده است.
در فیلم اشاره می‌شود که ویروس زامبی به پاکستان می‌رسد و سپس زامبی‌های مسلمان پاکستانی از طریق مرز وارد خاک ایران می‌شوند. وقتی تلاش‌های دولت ایران برای جلوگیری از ورود زامبی‌ها به داخل خاک ایران جواب نمی‌دهد، ایران تلاش می‌کند با بمب های هسته‌ایِ خود! به پاکستان حمله کرده و زامبی‌ها را متوقف کند، بدین صورت جنگی هسته‌ای بین ایران و پاکستان رخ می‌دهد که در انتهای آن هر دو کشور بطور کامل نابود می‌شوند! این عبارات را بچسبانید به سکانسهای انتهایی فیلم «آرگو»، جاییکه سربازان سپاه ایران در فرودگاه، شبیه به زامبی‌ها به سمت دیپلمات‌های امریکایی حمله‌ور می‌شوند و سلاح‌های کلاشینکف خود را در دستان‌شان بالا نگه می‌دارند و اصلا تعجب نکنید که تمدن مدرن به انتهای راه رسیده آمریکایی امسال در قسمت دوم فیلم 300 که توسط یک اسرائیلیِ فیلم اولی ساخته شده و قرار است در ماه آگوست امسال رونمایی شود، این بار ایرانی‌ها را در نسبتی مستقیم با زامبی‌ها قرار دهد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۵:۵۰, ۱۴/تیر/۹۲
شماره ارسال: #2
آواتار
نگاه جدیدی نسبت به زامبی ارائه شد
پس گسترش سریع ویروس زامبی می تونه همون گسترش اسلام باشه
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۰۵, ۲۰/شهریور/۹۲
شماره ارسال: #3
آواتار
در فیلم راجبه ایران صحبتی نشد...تا جایی که من دیدم.هرچند مفهوم فلسطین و دیوار حایل....کاملا واضح بیان شد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۲۴, ۲۰/شهریور/۹۲
شماره ارسال: #4
آواتار
البته وقت هجوم به اسرائیل بین زامبی های مسلمان زامبی های اسرائیلی هم بودن Big Grin
کل فیلم جوری ساخته شده ، که قهرمان رو دو نفر نشون میده یک نماینده ی سازمان ملل و دو یک یهودی ، وقتی فیلم رو داشتم نگاه می کردم یاد قول خدا در مورد اسرائیل افتادم ، نیرو های خدا زامبی ها (مردگان متحرک) و نیرو های شیطان انسان های زنده و بیدار و فداکار برای نجات بشریت ، اینبار حرفی از در مان زامبی ها(بیدار کردن و دور کردن از راه خدا ) به میان نیامده بود فقط مخفی شدن از دید زامبی ها و نابودی آن ها (با بیمار کردن خود به ویروسی مرگ بار اما با حفظ هوشیاری ) ادای موئمن بودن ، اما یار شیطان .
خلاصه هرچی آدم مسلمان و خدا پرست زامبی بودن و انسان های سالم ...
در کل فیلم از نظر ساخت زیبا و از نظر مفهومی کاملا شیطانی .
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۴۰, ۲۱/مهر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۴/مهر/۹۲ ۱۹:۵۲ توسط reza.sk.)
شماره ارسال: #5

به نام خدا

در مورد فیلم World War Z نقدهای فراوانی شده است ولی متنی که در ادامه خواهید خواند نقدی است که بنده در مورد این فیلم خوانده ام.

نقدی بر فیلم word war z
[تصویر: 01.jpg]
سینمای هالیوود دوباره با فیلم های خود صهیونیست ها را موجوداتی مظلوم نشان داده است. جنگ جهانی زد تازه ترین فیلم صهیونیستی که اهداف سیاسی صهیونیست را دنبال می کند.
این فیلم با صرف هزینه های گزاف می خواهد مسلمانانِ فلسطینی را موجوداتی آدم خوار معرفی کند که به صهیونیست ها یورش میبرند.

این فیلم از روی کتاب یک یهودی به اسم مکس بروکس با همین نام ساخته شده است. کتاب «جنگ جهانی زد» نخستین بار در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. در رمان بروکس اشاراتی ظریف به سیاست خارجی ایالات متحده و اضطراب های قرن بیست و یکمی وجود دارد که زوایا و نقطه نظرات متفاوتی بیان می شود.

در این فیلم هم دوباره امریکا مورد حمله موجودی غیر طبیعی قرار می گیرد. روبات ها، موجودات فضایی، دایناسور ها و گودزیلا، دراکولا و…! ولی این بار مورد تهاجم آدمخوارها قرار می گیرد. کتاب بروکس چارچوپ خیلی قدرتمندی در درام و داستان سرایی و سیاست دارد، ولی فیلم خیلی فیلمنامه بلاتکلیفی دارد.

مختصری از داستان فیلم:
جنگ جهانی زد داستان یک افسر سابق به نام جری لین (براد پیت) و همسرش و دو دختر کوچکشان درفیلادلفیا است. جری در حال رانندگی به سمت مرکز شهر، فیلادلفیا است. جایی که ما با حملۀ زامبی ها روبرو می شویم. سپس شهر را به مقصد نیویورک، و نیوجرسی ترک می کند. جایی که او و خانواده اش توسط هلیکوپترهای نجات به یک ناو هواپیمابر دور از ساحل برده می شوند. آنجا به او پیشنهاد معامله ای می شود: اینکه اگر او موافقت کند با یک اپیدمیولوژیست و تیم محرمانه اش در جستجوی بیمار Zero همکاری کند (بیمار صفر به بیماری گفته می شود که منشاء اولیه آلودگی است!) او و اعضای خانواده اش می توانند درون ناو برای همیشه در امان باشند. سپس او از کارین و دخترهایش خداحافظی می کند و سوار هلیکوپتری نظامی به مقصد کره جنوبی می شود. این به نظر نخستین توقفگاه در سفری به درازای سه کشور است. در ادامه سفر به اسرائیل و سپس به ولز می رویم. به تاسیسات سازمان جهانی بهداشت که پزشکان اش خود تبدیل به زامبی شده اند.


فیلمنامه به جای اینکه وامدار منبع قدرتمند خودش باشد، آویزان دیگر ساخته های هالیوودی در آین ژانر است! موقع تماشای فیلم جنگ جهانی زد یاد فیلم ۲۰۱۲ رولند امریچ افتادم. در آن فیلم هم در آن واحد داستان ها به کشورهای مختلفی می رفت بدون آنکه تغییری در روند داستان داشته باشد.از موضوع داستان این فیلم این طور برداشت می شود که نقش اول فیلم به کره جنوبی سفر می کند که اشاره های سیاسی واضح درباره جنگ کره شمالی و جنوبی و سکانس های نهایی که در بیت المقدس و پشت دیوار حائل است و حمله زامبی ها به اسرائیلی ها و .. باعث می شود که فیلم را در رده فیلم های سفارشی قرار دهیم.

"در قسمتی از این فیلم میبینیم که گری با مشاهده ورود مردم که ظاهرهای اسلامی وعربی دارند ، می پرسد : شما مردم رو راه میدین .
ورمبارن : هر انسانی رو که نجات می دیم یک زامبی برای مبارزه کمتر میشه .
سربازهای اسرائیل در این فیلم سربازان صلحی هستند که هر لحظه ممکن است توسط زامبی ها به خطر بیافتد . انها حافظ بیت المقدس مردم یهود و مسلمانانی هستند که پناهنده شده اند . و جالب اینکه سربازان شجاعی که تا پای جان با زامبی ها می جنگند .

[تصویر: 03.jpg]
سپس مردمان صلح طلب درون میدان که گروهی پرچم اسرائیل و گروهی پرچم فلسطین بدست دارند در کمال صلح و آرامش شروع به خواندن سرودهای عبری کرده و در فضایی صمیمانه به شادی و سرور می پردازند . یهودی ها در حال انجام عبادات خود و مسلمانها در حال انجام نماز جماعتند.دختری عریان و یهودی و دختری محجبه و مسلمان رو در روی هم سرود عبری صلح میخوانند .
مردمان عرب مسلمان به استقبال صلح می روند و به اسرائیل سرزمین امن پناه می اورند و در پناه آرامش این سرزمین به پایکوبی می پردازند .

[تصویر: 04.jpg]
در همین زمان هلی کوپتری از روی جمعیت می گذرد و همراهی دوربین با آن نمایی از بیرون دیوارهای بلند امنیتی به نمایش میگذارد . جایی که زامبی ها از اطراف به سمت دیوارها حرکت می کنند اما به سد بزرگ دیوارهای حائل برخورده و متوقف میشوند .

[تصویر: 05.jpg]
زامبی ها به صدا حساس هستند و صدا موجب تحریک و جذب انها به سمت مرکز صدا می شود ، سر و صدای زیاد پایکوبی صلح باعث تحریک زامبی ها و حمله دیوانه وار به دیوارها میشود زامبی ها ی پراکنده از سر و کول هم بالا رفته و تپه ای زامبی بوجود می اید که به سرعت ارتفاعش به بالای دیوارها می رسد و به داخل بیت المقدس سرازیر می شوند . و بیت المقدس هم از سقوط می کند .تعداد زیاد زامبی ها و هجمه سریع و برق آسای آنها جایی برای مقاومت نمی گذارد .
در این میان تنها پسرکی لاغر اندام و پیر مردی نحیف مورد هجمه قرار نمی گیرند گویی زامبی ها انها را نمی بینند این صحنه ها را گری در حین فرار می بیند .

سرباز زن اسرائیلی که مامور حفاظت از گری است و او را به سمت فرودگاه هدایت می کند در درگیری ها توسط یک زامبی گاز گرفته میشود و گری نیز برای عدم تبدیل او به زامبی دستش را قطع میکند .
این زن تا اخر فیلم همسفر گری میشود . انها خود را به هواپیمای در حال پرواز می رسانند . گری از پنجره منطقه بیت المقدس و قبه الصخره را می بیند که در درگیری و دود و خون مورد هجمه زامبی ها قرار گرفته و آخرین دژ دفاعی در برابر زامبی ها هم فر وریخته .


براد پیت در جنگ جهانی زدنام فیلم world war z شاید در نگاه اول و لایه اول یعنی جنگ جهانی زامبی (ز –اول حرف کلمه زامبی)! ولی با کمی تأمل متوجه می شوید حرف zآخرین حرفِ حروف الفباست و به نحوی القا می کند که یعنی آخرین جنگ جهانی!

در لایه سوم دوباره حرف z اولین حرف کلمه Zionist (صهیونیست) است. شاید شما فکر کنید زیادی «دایی جان ناپلئونی» است که چنین برداشتی کنیم ولی سکانس های پایانی که نبرد اسرائیلی ها و زامبی ها است دقیقاً اشاره به همین برداشت دارد. به نظر نام این کتاب یا همین فیلم یکی از هوشمندانه ترین نام های تاریخ سینما است.
ویروس زامبی شدن در این فیلم دقیقاً استعاره از یک نوع طرز فکر وحشیانه و غیر قابل کنترل است. و به خاطر درونمایه ی صهیونیستی فیلم، همان طرز فکری که افرادی مثل اسامه بن لادن از مسلمانان در جهان معرفی کرد و امریکا و صهیونیست با تبلیغاتشان این طرز رفتار را به تمام جهانیان نشان دادند. دقیقاً از اواسط فیلم متوجه خواهید شد که زامبی ها همان مسلمان ها هستند!

در کتاب «جنگ جهانی زد» جایی هست که ویروس زامبی به پاکستان می‌رسد و سپس زامبی‌های مسلمان پاکستانی از طریق مرز وارد خاک ایران می‌شوند. وقتی تلاش‌های دولت ایران برای جلوگیری از ورود زامبی‌ها به داخل خاک ایران جواب نمی‌دهد، ایران تلاش می‌کند با بمب های هسته‌ایِ به پاکستان حمله کرده و زامبی‌ها را متوقف کند، بدین صورت جنگی هسته‌ای بین ایران و پاکستان رخ می‌دهد که در انتهای آن هر دو کشور بطور کامل نابود می‌شوند. این صحنه در فیلم نیست ولی یک سکانس انفجار قارچی بمب اتمی در فیلم دقیقاً به همین اتفاق در کتاب اشاره دارد.

سکانس های نهایی که در اورشلیم رخ می دهد دیگر تیر خلاص اهداف سیاسی است. جایی که اسرائیلی ها دیواری کشیده اند که زامبی ها وارد خاکشان نشوند.هر بیننده ای که فیلم را ببیند بدون شک با دیدن فیلم یاد همان دیوار مرزی بین اسرائیل و فلسطین می افتد که مانع ورود فلسطینی ها به خاک اسرائیل شوند . در این فیلم به این دیوار عنوان "رستگاری" داده اند.
و فلسطینی ها همچون آدم خوارانی از دیوار بالا می روند و به اسرائیلی ها حمله می کنند.

[تصویر: 02.jpg]

قرآن کریم در سوره حشر آیه 14می فرماید :
اینها (یهودیان) دسته جمعى با شما نمى‏ جنگند مگر در داخل قریه ‏هاى محکم و یا از پس دیوارها (خود را پنهان سازند).

وهمچنین در سوره اسرا آیه 7 می فرماید:
" آن گاه که وقت انتقام ظلم‏هاى شما ( یهود ) فرا رسید باز بندگانى قوى و جنگ ‏آور را بر شما مسلط مى‏ کنیم تا اثر بیچارگى و خوف و اندوه رخسار شما ظاهر شود و به مسجد ، معبد بزرگ شما- مانند بار اول- داخل شوند و ویران کنند و به هر چه رسند نابود ساخته و به هر کس تسلط یابند به سختى هلاک گردانند "


این اولین ارسال بنده در این سایت است.
ان شاء الله زین پس به نقد و بررسی فیلم های "قابل نقد" روز خواهم پرداخت.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۳۴, ۲۵/مهر/۹۲
شماره ارسال: #6

حالا شاید حرف z بیشترمنظورهمان زامبیها باشداما اسرائیل به عنوان قدرت برترجهانی در20سال آینده برای فازسوم قدرت درحال حرکت است!!!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۵۸, ۷/خرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/خرداد/۹۳ ۱۷:۴۱ توسط captaincharisma.)
شماره ارسال: #7
آواتار
یک نکته فراموش شده در تمام تحلیل ها دیدم و کل تحلیل های فیلم حول 20 دقیقه فیلم میگذره و گویا فیلم همو 20 دقیقه بوده

شیوع ویروس از کجا بود ؟؟؟؟و به دیوار و فلسطین سرایت کرد؟

--------------------------------------------------------------

و کل تحلیل بنظر بنده در همین حرف Z خلاصه میشه
Z = زامبی (zombi) = دین
Z = آخرین حرف الفبا = انتها و آخرین بحران زمین
Z = صهیون (zion) = ناجی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۱۱, ۷/خرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/خرداد/۹۳ ۱۲:۱۲ توسط Ali#59.)
شماره ارسال: #8
آواتار
اون دیوار هم نکته ی خودش رو داره ها...

در عهد عتیق سفر تثنیه باب 28 آیات پایانی آمده است :
و امتی را بر علیه شما بر خواهم انگیخت .... که تو را در تمامي درازه‏هايت محاصره كند تا ديوارهاي بلند و حصين كه بر آنها توكل داري در تمامي زمينت منهدم شود و تو را در تمامي دروازه‏هايت در تمامي زميني كه يهوه خدايت به تو مي‏ دهد محاصره خواهد نمود.
در قرآن هم با چنین مضمونی آیه داریم.یه نکته ای رو هم من خودم خیلی برام جالب بود،بعد دیدم که آقای رائفی هم در تحلیلشون این موضوع رو مطرح کردند.هر کسی که به این ویروس آلوده میشد تا 12 ثانیه بعدش تبدیل به زامبی میشد.
این تاکید روی عدد 12 خیلی جالب بود.
و یک نکته دیگه : راه نجات از این بدبختی = بیمار کردن مردم جهان!
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل... .
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۰۱, ۷/خرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/خرداد/۹۳ ۱۷:۰۲ توسط Mohammad Trust.)
شماره ارسال: #9
آواتار
ادم که فیلمشو میبینه تا وسط فیلم خیلی قشنگ و داستان فوق العاده قشنگی داره
ولی اون 15 دقیقه اخر فیلم خیلی مسخره تموم میشه
پیشنهاد میکنم وقت کردید ببینید تا متوجه بشید چی میگم
موردی چیزی هم نداره
من وقتی فیلم تموم شد خیلی مسخره بود واسم.

البته داستان فلسطین و دیوار و اینا جزئی از جهانه
اگه فیلمو ببینید همه مردم نیویورک هم زامبی شدن، فقط فلسطین نیست

البته حدود دقیقه 50 فیلم هم میگه که اسرائیل این ویروسو ساخته که جهانو بگیره و خودش هم طعمه ش میشه و نابود میشه
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۳۸, ۷/خرداد/۹۳
شماره ارسال: #10
آواتار
سلام،

سلام، کجای فیلم گفت ویروس رو اسراییل خودش ساخته ؟!؟ Huh

میشه اگه زحمتی نیست، تصویرش رو بذارین یا حداقل دقیقه و ثانیه اش رو بگین خودمون ببینیم ؟ Huh

باتشکر.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
Video تحلیل فیلم THE WORLD END captaincharisma 4 3,976 ۱۹/آذر/۹۴ ۱۶:۵۱
آخرین ارسال: pars.movies
  نقد و بررسی فیلم هابیت: یک سفر غیر منتظره mohsen-321 122 59,953 ۱۰/تیر/۹۴ ۲:۳۵
آخرین ارسال: marveh
Video بررسی نماد های فراماسونری در فیلم Sherlock Holmes 2 Detector 10 9,224 ۱۴/آبان/۹۳ ۱۵:۳۱
آخرین ارسال: A.E
  بررسی و تحلیل فیلم هابیت: برهوت اسماگ عدالت 14 9,137 ۸/خرداد/۹۳ ۲۰:۲۲
آخرین ارسال: مصطفای جبهه ها
  بررسی فیلم " زندانی ها - Prisoners " Reza2035 19 13,909 ۱۱/دی/۹۲ ۱:۱۳
آخرین ارسال: PWLG
  بررسی فیلم آخر الزمانی Immortals ( جاودانگی ) تولید شده در 11.11.11 Imam12 5 8,068 ۲/فروردین/۹۲ ۲۰:۰۲
آخرین ارسال: Justice Bringer
  نقد و بررسی فیلم لژیون ( LEGION ) oO DaViD Oo 26 25,108 ۱۸/بهمن/۹۱ ۲۱:۵۹
آخرین ارسال: mofa

پرش در بین بخشها:


بالا