کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 5 رای - 3.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
واکاوی معضلات زن امروز
۲۰:۵۸, ۲۲/آذر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/آذر/۹۲ ۲۳:۳۷ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #1

سلام
تایپکی تحت نهایت زن بودن توسط عبدالرحمن
مطرح شد که به دلایلی حذف شد
در این راستا سوالی دارم
میدانیم که زن بودن در همسر بودن خلاصه نمیشود یک زن میتواند 4نقش داشته باشد
1.مادر بودن
2.همسر بودن
3.دختر بودن
4.خواهر بودن
بحثهایی در پست های مختلفی صورت گرفت که در واقع جز جدل کردن به نتیجه خاصی نرسیدیم
ایا حقوق یک زن تنها تحت عنوان نقش همسری نادیده گرفته میشود؟
یا این نادیده گرفتن شامل نقشهای دیگر زن هم میشود؟
.
.
.
اما در خصوص تایپک نهایت زن بودن
اسلام هیچ گاه زن را محدود به خانه داری نکرده و زن میتواند به امور خارج منزل بپردازد
میتواند شغل داشته باشد ادامه تحصیل دهد میتواند ورزش کند.....
اما وظیفه اصلی یک زن مدیریت خانواده است وتمام اموری که از انها نام بردیم نباید این وظیفه اصلی را تحت شعاع قرار دهد
در جامعه امروزی اگر به دید عمیق نگاه کنیم معمولا یک زن به تمام امور فرعی میپردازد و از وظیفه اصلی خود غافل مانده است
و این به نوبه خود سرچشمه بسیاری از مشکلات.........
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۰:۳۹, ۲۳/آذر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/آذر/۹۲ ۰:۵۰ توسط آیلار.)
شماره ارسال: #11
آواتار
نقل قول:دنیای زن
یک دنیای خیلی قشنگــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ​ــ
تا زن رو نشناسین نمی تونین در موردش اظهار نظر کنین
نقل قول:
ایا حقوق یک زن تنها تحت عنوان نقش همسری نادیده گرفته میشود؟

یا این نادیده گرفتن شامل نقشهای دیگر زن هم میشود؟
وقتی این درک نباشه که زن حقوقی داره هیچ وقت این سوالات به جوابی نمیرسه
------------------------
میتونه هم مادر باشه هم دختر اون وقت میشه ام ابیها
میتونه هم دختر باشه هم غمخوار اون وقت میشه پاره تن
میتونه هم همسر باشه هم یاور اون وقت میشه حبیبه
میتونه هم کوثر باشه هم مادر اون وقت میشه حانیه
میتونه فاطمه علیمه و عالمه باشه اون وقت میشه رکن الهدی ،آیة النبوه
اما هیچ کس نمی تونه به جایگاه فاطمه (سلام الله علیها) برسه چون فقط فاطمه (سلام الله علیها) فاطمه است
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۰:۴۵, ۲۳/آذر/۹۲
شماره ارسال: #12
آواتار
با یاد حق

جناب عبدالرحمن بنده کاملا متوجه منظورتون شدم ..
شاید دلیل انحراف بی مورد اون تایپیک تون مشخص نکردن هدف از مطرح کردن سوالات بود ...
حالا من می پرسم ... خب که چی؟؟؟
الان دقیقا به چی میخواید برسید با این حرف ها ..؟؟
تقریبا همه قبول دارند که یک خانم تربیت صحیح فرزندش در اولویت های زندگیش باید قرار داشته باشه ....
خب ... بعدش؟؟؟

واضح بفرمایید که اگر این مورد مشخص نشه صحبت ها به سمت همان جدال های یک جانبه پیش خواهد رفت ...

یاالله
۸:۳۶, ۲۳/آذر/۹۲
شماره ارسال: #13
آواتار
دوستان عزیز یه سر اینجا بزنید

من یک زن هستم
۹:۲۷, ۲۳/آذر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/آذر/۹۲ ۱۰:۰۱ توسط اسکای.)
شماره ارسال: #14
آواتار
این مسئله ریشه ی فرهنگی و اجتماعی تاریخی داره . وقتی نگاه به زن درست نباشه. تحقیر بشه . رفتارش منطبق بر باور های غلط اجتماعی و بی سوادی دینی باشه . و بگن دختر این کار رو نمیکنه اون کار رو نمیکنه .کم کم بغضی تاریخی شکل میگیره .
مادر به فرزندانش دیگه منش خودش رو یاد نمیده . و حالا زنان امروزی درد مادران دیروز هستند.

مادری با 8 فرزند و پدری بی مسئولیت همین حوالی زندگی میکنه . 8 کودک کار و با در امد روی 240000 تومن پدر رو بی غیرت کرده . مادر حالا با کمک چند نفر در آشپزخانه ای کار میکنه و بچه ها کمتر کار میکنن . زنی بی سواد با 8 فرزند به حرمت حس مادرانه در جامعه کار میکنه .240000 روزی اون رو بی غیرت نکرد.. زن در ذاتش حس مادرانه اش رو به همه چیز الویت میده.Heart

[b] امور فرعی و اصلی برای زن تعریف نکنیم . . گاهی برای فرار از مشکلاتش خودش رو تو خیلی چیز ها گم میکنه . درد جامعه ی ما نفهمیدن زن هست.تعیین و تکلیف هایی غیر دلسوزانه .وظایف زن نیست که گم شده . حقوقش که ............. . اما خود زن گم شده . نیست . یک کوله بار وظیفه جلوی زنی گذاشتیم که نیست.

*****************************************************************************************

در ضمن چقدر در مورد مسائل زنان میخواهید به این شکل تاپیک های مختلف ببینیم .؟ بعضی مشکلات زنان که در چارچوب حرمت تالار نیست . و نمیشود گفت . بعضی مسائل هم کاملا زنانه هست و نمیشود گفت ورود اقایان ممنوع . برخی مشکلات هم در جامعه هست که تاپیک فراوان داریم . نمیفهم تا کی پرداختن به زن به این شکل میخواد ادامه داشته باشه.
۱۲:۰۲, ۲۳/آذر/۹۲
شماره ارسال: #15
آواتار
نقل قول:
شاید دلیل انحراف بی مورد اون تایپیک تون مشخص نکردن هدف از مطرح کردن سوالات بود ...

حالا من می پرسم ... خب که چی؟؟؟

الان دقیقا به چی میخواید برسید با این حرف ها ..؟؟

تقریبا همه قبول دارند که یک خانم تربیت صحیح فرزندش در اولویت های زندگیش باید قرار داشته باشه ....

خب ... بعدش؟؟؟

واضح بفرمایید که اگر این مورد مشخص نشه صحبت ها به سمت همان جدال های یک جانبه پیش خواهد رفت ...

یاالله

منظورتون این بود که:

"همه اینها را گفتی خب که چی؟!!!"

نقل قول:
مادری با 8 فرزند و پدری بی مسئولیت همین حوالی زندگی میکنه . 8 کودک کار و با در امد روی 240000 تومن پدر رو بی غیرت کرده . مادر حالا با کمک چند نفر در آشپزخانه ای کار میکنه و بچه ها کمتر کار میکنن . زنی بی سواد با 8 فرزند به حرمت حس مادرانه در جامعه کار میکنه .240000 روزی اون رو بی غیرت نکرد..
زن در ذاتش حس مادرانه اش رو به همه چیز الویت میده.
[تصویر: heart.png]

چرا فکر میکنید با گفتن این داستان ها میتونید از یک حالت خاص نتیجه عام بگیرید؟

نقل قول:[b]
امور فرعی و اصلی برای زن تعریف نکنیم . . گاهی برای فرار از مشکلاتش خودش رو تو خیلی چیز ها گم میکنه . درد جامعه ی ما نفهمیدن زن هست.تعیین و تکلیف هایی غیر دلسوزانه .وظایف زن نیست که گم شده . حقوقش که .............
. اما خود زن گم شده . نیست . یک کوله بار وظیفه جلوی زنی گذاشتیم که نیست.
[/b]

امر اصلی برای زن همانی بود که در ارسال اول تاپیک گفتم

اما بحث اینه که خود زنان هم خودشون رو نمیشناسن

میشناسن؟؟

در تاپیک زن اسلام فمینیسم وظایف زن و مرد رو گفتم که مثل تاپیک قبلی بهمش زدن از روی عمد یا سهو

وظیفه زن و مرد کاملا مشخصه

وقتی هواس زن و مرد پرت بشه هزار تا بهانه برای فرار کردن از وظایفشون تراشیده میشه

من بیشتر از شما دلسوز نباشم کمتر نیستم
۱۲:۳۴, ۲۳/آذر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/آذر/۹۲ ۱۲:۴۰ توسط زینب خانوم.)
شماره ارسال: #16
آواتار
اینو از من به عنوان یه زن بشنوین.
ما زن ها خودمون میدونیم ایرادمون چیه و کجاها خیت کاشتیم.
اما وقتی شما مردا به ما میگین اینجا ها اشتباه کردین، از روی قصد نیمخوایم باور کنیم و به طور فطری مقابله میکنیم.
بیاین و اجازه بدین فقط خانم ها بیان و نظر بدن.
اونوقت میبینین که بحث به دعوا کشیده نمیشه و خودمون هم میگیم که کجاها اشتباه کردیم.
در مورد این که مرد بر زن برتری داره من چند تا موضوع را مطرح کنم که قبلش بابت این رک بودنم از بچه ها عذر میخوام و اگر هم مدیران دیدن صلاح نیست، میتونن نوشته ها رو ادیت کنن یا پاک کنن.
1. همه مون بارها این جمله رو شنیدیم که اگر حضرت زهرا مرد بود، حتماً نبی بود.
پس این یک چیزی رو معلوم میکنه:
شرط لازم برای نبی شدن، مرد بودن است.
از طرفی امام علی (علیه السلام) در نهج البلاغه زنان رو ناقص العقل میخونن و اگه اشتباه نکنم، توی همون کتاب توضیح داده که زنان به دلیل این که نمیتوانند دائماً با خدا در ارتباط باشن و در ماه زمانی رو به قاعدگی طی میکنن، ایمانشون ناقص است.
اما همه مون شنیدیم که اگر حضرت زهرا (سلام الله علیها) نمی بودند، خدا افلاک و حضرت محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) و امام علی (علیه السلام) و به تبع اون ائمه دیگر و امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را خلق نمیکرد.
یعنی شرط لازم و کافی برای خلق همه خوبیها، یک زن است.
این دو تا رو نمیشه گذاشت توی یه کفه ترازو و وزن کرد و نتیجه گرفت که کفه به سمت مرد بودن سنگین تره یا کفه به سمت زن بودن...
مقایسه و بیان برتری زن و مرد نسبت به هم خیلی مسخره است.
چون این دو تا به جز دست و پا و روده و معده و چشم و ابرو تو هیچ چیزی با هم شبیه نیستن.
قبلاً هم گفتم:
اگر تلویزیون سونی تون خراب بشه، میبرید کجا برای تعمیر؟؟؟
نمایندگی سامسونگ؟
نمایندگی ال جی؟
نمایندگی پاناسونیک؟
نخیر. میبریدش نمایندگی سونی.
یعنی میبرین پیش همونایی که ساختنش. چون بهتر میدونن چی ساختن و کجاش ایراد داره.
خدا که ماها رو ساخته، خودش میدونسته چی ساخته. میگه زن این کارها رو نمیتونه انجام بده، مرد این کارها رو.
بعد زن ها برای این که ثابت کنن هیچی از مردها کمتر ندارن و خیلی به حضورشون احتیاجی ندارن، شروع کردن به انجام کارهای مردانه.
آقایون!
بپذیرید که اگر قرن ها زن ها رو استعمار نمی کردین و اگر برای دادن پول خرج زندگی به زن خساست نمیکردین و حرص زن ها رو در نمی آوردین، زن ها دست به کار نمیشدن که به شما نشون بدن کار کردن یعنی چی و پول درآوردن یعنی چی و خرج کردن یعنی چی؟
بپذیرید که الحق و الانصاف زن ها توی هر زمینه ای دست به کار شدن، اینقدر خوب کار کردن که کارفرما ها ترجیح دادن کار بیشتر و بهتر رو از زن بگیرن و حقوق کمتری هم بهش بدن.
چون خیلی توانایی دادخواهی نداره.
در این بین از زیبایی های ظاهری زن هم استفاده کردند و بهش تجاوز کردند و از خانه و خانواده بریدندش و همه جور بلایی سر زن ها آوردن که زن امروزی آرزو میکنه کاش توی خونه مینشستم و رخت میشستم و بچه میزاییدم، اما چنین ظلمهایی بهم نمیشد و جامعه این چنین تباه نمیشد و شوهر خود من از کار بیکار نمیشد و من اینقدر کار نمیکردم و مرد اینقدر جاه طلب نمیشد.
همه مون زندگی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها مون رو دیدیم...
واقعاً رفتارهایی که پدربزرگها با مامان بزرگها دارن برای هیچ دختر امروزی قابل درک نیست.
اصلاً تو کتش نیمره که مرد قدیمی چه زورهایی به زن قدیمی گفته.
خیلی هم دور نیست ها!!!
حدوود 50-60 سال پیش یه زن خیلی حق حضور در جامعه رو نداشته و باید توی خونه میمونده و میزاییده و رفت و روب میکرده.
(آقایونی که معتقدند خانم ها اصلی ترین کارشون زاییدن و بچه تربیت کردنه این تیکه رو با دقت بیشتری بخونن)
از 14 سالگی که ازدواج میکرده، 15 سالگی اولین بچه اش رو به دنیا می آورده، علاوه بر خانه داری که در اون موقع ماشین لباسشویی و آب گرم و جاروبرقی نبوده، باید بچه داری هم میکرده و در بسیاری از موارد باید پدرشوهر و مادرشوهر رو هم تیمار میکرده و هر پنجشنبه و جمعه هم اعضای خانواده که حداقل 20-30 نفر بودن، باید دور هم جمع میشدن و شام و ناهار با هم میخوردن.
تازه یخچال و فریزری هم در کار نبوده.
بعد یک زن 60 سال پیشی، به دلیل زایمان های زیاد و کار فراوون خونه، از کسی تشکری نمیشنید.
تمام این کارها جزء وظایف زن محسوب میشد.
زن تمام این کارها رو به اضافه راضی نگه داشتن همسر انجام میداد و مرد تنها بیرون از خونه کشاورزی و دامداری و حتی کار اداره جاتی انجام میداد و اگر هم زن پولی میخواست برای دکتر، برای خرید لباس یا چیزی، در بهترین حالت، از طرف شوهر مورد شماتت قرار میگرفت. یعنی پول رو با منت فراوون میگرفت.
این اتفاق فقط توی کشورهای مسلمون و ایران نبوده که...
این اتفاق 2000 سال افتاد. شاید هم بیشتر و شاید هم کمتر...
منظورم اینه که قرن ها مردها در خانه زن رو با کلفت و کارگر اشتباه گرفتند.
قرن ها مردها زن ها رو استثمار کردن...
این شد که وقتی کوچکترین آزادی ای به زن ها داده شد، در واقع یک جور انتقام گیری بین زن ها رواج پیدا کرد.
زنها حاضر بودند، هم کارهای خونه و هم کارهای بیرون رو انجام بدهند و حرف و حدیث رو هم بشنوند ، اما استقلال مالی داشته باشند.
توی این دوره تکنولوژی کمی پیشرفت کرده بود تا زن ها در کار خونه کمتر خسته بشن.
ماشین لباسشویی و جاروبرقی و یخچال به بازارها عرضه شد...
زن وقت بیشتری برای بیرون از خانه بودن، پیدا کرد.
پس رفت دنبال کار و پول.
گفتم که...
در این بین هم ضربه های بسیار بسیار بسیار بدی خورد.
اما ببینید مقصرش کی بوده؟
آیا پدربزرگها و اجداد ما با دختران و همسرانشون همونطور که امام علی(علیه السلام) و پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) با حضرت زهرا (سلام الله علیها) رفتار کردند، رفتار کردن؟
شما مردها چنان زن ها رو در بیسوادی قرار دادین که زن امروزی تشنه دونستنه و میترسه از اینکه مبادا اگر دانشگاه نره و علمی نیاموزه، همون بلایی که سر مادربزرگاش اومده، سر اون هم بیاد.
شما مردها همه تون زن باربی میخواین، اما شایسته نمیدونین که یه دختر ورزش کنه.
نکنه ترجیح میدین چیزی نخوره که لاغر بشه؟؟؟
ما بچه بودیم، مردم برای یه شیشه شیر صف وای می استادن و یه روز درمیون هم میومد و هر خانواده هم 3-4 تا بچه داشت.
این شیر به کجای ما رسید؟
ما چه تغذیه ای داشتیم؟
به خیالتون یه دختر امروزی میتونه زایمان کنه و نمیکنه؟
زن های قدیمی شیر بز رو که میگرفتن، همونجا چربی روش رو میخوردن، روغن های حیوانی میخوردن، 10 تا هم که زایمان میکردن، باز هم تواناییش رو داشتن.
اما زن امروزی که پفک خورد و شیر هم نخورده، چه جوری زایمان کنه؟
چه جوری شیعه زیاد کنه؟
با مرگ خودش؟
با معلولیت خودش؟
انصاف داشته باشین یکم!
من به شخصه معتقدم زن ها واقعاً توانایی حل مشکلات اجتماعی رو ندارن.
مشکلات اجتماع کوچک و خانواده رو چرا ها!!!
اما جامعه بزرگ رو اصلاً و ابداً...
اما شما مردها نوشته میدین که اگر ما زن ها نشستیم توی خونه و شروع کردیم به خانه داری و همسر داری و تربیت فرزند، شما ها حقوق ما رو بدون کم و کاستی و اخم و تخم و منت و کلک به ما بدین؟
قول میدین ما زن ها رو از هر لحاظی تامین کنین؟؟
به نظرم زن ها هنوز در شما مردها چنین چیزی نمیبینن که دست از کار بیرون از خونه نمیکشن.
در نهایت هم بگم:
هیچ چیزی شیرین تر از بچه دار شدن و بازی با بچه نیست.
این یه چیز ذاتی و فطریه.
اما ما زن ها زمانی به فطرتمون برمیگردیم که دیگه از سن ازدواج و زایمانمون گذشته.
30-32 سالمون که شد، میگیم عجب غلطی کردیم که استقلال مالی داشتیم و شوهر نخواستیم.
عجب اشتباهی کردیم که بچه دار نشدیم...
اونوقته که دیگه کار از کار گذشته و ترشیدیم.
امیدوارم که آقایونی که میان اینجا و وظایف زن ها رو گوشزد میکنن، قبل از هرچیز یه جوی بسازن که مردها وظایفشون رو علی وار انجام بدن تا زن ها هم زهرا وار در خانه همسر بمانند...

و من الله التوفیق
۱۲:۴۴, ۲۳/آذر/۹۲
شماره ارسال: #17
آواتار
اصلا چرا بحث برتری زن بر مرد و برعکس را پیش می کشید که موضوع تاپیک نیست؟

یک سوال

اگر یک مرد علی وار نباشید و یزیدوار باشد!!! زن چه باید باشد؟

جواب سوالمو بدید

بهانه برای فرار از مسئولیت که گفتم همین بود
۱۳:۰۳, ۲۳/آذر/۹۲
شماره ارسال: #18
آواتار
آیه 228 سوره بقره می‌فرماید: «زنان را بر شوهران حقوق مشروعی است چنان‌چه شوهران را بر زنان لیکن مردان را بر زنان فزونی و برتری است
۱۳:۰۳, ۲۳/آذر/۹۲
شماره ارسال: #19
آواتار
مرد یزید وار زن مرجانه وار حقشه.
همین...
۱۳:۰۹, ۲۳/آذر/۹۲
شماره ارسال: #20
آواتار
(۲۳/آذر/۹۲ ۱۳:۰۳)moze84 نوشته است:  مرد یزید وار زن مرجانه وار حقشه.
همین...

منظورتون اینه که زن باید خودش را با شوهرش تنظیم کند؟

اگر مرد خوب بود زن هم خوب باشه و برعکس

بنظر من ذات زن و شوهر تعیین کننده است

اگر زنی مرجانه بود از اول بوده و ربطی به شوهرش نداره و اگر مردی یزید بود زنی مثل زن یزید حقشه(مرجانه اسم زن زیاد بن ابیه بوده(البته زیاد اسم یکی از شوهراش بوده))

چون خانم ها برای فرار از مسئولیت میگن تو برو حضرت علی باش که رفتارم فاطمی باشه!!!

قرار نیست و نمی توانیم 100 در 100 شبیه بشیم

ولی رعایت بعضی مسائل مطلق در حضرت زهرا نبوده و نیست

کنیز کنیزشان هم رعایت می کنند
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]