کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 6 رای - 4.83 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
«مهم» (مجردها حتما بیان تو) از ازدواج چه می دانیم؟؟؟ «مهم»
۱۶:۱۸, ۱۱/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/فروردین/۹۳ ۶:۳۵ توسط أین المنتظر.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرّحمن الرّحیم

تشـــنه مـي‌نـالـد که اي آب گوار
آب هـم نـالد که کو آن آب ‌خـــوار
جذب آبست اين عطش در جان ما
مـــــا از آن او و او هم آن مـــــــا
حـکمت حـق در قضـا و در قــدر
کــرد مــا را عـاشـقـان هـمـدگــر
جمله اجزاي جهان زان حکمِ پيش
جفت جفت و عاشقان جفتِ خـويش
هست هر جزوي ز عالم جفت ‌خواه
راســت هـمـچون کـهربا و بـرگ کاه
آسـمـان گـويـد زمـيـن را مـرحبا
بـا تـو ام چــون آهـن و آهـن ‌ربــا
آسـمـان مَـرد و زميـن زن در خرد
هــرچـه آن انـداخـت ايـن مي ‌پرورد

عرض سلام و وقت بخیر خدمت برادران و خواهران عضو و میهمان تالار بیداری اندیشه.

بحث ازدواج اینقدر موضوع مهمیه و اینقدر درباره اهمیتش شنیدیم که دیگه نیاز به توضیح دادن بیشتر دربارش نیست. Cool

از بین مشاوران و کارشناسان زیادی که در این حیطه فعالیت میکنند، همچون دکتر فرهنگ، استاد دهنوی، دکتر انوشه و... بنده چند وقتی هست که با دکتر حبشی آشنا شدم.
ایشون اهل مشهد مقدس هستند و از کارشناسان و مشاوران بسیار قوی در بحث ازدواج، خانواده و تربیت فرزند هستند.
من بطور تصادفی یکی از مجموعه های ایشون بنام «پایه ریزی ازدواج موفق» (کلیک کنید) بدستم رسید که حدود 7 ساعت فیلم بود. این مجموعه رو مشاهده کردم که بسیاااااااااااار مفید و جالب بود. مطالب جدید و نابی که هیچوقت و از هیچکس تابحال نشنیده بودم.
از طرف دیگه ایشون از کارشناسان و مشاوران مذهبی ما هستند.

گرچه الان فرصت مشاوره حضوری به هیچ وجه ندارند، ولی افرادی که در این موضوعات، مشکلات و یا سؤالات خاصی دارند، میتونن با این شماره که شماره مستقیم آقای دکتر هست، تماس بگیرند. ایشون گفتند که میشه بصورت تلفنی با ایشون تماس برقرار کرد:

09155011764

در ضمن:
یک سایتی هم دارند که میتونید سؤالاتتون رو بعد از عضویت در اون سایت، از ایشون بپرسید. معمولا زود هم جواب میدن:
مجتمع فرهنگی شاهدان

*** اما علّت اصلی ایجاد این موضوع...

بنده مباحث مجموعه «پایه ریزی ازدواج موفق» رو بصورت خلاصه و جمع بندی شده در آوردم.
إن شاء الله قراره تو این موضوع بصورت مداوم این مباحث رو خدمت شما تقدیم کنم. و در پایان، word و pdf این مجموعه رو برای دانلود قرار بدم.

جهت دانلود فایل PDF این مجموعه ، کلیک کنید.
جهت دانلود فایل WORD این مجموعه ، کلیک کنید.

سرفصل مباحثی که قراره ارائه داده بشه:

الف) ضرورت شناسي ازدواج
ب) انگيزه ها
ج) معیارها:
1. سن
2. اشتغال و اقتصاد
3. زیبایی
4. مهر و انس
5. خانواده ، تحصيلات ، اخلاق و ايمان ، فرهنگ ها
د) گزینش
ه) جلسه خواستگاری

إن شاء الله تا پایان همراهی میکنید...

امضای أین المنتظر
www.kamitafakkor.blogfa.com

صفحه اینستاگرام:
hadithcity
soldierr313
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 4 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۱:۴۷, ۲۰/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #31
آواتار
(۲۰/اسفند/۹۲ ۲۰:۲۷)دختر خورشید نوشته است:  سلام
بعضی از پست ها گفته بودن که دختره خوبیه ولی خواستگار نداره و خواستگار از قیافه دختره خوشش نیومده....!!

الان دیگه مردم عقلشون به چشمشونه و شما فرض کن توی خیابون این همه دختر رنگاورنگ رو پسر میبینه خب اونم دوست داره همسرش خوشگل باشه...بعضی از دخترا اینقدر پایبند به عقایدشونن که اصلا به خودشون نمیرسن..من بعضی از این دخترهارو میبینم میگم واقعا یه پسر مذهبی چهره اینو ببینه میره و پشت سرشم نگاه نمیکنه!!
اینقدر دخترهای رنگاورنگ زیاده که اگه یه دختر چادری یه مقدار کم آرایش کنه بخدا هیچ کی توی خیابون نگاش نمیکنه!!این خیلی خوبه....دختر باید به خودش و چهره اش یه مقدار برسه که مانتویی ها و بدحجابا در نیان بگن دخترای چادری زشت هستن !!اگه خواستگار اومد یه مقدار کوچولو آرایش ایرادی نداره!! این نظر شخصی خودم بودا....Smile مخالف بیان جلو...

با عرض معذرت خدمت شما
اما با این حرف شما مخالفم
کار ناشایست همیشه ناشایست باقی می مونه
آرایش دختر خانم برای خواستگار نوعی تقلب محسوب میشه + خودم شخصاً جایی برم خواستگاری و ببینم که دختر خانمی ارایش کرده براش یه امتیاز منفی منظور می کنم
شاید خیلی از آقایون مذهبی همچین چیزی رو نپسندند
۲۱:۵۶, ۲۰/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/اسفند/۹۲ ۲۲:۱۲ توسط رضوانه.)
شماره ارسال: #32
آواتار
حـــــــــــــــــــــــــــرفم رو پس میگیرم!!!!!
واقعا ممنون!
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۲:۲۰, ۲۰/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #33
آواتار
(۲۰/اسفند/۹۲ ۲۱:۵۶)رضوانه نوشته است:  حـــــــــــــــــــــــــــرفم رو پس میگیرم!!!!!
واقعا ممنون!
مگه شما توی این تاپیک چیزی گفتید که می خواهید پسش بگیرید ؟Huh
۲۲:۳۱, ۲۰/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/اسفند/۹۲ ۱۱:۰۳ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #34
آواتار
(۲۰/اسفند/۹۲ ۲۱:۳۸)ISOD نوشته است:  
اما گذشته از شوخی توی این دوره و زمانه خیلی از آدم ها از ترس اینکه مبادا یه وقت شری دامن خودشون و خانوادشون رو بگیره واسطه گری نمی کنند
به نظرم این خیلی خوب نیست
علاوه بر این احادیثی از رسول خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) و ائمه (علیه السلام) هست که واسطه گری برای ازدواج دو جوان، محبوبیت بالایی نزد خداوند متعال داره.
حالا می گردم چند تا از این احادیث رو پیدا می کنم و خدمتتون تقدیم می کنم

رسول اكرم ( سلام خدا بر او و خاندان پاكش) مي فرمايد:

هركس در تزويج زن و مرد مومني بكوشد تا خدا آنها را با يكديگر جمع كند ، به هر گامي كه بردارد يا كلمه اي كه در اين راه بگويد ، ثواب يكسال عبادت دارد.
[/font]
[font=Tahoma]من خیلی دوست دارم که دوستام ازدواج کنن لذا همیشه امار همکارای همسرمو دارم،خلاصه یبار یه مجردی پیدا شد

منم به همسرم گفتم برو از زیر زبونش بکش که چرا تا حالا زن نگرفته و معیاراش چیه و ...
خلاصه اقاهه گفته بود که دختر خوب پیدا نمیشه

اقا ما رو میگی اسم دوستامو نوشتمو و مشخصات و .... یه چیز تو مایه های بنگاه ازدواج
همسرم با مشخصاتی که از اون اقا داد من یه کیس مناسب واسش پیدا کردم
اول به اقاهه گفتیم،اوکی داد
رفتن خواستگاری
تازه ما رو هم دعوت کردن که نرفتیم
قرار بود پسره زنگ بزنه که نظر دختر رو بپرسه
اقا یه هفته گذشت و خبری نشد من عصبانی شدم و همینجا از اقایون میخوام اگه خوششون نیومده مردم رو تو خماری نذارن خیلی زشته،دوست منم هی از من میپرسید چه خبر؟
خلاصه همسرم رفت پرسید،حالا به چه دلیل ،خوششون نیومده بود،مخصوصا مامان پسره
خلاصه که دوستم یکم بهش برخورد،البته من به عنوان دختر حسش رو درک میکنم،اما اخرش همه واسطه رو مقصر میدونن و خیلی بده.
۲۲:۳۶, ۲۰/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #35
آواتار
(۲۰/اسفند/۹۲ ۲۱:۴۷)ISOD نوشته است:  با عرض معذرت خدمت شما
اما با این حرف شما مخالفم
کار ناشایست همیشه ناشایست باقی می مونه
آرایش دختر خانم برای خواستگار نوعی تقلب محسوب میشه + خودم شخصاً جایی برم خواستگاری و ببینم که دختر خانمی ارایش کرده براش یه امتیاز منفی منظور می کنم
شاید خیلی از آقایون مذهبی همچین چیزی رو نپسندند
دقیقا همین حرفو حاج آقا عباسی توی برنامه گلبرگ گفتن ، من از خودم نگفتم...در ضمن گفتم یه کوچولو آرایش نه زیاد!!
آقایون مذهبی هم میخوان دختره خوشگل باشه هم دست به صورتش نزنه...آقایون مذهبی کلا خیلی چیزا میگنSmile
آقا ی عباسی حتما یه چیزی میدونسته که گفته!!
۵:۳۲, ۲۱/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #36

بسم الله الرحمن الرحیم
دوستان گزینش بین افراد وانتخاب همسر تلاشی که باید انجام داد و هرکسی که ازدواج میکنه حتما بهترین انتخاب رو داشته از نظر خودش
ولی چرا بعضی ها بعدا از انتخاب خود پشیمان میشوند
1مطلب مهم اینکه شما وسیله ازمایش همسر وبلعکس همسر شما وسیله ازمایش شما هستش اگر خوب باشه شکر نعمت و...میکنید ؟؟؟واگر خدایی ناکرده بد باشه صبر و.... میکنید؟؟؟ به قول استاد پناهیان همسرتون از اذل معلومه چه کسی هست
اخرش همون میشه که خدا میخواد(شعاری با این مطلب برخورد نکنیم) پس بهتره از خدا بخواهیم امتحان ما رو سخت نگیره و اونی رو که بهتر رغم بزنه (یادمان باشد لزوما بهترین اونی نیستش که ما دلمون میخواد ممکن دلمون بهترین رو بخواد مثالش هم همه میدونن مثال بچه سرما خورده ای که دلش بستنی میخواد)

یاد اوری میکنم که دعا قضای حتمی خدا رو برمیگردونه یادمه تو پستی دعای مربوط به خواستن همسر از مولی متقیان حضرت علی علیه السلام اورده بودند که برایتان میگذارم
مولا علی علیه السلام فرمودند:
هر کس بخواهد ازدواج کند، پس دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت بعد از فاتحه سوره ی یاسین بخواند
و بعد از نماز خدا را حمد سپاس بگوید و این دعا را بخواند:
اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي زَوْجَةً وَدُوداً
وَلُوداً
شَكُوراً
غَيُوراً
إِنْ أَحْسَنْتُ شَكَرَتْ
وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ
وَ إِنْ ذَكَرْتُ اللَّهَ تَعَالَى أَعَانَتْ
وَ إِنْ نَسِيتُ ذَكَّرَتْ
وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ
وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَيْهَا سَرَّتْنِي‏
وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِي
وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَيْهَا أَبَرَّتْ قَسَمِي
وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَيْهَا أَرْضَتْنِي
يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ هَبْ لِي ذَلِكَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُكَهُ وَ لَا آخُذُ إِلَّا مَا مَنَنْتَ وَ أَعْطَيْتَ
خدایا روزی ام کن همسری بسیار مهربان
که فرزند آور باشد
و بسیار سپاسگزار باشد
و غیور باشد
و اگر به او نیکی کردم شکرگزار باشد
و اگر نسبت به او بدی کردم مرا ببخشاید
و اگر تو را یاد کردم مرا در این کار یاری دهد
و اگر ذکر تو را فراموش کردم مرا به یادت بیاندازد
و اگر از نزد او خارج شدم (شأن و اموال و حقوق مرا) حفظ کند
و اگر بر او وارد شدم مرا شاد سازد
و اگر به او امر کردم مرا اطاعت کند
و اگر بر او قسم خوردم بپذیرد قسمم را
و اگر براو غضب کردم مرا از خود راضی کند
یا خدای صاحب جلال و اکرام ببخش به من آن را که همانا از تو مسئلت دارم چنین همسری را و امید دارم که از سر منتت به من اعطا کنی چنین همسری را
و حضرت فرمود: هر کس چنین کند اعطا می کند خدا به او آنچه را که درخواست نموده است
مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏14، ص: 218
یا علی مدد
۱۱:۵۰, ۲۱/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/اسفند/۹۲ ۱۲:۵۷ توسط ISOD.)
شماره ارسال: #37
آواتار
(۲۰/اسفند/۹۲ ۲۲:۳۱)nina نوشته است:  ....
اما اخرش همه واسطه رو مقصر میدونن و خیلی بده.
شما هدفتون رضای خدا باشه
ناراحتی دیگران اهمیتی نداره
همانطور که خودتون فرمودید :
(۲۰/اسفند/۹۲ ۲۲:۳۱)nina نوشته است:  رسول اكرم ( سلام خدا بر او و خاندان پاكش) مي فرمايد:
هركس در تزويج زن و مرد مومني بكوشد تا خدا آنها را با يكديگر جمع كند ، به هر گامي كه بردارد يا كلمه اي كه در اين راه بگويد ، ثواب يكسال عبادت دارد
(۲۰/اسفند/۹۲ ۲۲:۳۶)دختر خورشید نوشته است:  دقیقا همین حرفو حاج آقا عباسی توی برنامه گلبرگ گفتن ، من از خودم نگفتم...در ضمن گفتم یه کوچولو آرایش نه زیاد!!

آقایون مذهبی هم میخوان دختره خوشگل باشه هم دست به صورتش نزنه...آقایون مذهبی کلا خیلی چیزا میگنSmile

آقا ی عباسی حتما یه چیزی میدونسته که گفته!!
البته سخنان آقای عباسی وحی منزل که نیستSmile
در ضمن بنده هم مثل هر پسری دوست دارم چهره همسرم زیبا باشه (Big Grin) اما درستش این هست خانم جلوی خواستگارش آرایش نکنه

در ضمن همانطور که قبلا گفتم زن و شوهر بیشتر از هر چیزی باید تناسب داشته باشند
بعد هم مشخص شد که زیبایی ملاک اصلی برای ازدواج نیست. ممکنه یه خانم از نظر چهره واقعاً زیبا هم نباشه (قیافه معمولی یا حتی پایین تر) اما به خاطر اینکه خانم مومنی هست مورد پسند قرار بگیره
نکته بعدی اینه که زیبایی بنا به تعریف هر فردی متفاوت هست.
اگه شخصی از نظر من نوعی زیبا نباشه ولی ممکنه برای شخص دیگری زیبا باشه

اینکه خانم نباید آرایش کنه دو علت داره
اول اینکه چهره واقعی خانم باید مشخص باشه تا بعداً حرف و حدیثی پیش نیاد (در مورد آقایون هم صدق می کنه ولی برای خانم ها مهم تره)

نقل قول:آیا می شود در جلسه خواستگاری برای زیبایی بیشتر، آرایش کرد؟

در فقه شیعه، بحثی به نام تدلیس وجود دارد که به معنای پنهان کردن عیب است. اگر آرایش دختر در جلسه خواستگاری به قصد پنهان کردن عیب خود باشد، تدلیس شمرده می شود و حرام است و اگر با این کار، یکی از عیب های فتگانه باطل کننده عقد، یعنی پیسی را بپوشاند، عقد نیز باطل می شود. افزون بر این، آرایش باعث می شود که صورتش زینت داشته باشد و نگاه کردن به دست و صورت به قصد لذت یا در صورتی که زینت داشته باشد، جایز نیست و برای مؤمنی که نمی خواهد مرتکب حرام شود، مانعی برای دیدن صورت دختر ایجاد می کند و او را در شناخت و انتخاب آگاهانه دچار مشکل خواهد ساخت.

توصیه می شود در خواستگاری آرایش نکنید تا خواستگار، چهره واقعی شما را ببیند و آگاهانه برگزیند و بعد از ازدواج با آرایشی که می کنید، زیبایی بیشتر و در نتیجه جذابیت افزون تری برایش خواهید داشت.
لینک

دوم اینکه در هر صورت خواستگار نسبت به دختر خانم نامحرم هست (البته توی جلسه خواستگاری نگاه کردن دختر و پسر به صورت همدیگه اگه به قصد لذت جویی نباشه حرام نیست)
۱۳:۵۹, ۲۱/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #38
آواتار
البته اگه اون آرایش عرفی و معمول نباشه وگرنه ما مخلص رهبر عزیزمون هم هستیم!!!

ولی خب شما هم پسری هم کم سنی یه چیزایی رو نمی دونی ! منظور دوست عزیزمون دختر خورشید ،آراستگی، آرایش خیلی کم و بیشتر تمیزی بود ! ان شاءالله زن بگیری میفهمی!!!Big Grin

من خودم تو تاپیک "از آقایون بپرسید " سوال کردم همه هم پسرای خوب وراستگویی بودن و گفتن ملاک اولشون قیافه و ظاهره بعدن مسائل دیگه !

در مورد نسبی بودن زیبایی تا اندازه ای حق با شماست ! ولی در مورد آراستگی نه ! نسبی بودن زیاد پذیرفته نیست چون بالاتفاق زن و مرد وقتی یه بچه ای زیباست همه می گن زیباست!!!
منتها بعضیا دور از جون بچه های تالار وسواس دارن رو زیبایی میگن حتما باید پوستش فلان !چشمش بهمدان! وقدش.... خب طبیعیه که وقتی مهمترین ملاک زیبایی باشه دختری که زیادی محجوب باشه و حتی رسیدگی در حد عرف جامعه رو نداشته باشه خواهان نداره!!

در ضمن رضای خداوند مهمه نه اینکه مثل من بیچاره که برای یه بنده خدایی واسطه شدم، مادرش تا یه سال نفرینم میکرد میگفت دامادی که معرفی کردی بجز اخلاق! هیچی نداره!!!Cool
۱۴:۱۹, ۲۱/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #39
آواتار
امروزه دخترا همچین آرایش می کنن , من ک ی دخترم خوشم میاد دیگه وای به حال پسرا .
بنظرم یک مقدار آرایش کردن توی این دوره زمونه بد نیست خیلی هم طبیعیه .
نقل قول:اما گذشته از شوخی توی این دوره و زمانه خیلی از آدم ها از ترس اینکه مبادا یه وقت شری دامن خودشون و خانوادشون رو بگیره واسطه گری نمی کنند
این حرفو قبول دارم خودم ب عینه دیدم همچین کسانی رو . این جور آدما خودشون زخم خوردن .
تازه الان دیگه پسرا خودشون می خوان دنبال دختر بگردن و کسی رو ک ب دلشون نشسته به عنوان همسر انتخاب کنن.

یک سوالی ک ذهنمو مشغول کرده اینکه پسرا وقتی میبنن می تونن با دوستی با یک دختر نیازاشونو برطرف کنن پس دیگه چ انگیزه ای برای ازدواج دارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا باید خودشونو زیر بار مسئولیت بندازن . دخترا هم ک نادان تر میرن با این پسرا دوست میشن . بنطرم نفع این جور دوستی ها بیشتر به طرف پسره تا دختر !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
۱۷:۲۹, ۲۱/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #40

به نام خدا

سلام

باید واسطه گری صورت بگیره ولی در آن نباید افراط باشه.
شما معرفی میکنید.دیگه بقیه ی مسائل،برعهده ی خانواده ی پسر و دختره!
نباید اصرار به خوب بودن و شناخته بودن شخصی که میخواهید معرفی کنید،داشته باشید.

من خودم به شخصه،علاقه زیادی به این موضوع دارم که اگر بین دوستانم دختری مناسبِ پسری در اقوام دیدم،حتمن معرفی کنم.
هیچ ترسی هم ندارم.
فقط معرفی، و میگم که بقیه تحقیقات و شناخت،بعهده ی خودتونه. مثلن:من فقط در همین حد دوستمو میشناسم یا فلان پسر فامیلمونو،بقیشو خودتون برید تحقیق کنید.

حالا یا میشه این وصلت یا نه. یا خوشبخت میشند یا نه.

دیگه این مربوطه به کسی که واسطه گری کرده،نمیشه. مربوط به تحقیقات و شناخت خودشون و یا قسمت و بختشون میشه.

شما در واسطه گریتون باید تعادل رو رعایت کنید و حواستونو خیلی خوب جمع کنید و خدایی نکرده دختر یا پسر مورد دار، معرفی نکیند و فقط فقط رضایت خدا واسطون مهم باشه،نه حرفه بقیه.وقتی فقط خدا رو در نظر بگیرید و نیتتون خدایی باشه، هیچ خطری شما را تهدید نمیکنه.

شما به وظیفه ی خودتون عمل کنید.
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]