کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه سیستمی برتنظیم قرآن كریم حاكم است(ساختارهندسی قرآن)
۱۹:۵۸, ۱۴/دی/۹۳
شماره ارسال: #1
آواتار
بنام خدا

چون تنظیم كلی قرآن توسط هیات منتخب ازسوی خلفای راشدین صورت پذیرفته لذابنظرمیرسدسیستم صددرصدی درتنظیم قرآن وجودنداردویاقابل كشف نباشد امابطوراكثرسیستم حاكم براین قراراست
1-ازنظرشكلی

یك-ازسوره های بزرگ اغازوبه سوره های كوچك پایان مییابد.

دو-ازنظرتاریخی ازسوره های مدنی اغازوبسوره های مكی ختم میشود.

سه-سوره های باحروف مقطعه دراوائل قران وسوره های سوگنددارتماما درپایان قراردارند.

2-ازنظرموضوعی

اوائل قرآن عمومادرخصوص احكام است واواسط قرآن درباره مسائل اخلاقی وسرانجام قسمتهای پایانی قرآن بمسائل اعتقادی وجهان بینی الهی اختصاص دارد نظردیگری درباره ساختارهندسی قرآن چنین است قرآن درابتدابرای مردمانی بیسوادوضعیف العقول ازآیاتی اغازشدكه ساختارفكری وسپس اخلاقی انانراشكل دهدودرنهایت درنظام حكومتی اسلام ساختاراجتماعی انان شكل بگیردیعنی ازپایان قرآن بطرف اغاز.اماپس ازشكل گیری حكومت اسلامی ودردوره های بعدی تاامروزچون ساختارفكری واخلاقی بشررشدنموده نظام مندشدلذامیتوانندبرای خودسازی كارراازاغازقرآن شروع كنندوباانجام عبادات واحكام بسازندگی بپردازندبنابراین قرآن ازانتهابیانگرتاریخ دنیای عرب هماننداشنایی كودكان باقرآن است وشروع آن ازابتدامتعلق بدوران عقل گرایی واجتماعی بودن انسان است.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۸:۰۲, ۱۰/اردیبهشت/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/اردیبهشت/۹۷ ۱۸:۱۲ توسط mdroudgar.)
شماره ارسال: #21

(۱۰/اردیبهشت/۹۷ ۱۷:۳۹)Unleashed نوشته است:  سلام
دوستان من به دنبال راه راحت تری برای حفظ قرآن بودم به این نتیجه رسیدم که اگه قرآن را به ترتیب نزول حفظ کنم راحت تر است.
اگه قرآن را به ترتیب نزول بخونید اتفاقا خیلی هم به هم ربط داره . این که شما در درون قرآن با سوره های جابه جا شده به دنبال پیوستگی باشید به نظرم درست نمیاد. اگه میخواید نظمی که خدا درون قرآن قرار داده رو بهتر بفهمید پس باید به همون نظمی هم که فرستاده شده بخونید. یکی اومده نظم قرآن رو بهم زده شما اومدید دنبال نظم تو اون قرآنی که نظمش رو بهم زدن می گردید.
مثال: مثلا در سوره علق که همه میگن اولین سوره هست می فرماید ما انسان را با قلم آموزش دادیم و به انسان یاد دادیم چیزهایی که نمی دانست. بعد در سوره دوم به قلم قسم یاد می فرماید . ببینید اول از اهمیت قلم میفرماید بعد به آن قسم یاد می فرماید و در هر دو سوره درباره اهمیت فهم و دانش صحبت میکند. خوب اگه اینطور قرآن خوانده بشود راحت تر درک میشه و پیوستگی معنایی هم به وجود میاد. در حالی که اگر به صورت عادی قرآن بخوانید سوره قلم اول و سوره علق بعدا هست که کاملا قضیه رو عکس میکنه. یهو بدون هیچ پیش زمینه ای به قلم قسم یاد می فرماید.
میتونید یه قرآن با فایل ورد برای خودتان به ترتیب نزول و معانی و تفسیرات نکته برداری شده درست کنید. بسیار هم عالی . دارای فهرست خوب . قابلت جستجو و همه چیز .
مورد دیگه در مورد نظم هست . من بهتون پیشنهاد میکنم نظریه برخال (فرکتال) یا همون نظریه آشوب رو بخونید . این نظریه میگه دنیا دارای نظم خود متشابه پیچیده ای است آنقدر که انسان وقتی به این نظم پیچیده نگاه میکنه نمی تونه این نظم رو درک کنه و آشوب می بینتش . نظریه علمی و بر پایه ریاضیات هست ولی چون کاشفش دارای طبع ادبی بوده کتاباش دارای ادبیات استعاره ای است. خوب وقتی ما نظم هستی را در سطوح بالا درک نمیکنیم وفقط میتونیم نظم رو در سطوح پایین بفهمیم خوب معلومه نظم قرآن رو هم در سطوح بالاش نمی فهمیم . اصلا اینکه ما کل سطوح قرآن رو درک نمی کنیم خودش از جذابیت های قرآن هست.
اگه میشه به همدیگر فحش ندید و حرف منطقی بزنید. دلیل بیاورید صرف امثال تو این جوری هستید که نشد جواب.
درود برشما وتشکر
مطلب بسیار جالبی نوشتید دقیقا در کتاب تاریخ قرآن نوشته استاد حجتی آیات قرآن را براساس ترتیب نزول آورده است که استاد به ابادی در انتهای تاپیک خود بشیوه یادگیری قرآن توسط اعراب در آغاز نزول اشاره کرده است .منتها هدف از این تحقیق این بود که آیا سیستم واحدی برتنظیم فعلی هست؟ که نتیجه ای بدست نیامده است والبته مواردی در تنظیم فعلی هست که درتاپیک اشاره شد .تجدید بررسی این تاپیک بوسیله بنده این بود که ببینیم تحقیق دیگری درسایت شده یا نه؟ که تاکنون اشاره نشده است ضمنا بنده مخلص عزیزان هستم ممنون
جدول ترتیب نزول را در لینک زیر ببینید
http://www.behabadi.ir/post/2
۱۹:۰۳, ۱۰/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #22

اگر منظور شما از استاد به آبادی شخصیت به وجودآورنده این تاپیک هست که چند تا مشکل اساسی هست :
اول اینکه ایشون می فرمایند که چون حضرت علی در اون شورای شش نفره بودند پس مشکلی در کار اون شورا وجود نداره وحضرت علی اگه خطایی میدیدند نمی گذاشتن این اتفاق بیافته. شما مثل اینکه تاریخ صدر اسلام و مظلومیت حضرت علی را تا حالا نشنیدهای.

سوم اینکه اگه ایشون استاد بودن باید از کلمات درست استفاده می کردند . ایشون فرمودند:"
چون تنظیم كلی قرآن توسط هیات منتخب ازسوی خلفای راشدین صورت پذیرفته لذابنظرمیرسدسیستم صددرصدی درتنظیم قرآن وجودنداردویاقابل كشف نباشد امابطوراكثرسیستم حاكم براین قراراست "

در اینجا عبارت تنظیم کلی تداعی کننده همه جانبه است نه ترتیب سوره ها . جابه جایی سوره ها که اسمش تنظیم کلی نیست. ایشون نمی دونن تنظیم در مورد اسناد رسمی که توسط انسان درست میشه استفاده میشه؟ تازه ویرایش هم نیست . در این مورد لفظ باید دقیقا " ترتیب سوره ها" باشه.
سیستم صددرصدی در تنظیم قرآن وجود ندارد . یعنی چی؟ به یکی تو خیابون بگی یه سندی سیستم صددرصدی در مورد تنظیمش وجود نداره چه فکری میکنه؟ اصلا تنظیم مگه سیستم داره ؟ تنظیم مبنا و اصول داره نه سیستم.
تو متن علمي انتخاب كلمات خيلي خيلي مهم هستز
در مورد پاراگراف آخر ایشون : Big GrinBig GrinBig Grin

دوم اینکه تو کار یه عده آدم (اون هم چه آدمایی ) دنبال سیستم می گردی. آخه اومدی سیستم خلفای راشدین رو از یه سری شیعه می پرسی.
در ضمن یه حدیث هست که میگه بعد از ظهور حضرت مهدی ، حضرت قرآن را به صورتی که نازل شده بود(از نظر ترتیب سوره ها) در اختیار مردم قرار میدهند.
در پروفایل ایشون تو وبلاگی که آدرسشو دادی اومده:"
کاربرملی وبین المللی ایران ومدیر بزرگترین شبکه وبلاگنویسی جهان"
مولف کتابهای
1-بیست سال قانونگذاری درایران
2-اشنائی جامع باقران کریم
3-کتاب پرسش وپاسخ در باره هزار نکته قرانی
4-کتاب بلاگرهاوشبکه های اجتماعی(آشنائی باسرویس های وبلاگدهی وجوامع مجازی)
وبیش از 50کتاب منتشره دراینترنت
فعالیتهای اجتماعی:وبلاگنویسیکتب مورد علاقه:وبلاگنویسیفیلم و سریال:وبلاگنویسیموسیقی:وبلاگنویسیورزش مورد علاقه:وبلاگنویسی

اصلا خودتون ببینید: http://behabadi.ir/Profile/
تو این تالار تا حالا از کسی تشکر نکردند. کلا اون موقع که ایشون تو تالار بود اوضاعی بود. چند نفر سکته خفیف زدند. یه سوال می پرسید جواب می دادی بعد می گفت خوب تا حالا که کسی جوابی به سوال من نداده با تشکر . مثل خودت Huh
کلا این موضوع قابل تحقیق نیست چون یه موضوع سلیقه ای بوده و نخبگان هم در اون حضور نداشتند که کارشون حتما دلیلی داشته باشه .
قصدم تمسخر ایشون نبود گفتم که دنبال جواب مسئله ای بری که از طرف آدم دانشمند و عاقلی گفته شده باشه نه این بنده خدا.
۱۹:۴۸, ۱۰/اردیبهشت/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/اردیبهشت/۹۷ ۱۹:۵۱ توسط mdroudgar.)
شماره ارسال: #23

(۱۰/اردیبهشت/۹۷ ۱۹:۰۳)Unleashed نوشته است:  1-اگر منظور شما از استاد به آبادی شخصیت به وجودآورنده این تاپیک هست که چند تا مشکل اساسی هست :
اول اینکه ایشون می فرمایند که چون حضرت علی در اون شورای شش نفره بودند پس مشکلی در کار اون شورا وجود نداره وحضرت علی اگه خطایی میدیدند نمی گذاشتن این اتفاق بیافته. شما مثل اینکه تاریخ صدر اسلام و مظلومیت حضرت علی را تا حالا نشنیدهای.
سوم اینکه اگه ایشون استاد بودن باید از کلمات درست استفاده می کردند . ایشون فرمودند:"
چون تنظیم كلی قرآن توسط هیات منتخب ازسوی خلفای راشدین صورت پذیرفته لذابنظرمیرسدسیستم صددرصدی درتنظیم قرآن وجودنداردویاقابل كشف نباشد امابطوراكثرسیستم حاكم براین قراراست "
در اینجا عبارت تنظیم کلی تداعی کننده همه جانبه است نه ترتیب سوره ها . جابه جایی سوره ها که اسمش تنظیم کلی نیست. ایشون نمی دونن تنظیم در مورد اسناد رسمی که توسط انسان درست میشه استفاده میشه؟ تازه ویرایش هم نیست . در این مورد لفظ باید دقیقا " ترتیب سوره ها" باشه.
سیستم صددرصدی در تنظیم قرآن وجود ندارد . یعنی چی؟ به یکی تو خیابون بگی یه سندی سیستم صددرصدی در مورد تنظیمش وجود نداره چه فکری میکنه؟ اصلا تنظیم مگه سیستم داره ؟ تنظیم مبنا و اصول داره نه سیستم.
تو متن علمي انتخاب كلمات خيلي خيلي مهم هستز
در مورد پاراگراف آخر ایشون : Big GrinBig GrinBig Grin
دوم اینکه تو کار یه عده آدم (اون هم چه آدمایی ) دنبال سیستم می گردی. آخه اومدی سیستم خلفای راشدین رو از یه سری شیعه می پرسی.
در ضمن یه حدیث هست که میگه بعد از ظهور حضرت مهدی ، حضرت قرآن را به صورتی که نازل شده بود(از نظر ترتیب سوره ها) در اختیار مردم قرار میدهند.
در پروفایل ایشون تو وبلاگی که آدرسشو دادی اومده:"
کاربرملی وبین المللی ایران ومدیر بزرگترین شبکه وبلاگنویسی جهان"
مولف کتابهای
1-بیست سال قانونگذاری درایران
2-اشنائی جامع باقران کریم
3-کتاب پرسش وپاسخ در باره هزار نکته قرانی
4-کتاب بلاگرهاوشبکه های اجتماعی(آشنائی باسرویس های وبلاگدهی وجوامع مجازی)
وبیش از 50کتاب منتشره دراینترنت
فعالیتهای اجتماعی:وبلاگنویسیکتب مورد علاقه:وبلاگنویسیفیلم و سریال:وبلاگنویسیموسیقی:وبلاگنویسیورزش مورد علاقه:وبلاگنویسی
اصلا خودتون ببینید: http://behabadi.ir/Profile/
تو این تالار تا حالا از کسی تشکر نکردند. کلا اون موقع که ایشون تو تالار بود اوضاعی بود. چند نفر سکته خفیف زدند. یه سوال می پرسید جواب می دادی بعد می گفت خوب تا حالا که کسی جوابی به سوال من نداده با تشکر . مثل خودت Huh
کلا این موضوع قابل تحقیق نیست چون یه موضوع سلیقه ای بوده و نخبگان هم در اون حضور نداشتند که کارشون حتما دلیلی داشته باشه .
قصدم تمسخر ایشون نبود گفتم که دنبال جواب مسئله ای بری که از طرف آدم دانشمند و عاقلی گفته شده باشه نه این بنده خدا.
درود برشما وتشکر
قصد آقای به ابادی که بنده شاگرد ایشانم این بود که اگر تحقیق دیگری انجام شده ونتیجه داده است آگاه شوند بنابراین اگر شما به سیستم کلی قرآن رسیده اید بدون تکلف بنویسید تا همگان آگاه شوند مطلب همین است وبس اما اشاراتی هم کرده اید که جهت رفع ابهام برخی را بنده پاسخ میدهم امیدوارم مشکلی نباشد وقضیه تمام شود
1-موافقت امام درآن شورا با کلیت تنظیم بود که خدشه ای به کتاب خدا نمیزد وجابجائی سوره ها مهم نیست
2-بهرحال قرآن موجود حاصل آن شوراست وتحقیق درباره سیستم مورد نظر شورا امری بسیار خوب است اشکالش چیست؟ اینهمه مطالعات اسلامی درباره روایات اهل سنت بد بوده است؟
3-فعالیتهای آقای به ابادی در اینترنت موجود است اگر سوالی باشد خودشان در سایت ووبلاگهای خودشان پاسخ میدهند در اینجا تنها تاپیک مورد نظر از سوی بنده پیگیری شد
ممنونم
۲۰:۰۹, ۱۰/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #24

شما دوباره از کلمه تنظیم و سیستم استفاده کردی؟ نگفتم از عبارت تنظیم کلی استفاده نکن؟ سواد داری دوست عزیز؟
فعالیت های ایشون رو برای اطلاع دوستان آوردم ، سوالی نبود . خواستم دوستان با فعالیت های ارزنده ایشون آشنایی پیدا کنند.
موافقت امام؟ نمی دونی ، نشنیدی تا حالا راجع به تاریخ صدر اسلام ؟ من میگم حضرت علی مظلوم بوده تو میگی موافقت حضرت علی ؟

دونه دونه از صدر به ذیل باید پاسخ بدی . اونم اون سوال و حرفی که من زدم . من گفتم حضرت علی مظلوم بوده فدک رو نتونست بگیره تو شورا خلافت رو بهش ندادند اونوقت انتظار داری تو ترتیب سوره ها نظرش به کرسی بشینه بعد تو در جواب میگی موافقت حضرت علی با تنظیم کلی بوده؟
گفتم عبارت تنظیم ، تنظیم کلی درست نیست در اینجا ، کو جوابش؟
کجا قرآن موجود حاصل کار اون شوراست؟ ترتیب سوره های قرآن حاصل کار اون به اصطلاح شوراست. آخه شورا شش نفره میشه ؟
مطالعه درمورد حدیثی که از پیامبر نازل شده رو با فهرست درست کردن یکی میدونی؟
شما هم مثل اینکه با استادتون یه روحیت تو دوتا بدن ایشون هم همینجوری پاسخ میدادند.
۲۰:۳۳, ۱۰/اردیبهشت/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/اردیبهشت/۹۷ ۲۰:۳۵ توسط mdroudgar.)
شماره ارسال: #25

(۱۰/اردیبهشت/۹۷ ۲۰:۰۹)Unleashed نوشته است:  1-شما دوباره از کلمه تنظیم و سیستم استفاده کردی؟ نگفتم از عبارت تنظیم کلی استفاده نکن؟ سواد داری دوست عزیز؟
فعالیت های ایشون رو برای اطلاع دوستان آوردم ، سوالی نبود . خواستم دوستان با فعالیت های ارزنده ایشون آشنایی پیدا کنند.
2-موافقت امام؟ نمی دونی ، نشنیدی تا حالا راجع به تاریخ صدر اسلام ؟ من میگم حضرت علی مظلوم بوده تو میگی موافقت حضرت علی ؟

دونه دونه از صدر به ذیل باید پاسخ بدی . اونم اون سوال و حرفی که من زدم . من گفتم حضرت علی مظلوم بوده فدک رو نتونست بگیره تو شورا خلافت رو بهش ندادند اونوقت انتظار داری تو ترتیب سوره ها نظرش به کرسی بشینه بعد تو در جواب میگی موافقت حضرت علی با تنظیم کلی بوده؟
گفتم عبارت تنظیم ، تنظیم کلی درست نیست در اینجا ، کو جوابش؟
کجا قرآن موجود حاصل کار اون شوراست؟ ترتیب سوره های قرآن حاصل کار اون به اصطلاح شوراست. آخه شورا شش نفره میشه ؟
مطالعه درمورد حدیثی که از پیامبر نازل شده رو با فهرست درست کردن یکی میدونی؟
3-شما هم مثل اینکه با استادتون یه روحیت تو دوتا بدن ایشون هم همینجوری پاسخ میدادند.
درود برشما وتشکر
خوب معلوم شد که مطلب جدیدی هنوز بدست نیامده است وهمین کافی است. اما برخی موارد را بنده رفع ابهام کنم
1- مراد از تنظیم وسیستم همانستکه درذهن شماست یعنی قرار دادن سوره ها بترتیب نه اینکه آیات را جابجا کنند چرا که سوره ها توسط نبی اکرم تنظیم شده بود
2-درست که به امام ستمهارفته است اما ایشان هرگز دربرابر خطا درقرآن ساکت نمی نشستند ولذا اگر سکوت کردند بدلیل این بوده که دراصالت قرآن خدشه ای وارد نشده است(فدک با قرآن قابل مقایسه نیست)
3-شما هم کمی دقت کنید نیازی به جدل نخواهد بود موفق باشید
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]