کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 2 رای - 4.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیرامون قطعنامه شورای امنیت در مورد توافقات هسته ای
۲۲:۴۳, ۲۵/تیر/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/تیر/۹۴ ۲۲:۴۴ توسط Islam.)
شماره ارسال: #1
آواتار
لاوروف: بر اساس توافق، برنامه موشکي ايران به مدت هشت سال هيچ توسعه اي نخواهد يافت/ تيم ايراني نه تنها محدوديت موشکي را لغو نکرد بلکه برنامه موشکي را «فريز» کرد + مستندات قطعنامهروز ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ ایران و ۱+۵ جمعبندی مشتر کی را با عنوان «برنامه جامع مشترک اقدام» منتشر کردند که مشتمل بر تعهداتی بود که طرفین برای برقراری یک توافق بلند مدت پذیرفته بودند. این برنامه ۱۵۹ صفحه ای شامل ۲۱ صفحه متن اصلی و ۵ ضمیمه مفصل در موضوعات مختلف بود. پیچیدگی های موجود و سطح مباحث فنی موجب شده است تا بررسی تعهدات ایران و طرف مقابل در هر یک از حوزه ها به صورت شفاف قابل تبیین نباشد. رجانیوز در سلسله گزارش هایی با عنوان «زوایایی از برنامه جامع مشترک اقدام که نباید پنهان بماند» تلاش خواهد کرد با شفاف سازی بندهای مختلف این برنامه، عملکرد تیم مذاکره کننده در میزان تامین منافع ملت ایران را ارزیابی کرد و قضاوتی منصفانه و منطبق با واقعیات موجود و به دور از هیجانات سیاسی روزهای پس از توافق را در اختیار بگذارد
.


به گزارش رجانیوز، در همین رابطه وزير امور خارجه روسيه روز چهارشنبه اعلام کرد توافق هسته اي ايران و شش کشور قدرتمند عدول ايران از توسعه برنامه موشکي خود را به مدت هشت سال شامل مي شود.
سرگئي لاوروف به خبرنگاران گفت: « بر اساس توافقي که در وين امضا شد برنامه موشکي ايران به مدت هشت سال هيچ توسعه اي اي نخواهد يافت و هيچ حمايت خارجي از اين برنامه نخواهد شد.»
لاوروف در بخش ديگري از اظهراتش گفت:‌ توافق هسته اي وين تضمين مي کند که فعاليت هاي هسته اي ايران ابعاد نظامي نخواهد داشت و ساز و کار نظارتي و بازرسي زير نظر آژانس بين المللي انرژي اتمي ايجاد مي کند.

[تصویر: IMG05221979.jpg]

تاکيد لاوروف بر فريز شدن توان موشکي ايران در نتيجه توافق نهايي، درحالي است که وزارت خارجه ايران بلافاصله پس از اعلام خبر توافق نهايي با انتشار برگه اطلاع رساني درباره موضوع تحريم هاي موشکي تاکيد کرد:
«الزام بر ممنوعیت فعالیت موشکی کشورمان از جمله در حوزه موشک های بالیستیک به محدودیت هایی در حوزه موشک های طراحی شده برای سلاح هسته ای که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال آن نبوده و نخواهد بود، تبدیل خواهد شد.»
اما بر اساس متن برنامه جامع مشترک اقدام، در قطعنامه جديد شوراي امنيت که قرار است به تاييد ايران نيز برسد، برنامه موشکي ايران داراي محدوديت خواهد شد و ايران چون خود را ملزم به اجراي اين قطعنامه کرده است در صورت تخطي ، توافق را نقض کرده است.
البته محدوديت براي موضوع موشکي ايران از جمله مباحثي است که سنگ بناي آن در مذاکرات لوزان گذاشته شده است.
[تصویر: 139404091706475815603554.jpg]
در بيانيه لوزان درباره قطعنامه هاي شوراي امنيت آمده است:
یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، برنامه جامع مشترک اقدام (برجما) را تائید ، همه قطعنامه های مرتبط با هسته ای قبلی را خاتمه و اقدامات محدودیت ساز مشخص، را برای یک دوره زمانی که توسط طرفین توافق شده، در آن را وارد خواهد کرد.
A new UN Security Council Resolution will endorse the JCPOA, terminate all previous nuclear-related resolutions and incorporate certain restrictive measures for a mutually agreed period of time
.

منظور از "اقدامات محدودیت ساز" که در قطعنامه جدید شورای امنیت وارد خواهد شد، اهم تحریم هایی که در قطعنامه های قبلی علیه ایران ( ۴ قطعنامه تحریمی) آمده است و شامل :
تحریم هایی که به بهانه "اشاعه ای" ، "فن آوری های مدرن صنعتی و ..." ، "تحریم های موشکی " ، "تحریم های تسلیحاتی متعارف" ، ايجاد کانال ارتباطي براي اقلام دوگانه مي شود.
موضوع تحريم هاي تسليحاتي و موشکي در قطعنامه ۱۹۲۹ شوراي امنيت عليه ايران به تصويب رسيده بود و چون که ايران اين قطعنامه را غيرقانوني مي دانست کشورهاي شوراي امنيت نمي توانستند از اين حربه براي مطرح کردن موضوع هسته ايران ذيل فصل هفتم شوراي امنيت استفاده کنند ، ولي هم اکنون زماني که ايران قطعنامه جديد شوراي امنيت را تاييد و امضا مي کند در صورت عدم پايبندي به مفاد آن (به عنوان مثال در صورت ادامه توسعه برنامه موشکي ) راه را براي برخورد شديدتر با ايران به پشتوانه مشروعيت سازمان ملل فراهم مي آورد.

منبع

امضای Islam
[تصویر: siOTvKOR_432.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 65 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۲:۰۴, ۱۷/تیر/۹۶
شماره ارسال: #641
آواتار
این فایل رو گوش بدید


امضای MohammadSadra
كَلّا إِنَّ مَعِيَ رَبّي سَيَهدينِ
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۰۲, ۲۵/تیر/۹۶
شماره ارسال: #642
آواتار
این عنوان یهتر بود: "لگدهای آخر به لاشه متعفن برجام"
هافینگتن پست: ترامپ در حال نقض عمدی برجام و تحریک ایران است


روزنامه آمریکایی هافینگتن پست در گزارشی نوشت: در حالی که در دومین سالگرد حصول برجام همه از اجرای موفقیت‌آمیز این توافق می‌گویند، دولت ترامپ در حال نقض آن و به دنبال راه‌هایی برای نابود کردن توافق است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه هافینگتن پست، واشنگتن پس از دو سال اجرای موفقیت‌آمیز باید در حال جشن گرفتن سالگرد توافق هسته‌ای تاریخی با ایران باشد، اما رئیس‌جمهور ترامپ در ازاء، در حال نقض این توافق و سوق دادن آن به سمت نابودی است. هر روز که می‌گذرد کمتر می‌توان باور کردن که نقض‌های توافق توسط وی بیش‌تر اشتباهات هستند تا رفتاری از روی بدخواهی. این مساله به ویژه با توجه به گزارشات مبنی بر قصد ترامپ برای تایید دوباره پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) طعنه‌آمیز به نظر می‌آید. هرچند تایید مجدد اینکه ایران به تعهداتش عمل می‌کند به این معنی نیست که آمریکا نیز همین کار را می‌کند. هم‌زمان که توافق دو ساله می‌شود تمام طرف‌ها باید سه نکته کلیدی درباره این دستاورد دیپلماتیک مهم را بررسی کنند.

اول، اکنون روشن است که دولت ترامپ مایل است تمام تعهدات آمریکا ذیل برجام را، از جمله از طریق محدود کردن روابط تجاری وعده داده شده به ایران به استهزاء بگیرد. به عنوان مثال در یک نشست خبری در کاخ سفید فاش شد که ترامپ از فرصت هفته گذشته خود در نشست گروه 20 برای درخواست از دولت‌ها برای توقف تجارتشان با ایران استفاده کرد. دستورات ترامپ به رهبران جهان آخرین مورد از سری اقداماتی است که آمریکا در مسیر عدم پایبندی به الزاماتش در برجام انجام داده است.

این الزامات نه‌تنها شامل لغو رسمی تحریم‌های مرتبط هسته‌ای ایران می‌شود، بلکه تعهدات مبنی بر پرهیز از هرگونه سیاست منفی تاثیرگذار بر عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران، پرهیز از هر اقدامی در تناقص با متن، روح و هدف برجام را نیز در بر می‌گیرد که ممکن است موجب تضعیف اجرای موفقیت‌آمیز توافق بشود.

درخواست‌های محرمانه ترامپ از کشورهای خارجی برای توقف روابط اقتصادی‌شان با ایران، آمریکا را در موقعیت نقض برجام قرار می‌دهد. هیچ‌کس نمی‌تواند این حقیقت آشکار را رد کند یا نسبت به آن تردید داشته باشد.

دوم، به نظر می‌آید که دولت ترامپ در نقض برجام مایل است تا الگوهای شکست خورده گذشته را به کار گیرد. دولت بوش به محض آنکه قدرت را در سال 2001 به دست گرفت، تعهدات آمریکا در قبال چارچوب‌های مورد توافق درخصوص کره‌شمالی را نادیده گرفت که در نهایت به‌کناره‌گیری پیونگ‌یانگ از معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای منجر شد. نومحافظه‌کارانی که در آن زمان برای این کار تلاش می‌کردند، اکنون در حال فشار آوردن برای اتخاذ سیاستی خطرناک در قبال ایران هستند و امیدوارند که غرق کردن توافق با ایران، واشنگتن و تهران را در مسیری قرار دهد که سرانجام به جنگ منتهی می‌شود. دولت ترامپ در حال برداشتن گام‌های عمدی برای نقض برجام و تحریک ایران است.

تاثیر سیاست‌های ترامپ تا به امروز، تنها در راستای منزوی کردن آمریکا بوده است. هفته آینده اعضای کمیسیون مشترک برجام قرار است بار دیگر درباره اجرای برجام دیدار کنند و احتمال می‌رود که تمرکز اصلی این نشست روی عدم پایبندی آمریکا به متن توافق باشد. دولت ترامپ شرایط را به‌گونه‌ای کرده است که آمریکا، و عدم پایبندی‌اش به توافق و نه ایران، موضوع این نشست باشد.

نکته سوم، این است که نمی‌توان اغراق کرد این اتفاقات کاملا قابل جلوگیری بودند زیرا دولت اوباما روابط ایران- آمریکا را روی یک مسیر کاملا متفاوت قرار داد. کانال‌های ارتباطی متعددی ایجاد شد و هر دو طرف به دنبال آن بودند که از برجام به عنوان زیربنایی که گفت‌وگوهای دیگر بتواند از آن سر بر آورد استفاده کنند اما زمان برای باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا پیش از آنکه بتواند پیشرفت‌های بیشتری را در زمینه برجام حاصل کند، به پایان رسید. دولت ترامپ نیز تصمیم گرفته است تا اختلاف‌نظرهایی که در شش ماه گذشته کار روی آنها آغاز شده است، دو برابر کند.

این روزنامه آمریکایی در پایان نوشت: اکنون زمان آن رسیده است که مسیر سیاست ترامپ تغییر کند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نیویورک به سر می‌برد. جنگ‌طلبان در واشنگتن دیگر نمی‌توانند تکذیب کنند که دیپلماسی می‌تواند به منافع آمریکا بینجامد زیرا برجام حاصل تلاش‌های اوباما است. مسیر کنونی آمریکا در دومین سال حصول توافق هسته‌ای باید زنگ خطری باشد برای آنهایی که معتقدند جنگ بیشتر در خاورمیانه یک ایده بسیار بد است.

پ.ن.
ابوموسی اشعری با عمروعاص چنان بست که بست و آن شد که دیدیم و شنیدیم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۷:۳۰, ۲۶/تیر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/تیر/۹۶ ۷:۳۱ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #643
آواتار
نسبت به اجرای کامل توافق هسته‌ای هوشیار هستیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹

رئیس‌جمهور فرانسه در دیدار با نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد که این کشور نسبت به اجرای کامل توافق هسته‌ای هوشیار خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه تایمز آو اسرائیل آمانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پاریس به وی اطمینان داد که فرانسه در خصوص اجرای دقیق توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که در ژانویه ۲۰۱۵ میان این کشورها حاصل شد طبق تمامی مفاد آن کاملا هوشیار خواهد بود.

نتانیاهو در این دیدار با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس خود علیه کشورمان نسبت به عملکرد نظام ایران ابراز نگرانی کرد.

پ.ن.
ایوموسی اشعری که می گفت اسراییل از این توافق ناراحته حالا چی شده که بیشتر از همه پیگیر اجرای دقیق اون هستند؟


------------------------------------
شاهد از غیب رسید!!!!!


ترامپ نه فقط روح برجام بلکه متن برجام را نقض کرده است‎
بخش خبری الف، 25 تیر 96

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه تاکید کرد که دولت آمریکا متن و روح برجام را نقض کرده است.

وی که با شبکه سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد، در مورد رفتار آمریکا در قبال برجام گفت: «ایالات متحده تعهدات خود را انجام نداده است.»

ظریف افزود: «به عنوان نمونه، کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که ترامپ از حضورش در هامبورگ برای نشست گروه ۲۰ استفاده کرده تا سران کشورها را نسبت به تجارت با ایران دلسرد کند. این نقض نه فقط روح، بلکه متن برجام است.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند ممکن است بعد از برجام، ایران به دنبال سلاح هسته‌ای برود، گفت: «ایران در جریان توافق و پیش از توافق به صراحت روشن کرده است که به دنبال یک برنامه تسلیحاتی [هسته‌ای] نیست. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر تائید کرده است که ادعاها در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران بی‌پایه است. آژانس تصمیم گرفت که آن فصل را مختومه کند.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «تصور می‌کنم که افرادی به دنبال هراس‌افکنی هستند. ایران سابقه روشنی دارد. ایران قربانی تسلیحات شیمیایی بود، اما هرگز از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرد. ایران توانش را داشت، اما هرگز به سمت ساخت تسلیحات شیمیایی نرفت، چراکه معتقدیم که این تسلیحات نه فقط مخالف ایدئولوژی ما هستند، بلکه امنیت ما را هم تقویت نمی‌کنند. معتقدیم که تسلیحات هسته‌ای، تهدیدی برای امنیت ما خواهد بود، نه کمکی به آن.»

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۱۲, ۲۷/تیر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/تیر/۹۶ ۸:۱۳ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #644
آواتار
الف در گفتوگو با ایزدی دستاوردهای برجام پس از دوسال را بررسی کرد؛
برجام، گزینه ای بی رقیب با دستاوردی هیچ؟
گزارش از: محمد صادق کلبادی/27تیر96


دوسال از توافق هسته ای موسوم به برجام می گذرد اما همچنان تفسیر های متفاوتی از برجام ارائه می شود، از بهترین گزینه ممکن و بی رقیب تا توافقی با دستاوردی هیچ !

به گزارش الف،با گذشت دوسال از توافق هسته ای موسوم به «برجام» یا همان «برنامه جامع اقدام مشترک» همچنان بسیاری بر این باورند که این توافق یک بازی برد- برد به گفته موافقان، نبوده و ایران با دادن امتیازات ویژه ای هیچ چیز خاصی را نه تنها بدست نیاورد بلکه صنعت هسته ای را هم به امید توقف تحریم ها به حالت نیمه تعطیل درآورد. این ادعاها وقتی که ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی، سه ماه پس از اجرایی شدن برجام در گفتگو با بلومبرگ عبارت « تقریبا هیچ» را برای اثرات برجام در مبادلات پولی و بانکی به کار برد بیشتر رنگ واقعیت به خود گرفت و حساسیت ها از سوی افکار عمومی هم بیشتر شد.

اما دیری نپایید که سیف در واکنش به برخی مواضع منتقدان دولت که به استناد همان عبارت معروف تقریبا هیچ، دستاوردهای اقتصادی دولت پس از برجام را هیچ می خواندند گفت:«زمانی که دستاورد برجام را هیچ توصیف کردم در واشنگتن بودم و باید با تمام توان مطالبه‎گری می‎کردم تا آثار مثبتی را که از برجام انتظار داشتیم به حداکثر می‎رساندیم».

وی در ادامه بخشی از دستاوردهای اجرایی شدن برجام در حوزه پولی و بانکی را اینگونه توصیف کرد: « حجم ال سی، سوئیفت و امثالهم و بخشی از تجارت خارجی که قبلا در شبکه صرافی انجام می‎شد؛ امروز در نظام بانکی انجام می‎شود. اینها تفاوت‌های بزرگی است که اتفاق افتاده است»

انتقادات به نحوه مذاکرات به قدری بود که برخی از فعالان سیاسی معتقد بودند در مقابل آنچه دادیم دستاورد چشمگیری نداشتیم . نقوی حسینی نماینده عضو کمسیون امنیت ملی مجلس در اظهار نظری در همین خصوص گفته بود: «ما به 11 تعهد ذیل پیوست 5 برجام عمل کردیم، فردو جمع‌آوری شد، نطنز محدود شد، قلب رآکتور هسته‌ای اراک خارج و جای آن بتن ریخته شد؛ اورانیوم غنی‌شده‌مان را به خارج از کشور فرستادیم، تحقیقات‌مان متوقف شد، ما به تمام آن 11 بند عمل کردیم، یعنی داده‌های ما خیلی خیلی زیاد است، اما در این میان باید پرسید دستاوردهای ما چیست؟»

اعتماد به آمریکا، بزرگترین اشتباه برجام

دکتر فواد ایزدی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف در خصوص آینده برجام گفت: آمریکایی ها خودشان را متعهد به اجرای برجام نمی‌دانند و این را از ابتدا هم گفتند، در زمان مذاکرات آقای کری اعلام کرد که برجام برای آمریکا از نظر حقوقی الزام آور نیست. دغدغه آمریکایی ها این بود که از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران خوششان نمی آمد والان هم به هدفشان رسیدند چراکه فعالیت های هسته ای کم و بیش متوقف شده است و علاقه مند هستند در حوزه های دیگر هم به ایران فشار وارد کنند.

وی در ادامه افزود: همانطور که وزیر خارجه و دفاع آنها گفت، آنها دوستدارند جمهوری اسلامی را سرنگون کنند و از این جهت برجام را اجرا نخواهند کرد و فشارها و تحریم هارا هم افزایش خواهند داد، تحریم های جدید S722 نشانه ای از این مسئله هست و تنها اتفاقی در این بین رخ داده، توقف نسبی فعالیت های هسته ای ایران است.

ایزدی در پاسخ به ادعای بهبود روابط ایران در جهان و از بین رفتن اجماع جهانی علیه ایران در دوران پسا برجام گفت: زمانی می توانیم بگوییم که اجماع جهانی برداشته شده که در عمل ما شاهد این مسئله باشیم، فقط در حرف که نیست. آیا در عمل بانکهای اروپایی با ما کار می کنند؟ خیر! چندتا صرافی در اروپا بود که کار نقل و انتقال پول را با ما انجام می دادند که الان اینها با درصد های بالایی که از ما می گیرند، به صورت محدود و کم همان کاری را که قبل از برجام انجام می دادند را انجام می دهند، ولی بانک های اصلی اروپایی کار نمی کنند. جاهای دیگر هم همینطور هست.

آیا ما می‌توانیم پول صادرات نفت را به داخل کشور بیاوریم؟
خیر نمی توانیم در حالی که یکی از منابع اصلی کشور فروش نفت است اما قبل از برجام هم نمی توانستیم پولش را به داخل کشور بیاوریم و بعد از برجام هم نمی توانیم.

این کارشناس مسائل آمریکا ضمن رد ادعای آن دسته از موافقان برجام می گویند الان پول فروش نفت را فقط با دلار نمی توانند وارد کنند ولی با سایر ارز ها این کار تحقق پیداکرده است تاکید کرد: هرکسی این حرف را زده نمیدانسته، شایعه کرده. ما در حوزه نقل و انتقال پول مشکل داریم وقتی به دلار فروختید نمی توان به یورو تبدیل کرد و به داخل کشور آورد. اگر کسی چنین ادعایی دارد باید بگوید کجا و کدام بانک این کار انجام شده؟

وی در ادامه در خصوص بهبود روابط ایران با اروپا تصریح کرد: اینکه برای خانم موگرینی نامه اعتراض آمیز بزنید که آمریکا برجام را نقض کرد و خانم موگرینی هم بگوید بله ما علاقه مند هستیم برجام اجرا شود، این کار ها در حد حرف انجام می شود ولی اینکه در عمل اتحادیه اروپا یا جاهای دیگر چه نفعی برای ما داشتند در حوزه اقتصادی همان حرف آقای سیف درست است، تقریبا هیچ! شاید رفت و آمد فلان مسول اتحادیه اروپا به ایران بیشتر شده باشد ولی در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است.

ایزدی در پاسخ به این پرسش که چه گزینه بهتری جایگزین برجام را شما به موافقان برجام پیشنهاد می دهید گفت: ما در برجام امتیازهای گسترده ای را داده ایم و فقط روی کاغذ امتیاز های محدودی گرفتیم اما در عمل امتیازهای گسترده ای را هم باید می گرفتیم. اما همان امتیازات محدود روی کاغذ را هم به ما ندادند این برجام است! توافقی خوب است که وقتی طرف مقابل نقض کرد و اجرا نکرد شما دستتان به جایی بند باشد نه مثل برجام. بزرگترین مشکلی که ما با برجام داشتیم آن بود که براساس اعتماد به آمریکا طراحی شده بود و این اشتباه بزرگی بود.

از ذوق زدگی رسانه ای تا بی رقیب بودنِ برجام

تیتر های روزنامه های حامی دولت در فردای روز توافق را نمی شود از یاد برد که با عناوینی چون: «غوغای توافق» ، « گشایش طلایی در وین» و... به گسترش دامنه مطالبات مردمی دامن زدند و با ذوق زدگی رسانه ای حباب برجام را بزرگتر ساختند، در حالی که فراموش کرده بودند، طرف دیگر این توافق، ایالات متحده آمریکا هست، کشوری که در بد عهدی و نقض پیمان مسبوق به سابقه بوده و البته در روند اجرای برجام هم این کار را باردیگر تکرار کرد.

قانون داماتو درست در یک سالگی اجرایی شدن برجام تمدید شد و به اعتراف موافقان و مخالفان برجام چیزی نبود جز نقض عهد، چرا که 14 بند از این قانون معطوف به صنعت نفت است، اعم از ممنوعیت ارسال تجهیزات تولید بنزین و گازوئیل یا فروش بنزین و گازوئیل، در حالی که تحریم های نفت و گاز باید بر اساس برجام متوقف می شد اما آمریکایی ها با تمدید قانون داماتو آن را رسماً نقض کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اخیرا در اظهار نظری رشد ۱۳۰۰ درصدی جذب سرمایه خارجی در بازار سرمایه یکی از نتایج برجام دانست و تصریح کرد: نتیجه مهم‌تر برجام، حرکت به سمت نظم مالی و شفافیت در اقتصاد ایران است، گم شدن دکل نفتی و بر باد رفتن میلیاردها دلار از منابع کشور توسط دلالان فرصت‌طلب نمونه دردناکی از آن بی‌نظمی و عدم شفافیت است.

اما سخنان دو روز گذشته ظریف در گفتگو با سی‌ان‌ان را باید مورد توجه قرار داد که گفت:دولت آمریکا تعهدات خود را انجام نداده و متن و روح برجام را نیز نقض کرده است.

ظریف افزود: «به عنوان نمونه، کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که ترامپ از حضورش در هامبورگ برای نشست گروه ۲۰ استفاده کرده تا سران کشورها را نسبت به تجارت با ایران دلسرد کند. این نقض نه فقط روح، بلکه متن برجام است.»
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۰:۴۳, ۲۷/مرداد/۹۶
شماره ارسال: #645
آواتار
HeartHeartHeartHeartHeart
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۳۴, ۳۱/مرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/مرداد/۹۶ ۲۲:۵۶ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #646
آواتارپ.ن.
دوستان خواهش می کنم این دوتا فیلم چند دقیقه ای رو ببینید. این خائن های برجام پرست باید در مقابل خیانتی که کردند پاسخگو باشند. نه تحریم برداشته شد، نه سایه جنگ برداشته شد، اصلاً سایه جنگی نبوده که برداشته بشه و از اساس باید گفت منطق مذاکرات زیر سوال بوده.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۱۵, ۲۰/شهریور/۹۶
شماره ارسال: #647
آواتار
(۳۱/مرداد/۹۶ ۲۲:۳۴)MohammadSadra نوشته است:  


پ.ن.
دوستان خواهش می کنم این دوتا فیلم چند دقیقه ای رو ببینید. این خائن های برجام پرست باید در مقابل خیانتی که کردند پاسخگو باشند. نه تحریم برداشته شد، نه سایه جنگ برداشته شد، اصلاً سایه جنگی نبوده که برداشته بشه و از اساس باید گفت منطق مذاکرات زیر سوال بوده.

دمتون گرم ولی بدونین ی برنامه هماهنگ شده بوده باورتون نمیشه از وقتی در باره کودتای مصدق و کاشانی شنیدم به این موضوع مشکوک بودم کودتا شکست میخوره سه روز بعد میبره کی این وسط خیانت کرد چم چرا چم (چم یعنی نمیدونیم) این برجامم مثل همون دست در دست هم دهیم به ظلم میهن خویش را کنیم ویران
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۴۴, ۲۶/شهریور/۹۶
شماره ارسال: #648
آواتار
خلاصه آنچه در حال رخ دادن است، چنین است:


1- دولت آمریکا به‌طور واضح در مسیر یک تجدیدنظر راهبردی قرار دارد که هدف آن افزایش شدید فشار بر ایران است. اعلام احتمالی عدم پایبندی ایران در 25 مهر به کنگره، اجرای قانون جدید تحریم‌ها با عنوان «مهار دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) و تشدید فشار بر ایران در حوزه بازرسی‌ها و در نهایت تجمیع ابزارها برای متوقف کردن ایران در منطقه، بخش‌‌های اصلی مسیر جدید فشار است.


2- در حالی که آمریکا در مسیر جدید گام برمی‌دارد، عواید اقتصادی بسیار محدود ناشی از برجام هم روز به روز در حال تحلیل رفتن و کم شدن است به گونه‌ای که می‌توان گفت در 3 حوزه اصلی بانک، بیمه و نفت، وضعیت ایران تفاوت اندکی با دوران تحریم‌ها دارد. این بدان معناست که اگر توجه کنیم هدف اصلی برجام، کاهش تحریم‌ها و مسدود کردن مسیر تحریم برای فشار به کشور بود، این هدف تقریبا به طور کامل بدل به یک امر موهوم شده است.


3- در همین حال، در داخل کشور جریان مشکوکی در پی آن است که هزینه‌‌های اقدام علیه ایران از سوی آمریکا را به حداقل مقدار ممکن کاهش دهد. این کار به دو طریق در حال انجام است. نخست اعلام صریح این موضوع که ایران حتی در صورت خروج آمریکا از برجام به آن متعهد خواهد ماند که در واقع هیچ معنایی جز راحت کردن خیال آمریکا و اروپا از اینکه می‌توانند با هزینه صفر، دوران جدیدی از تحریم و فشار را آغاز کنند، ندارد. و دوم، تلاش عملی- و عموما اعلام نشده- برای اعمال تحریم داخلی علیه نهادهای انقلابی که در واقع محقق کردن هدف آمریکا در داخل کشور به دست عوامل داخلی و با مکانیسم‌‌های داخلی است.


4- ترکیب این موضوعات با شرایط جدیدی که در منطقه در حال وقوع است، پازل را کامل می‌کند. شواهد نشان می‌دهد آمریکا با علم قطعی به شکست راهبرد خود در سوریه (بویژه تشکیل کشور سنی در شرق این کشور) و با نزدیک شدن داعش به پایان عمر خود، درصدد به هم زدن میز بازی است و اقدامات جدید در شمال فرات در سوریه، تلاش برای به هم زدن انسجام راهبردی شیعه و مقاومت در عراق و دیگر کشورها و همچنین برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق با صحنه‌گردانی آشکار اسرائیل، گام‌‌های کلیدی آن در این مسیر است.


با توجه به این نکات، می‌توان گفت یکی از راهبردی‌‌‌‌‌ترین مقاطع تاریخ سیاست‌گذاری امنیت ملی دهه‌‌های اخیر برای ایران فرارسیده است. اکنون باید راهبردی اتخاذ شود که:

اولا- جلوی فشار تحریمی و بازرسی جدید آمریکا علیه ایران را بگیرد یا آن را بشدت هزینه‌مند کند.


ثانیا- محاسبات راهبردی آمریکا در این‌باره را که می‌تواند برجام را بدل به زیرساختی برای اعمال پی در پی تحریم‌ها و فشارهای جدید علیه ایران کند به هم بزند.

ثالثا- اجماع و اتفاق نظر ملی در زمینه بدعهدی آمریکا و ضرورت ایستادگی مقابل فشارهای آن را تحکیم کند.

رابعا- از دستاوردهای تاریخی منطقه‌ای ایران صیانت کند.


بار اصلی این راهبرد بر دوش دولت آقای روحانی قرار دارد. واقعیت این است که نظام با وجود علم تقریبا قطعی که چنین روزهایی بالاخره از راه خواهد رسید، اجازه امضا و اجرای برجام را صادر کرد. اگرچه کارنامه برجام چنگی به دل نمی‌زند اما تجربه برجام که همان تجربه بی‌اعتمادی به آمریکا و نادرست بودن مسیر «اعتماد به بیرون» است، روز به روز بالغ‌‌‌‌‌‌تر شده و اکنون در حال رسیدن به نقطه اوج خود است. تحلیل رفتار دولت آمریکا بخوبی نشان می‌دهد «هزینه سازش»، نه فقط تحریم‌‌های بیشتر، بلکه قرار دادن کشور در آستانه جنگ از طریق تضعیف بنیه دفاع ملی و به هم زدن اجماع داخلی است. زمان آن رسیده است که این تجربه به یک استراتژی جدید تبدیل شود.

هدف این استراتژی جدید باید «هزینه‌مند کردن فشار» برای دشمن و «کاهش هزینه مقاومت در داخل» باشد به گونه‌ای که از طریق ترکیب نقاط قوت درونی با نقاط ضعف دشمن، وضعیتی ایجاد شود که دشمن مطمئن شود هزینه راهبردی تداوم مسیر فشار برای آن بسیار بیشتر از دستاوردهای این مسیر خواهد بود.

همه اطمینان‌‌های کاذبی که دشمن درباره «فشارپذیر» و «فاقد گزینه» بودن ایران برای خود ایجاد کرده باید در هم شکسته شود. دل بستن به دشمن کوچک (اروپا) در این مسیر اشتباهی راهبردی است که تاریخ یک دهه گذشته را به نحو فاجعه‌بارتری تکرار خواهد کرد. تجربه به ما می‌گوید نه اهداف راهبردی اروپا با آمریکا چندان متفاوت است و نه اروپا اساسا در موقعیتی است که مقابل تحریم‌‌های ثانویه آمریکا مقاومت کند، لذا امید به اینکه می‌توان با اروپا برجام را ادامه داد در واقع به معنی خوردن چوب و پیاز با همدیگر است؛ هم محدودیت‌‌های برجام حفظ می‌شود و هم آمریکا با اعمال کامل تحریم‌ها، اروپا را نیز از پایبندی نصفه و نیمه فعلی به تحریم‌ها بازخواهد داشت.

بدتر از آن، وقتی شما رسما اعلام می‌کنید بدون آمریکا، برجام را با اروپا ادامه خواهید داد، در واقع در حال ارسال این پیام برای آمریکا هستید که با خیال راحت تحریم‌های خود را اعمال کند و از هیچ واکنشی از ناحیه ایران هم بیم نداشته باشد.


اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بیش از همه کسانی مقصر خواهند بود که آدرس ضعف، سستی و ناتوانی را از داخل کشور به دشمن ارسال کردند و در حالی که دولت و ملت ایران از هر زمان دیگری برای ایستادن مقابل دشمن توانمندتر است، سبد گزینه‌‌های ایران را تهی نشان دادند. اساسا در گذشته هم اینچنین بوده است که آمریکا با مشاهده ضعف داخلی یا آن هنگام که دریافته می‌تواند از طریق فشار از بیرون اختلاف‌‌های داخلی را تشدید کند، فشارها بر کشور را تا سرحد ممکن تشدید کرده است و هر زمان که وحدت و انسجام داخلی برقرار بوده، دشمن استفاده از ابزار فشار و تحریم را ناکارآمد یافته و کمتر به آن گرایش داشته است.


کارنامه برجام که به جایی نرسید اما وقت آن است که دولت سهم خود را در کامل شدن تجربه برجام به میدان بیاورد. این هم ممکن نیست مگر اینکه گزینه غیرعقلانی «حفظ برجام به هر قیمت» کنار گذاشته شده و گزینه حفظ برجام در صورت عدم بازگشت تحریم‌ها به جای آن بنشیند. یک ماه آینده زمان کمی است ولی کشور احتمالا تا سال‌‌های طولانی با تبعات تصمیم‌‌‌هایی زندگی خواهد کرد که در این یک ماه اتخاذ می‌شود.
منبع: وطن امروز
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۳۹, ۲۶/شهریور/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/شهریور/۹۶ ۱۷:۴۱ توسط amirak.)
شماره ارسال: #649

امید به نتیجه مذاکره با آمریکا = امید به شیطان

هر چند چین هم دست کمی از شیطان ندارد (به آقای رائفی پور اسرائیل در چین نفوذ کرده)
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  سخنان مهم رهبر معظم انقلاب پیرامون مذاکرات و توافق هسته ای انتصـار 16 5,497 ۷/شهریور/۹۶ ۱۵:۵۱
آخرین ارسال: as2017
  اسناد حمایت مالی صهیونیست ها از توافقات هسته ای میثم2 0 280 ۹/خرداد/۹۵ ۲۱:۵۰
آخرین ارسال: میثم2

پرش در بین بخشها:


بالا