کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 9 رای - 3.89 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حجامت، هدیه شب معراج
۱۶:۳۱, ۳/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/دی/۸۹ ۱۹:۵۴ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #1
آواتار
حجامت یک روش خون گیری است که به منظور پیشگیری و درمان بیماریها انجام میشود و این نام گذاری احتمالا به علت شیوه عمل آن است که ازطریق تحجیم وگشایش و انبساط موضعی عمل می کند.
حجامت از ارکان نظام طب سنتی و طب اسلامی است که با قدمت٣٣٠٠ سال قبل ازمیلاد مسیح در مقدونیه و سپس دریونان باستان و بعد در حدود٢٦٠٠ سال قبل از میلاد مسیح در ایران و چین و سپس١٥٠٠ سال قبل در هند انجام می شده است و توسط بقراط و جالینوس و پس از ظهور اسلام به صورت کامل توسط رسول اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) به جهان بشریت اهدا شد.

حکمای بزرگ طب سنتی مانند رازی، بوعلی، جرجانی و ... حجامت را بعنوان ابزار قدرتمند و محوری پیشگیری، در بیماریها و درمان آنها معرفی کرده اند و هم اکنون در ٤١ کشور جهان به رسمیت شناخته شده و درحال انجام و در دست مطالعه و پژوهش می باشد. در ایران حجامت جایگاهی ویژه درفرهنگ مردم داشته و به عنوان سنتی موکد جزء اعتقادات آنها بوده است.
حجامت در واقع اعمال یک استرس فوری به سیستم ساکن دفاع عمومی بدن است تا آن را برعلیه کلیه عوامل درونی و بیرونی هشیار و فعال نماید.
بیشترین کاربرد حجامت در بُعد پیشگیری است و با مکانیسمهای مختلفی از جمله تنظیم سیستم ایمنی، تنظیم ترکیبات شیمیایی و هورمونی خون و تنظیم سیستم اعصاب خودکار بدن از ابتلا به انواع بیماریها پیشگیری میکند. علاوه براین حجامت کاربرد های درمانی نیز دارد به نحوی که در درمان برخی بیماریها مانند سردردهای عصبی و میگرنی، چربی، قند و اوره خون، سنگهای کلیوی و کیسه صفرا موثر است .
بوسیله حجامت خونهای آلوده و غیر قابل استفاده (مانند روغن سوخته وسایل نقلیه) از بدن خارج میشود. این خونها به مرور زمان در پشت و برخی دیگر از نقاط بدن جمع شده و در فرصتهای مناسب به تدریج توسط بدن خارج میشود اما عملکرد بدن در این زمینه بسیار کند است به گونه ای که به مرور زمان بر تراکم این خونهای آلوده افزوده می شود و سلامتی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.
حجامت طبیعت مدبره را که روحی هوشمند در بدن ما است و بدن ما را به طرف تعادل سوق می دهد، تنظیم می کند و انحراف آن را می گیرد . طبیعت مدبره، باعث می گردد مثلاً وقتی صفرا در بدن فرد بالا می رود، افراد دوست دارند ناخود آگاه مواد با طبع سرد مانند ترشیجات بخورند. فردی که اصول تغذیه را رعایت می کند این طبیعت مدبره در بدن او هوشمند و تنظیم است، چنین افرادی برخی مواقع دوست دارند چیزی را بخورند یا کاری را بکنند و باید آن را انجام دهند که به نفعشان است مثلاً صفراویها در تابستان دوست دارند خنکی بخورند و بلغمی ها در زمستان با خوردن یک قاشق ماست احساس ناخرسندی می کنند، ولی اگر تغذیه ناسالم شد، به مرور زمان این طبیعت مدبره منحرف شده و درست عمل نمی کند و خود را به ناچار با این روشهای غلط تغذیه و زندگی هماهنگ می کند مانند وجدان که در صورت ارتکاب مکرر اعمال نادرست، به مرور در بدن تضعیف می گردد.

حجامت در اسلام:
حجامت در اسلام جایگاه خاصی دارد و در این زمینه حدیثهای فراوانی نقل شده است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می شود:

رسول اعظم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) در حدیث شب معراج می فرمایند:
فی لَیلَه اَسری بی الَی السماءِ ما مَرَرتُ بِملاء مِنَ الملائِکَهِ اِلا اَن قالوا یا محَمَد اِحتجِم و امر اُمَتِکَ بِالحِجامَه
وقتی به آسمان هفتم صعود کردم هیچ ملکی از من گذر نکرد، مگر این که گفت: ای محمد حجامت کن و امتت را به حجامت امر بفرما. بحارج 62 ص 300 باب 89 و همچنین تفسیر المیزان آیه اول سوره اسری

رسول اعظم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): پنج چیز از سنتهای پیامبران الی است: حیا، حلم، حجامت، مسواک و عطر زدن
کافی ج 6 ص 484

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) : به درستیکه که حجامت شفاست.
بحار الانوار ج62 ص135

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): حجامت سر، داروی تمام دردهاست مگر مرگ.
بحارالانوار ج 62 ص135

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): اگر در مداومت بر چیزی خیری باشد پس آن مداومت در حجامت است.
مسند احمدبن حنبل ج2 ص342

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): کسی که روز سه شنبه هفدهم ماه حجامت کند خداوند، درد (بیماری) یکسال را از و خارج خواهد کرد.
کنز الاعمال المهندی ج 2 ص17

امام علی (علیه السلام): به درستی که حجامت بدن را سالم و عقل را نیرومند می گرداند.
بحارج 62 ص 114 ج 10 ص 89

امام باقر (علیه السلام): رسوا خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) از هیچ دردی شکایت نکردند مگرآنکه از آن درد به حجامت پناه بردند.
بحارالانوارج62ص119

امام صادق (علیه السلام): آیة الکرسی بخوان و هر روز که خواستی حجامت کن و صدقه بده.
بحارالانوار ج62ص117

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
پیامبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) در سه نقطه بدن حجامت می کردند: سر که آن را شفابخش می نامیدند، بین دو کتف که آنرا نافع می نامیدند و کمر که آن را رها کننده می نامیدند.
بحارالانوارج62ص120

امام رضا (علیه السلام): رسول خدا فرمودند اگر در چیزی شفا وجود داشته باشد پس در تیغ حجام است یا در شربتی عسل وسائل ج 17 ص 541

دعاى حجامت امام رضا علیه السلام :
امام رضا علیه السلام براى حجامت دعاى خاصى ذکر فرموده‏اند. این مطلب اهمیت همراهى درمان روحى و دعا درمانى با درمان‏هاى جسمى در طبّ اسلامى را اثبات مى‏کند.

وقتى خواستى حجامت کنى، چهار زانو جلوى حجّام بنشین و بگو:

اَعوذ بِالّلهِ الکَریم فى حِجامَتى مِنَ العَین فِى الدَّم وَ مِن کُلّ سوءِ وَ الاَعلالِ وَ الاَسقام وَ الاَوجاع وَ الاَمراض وَ اَسئَلُکَ العافِیةَ وَ المُعافاة وَ الشِّفاءِ مِن کُلّ داء.» (بحار، ج ۶۲ ص ۱۱۷)

یعنى: « در حجامت خود به خداوند کریم پناه مى‏برم از خونریزى و از هر ناراحتی، علت، سختى‏ و درد و مرضی و (خداوندا) از تو عافیت و اسباب عافیت و شفاى از هر بیمارى‏ را طلب مى‏کنم.»

فوايد حجامت:
ثابت شده که حجامت برای حدود هفتاد بیماری اثرات پیشگیرانه و درمان کننده دارد. برخی از آثار درمانی و پیشگیرانه حجامت موارد زیر است:

سرماخوردگی مکرر- آنفولانزا - آلرژی فصلی- بیماری پوستی جوش و کورک- درمان اعتیاد- رفع سلولیتهای بدن - درمان چاقی- بهبود کارائی کلیه - دفع چربی کبد- افزایش کلسترول و دی گلیسیرید خون- دیابت غیر وابسته به انسولین- اوره بالا- فشار خون غیر طبیعی «بالا یا پایین» - غلظت خون بالا- مسمومیت غذایی و دارویی- سردرد میگرنی- تنگی رگها- اعتیاد به مواد مخدر- افسردگی- سنگینی سر- اسپاسم عضلانی- رشد ناکافی و کوتاهی قد- لاغری- واریس- کمر درد- آرتروزها- آکنه و بثورات پوستی- کهیر- آفت دهان- ریزش مو - پر مویی بدن- گر گرفتن بدن- تاری دید- خواب رفتگی و بی حسی عضلات- بیماریهای تناسلی زنان- ناهنجاریهای عصبی- کم اشتهایی-کم هوشی- فراموشکاری- جوش صورت- سکته قلبی- مالیخولیا- خوش زخم شدن بيماران داراي قند خون

عوارض جانبی:
حجامت هیچگونه عارضه ای برای بدن ندارد. اما این افراد می بایست از حجامت خودسر خودداری نمایند: زنان باردار، افرادی که در دوران قاعدگی قرار دارند، افرادی که مشکلات انعقادی خون دارند و بیماران هیموفیلی.

تذكر مهم:
- افرادی که کم خون، لاغر و تکیده با بدن خشک هستند یا غلبه سردی شدید دارند حتماً باید تحت نظر پزشک حجامت نمایند.
- انجام حداكثر دو بار حجامت در سال براي افراد سالم جهت پيشگيري و حفظ الصحه توصيه مي گردد و حجامت هاي خاص درماني مي بايست تحت نظر پزشک صورت گيرد.
- حجامت از سن چهار ماهگی به بالا (تا قبل از فوت) قابل انجام است. در خصوص حجامت کودکان امام صادق ع فرموده اند، حجامت در چهار ماهگی باعث حذف لعاب بدن و کاهش حرارت سر و بدن می گردد، لذا توصیه می شود بعد از پایان چهار ماهگی، نوزادان را حجمات بسیار سبک انجام دهید.

بهترين زمان جهت انجام حجامت:
از نظر ماه قمری بهترین زمان، محدوده زمانی روزهای هفدهم تا بیست و هفتم هر ماه می باشد، همچنین حجامت در اواخر اسفند ماه نيز توصيه شده است.
از بهترین روزهای مهم ديگر جهت انجام حجامت، هفتم و چهاردهم ماه حزیران رومی است.
ماه حزيران ماه نهم از ماه های رومی است که پس از ماه ایار است. در میان ماه های رومی چهار ماه را سی روز محاسبه می کنند که یکی از این چهار ماه حزیران می باشد. بهترین زمان برای حجامت بر اساس روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام همین ماه رومی حزیران است. بهترین زمان حجامت از نظر فصل، فصل بهار و بعد پاییز است.

توصيه هاي قبل از حجامت:
- در مراكز معتبر حجامت نمایید.
- معده نباید خالی باشد، همچنین انجام حجامت بلافاصله پس از صرف غذای پر حجم توصیه نمی شود.
- بدن خسته نباشد.
- از فعالیت زیاد و ورزش سنگین، استحمام طولانی، استخر و سونا و جماع بپرهیزد.
- مایعات بدن در حد مناسب باشد.
- قبل از حجامت یک عدد انار میل نمایید.
- از حجامت در صبح زود و بخصوص قبل از صبحانه جدا پرهیز نمایید.
- در صورتیکه در محل حجامت دارای پوست پر مویی هستید، ازاله نمودن موهای بدن در موضع حجامت توصیه می گردد.

توصيه هاي بعد از حجامت:
- برای تسريع در از بین بردن جاي زخمها، کمی به آن عسل چند گياهي زنبوري بمالید.
- تا ۱۲ ساعت بعد از حجامت از مصرف لبنیات مانند شیر، خامه، کره، پنیر، بستنی، ماست، دوغ، کشک و نیز غذاهای ترش مزه خودداری نمایید.
- مصرف عسل و انار شیرین بلافاصله بعد از حجامت توصیه می شود.
- صبح روز بعد از حجامت، محل حجامت را با آب خالی و بدون ماساژ و شامپو بشویید.

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۶:۵۶, ۳/دی/۸۹
شماره ارسال: #2
آواتار
مختصر و بسیار مفید بود جناب احیا
در صورت امکان
پستی هم در باره فسد اگه میشه بگذارید
چون من که بلغم بالایی داشتم حکیم به من گفت برای شما فسد بهتر است
باز هم ممنون

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۲۳, ۳/دی/۸۹
شماره ارسال: #3
آواتار
ممنون
به زودی انشاالله
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۰۸, ۳/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/دی/۸۹ ۲۱:۱۱ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #4
آواتار
ضمن تشکر از احیاء عزیز، خواستم بگم هم خودم و هم دوستانم حجامت می کنیم و از منافع اون بهره مند شده ایم و انشاءالله هر پاییز و بهار این سنت ارزشمند رو ادامه خواهیم داد. گفتم مطالب فقط تئوری نیست...

یکی از توطئه های یهود در طب و تغذیه ما، از بین بردن این سنت ارزشمند ماست.
در این زمینه سخنرانی بسیار جالبی دکتر باطنی دارند که چکیده اون رو براتون میگذارم تا بیشتر پی ببریم دشمن تا کجا نفوذ کرده و ضرورت بازگشت به سنتها رو درک کنیم.

خلاصه سخنرانی:

صنعت دارو یکی از پنج شغلی است که در راس سود آورترین مشاغل دنیا قرار دارند. هر کدام از این مشاغل اگر بخواهند پول سازی مداوم داشته باشند باید زمینهی مصرف محصولاتشان فراهم باشد. در صنعت دارو نیز این زمینه با توسعهی بیماری فراهم میشود. وقتی بیماری تولید شد نیاز به دارو ایجاد میشود و این نیاز، باعث وابستگی خواهد شد.
امروزه مردم کشور ما با بیماری های گوناگونی درگیر هستند که با پیگیری چرایی پیدایش و شیوع این بیماری ها، واقعیات تلخی آشکار می شود. با رجوع به اسناد تاریخی معلوم می شود که در گذشته مردم ایران به دلیل عمل به سنت های طبی و تغذیه ای ایرانی و اسلامی، از داروها و روشهای درمانی وارداتی بینیاز بودند و این باعث شد تا جبههی استعمار، طرح حذف و تغییر سنتها را در دستور کارخود قرار دهد.

...خاندان روچیلد، قبل از آمدن ناصرالدین شاه به فرنگ، دکتر "یاکوب پولاک" را به عنوان طبیب شاه از آلمان به ایران فرستادند. دکتر "یاکوب پولاک" در سفرنامه ای که طی مدت 5 سال در دربار ناصرالدین شاه نوشته، میگوید:

من در تهران حرکت می کردم و بررسی کردم و دیدم که تهران، نیاز به تیمارستان ندارد. در تهران 8 تا دیوانه پیدا شده که این ها هم یا از بلندی افتاده اند یا سرشان به جایی خورده است.

می گوید: این ها یک اعتقادی دارند که مانع از روانی شدنشان می شود. این اعتقاد رو مینویسه و وقتی ما پیگیری کردیم متوجه شدیم که ترجمه ی حدیثی است از مولا علی علیه السلام. این فرهنگ رو عوض کردند و الان پس از 50 سال می بینید که رئیس انجمن روانپزشکی ما اعلام می کنه که 25 درصد مردم، رسما مشکلات روحی روانی دارند. و وقتی می گوییم چرا؟ می گویند به علت صنعتی شدن است و ما اینطوری فریب می خوریم. و میبینیم یکی از موارد پر مصرف دارو هایی که در این مملکت مصرف می شود، دارو های افسردگی مزمن روحی و روانی است.

می گوید: من در تهران بررسی کردم و زنی که سرطان سینه داشته باشد و در تهران زندگی کند ندیدم .. بعد می گوید که این ها لباس هایی می پوشند که مانع از سرطان می شود. بعد این ها رفتند برعکسش کردند و من چون حیا می کنم که این ها را بگویم فقط به یک قسمت کوچکش اشاره می کنم: امروز اگر بخواهید در آلمان، لباس زیر غیر نخی وارد کنید، قاچاق محسوب میشه و ممنوعه. بعد برای مردم ما لباس های پلاستیکی و به قول اون روزها بشور و بپوش آوردند. لباس های زیر غیر نخی آوردند.

می گوید: که وقتی در تهران حرکت می کردم، جوی خون (خون حجامت) رو در کوچه ها و خیابان ها میدیدم. چون این ها سنت پیامبرشان است و می گویند: "نعم العید، عید الحجامه" بهتریم عید، عید حجامت است ... و همه حجامت می کردند.

ممنوعیت حجامت

دکتر «جهانشاه صالح» در سال 1334، «قانون نظارت بر درمان» را تصویب کرد و حجامت ممنوع شد ... تا 1383 این قانون بود و باز هم کسی (لغو این قانون رو) نمی پذیرفت. در آخر "دیوان عدالت اداری" به علت اینکه حجامت، یک سنت دینی است، وزارت بهداشت رو محکوم کرد و گفت حالا میشه انجام داد. کسانی رو من سراغ دارم که به خاطر حجامت، تبعید و زندانی شدند ... 650 حدیث در مورد حجامت وارد شده ...

در ادامه با طراحی توطئههای دیگر نظیر حمله به روغن حیوانی و وارد کردن روغن نباتی و افزودنیهای شیمیایی، نوشابه و ... جریان تغییر سنت ها ادامه یافت تا جامعهای بیمار و بی نشاط و وابسته و بیاراده از ایران (و سایر ممالک) ساخته شود تا از این طریق اهداف شوم و خیانکارانهی صهیونیسم تحقق پیدا کند ...

لینک اصل مطلب: وبلاگ طب اسلامی
http://shiateb.blogfa.com/post-12.aspx

حتما مطالعه کنید.
من برای راحتی شما عزیزان، فایلهای صوتی سخنرانی ایشون رو توی مدیافایر آپلود کردم.
* قسمت اول: (60 دقیقه ، 7.5 مگابایت)
* قسمت دوم: (45 دقیقه ، 5.5 مگابایت)

بسیار جای تاسفه که هنوز که هنوزه، این سنت بسیار مورد تاکید اسلام و طب قدیم، مخالفانی در کشور و حتی در وزارت بهداشت و نزد بسیاری پزشکان سکولار غرب زده داره. آیا نمیشه نفوذ جریان شیطانی رو در این بعد از سنت و دین خودمون ببینیم؟

امضای بیداری اندیشه
[تصویر: signature.jpg]

والذین جاهدوا فینا، لنهدینهم سبلنا
به یقین کسانی که در راه ما تلاش کنند را به راه های خود هدایت خواهیم نمود.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۳۵, ۷/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/دی/۸۹ ۲۲:۴۲ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #5
آواتار
فصد چیست؟

فصد، باز کردن منفذی کوچک در دیواره رگ بوسیله نیشتر است که باعث خروج اخلاط فاسد بدن با خروج خون میشود. فصد يكي از روش هاي خون گيري در طب سنتي است. اين عمل باعث دفع بسياري از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدي كه در خون رسوب و افزايش پيدا مي كند را نيز دفع مي كند.
فصد در واقع همان رگ زدن است ، ولي بايستي توسط افراد ماهر و متخصص صورت گيرد.

فضیلت فصد به نقل از کتاب ذخیره خوارزمشاهی:
فضیلت فصد آن است که هر گاه همه اخلاط(سودا، صفرا، بلغم و دم) به یکبار زیادت گردد، به فصد از هر خلطی چیزی کمتر شود از بهر آنکه مرکب همه اخلاط بدن خون است.
بدین سبب هر گاه فصد کرده شود همه اخلاط از تن کمتر شود. بدین سبب است که فصد، استفراغی (=پاکسازی) کلی است و اندر آن حال که همه اخلاط به یکبار از تن زیادت گردد هیچ استفراغی بهتر از فصد نیست.
(منبع:کتاب ذخیره خوارزمشاهی- باب نخستین، جزو چهارم از گفتار نخستین-تالیف حکیم سید اسماعیل جرجانی- قرن پنجم هجری قمری)

فصد در اسلام

به نقل از محمّد بن مسكان حلبى: امام صادق عليه‏السلام ، در پاسخ يكى از دوستدارانش كه گفته بود: اى پسر پيامبر خدا! من دخترى دارم و پيوسته ، نگران و بيدارْ خواب اويم و او ، شب و روز ، در بسيارى از اوقات ، آشفته‏خاطر است. اگر مصلحت مى‏دانى ، براى او از خداوند ، عافيت مسئلت فرما ، براى آن دختر ، دعا كرد و سپس فرمود: «به او بگو رگزنى كند؛ چرا كه از اين كار ، سود خواهد برد».

طبّ الأئمّة لابني بسطام ، صفحه 108 ، بحار الأنوار ، جلد 76 ، صفحه 190 ، حديث 19 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 276

به نقل از محسن وشّاء: نزد امام صادق عليه‏السلام از دردِ كبد ، اظهار ناراحتى كردم . امام عليه‏السلام ، رگزنى را خواست و او پاى مرا رگ زد . همچنين فرمود : «براى درد پهلو ، آبِ زيره كوهى بنوشيد» .
مكارم الأخلاق ، جلد 1 ، صفحه 175 ، حديث 525 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 127 ، حديث 89 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 448

كسى نزد امام كاظم عليه‏السلام ، از فراوانى گَرى‏اى كه بدان مبتلا بود ، اظهار ناراحتى كرد . فرمود : «گَرى ، از بخارِ جگر است . برو و پاى راست خود را رگ بزن و بر استفاده كردن از دو درهم روغن بادام شيرين ، همراه با آب كشك جو ، ملازمت كن و از [خوردن] ماهى و سركه نيز حذر كن» . آن مرد ، اين كار را انجام داد و به اذن خداوند عز و جل ، بهبود يافت .

مكارم الأخلاق ، جلد 1 ، صفحه 176 ، حديث 527 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 128 ، حديث 90 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 516

هر كس مى‏خواهد سودا او را نسوزاند ، بر او باد قى كردن ، رگ زدن و نوره كشيدن .
طبّ الإمام الرضا عليه‏السلام ، صفحه 42 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 325 وفيه «ومداومة النورة» ، دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 464

کاربردهای فصد خون:

مواقعی که به فصد خون نیاز داریم عبارتند از :

1- غلبه خون (هموگلوبین بالا)= زیادی خون
2- تباهی خون=کثیفی خون (مثل قند– چربی– اوره– اسید اوریکِ بالا در خون)
3- زیادی و تباهی خون (ترکیبی از حالات فوق الذکر)
4- به منظور انحراف مسیر خون در بدن
5- فشار خون بالا که جدیدا اتفاق افتاده باشد
6- اورژانس ها یا بحران های طبعی ( مثل ضربه ها – تصادفات – و در حالات اسپاسمهای شدید وکزاز)
7- تسکین دردها مثل درد سیاتیک – درد پستان – و دردهای اسکلتی دیگر
8- غلبه سودا

توصیه های بعد از انجام فصد:

1) تا 24 ساعت بعد از فصد، با دستی که روی آن فصد انجام شده کار سنگین انجام ندهید و پانسمان روی محل فصد را برندارید. محل فصد را آب نزنید و وضویتان را جبیره بگیرید.
2) بعد از فصد به صورت درازکش استراحت کنید، ولی توجه کنید که حداکثر 4 تا 5 ساعت خوابتان نبرد چون باعث کسالت و ضعف می شود.
3) روزی که فصد انجام می شود و فردای آن روز، غذا کمتر بخورید و غذاهای سبک و لطیف(زرده تخم مرغ عسلی، نان گندم خوب، سیب، انار شیرین، سکنجبین عسلی) میل کنید و از مصرف غذاهایی که غذائیت آنها زیاد است (مثل انواع کباب و قلیه)خودداری کنید. بعد از این مدت توصیه می شود از کبابها از جمله کباب با گوشت و دل گوسفند استفاده کنید.
4) تا 24 ساعت بعد از فصد، از مصرف ترشیجات و غذاهای با طبع سرد خودداری کنید.
5) تا 24 ساعت بعد از فصد از ورزش سنگین و مقاربت خوداری نمایید.
6)نیاز به فصد و تعیین نوع رگی که باید از آن خونگیری شود باید توسط طبیب تشخیص داده شود. هرگز خودسرانه اقدام به فصد نکرده و در انجام آن اصرار نورزید.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۷:۴۲, ۸/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۸/دی/۸۹ ۷:۴۳ توسط haddii.)
شماره ارسال: #6
آواتار
سپاس از احياء
خيلي از اطلاعاتتون استفاده كردم و جز مطالبي هست كه حتما با خانواده در ميون ميگذارم...
قبلا توي طب الرضا درباره حجامت و توصيه هاي امام رضا (علیه السلام) به مامون لعنت الله رو خونده بودم ولي نيت حجامت نكرده بودم ولي حالا...
(۳/دی/۸۹ ۱۶:۳۱)احیاء نوشته است:  توصيه هاي قبل از حجامت:
- در مراكز معتبر حجامت نمایید.
من خيلي از رابطه حجامت با ايدز يا بيماري هاي مشابه نقص ايمني شنيدم، اگه ميشه توضيحي هم براي اين موضوع و نكات بهداشتي حجامت بگيد و رفع ابهام كنيد ممنون ميشم/

بازم تشكر/
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۱۳, ۸/دی/۸۹
شماره ارسال: #7
آواتار
حجامت، يعني يک حجامت استريل، با شرايط کاملا بهداشتي و رعايت تمامي موارد بهداشتي و پزشکي. وسايل حجامت عبارتند از:
يک تيغ جراحي استريل يک بار مصرف، يک ليوان پلاستيکي يک بار مصرف، چند عدد پنبه و يک گاز استريل، يک پنس و يک کاسه که در آن، خون ها جمع آوري مي شود و يک دستگاه پمپ خلاء.
همان طور که ملاحظه مي کنيد تمام وسايل بالا يک بار مصرف اند. به جز پنس که بايد ضد عفوني و استريل شود و فرد حجّام با آموزش هايي که ديده، بايد از اين وسايل به نحو شايسته استفاده کند و بعد از حجامت، آن ها را در سطل زباله بيندازد و براي نفر بعدي از وسايل جديد استفاده کند. همچنین در انتها برای تسریع بهبود محل حجامت و ضدعفونی آن محل، بهتر است از عسل استفاده شود.
در این شرایط و توکل به خدا، انشاالله زمینه انتقال هیچ بیماری وجود نخواهد داشت.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۲۷, ۲۰/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #8
آواتار
با تشکر از احیاء
با خوندن این مطلب خیلی مشتاق شدم که حجامت کنم اما میترسم جای زخم هاش روی بدنم بمونه و پاک نشه. دوستانی که تجربه حجامت دارن آیا جای زخم های حجامت رو بدن می مونه یا نه؟
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۵۷, ۲۰/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #9
آواتار
نه دوست من. من که حجامت کردم جاش نمونده. البته طرف که حجامت میکنه اگر زخمهای ریز ایجاد کنه اصلا جاش نمی مونه. اگر هم بمونه خیلی پیدا نیست.
یه چیز دیگه هم بگم. اونقدر مهم نیست. شما این رو بخونین:
وقتی به آسمان هفتم صعود کردم هیچ ملکی از من گذر نکرد، مگر این که گفت: ای محمد حجامت کن و امتت را به حجامت امر بفرما. بحارج 62 ص 300 باب 89 و همچنین تفسیر المیزان آیه اول سوره اسری

شما ببین اهمیت قضیه تا چه حد بوده. این همه تاکید برای دفع سموم اضافی در خون. این همه توصیه از طرف پیامبر و ائمه که در واقع توصیه خدا هست می ارزه به اینکه کمی خراش بیافته روی پوست کمر. نه؟
پس نگذاریم شیطان فریبمون بده. این سنت پیامبر و ائمه بوده که شیاطین از ما گرفتن. باید بازگشت به سنت پیامبر و ائمه که هم طبیبان روح بودن و هم طبیبان جسم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۳۴, ۲۰/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #10

البته فكر ميكنم تو فوايدش غلو شد يه مقدار خصوصا اين موارد:
درمان اعتیاد-درمان چاقی- افسردگی- رشد ناکافی و کوتاهی قد- لاغری- واریس- کم اشتهایی-کم هوشی- فراموشکاری

اوناي كه ميترسن برن مثل من سازمان انتقال خون. اگرم خواستين حجامت كنيد حتما پيش يه كاربلد بريد يادتون باشه زخم هاي كه ايجاد ميشه اگر دقيق ايجاد نشن ممكنه ممكنه بعدا براتون مسئله ساز بشه.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
Rainbow نکات مهم درمورد حجامت که باید بدانیم!( واقعا مهمه) یاســین 13 7,678 ۷/تیر/۹۶ ۱۵:۲۳
آخرین ارسال: یاسر رستگار
  بد نام کردن حجامت در کتب درسی یاســین 83 31,855 ۱۸/خرداد/۹۵ ۵:۲۱
آخرین ارسال: بیداری اندیشه
  سالنامه حجامت 1395 هجری شمسی -Ali- 0 644 ۲۹/اسفند/۹۴ ۲۲:۴۲
آخرین ارسال: -Ali-
  ***سالنامه حجامت ـ 1394 هجری شمسی*** أین المنتظر 0 894 ۲۱/اردیبهشت/۹۴ ۱۵:۱۵
آخرین ارسال: أین المنتظر
  ***سالنامه حجامت ـ 1392 هجری شمسی*** عبدالرحیم 7 4,196 ۲۷/خرداد/۹۳ ۱۶:۱۴
آخرین ارسال: هادی...

پرش در بین بخشها:


بالا