تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: روشنفکربازی یعنی
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
صفحه: 1 2 3 4 5 6 7
روشنفکربازی یعنی
مرتبا از حمله اعراب به ایران دم بزنی، ولی از اولین هجوم بیگانگان به ایران یعنی همان هجوم آریایی ها و کشتار بیرحمانه بومیان ایران توسط آنها، جیک نزنی.

Surprise:روشنفکربازی یعنی
"فتح ایران" توسط مسلمانان را "حمله اعراب" بخوانی. و جنگ با " ساسانی" را جنگ با "ایرانی" بنامی. تا بلکه با تیز کردن دعوای #عرب و #عجم، رگ نژادپرستی عصر جاهلیت را زنده کنی

Surprise:روشنفکربازی یعنی
تمام تاریخ طبری را زیر و رو کنی تا بلکه یه سند درباره کشته شدن فلان ایرانی توی جنگ با مسلمونا، فقط "مسلمونا" پیدا کنی. (نه رومی ها، نه ارمنی ها، نه یونانی ها نه دهها حکومت دیگری که با ایران جنگ داشتند) ولی جنایت همین 100 سال پیش انگلستان را که نصف کل جمعیت ایران را با قحطی و مریضی نسل کشی کردند، شتر دیدی ندیدی. تازه برای یه لندن رفتن، یا فلان بازیگری که با لهجه غلیظ بریتیش حرف میزنه له لَه بزنی!

Surprise:روشنفکربازی یعنی
ادعای میهن پرستی کنی و خودتو به در و دیوار بزنی با یه حدیث جعلی درباره ائمه و قرآن شبهه بندازی، ولی ندونی هر وقت این مملکت در برابر اجنبی ایستاده، با حبّ اهلبیت(علیه السلام) بوده. اهلبیتی که ضد تعصبات قبیله ای و نژادی بودند و چون عرب و عجم را #برابر میدانستند، مرتب مورد اعتراض متعصبهای عرب بودند.

Surprise:روشنفکربازی یعنی
ادعای وطن پرستی کنی، ولی همان شهدا و رزمندگان و بسیجی هایی را که 8 سال برای دفاع از خاک کشور اسلامی مان جنگیدند، برچسب "ساندیس خور"! بزنی و افتخار کنی توی فتنه 88 یه بسیجی رو کتک زدی و مدافعان حرمی که برای آرامش ما شهید میشن، رو سرباز اسد و روسیه !! بخوانی!! درست اونطوری که BBC هر شب میگه.☹

Surprise:روشنفکربازی یعنی
پُز خردورزی و "التماس تفکر" : بیایی، ولی سواد تاریخی ات همون دروغ دلنگهایی باشه که خاخامهای یهود و نوچه های پهلوی، از چند تا کتاب آبکی و سایت و کانال و کلیپ، پخش میکنند.

Surprise:روشنفکر بازی یعنی
شعار "انسانیت" و "دین من #انسانیت است" ( در مقابل "دین من اسلام است") بدهی ولی شعار_اسرائیلی "نه غزه نه لبنان" هم سر بدهی و تمام تصورت از وطن پرستی، تحقیر اعراب و بقیه ملتها (البته بجز یهود و اروپایی) باشه.

Surprise:روشنفکربازی یعنی
بجای "سلام" قیافه بگیری و بگی "درود" نکنه یه کلمه "عربی" از زبونت دربیاد! ولی حالیت نباشه، 50% زبان فارسی، کلمات عربی هست و اگر زبان عربی نبود، الان فارسی ای وجود نداشت. در ضمن بچتو هم از 3 سالگی (بعضیام از نوزادی حتی!) بفرستی به زور "هللو هاواریو" توی مغزش فرو کنه!

Surprise:آریایی بازی یعنی
ایران ایران از دهنت نیفته ولی ندانی در هیچ کتاب #ایرانی، در اوستا، در شاهنامه، در گلستان و در هیچ نگاره و نقاشی، نامی از #کوروش و هخامنشی نیست و توی یه کتاب فرمانده نظامی اردشیر دوم، نامیده شده، (یعنی کوروش و هخامنشی انقدر در نظر ایرانی ها ناچیز بودند) و ریز و درشت این داستان سازی های تاریخی را از تورات یهود و چند منبع یونانی کپی تورات بگیری!

Surprise:آریایی بازی یعنی
از لابلای خرابه های تاریخ، بند کنی به 2500 سال پیش، و 6000 سال تاریخ ایران #قبل از آن را عمدا خط بزنی.

Surprise:آریایی بازی یعنی
بگی هخامنشیان چه قدرت و شکوه و امپراتوری عجیب غریبی داشتند، ولی تمام منبعت از این عظمت، ویکی پدیا باشه، اونم فارسی اش! و هضم نکنی آخه با اون شکوه و عظمت چطوری در برابر یه لشکر کوچک نابود شدند و حکومتشون به 200 سال هم نکشید!!

Surprise: آریایی بازی یعنی
دم از نژاد برتر عاریایی بزنی ولی ندونی ما اصلا چنین نژادی از نظر علمی نداریم و 150 ساله این کلمه اختراع شده. ولی ندونی محتوای ژنتیکی ما و همون عربها یکسانه و هیچ تفاوتی جز در زبان با هم نداریم. ولی ندونی 6 میلیون "سید" فقط از نسل پدر توی این کشور وجود داره. یعنی 6 میلیون فقط از نسل #ائمه داریم. و حالا پیدا کن آمار جمعیت را از نسل بقیه اعراب!!

Surprise: کوروش پرستی یعنی
یعنی به بهانه احترام به تاریخ و ملی گرایی! جلوی کوچکترین نقد و بیان حقایق کوروش و چند شاه با بوی یهودی را ببندی و چند تا چوب پرست خونریز را مقدس و غیرقابل نقد کنی.

Surprise:کوروش پرستی یعنی
بچه مسلمانها را "عرب پرست" و "ملخ خور"! بخونی، ولی خودت بعد از 1400 سال یکتاپرستی توی این کشور، مثل عربهای دوره جاهلیت، دور یک سنگ خالی منتسب به یک بت_پرست بچرخی.

Surprise:کوروش پرستی یعنی
باور کنی شاهی برای کشورگشایی به کشورهای دیگر حمله کنه ولی خون از دماغ مردم آن کشورها نریزه!

تو روشنفکر نیستی عزیزم، یه فسیل هستی. آریایی نیستی. هرهری هستی.
ما اما نه روشنفکریم، نه آریایی. یه ایرانی هستیم یه #ایرانی_مسلمان. که اسلام و خداپرستی تمام هویتمونه و به فرموده مولایمان علی(علیه السلام) بقیه انسانها، یا در دین شبیه ما هستند و برادر دینی ما؛ یا در آفرینش شبیه ما هستند و انسان.
این متن که نقل شد ، از شبکه اجتماعی هست .
.اگه کسی نقدی داشت بیان کنه.
سلام مهدی سینای گرامی

روشن فکری یعنی اینکه فرد بتونه مستقل از جامعه فکر کنه و در چارچوبهایی که جامعه برای تفکر ایجاد کرده خودش رو محصور نکنه. یعنی طرز فکری که داره رو از تحقیق و بررسی بدست آورده باشه و مدام در این طرز فکر بازنگری کنه. روشن فکری یک مسئله ایده آله و شاید هیچ کسی نتونه ادعا کنه که کاملاً روشن فکره.

مثلاً در مثالهایی که فرمودید، اگر فرد به این دلیل مخالف حضور ایران در سوریه باشه که "با هر چه مورد تایید فلان گروه است مخالف است" در این صورت خودش رو در یک قالب محصور کرده. متعلق دونستن خود به یک دسته بندی خاص می تونه یک مانع در مقابل تفکر مستقل باشه. مثلاً فردی که بعد از مشاهده چند تا بازی از تیم پرسپولیس خودش رو در دسته بندی "پرسپولیسی ها" قرار داره، حتی در صورت تغییر عملکرد این تیم هم به زحمت وضعیت خودش رو تغییر میده. ممکنه حسرت بخوره که چرا "تیمش" داره بد بازی می‌کنه اما همچنان به این دسته‌بندی ساختگی وفادار می مونه. انواع مکتبهای فکری می تونند همین نقش رو بازی کنند و فرد رو در قالب قرار بدن.
به نظرتون روشنفکری به معنای واقعیش (یعنی داشتن تفکر مستقل) خوبه یا نه؟ و آیا باید برای رسیدن بهش تمرین کنیم یا خیر؟
بیاید یه تمرین کنیم برای اینکه بتونیم یک مسئله رو از دو دیدگاه متفاوت نگاه کنیم:

یکی از بندهای متن ابتدایی تاپیک رو که از نظر شما منطقی به نظر میاد انتخاب کنید. بعد سعی کنید ایرادهاش رو پیدا کنید. این یه تمرین خوبه برای تفکر انتقادی و برای به چالش کشیدن دیدگاههای خودمون.
(۲۴/آبان/۹۵ ۲۰:۲۵)سعدی نوشته است: [ -> ]به نظرتون روشنفکری به معنای واقعیش (یعنی داشتن تفکر مستقل) خوبه یا نه؟ و آیا باید برای رسیدن بهش تمرین کنیم یا خیر؟


خیر الامور اوسطها

(۲۵/آبان/۹۵ ۲:۱۵)Anti gods نوشته است: [ -> ]
خیر الامور اوسطها
سلام آنتی گرامی
این راه میانه به چه صورته؟ امکان داره با ذکر مثال بفرمایید؟
(۲۵/آبان/۹۵ ۱۱:۲۸)سعدی نوشته است: [ -> ]سلام آنتی گرامی
این راه میانه به چه صورته؟ امکان داره با ذکر مثال بفرمایید؟

مثالش رو من میزنم

فرض کن یه ادمی پدرش استاد ریاضی باشه ، خودشم تو یه شهر دانشگاهی به دنیا اومده باشه ، این آدم تحقیق میکنه و به این نتیجه میرسه در هر مثلثی نا مساوی اضلاع برقراره . نوع برخورد این ادم هم با کسانی که این نامساوی رو بی اعتبار میدونن واضحه ، حالا یکی از مدعی ها میاد میگه چون تو تو محیطی بزرگ شدی که به این قضیه معتقد بودن پس دیدگاه تو مستقل نیست و داری چیزی رو تکرار میکنی که از بچه گی بهت یاد دادن . این جا جمله ی کاربر محترم نمود پیدا میکنه و ما باید در داشتن استقلال فکری هم باید میانه را انتخاب کنیم .
سلام عمار گرامی
به این جمله دقت کن:
(۲۵/آبان/۹۵ ۲۱:۴۵)عمار94 نوشته است: [ -> ]
این آدم تحقیق میکنه و به این نتیجه میرسه در هر مثلثی نا مساوی اضلاع برقراره.
این جمله نشون میده که این فرد، اعتقادش رو کورکورانه نپذیرفته.

حالا یه سوال:
آیا ما برای اینکه نماز صبح دو رکعته می تونیم استدلال داشته باشیم؟

بله می تونیم. اول باید اصول دین رو ثابت کنیم، بعد به شیوه ای مطمئن بشیم که نظر علمای دینی تا حد زیادی منطبق بر اسلامه و بعد می تونی در فروع تقید کنی. یعنی اول قابل اطمینان بودن منابع رو ثابت می کنید و سپس اعتماد می کنید. اما دقت کنید که پله های اول رو باید درست بریم و هر چند وقت توی اصول بازنگری کنیم.
(۲۵/آبان/۹۵ ۲۱:۵۹)سعدی نوشته است: [ -> ]آیا ما برای اینکه نماز صبح دو رکعته می تونیم استدلال داشته باشیم؟

بله می تونیم. اول باید اصول دین رو ثابت کنیم، بعد به شیوه ای مطمئن بشیم که نظر علمای دینی تا حد زیادی منطبق بر اسلامه و بعد می تونی در فروع تقید کنی. یعنی اول قابل اطمینان بودن منابع رو ثابت می کنید و سپس اعتماد می کنید. اما دقت کنید که پله های اول رو باید درست بریم و هر چند وقت توی اصول بازنگری کنیم.

الان دقیقا مشکل شما چیه؟ اصول دین رو نمیتونی برای خودت ثابت کنی ، یا فکر میکنی ما اصول دینمون رو کور کورانه قبول کردیم ؟
از لحاظ دینی که تحقیق در اصول واجبه. اگر استدلال بی عیبی رو برای اصول سراغ داری به من هم بگو تا استفاده کنم. خیلی خوبه اگر ما استدلالهای موجود رو یکی یکی بررسی کنیم و اونهایی که مغلطه آمیز اند رو کنار بگذاریم. در آخر ببینیم چه چیزی باقی می مونه. داشتن یک دلیل محکم و بی عیب می تونه هم به خودمون کمک کنه و هم برای تبلیغ دین مفید باشه.

اما باورها فقط منحصر به دین نیستند. طرز فکرهای مختلفی در فرهنگ ما وجود دارند که در خیلی از اونها ممکنه بازنگری نکرده باشیم. یا ممکنه یه سری نظرات یا شایعات رو بدون بازنگری پذیرفته باشیم. به عنوان تمرین، اشکالات همین متن ابتدای تاپیک رو اگر تونستید پیدا کنید، نشون داده اید که تفکر انتقادی تون داره خوب کار می کنه.
صفحه: 1 2 3 4 5 6 7
آدرس های مرجع