کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

نظرسنجی: نظر شما در مورد این مستند؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی ضعیف

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 14 رای - 4.14 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پادشاه بدون تاج و تخت، شهید دکتر (مهدی) ادواردو آنیلی
۱:۱۱, ۶/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #1
آواتار
به نام خدا

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
به لطف یکی از دوستان در تالار، مجبور شدم راجع به موضوعی تحقیق کنم... در حال وبگردی بودم که با ”پایگاه شناخت رهبری" آشنا شدم، در این سایت به مطلبی برخوردم که راجع به دکتر شهید (مهدی) ادواردو آنیلی بود... من تا اون زمان راجع به این شهید حتی یک کلمه هم نخونده و نشنیده بودم... ولی مطمئنا آشنایی با زندگی و سرگذشت شهید آنیلی یکی از بهترین اتفاقهای زندگی من بوده و هست... دیدم در تالار راجع به زندگی شهید ادواردو آنیلی مطلبی وجود نداره، این بود که تصمیم گرفتم از ایشون هم یاد کنم. ان شاء الله که خدا قبول کنه...
البته این مطلب با همفکری و همکاری چند دوست در تالار فراهم اومده، حالا ازشون نامی نمیبرم شاید راضی نباشند... خدا خیرشون بده... واقعا ممنونم دوستان.

نیویورك، منزل سناتور آنیلی، 6 ژوئن 1954
اولین فرزند خانواده مطرح و صاحب‎ نفوذ آنیلی متولد می‎شود. آن‌ها برای او اسم ادواردو را انتخاب می‎كنند. پدرش سناتور جیووانی آنیلی یك مسیحی كاتولیك و مادرش پرنسس مارلا كاراچولو، یهودی بود. خانواده آنیلی كه از آنان به‎عنوان خاندان پادشاهی ایتالیا نام برده می‌شود، ثروتمندترین و پرنفوذترین خانواده ایتالیا هستند كه هفت كارخانه اتومبیل ‎سازی، چندین بانك خصوصی، باشگاه ورزشی یوونتوس و... بخشی از سرمایه عظیم آنان است.

رم، لندن، نیویورك
ادواردو تحصیلات ابتدایی و مقدماتی خود را در ایتالیا گذراند و پس از آن به كالج آتلانتیك در انگلستان عزیمت كرد. بعد از آن هم برای ادامه تحصیلات به ایالات متحده رفت. با این كه زمینه خانوادگی برای او اقتضا می‎كرد تا در رشته‎های مهندسی یا اقتصاد ادامه تحصیل دهد، اما ادواردو گمشده‎ای داشت كه باید آن را در جایی دیگری می‎‎‎جست. به همین خاطر، رشته ادیان را برگزید و مطالعات خود را به شناخت ادیان مختلف اختصاص داد.

[تصویر: 13713021393466931381441005242196619022.jpg]

كتابخانه دانشگاه پرینستون، 1974
در یكی از روز‌های دوران دانشجویی‎اش در آمریكا هنگامی كه در كتابخانه قدم می‎زد، با كتاب تازه‎ای مواجه شد؛The Holy Quran. آن را برداشت و مقداری از آن را مطالعه كرد. احساس عجیبی به او دست داد. او آن لحظه نمی‎دانست كه این كتاب آینده‎اش را به‎كلی دگرگون خواهد کرد. از آن جایی‎كه پدرش كاتولیك و مادرش یهودی بودند، زمینه حقیقت‎جویی و تفحص در مورد ادیان و مكاتب در وی ایجاد شده بود.

مركز اسلامی نیویورك، 1974
بعد از مطالعه بخش‎های زیادی از قرآن، فهمید گمشده خود را در جملات نورانی آن یافته است. در حالی‎ که 20 سال سن داشت، به مركز اسلامی نیویورك مراجعه و اعلام كرد كه می‎خواهد مسلمان شود. همان جا هم شهادتین را بر زبان جاری کرد و آنان هم نام هشام عزیز را برای وی انتخاب كردند.

رم، سفارت جمهوری اسلامی ایران، 1980
ادواردو شبكه‎های تلویزیونی ایتالیا را بالا پایین می‎كرد كه برنامه‎ای به چشمش جالب آمد؛ مناظره‎ای بین نمایندگانی از ایران، عراق، آمریكا و ایتالیا كه در آن محمدحسن قدیری ابیانه - رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در ایتالیا- سخنش را با نام خداوند قویتر از ناو‌های آمریكا شروع كرده بود. تا انتهای مناظره را با دقت و علاقه تماشا كرد. خیلی خوشحال بود كه در تلویزیون ایتالیا سخنی از خدای قدرتمند شنیده است. چند روز بعد با موتورگازی دربان منزل‎شان به سفارت ایران در رم رفت. چون یكشنبه بود و روز تعطیل، با در بسته سفارت مواجه شد اما آن‎قدر اصرار كرد كه عاقبت قدیری ابیانه شخصا به استقبالش رفت و از همین‎جا باب آشنایی بیشتر او با ایران و انقلاب اسلامی فراهم شد.
دکتر قدیری ابیانه در این باره می گوید: يك هفته بعد از پخش مناظره ادواردو آمد منزل ما، با يك موتورسيكلت گازي دست دوم، بدون اين‎كه خودش را معرفي كند؛ به نگهبان در منزل ما كه ايتاليايي بود، گفته بود مي‎خواهم آقاي "قديري " را ببينم. در آن زمان من خيلي مشغله داشتم. براي همين گفتم به او بگوييد فردا به سفارت بيايد تا با هم صحبت كنيم. ولي چون ممكن بود در آن‎جا او را بشناسند، نمي‎خواست به آن‎جا بيايد. بنابراين پيغام داد به قديري بگوييد خداوند هر در بسته‎اي را مي‎گشايد و من به محض گرفتن اين پيغام گفتم، او را به داخل راهنمايي كنيد. به استقبالش رفتم. او جوان قدبلندي بود. خواستم خودش را معرفي كند. گفت من ادواردو آنيلي هستم. من بدون آن‎كه انتظار جواب مثبتي داشته باشم، پرسيدم شما با آن خانواده معروف آنيلي نسبتي داريد؟ گفت بلي، من پسرش هستم. گفتم تو اگر واقعا پسر آنيلي هستي پس چرا با اين موتور دست دوم آمده‎اي؟ گفت اين مال نگهبان‎مان است و من با اين آمده‎ام تا شناخته نشوم. من مصاحبه شما را ديدم و مسلمان هستم. گفتم چه زمان مسلمان شدي؟ گفت چهار سال قبل. شرح مسلمان شدنش را گفت. مي‎خواست كه با هم دوست باشيم. از آن به بعد هر وقت كه به شهر رم مي‎آمد - منزلش در شهر تورينو بود - به من هم سر مي‎زد. بعد از چند جلسه كه با هم بوديم، شيعه شد. وقتي برايش راجع به تشيع توضيح دادم، خوشش آمد. بعد از شيعه شدن و ذكر شهادتين در نزد آقاي فخرالدين حجازي، نام او را "مهدي " گذاشتيم.

تهران، جماران، بیت امام خمینی (رحمة الله علیه)،6 فروردین 1360
ادواردو كه به‎شدت به انقلاب اسلامی ایران علاقه‎مند شده، در اولین سفرش فرصت پیدا می‎كند تا به اتفاق فخرالدین حجازی به دیدار امام خمینی برود. در همین دیدار است كه حضرت امام (رحمت‎الله علیه) در حضور آیت‌الله خامنه‎ای، حاج سیداحمد آقا و آیت‎الله ‌هاشمی رفسنجانی پیشانی ادواردو را می‌بوسند.

زمین چمن دانشگاه تهران، صف اول نماز جمعه، 7 فروردین 1360
ادواردو پس از دیدار با امام، این بار به نماز جمعه تهران می‎رود تا در صف اول به امامت آیت‎الله خامنه‎ای نماز بخواند. تصاویری از آن نماز كه بعد‌ها با تلاش بسیار از آرشیو بیرون كشیده شد، خیلی كمك كرد كه اثبات كند ادواردو مسلمان و شیعه بوده است.

[تصویر: 12161281992222413123419179203901698120213.jpg]

[تصویر: edvardo.jpg]

تورینو، ویلای بزرگ آنیلی‎ها، دهه 80 میلادی
در ابتدای مسلمان شدن ادواردو، خانواده‎اش تصور می‌كردند كه این اقدام وی، حاصل شور و نشاط جوانی است و پس از مدتی به حال سابق برمی‎گردد؛ اما با گذشت زمان، ادواردو بر ایمان و عقیده خود پافشاری بیشتری می‌كند و برای اعتلای اسلام و انقلاب اسلامی از هیچ كوششی دریغ نكرده، حتی خانواده خود را نیز به اسلام دعوت می‌كند. او امام خمینی را به‎عنوان مرجع خود پذیرفته و از حكم اعدام سلمان رشدی دفاع می‌كند. با تلاش فراوان او، فیلم مستندی درباره اسلام تهیه می‎شود كه از شبكه اول ایتالیا به پخش می‎رسد و... همه این اقدامات باعث می‎شود كه روز به روز سخت‎گیری و فشار خانواده بر وی بیشتر شده و كم‎كم ویلای مجلل آنیلی‎ها، به زندانی مخوف برای او تبدیل شود كه حتی اجازه تردد عادی و خروج بدون اجازه را هم ندارد.

رم، شورای رهبری فیات، اواخر دهه 80
شورای رهبری فیات جلسه‎‎ای برای انتخاب جانشین سناتور آنیلی تشكیل داده است تا مدیر پس از مرگ او مشخص شود. در آن جلسه اكثریت اعضا، ادواردو را به دلیل عقاید مذهبی، برای تصدی این سمت نامناسب تشخیص دادند. اما به هر ترتیب او وارث اصلی و قانونی بود و برای كنار گذاشتن و حذف او از این ثروت عظیم، باید بهانه‎هایی تراشیده می‎شد تا می‎توانستند توجیهی برای افكار عمومی داشته باشند.

كنیا، سواحل مالیندی، اكتبر 1990
ادواردو به جرم حمل 300 گرم هروئین در این شهر ساحلی قاره آفریقا دستگیر می‎شود. خبر به‎سرعت در رسانه‎های ایتالیا و خارج از آن منتشر می‎شود كه فرزند ارشد جیووانی آنیلی به جرم حمل مواد دستگیر شد. همین كافی است تا زمینه‎ها برای كنار گذاشتن او مساعدتر شود. اگرچه خبر اندكی بعد تكذیب شود.

سوئیس، بیمارستان روانی، اوایل دهه 90
مسلمان شدن ادواردو و احتمال اعتیاد او بهانه‎های مناسبی بود تا خانواده ادعا كنند او بیماری روحی و روانی دارد و باید تحت درمان باشد. لذا او را در یك بیمارستان روانی در مرز‌های سوئیس بستری كردند؛ بیمارستانی كه همه پزشكان و پرستاران آن، یهودی بودند. در آن بیمارستان وی احساس عدم امنیت می‌كرد و در این باره به یكی از دوستان صمیمی‎اش گفته بود: «صهیونیست‌‌ها مرا خواهند كشت و اجازه نمی‌دهند كه این ثروت به یك مسلمان برسد.»

رم، شورای رهبری فیات، 1997
«جیووانی اومبرتو» پسر عموی مسیحی ادواردو كه به جای او به عنوان وارث آنیلی‎ها انتخاب شده بود و ادورادو هم از انتخابش راضی بود، بر اثر سرطان ناشناخته‎ای درگذشت. شورای رهبری فیات تشكیل جلسه داد و بلافاصله « جان لاپو الكان»خواهرزاده یهودی ادواردو را به جانشینی برگزید. این اقدام ادواردو را بسیار ناراحت كرد و ضمن ابراز مخالفت، اجازه نداد نام خانوادگی «آنیلی» را بر خواهرزاده یهودیش بگذارند. این بهترین نشانه بود بر پیش‎بینی‎ای كه ادواردو از نقشه صهیونیست‎ها برای تصاحب اموال خاندانش داشت.

[تصویر: 21213520122223497201251913296191201709582.jpg]

بزرگراه تورینو - ساوونا، پل رومانو، 15 نوامبر 2000
ادواردو برای انجام كار‌های روزمره از منزل خارج شد. قبل از بیرون رفتن به آشپز خانواده، سفارش غذای مورد علاقه‎اش را داد؛ غذایی كه از گوشت حلال تهیه شده باشد. اما ساعتی بعد پیكر بی‎جان او در حاشیه رودخانه زیر پل بزرگ رومانو پیدا شد؛ در حالی‎كه خودروی او هم روی پل ر‌ها شده بود. در همان روز هم با اصرار اطرافیان بدون كالبدشكافی در مقبره خانوادگی آنیلی به‎عنوان یك مسیحی به خاك سپرده شد. همان روز رسانه‌‌های ایتالیا و از جمله روزنامه‎های پرتیراژ پدرش اعلام كردند كه ادواردو خودكشی كرده است؛ چراكه او مدت‌‌ها بود كه معتاد و منزوی شده بود. علی‎الظاهر پرونده ادواردو بسته می‎شود اما این آغازی بر یك پایان است.

دکتر قدیری ابیانه می گوید:
من به ادواردو گفته بودم كه اين‎‎ها نمي‎گذارند ثروت خانواده‎ات به دست تو برسد و بلايي سرت خواهند آورد؛ چراكه يهودي‎‎هايي مثل شوهرخواهرش، براي به‎دست آوردن آن ثروت نقشه كشيده بودند. خودش هم مي‎گفت كه مي‎دانم اين كار را با من خواهند كرد؛ منتها نخواهند گفت كه به قتل رسيده، بلكه آن را يك حادثه تصادفي يا خودكشي يا بيماري اعلام مي‎كنند. يكي از كار‎هايي كه خانواده با او كردند اين بود كه او را به يك مركز رواني‎ بردند در شمال ايتاليا (در مرز سوئيس) كه ويژه فوق‎العاده ثروتمند‎ها بود و تمام اعضاي آن مركز هم صهيونيست بودند. او خودش تعريف مي‎كرد كه تنها نگراني من اين بود كه توانايي مغزي من را از بين ببرند و به اين ترتيب به‎دليل نداشتن سلامت عقلي، طبق قانون اموال خانواده‎ام به‎دست من نرسد. او مي‎گفت قبلا ديده‎ام كه چنين كاري را با فرد ديگري كرده‎اند؛ بنابراين از آن‎جا فرار كرد. البته معتقد بود تا زماني‎كه پدرش زنده است، او مانع انجام سوء‎قصد به جان وي خواهد شد. او را زماني به قتل رساندند كه اخبار بيماري بحراني پدرش در اوج بود و نگران اين بودند كه اگر پدرش فوت كند، كنترل موضوع از دست‎شان خارج شود و براي همين او را زودتر كشتند. كسي كه آشپز ادواردو بود، مي‎گويد صبح روزي كه او به قتل رسيد، به وي حتي سفارش نوع غذاي ناهارش را داده بود. اين‎جا اين نكته وجود دارد كه كسي كه قصد خودكشي داشته باشد، سفارش غذا براي دو يا سه ساعت بعدش را نمي‎دهد و البته دلايل ديگري هم براي اثبات عدم خودكشي او وجود دارد كه قابل بررسي است. برخي اسناد آن در مستند ايراني كه ساخته شد، آمده است.

یک خاطره از زبان دکتر قدیری ابیانه درباره شهید آنیلی:
شهید آنیلی طی سفری که به ایران داشتند، به مشهد، براي زيارت امام‎رضا رفت. وقتي يكي از دوستان او را به يك شهربازي كه به‎تازگي در آن‎جا ساخته شده بود برد، ادواردو به او گفت كه مراقب باشيد كه مشهد جنبه مذهبي خودش را حفظ كند؛ چراكه لاييك‎‎ها براي آن‎كه جنبه مذهبي شهر‎هاي مذهبي را بگيرند، مراكز تفريحي متعددي در آن‎جا ساختند؛ به‎طوري كه در اذهان جنبه تفريحي اين شهر‎ها برجسته‎تر از جنبه مذهبي آن شد. مراقب باشيد مشهد هم دچار اين بحران نشود. در آن‎جا به‎شدت تحت تأثير زيارت قرار گرفته بود و مي‎گفت كه من وجود امام رضا را حس مي‎كردم. وقتي از او پرسيدم از امام رضا چه‎چيزي خواستي؟ گفت: خواستم كه از خدا بخواهد كه قلب پدرم را نسبت به من مهربان كند.

سخن پایانی از زبان دکتر قدیری ابیانه:
خيلي‎‎ها از من مي‎پرسند ادواردو در اسلام چه ديده بود كه مسلمان شد؟ من به شما مي‎گويم اگر كسي اسلام را بشناسد و مسلمان نشود، امري عجيب است.
در مكزيك من به شيوه خودم سخنراني مي‎كردم؛ چون مسيحيت و پس ذهن آن‎‎ها را مي‎دانم و مي‎شناسم. نبود جلسه‎اي كه ما در مورد اسلام صحبت كنيم و در آن جلسه كسي مسلمان نشود. آن‎قدر خرافات در مسيحيت و يهوديت آمده كه اگر يك نفر اسلام را بشناسد، عجيب است مسلمان نشود. معتقدم اگر ما اسلام را آن‎طور كه واقعا هست به مردم جهان نشان دهيم، شاهد گرايش فوج‎فوج مردم به اسلام خواهيم بود. چرا قرآن‎سوزي را پيشنهاد مي‎دهند؟ براي‎ اين‎كه در مقابل منطق قرآن كم مي‎آورند. در مسيحيت آموزه‎‎ها به مردم بر اساس فكر و تفكر آموخته نمي‎شود و مي‎گويد بدون تفكر و ترديد بپذير و الا گناه كرده‎اي.
توصيه‎ام به خوانندگان اين است كه خوشبختي را در ثروت و موقعيت اجتماعي و شهرت و اين چيز‎ها دنبال نكنند؛ اين‎‎ها سرابي بيش نيست. قدر ايمان خودشان و مملكت و نظام اسلامي خودشان را بدانند و در مسير اسلام حركت كنند.

ممنونم از شما بابت توجه تون... واقعا نمیشه درباره شهید آنیلی به این اختصار سخن گفت... باید مفصل تر و بهتر از تفکرات ایشون صحبت شه تا فیض کامل برد... پس دوستان خوبم، اگه مطالبی دارید ازتون تقاضا میکنم که ارسال کنید تا همه بتونیم بهره واقعی رو ببریم...
درضمن یک مستند از سرگذشت شهید آنیلی ساخته شده ولی متاسفانه من ندیدمش... اگه دوستان جایی رو سراغ دارید که میشه تهیه یا دانلود کرد معرفی کنید... بازم ممنون... در پناه حق
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۱:۱۵, ۲۲/خرداد/۹۰
شماره ارسال: #11
آواتار
سلام
إِنَّكَ لَا تَهْدِي مَنْ أَحْبَبْتَ وَلَكِنَّ اللَّهَ يَهْدِي مَن يَشَاء وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ
قصص آیه 56
(ای رسول ما، با آنکه تو هادی خلقی) چنین نیست که هر کس را تو دوست بداری هدایت توانی کرد لیکن خدا هر که را خواهد هدایت می‌کند و او به حال آنان که قابل هدایتند آگاه‌تر است.

وقتی این مستند رو بصورت کاملا تصادفی از تلویزیون دیدم خیلی متاثر شدم ،مقابل خدا سرافکنده تر از همیشه ،توی یک مملکت اسلامی اون هم با این همه امکانات دینی ، ولی این قدر سست ایمان... به خدا خیلی کم آوردم ، وقتی خدا این شخصیت ها رو نشونم می ده خیلی خجالت می کشم..نمی دونم چی بگم

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
روحش شاد یادش گرامی
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۱:۵۴, ۲۲/خرداد/۹۰
شماره ارسال: #12
آواتار
سال گذشته روز شهادت ادواردو مستند زندگيش رو توي دانشگاه پخش كرديم.
خيلي اثر گذار بود. خيلي از بچه ها باورشون نمي شد.
ادواردو يكي از شهدايي هست كه خيلي مي شه در موردش كار كرد
در واقع به نظر من نمونه بارز اين حديث قدسي هست:
آن كس كه مرا طلب كند، من را مي يابد و آن كس كه مرا يافت، من را مي شناسد و آن كس كه مرا شناخت، من را دوست مي دارد و آن كس كه مرا دوست داشت، به من عشق مي ورزد و آن كس كه به من عشق ورزيد، من نيز به او عشق مي ورزم و آن كس كه من به او عشق ورزيدم، او را مي كشم و آن كس را كه من بكشم، خونبهاي او بر من واجب است و آن كس كه خونبهايش بر من واجب شد، پس خود من خونبهاي او مي باشم.

در واقع همه جور مصيبت رو اين شهيد تحمل كرده به خاطر نگه داشتن دينش و به خاطر رضاي خدا.

امضای MAHDI59
[تصویر: masoud.jpg]
۱۶:۵۰, ۸/تیر/۹۰
شماره ارسال: #13
آواتار
دست شما عزیزان درد نکنه که به بیان شهید انیلی پرداختید
من یه سوال در ذهنم دارم و ان اینه که آیا خاندان آنیلی با شوالیه های بیمارستانی ( تم پلیر ها ) نسبتی هم دارند؟
۱۹:۵۲, ۹/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/تیر/۹۰ ۱۹:۵۴ توسط FOADG.)
شماره ارسال: #14
آواتار
شخصی که پدرش كاتولیك و مادرش یهودی بوده فقط با راهنمایی خدا وکمک امام زمان میتواند مسلنان شود و ماباید او را الگوی خود قرار دهیم که به خاطر آن همه ثروت دین خود را نباخت که متاسفانه هم اکنون کسانی که ادعا میکنند در خانواده مذهبی بزرگ شده دین و شرافت خود را برای مقام و پول میفروشند
به خدا مقام او از شهیدان زمان اوایل اسلام بالاتراست زیرا آنان در بودن حضرت وامامان با یقین کامل شهید شدن اما این شهید نه حضرت محمد و نه امامان را دیده بود وحتی در خانه ای به دنیا آمده بود که مخالف و دشمن اسلام بوده اند
روحش شاد و برای آمرزش فاتحه ای بخوانبد
۱۲:۴۳, ۱۳/مرداد/۹۰
شماره ارسال: #15

وای خدای من نمیدونید تا چه اندازه از دیدن این مطلب خوشحال شدم
من سالها پیش مستند کوتاهی را در مورد دکتر ادوارد انیلی دیدم و فوق العاده برام جالب بود شاید اولین جرقه های اسلام شناسی اون موقع به ذهنم خطور کرد با اینکه همیشه دوست داشتم چیزهای بیشتری از زندگی ایشون بدونم اما متاسفانه چون نامشون در خاطرم نمونده بود تقریبا نمیتونستم کاری کنم .
حالا هم فقط برحسب تصادف به این تایپیک اومدم چون تصویرشون کاملا در ذهنم مونده بود با دیدن عکسشون و حتی قبل از خوندن زندگینامه بلافاصله ایشون را شناختم.
بابت گذاشتن این تایپیک واقعا ممنونمHeart
۱۶:۰۲, ۱۲/آبان/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۳/آبان/۹۰ ۲۲:۴۳ توسط morteza_3ip.)
شماره ارسال: #16

شاید اگر جیوانی آنیلی مسیحی با پرنسس مارلا کاراچولو یهودی ازدواج نمی‌کرد، شاید اگر ادواردو آنیلی به‎جای رشته ادیان، همان‎طور که خانواده‎اش می‌خواستند رشته مدیریت را دنبال می‌کرد، شاید اگر آن روز ادواردو اتفاقی به‎جای قرآن، کتاب دیگری را در کتابخانه دانشگاهش می‌یافت، شاید اگر آن عصر یکشنبه به‎جای کانال دو تلویزیون ایتالیا و مناظره قدیری با دیپلمات آمریکایی، کانال دیگری را تماشا می‌کرد و... دیگر نیازی نبود که برای 24 آبان مناسبتی قائل باشیم

[تصویر: 20101115120337t200-edvardo-@20.jpg]

ادواردو آنیلی» یا «مهدی آنیلی» مسلمان و شیعه و تنها پسر و وارث سناتور و میلیاردر ایتالیایی «جیووانی آنیلی» بود که در سال 1379 شمسی مطابق با سال 2000 میلادی به طرز مشکوکی به دست صهیونیست ها به شهادت رسید.ادواردو آنیلی در 6 ژوئن 1954 در نیویورک به دنیا آمد. پدرش سناتور جیووانی آنیلی ثروتمندترین مرد ایتالیا و مالک اتومبیل سازی فیات، لامبورگینی، لانچیا، آلفارومئو به همراه چند کارخانه تولید قطعات صنعتی، چند بانک خصوصی، شرکت های طراحی لباس و روزنامه پر تیراژ ایتالیا و باشگاه فوتبال یوونتوس می باشد میزان نفوذ و ثروت خانواده آنیلی به حدی زیاد است که آنها را مهم تر از خانواده سلطنتی ایتالیا می دانند. در آمد سالانه این خانواده بالغ بر 60 میلیارد دلار تخمین زده شده است. ادواردو تحصیلات مقدماتی را در ایتالیا طی کرد و بعد به کالج آتلانتیک در انگلستان رفت و بعد از آن در رشته ادیان و فلسفه شرق از دانشگاه پرینستون آمریکا با اخذ درجه دکتری فارغ التحصیل شد. او از همان دوران جوانی علاقه ای به استفاده از ثروت پدری نداشت و زیر بار مسئولیت اداره امور کمپانی های پدرش نرفت. او اغلب اوقات را به مطالعه، سفر، روزنامه نگاری و فعالیت های بشردوستانه گذراند. ادواردو رو به دین اسلام آورد. او شرح مسلمان شدنش را در کتاب خاطرات خود چنین می گوید: «در نیویورک که بودم یک روز در کتابخانه قدم می زدم و کتاب ها را نگاه می کردم، چشمم افتاد به قرآن. کنجکاو شدم که ببینم در قرآن چه چیزی آمده است. آن را برداشتم و شروع کردم به ورق زدن و آیاتش را به انگلیسی خواندم. احساس کردم که این کلمات، کلمات نورانی است و نمی تواند گفته بشر باشد. خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم. آن را به امانت برداشتم و بیشتر خواندم و احساس کردم آن را می فهمم و قبول دارم.» پس از این ماجرا به یک مرکز اسلامی در نیویورک مراجعه و مسلمان شدن خود را اعلام کرد. آنها هم نام «هشام عزیز» را برای وی انتخاب کردند. اولین آشنایی وی با تشیع و انقلاب اسلامی ایران از طریق یکی از مصاحبه های دکتر «محمدحسن قدیری» (رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در ایتالیا در بین سالهای 58 تا 61) از طریق تلویزیون ایتالیا بود و بعد از آن زمانی که فخرالدین حجازی به ایتالیا سفر می کند، با ادواردو آشنا شده و از او می خواهد که یک بار دیگر تشرف خویش را به تشیع اعلام کند و نام «مهدی» را برای وی برگزیند. او چند بار به ایران سفر کرد و با امام خمینی (رحمة الله علیه) و مقام معظم رهبری دیدار کرد و به زیارت امام رضا (علیه السلام) مشرف شد. در 15 نوامبر سال 2000 جسد ادواردو را در زیر پل ژنرال فرنکورومانو پیدا کردند. قضیه نشان می داد که وی را از روی پل به پایین پرتاب کرده اند اما دادگاه ایتالیا باز هم برای پنهان کردن موضوع، این مرگ را خودکشی اعلام کرد. آثار زیادی پیرامون ادواردو آنیلی تهیه شده که از جمله آنها فیلم ادواردو می باشد.مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز کتاب "هدیه مسیح"نوشته مصطفی غفاری ساروی را پیرامون زندگی این شهید منتشر کرده است.

------------------------------------------------------------------------------------------------

تو زمونه ای که واسه هزار تومن آدم می کشن آشنا شدن با این قسم افراد باعث می شه به خودمون بیایم. افرادی که بخاطر معنویت از بهشت مادی دست کشیدن ...
برا این شهید مظلوم یه فاتحه هم بخونید ...

مستند زیر به زبان فارسی هست و از صدا و سیما پخش شده حجمشم حدودا 232 مگ با فرمت MP4

http://www.mediafire.com/?o07yqnjxea66xgd
http://www.mediafire.com/?z403rmr96yro1kn
http://www.mediafire.com/?yfl4c5ukunyeulo

به امید روزی که 313 نفر مرد پیدا شن ...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۶:۳۵, ۱۲/آبان/۹۰
شماره ارسال: #17

مستند به زبان فارسی است یا زیرنویس ؟
درباره چه موضوعاتی صحبت میشه ؟
لطفا یه توضیح کلی بدید
۱۶:۳۹, ۱۲/آبان/۹۰
شماره ارسال: #18
آواتار
اگه اون مستندی باشه که از صدا و سیما پخش شده به زبان فارسی هست.
موضوع مستند در مورد زندگی ادواردو و چگونگی شهادتشه.
مستند بسیار بسیار عالی و واقعا تاثیر گذار .
پیشنهاد می کنم حتما ببینیدش.
۱۲:۳۳, ۱۲/دی/۹۰
شماره ارسال: #19
آواتار
(۶/فروردین/۹۰ ۱:۱۱)paradise نوشته است:  یک خاطره از زبان دکتر قدیری ابیانه درباره شهید آنیلی:
شهید آنیلی طی سفری که به ایران داشتند، به مشهد، براي زيارت امام‎رضا رفت. وقتي يكي از دوستان او را به يك شهربازي كه به‎تازگي در آن‎جا ساخته شده بود برد، ادواردو به او گفت كه مراقب باشيد كه مشهد جنبه مذهبي خودش را حفظ كند؛ چراكه لاييك‎‎ها براي آن‎كه جنبه مذهبي شهر‎هاي مذهبي را بگيرند، مراكز تفريحي متعددي در آن‎جا ساختند؛ به‎طوري كه در اذهان جنبه تفريحي اين شهر‎ها برجسته‎تر از جنبه مذهبي آن شد. مراقب باشيد مشهد هم دچار اين بحران نشود. در آن‎جا به‎شدت تحت تأثير زيارت قرار گرفته بود و مي‎گفت كه من وجود امام رضا را حس مي‎كردم. وقتي از او پرسيدم از امام رضا چه‎چيزي خواستي؟ گفت: خواستم كه از خدا بخواهد كه قلب پدرم را نسبت به من مهربان كند.

الان برو مشهد ببین چه خبره! مراکز تفریحیی که جدیدا ساخته شده از حرم شلوغ تره
۱۰:۳۲, ۱۹/دی/۹۰
شماره ارسال: #20

واقعا استفاده کردم. اجرکم عندالله
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان