کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

نظرسنجی: اردو جهادی
مفید
بلااستفاده
 توجه: این نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می توانند گزینه منتخب شما را مشاهده کنند. [نمایش جزئیات آرا]

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 8 رای - 3.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اردوهای جهادی
۲۱:۵۷, ۱۳/فروردین/۹۲
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام
دوستان گرامی من سعی دارم معرفی اجمالی از اردوهای جهادی ، اهداف این اردوها ، اسطوره و پایه گذار اردوهای جهادی و سایر مطالبی که بتواند برای شما کاربران عزیز سودمند باشد.ان شالله
قسمت اول :
از قول پیامبر اکرم داریم که بهترین سخنان کوتاه ترین ، فصیح ترین و سودمند ترین آنها است ، پس بنده بدون اتلاف وقت و کش دادن مطب یک توضیح اجمالی میدم.
به تمامی حرکت های خودجوش و سازمان یافته که در مناطق محروم و دور افتاده کشور انجام میشود و در مدت مشخصی به فعالیت های عمرانی ، فرهنگی و اشتغال زایی می پردازند اردو جهادی میگویند.
اعم فعالیت های گروه های جهادی تحت نظارت بسیج سازندگی کشور صورت میگیرد.گروه های جهادی خود به چند بخش ؛ - دانشجویی ، - دانش آموزی ، - طلاب ، - پزشکان و محله محور تقسیم میشود.
اهداف عمده اردوهای جهادی به 3 بخش تقسیم میشود(البته لازم به ذکر هست که بنده حقیر توفیق حضور در گروه جهادی نافع را دارم ، پس مطالبی که عرض میکنم عقیده ، روش و اهداف ما در این گروه می باشد و ممکن است که دیگر گروهها نظرات دیگری داشته باشند)
1- بحث عمرانی در منطقه ( در این بخش اعم فعالیت های گروه ما بیشتر به فعالیت های عام المنفعه مانند ؛مسجد ،حسینیه ، مدرسه و ... اختصاص دارد)
2- بحث فعالیت فرهنگی در منطقه ( گروه جهادی ما که از سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرده در این حوزه به کمک خواهران طلبه و برادران روحانی به انجام فعالیت هایی همچون کلاس های احکام ویژه پسران و دختران ، کلاس آموزش قرائت قران و مفاهیم و ...)
3- تزکیه نفس و خودسازی افراد شرکت کننده در اردو ( در این بخش مجال برای صحبت طولانی نیست اما شما در همین حد بدانید که افرادی هستند که از رزمندگان 8سال دفاع مقدس بوده اند وهمراه ما به اردو میان و در پایان اردو مگین جوی که بر اردو حاکم هست آدم رو یاد شب های عملیات میندازه)ان شالله در فرصت مناسب در خصوص این موضوع بیشتر برایتان تعریف میکنم
ادامه دارد ...
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۰:۲۶, ۱۶/مهر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۶/مهر/۹۲ ۲۰:۲۷ توسط سونامی.)
شماره ارسال: #21

https://scontent-a-sjc.xx.fbcdn.net/hpho...3989_n.jpg
۱:۳۲, ۱۷/مهر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/مهر/۹۲ ۱:۳۶ توسط سونامی.)
شماره ارسال: #22

امام خــــامنه ای:

شما با عمل خودتون مردم رو دعوت می کنید به ایمان، به اسلام، به دین.
شما سفیران کار و تلاش خواهید شد،
وقتی شما در کویر، در کوهستان، در میان مردم محروم مشغول کار می شوید
جوانی که در اونجاست از شما الهام می گیرد

راوی میگوید در خدمت امام صادق علیه السلام به طواف مشغول بودم. بعد از طواف حضرت به کناری تشریف برده و به تماشای مطاف مشغول شدند. من نیز بعد از اتمام کار به محلی که ایشان جلوس فرموده بودند، رفتم. امام علیه السلام که متوجه حضور من در کنارشان ش
دند، موقعیت را برای تبلیغ مناسب دیده و فرمودند: اگر کسی یک هفته در مکه بماند و به طواف خانه خدا مشغول باشد، شش هزار حسنه و درجه دارد و شش هزار گناه از او آمرزیده میشود.

بعد فرمودند: برآوردن نیاز یک بنده مؤمن، برتر از 10 طواف است
اصول کافی، ج 2، ص 194

۱۰:۳۵, ۱۷/مهر/۹۲
شماره ارسال: #23
آواتار
سلام
دوستان عزیز خدا قوت،عزیزان من به جهت اصراری که برای پخش مطالب جهادی داشتم و دارم دست به دامن یکی از دوستان عزیز جهادی خودم شدم.(سونامی) از دوستان جدید تالار که به سفارش حقیر و با توجه به اینکه به فضای سایبری تسلط بسیار خوبی دارند،من ازشون تقاضا کردم تا ایشون هم بیان و بنده رو در تکمیل هرچه بیشتر مطالب در مورد جهادی یاری کنند.
اومیدوارم بنده و سونامی بتونیم گوشه ای از برکات و ثمرات این اردوهای مقدس را به شما عزیزان ارائه کنیم.
یه تجربه تلخی که من رو خیلی آزار میده اینکه اکثر مردم حتی نمیدونن اردوی جهادی چیه؟؟
وقتی بعد از یه مدتی که میریم اردو و برمیگردیم طرف ازمون میپرسه کجا بودید؟؟میگیم اردوی جهادی، یارو با تعجب فراوان،انگار با زبان اسپانیولی باهاش حرف زدی،میگه کجا؟؟!!حالا بیا بشین براش توضیح بده جهادی چیه؟؟!!خوردنی؟؟پوشیدنی؟؟خوندنی؟؟...
حالا اونایی هم که میدونن شروع میکنن به زخم زبون زدن و چرت و پرت گفتن،حرفهای مفتی از این قبیل:
-حالا روزی چقدر بهتون پول دادن؟؟
-مگه وظیفه شماهاست برید محرومیت زدایی؟!پس دولت این وسط چه غلطی میکنه؟؟!!
-شماها بیاید تو همین تهران محرومیت زدایی کنید(البته تو این مورد حرف برای گفتن زیاد هست،ان شاالله در اسرع وقت)
-همون پولی که میخواید برید مسجد بسازید تو 1000کیلومتر اونطرف تر همون پول رو بدید چندتا جوون برن سر خونه و زندگیشون
-...
خلاصه عزیزان دلم که شما باشید جهادی رفتن هم قبلش(سر و کله زدن با یه مشت مسئوولین دور از جون شما زبون نفهم و حروم خور که انگار اموال دولتی ارث پدرشون هست) هم تو خوده جهادی(دست و پنجه نرم کردن با مردمی که تو رو نمیخوان میان خودشون بپذیرن و همش به چشم یه غربیه بهت نگاه میکنن و اونجا هم باز برخورد با مسئوولین...)،بعد جهادی هم که براتون گفتم(البته گوشه ای از بدبختی ها رو)
باز هم با تمام این اوصاف خدا رو شکر که لیاقت پیدا کردیم تا بتونیم در حد وسعمون ادای دینی کرده باشیم نسبت به امام خمینی(رحمة الله علیه)شهدای انقلاب و دفاع مقدس و از همه بالاتر ادای دینی نسبت به مرحوم(شهید)حاج عبدالله والی.
۱۱:۲۴, ۱۷/مهر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/مهر/۹۲ ۱۱:۳۳ توسط سونامی.)
شماره ارسال: #24

اردوی جهادی یعنی جهاد در راه خدا، یعنی یک فرصتی که تو میتونی واقعاً نیت خودت رو محک بزنی، جهادی یعنی خودسازی، جهادی یعنی دردمند شدن.باید بری تا بفهمی باید از نزدیک حس کنی، از قدیم گفتن شنیدن کی بود مانند دیدن ،میری تجربه میکنی ومزه ی نمیدونم بگم تلخ درد را یا مزه ی شیرینی با بچه های صاف و صادق بودن را میچشی.می بینی تصورت قبل از سفر با بعد از رسیدنت به اونجا خیلی متفاوته.وقتی که داری میری خودت رو کلی اماده میکنی مردم رو در بدترین شرایط فقر وگرسنگی ببینی ولی وقتی میری با یک سنگ ریزه شیشه ی تصوراتت شکسته میشه ودلت پردرد میشه از اینکه ای کاش فقط فقر مالی بود البته که خدا روزی رسان است والحمدالله وضع امرار معاش مردم در حدی هست که بگذرانند البته بازهم نه همه ولی دلت از دیدن صحنه هایی که فریاد میزند از فقر فرهنگی می لرزه، گوشت از شنیدن حرف هایی که نشان از فقر فرهنگ است کر می شه.درد را باید کشید.......

بشتابید که اگر احساس بی دردی برشما غلبه کرد بدانید میتوانید جایی بروید که دردهایش را بردارید و دردمند شوید.بشتابید بی دردی یعنی نهایت ضرر....

اگه میشد ازش سوال میکردم که بوی دسشویی ناراحتت میکرد بهم چی میگفت؟چه ارزشی دارن اون بچه ها که این آدم باید اینهمه سختی بکشه؟داخل دستشویی و بو دادن و جای تنگ و ....
[تصویر: 83786131888220871574.jpg]

۱۴:۱۲, ۱۷/مهر/۹۲
شماره ارسال: #25
آواتار
سلام
فقط یک خاطره از یکی از دوستانی(طلبه)که عمرش رو در اردوهای جهادی گذاشته میگم تا متوجه عمق فاجعه در مناطق محروم بشید(به دنبال فرمایش دوست عزیزم سونامی در مورد فقر فرهنگی)

این دوست عزیز میگفت چندسال پیش رفته بودیم یکی از مناطق محروم استان کرمان،میگفت شب دوم اهالی روستا رو جمع کردیم و اهداف و برنامه های خودمون رو تو این سفر شرح دادیم.
میگفت آخرش چند نفر که متوجه شدن من طلبه هستم اومدن جلو چندتا سوال شرعی پرسیدن که من از سوالهای اونا مغزم سوت کشید،میگفت یکیشون پرسید:حاج آقا من بخاطر شغلم تو طی روز وقت نمیکنم نمازهام رو بخونم اما به جاش نماز صبح که بلند میشم همه نمازهای اون روز رو یه جا میخونم(نماز ظهر و عصر و مغرب و عشاء)،اشکال داره این کار؟؟!!!

میگفت یکی دیگشون پرسید حاج آقا من نمازهای چهار رکعتی ام رو بعضی موقعها تقسیم بر 2 میکنم،یعنی مثلا نماز ظهر رو 2رکعتش رو الان میخونم،2رکعتش رو شب میخونم...
تو رو خدا فاجعه رو میبینید،اینقدر منطقه محروم هست که حتی اصلی ترین احکام و پیش پا افتاده ترین احکام به اون منطقه نرسیده،حتی یدونه کتاب احکام اونجا نرسیده...

باور کنید هنوز همچین منطقه هایی هستن که از همه چیز محرومند،نه فقط از پول و امکانات بلکه تو مملکت اسلامی از احکام شرعی محرومند.
۱۴:۱۰, ۱۹/مهر/۹۲
شماره ارسال: #26

یه جمله میخوام بگم اونایی که اردو جهادی رفتن میفهمن منظور من رو

اردو جهادی و پشت وانت ش

۲:۲۹, ۲۹/مهر/۹۲
شماره ارسال: #27

خواستم فقط اینو بگم کم رنگ نشدیم هستیم

یکم سرمون شلوغه و کم سعادتیم که نمی تونیم اینجا فعالیت کنیم

بزودی با دستی پر میرسم خدمتتون

ببخشید باز

حلال کنید
۲۳:۵۰, ۳۰/مهر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱/آبان/۹۲ ۰:۲۹ توسط یا امام رضا.)
شماره ارسال: #28
آواتار
سلام
ما همچنان زنده ایم و نفس میکشیم اما انگیزه کم شده،البته در پی جمع آوری مقداری مطالب بهتر و به درد بخور تر برای این بخش هستیم،دعا کنید توفیق بشه

دیدگاه رهبر انقلاب در مورد اردوهای جهادی
… سال تحصیلى، درس را خوب بخوانید، با تحقیق بخوانید، قصدِ رسیدن به قله‌هاى علمى را پیدا کنید. در دوره‌ى فراغت هم ساعات را، روز و شب را، با این حرکت زیبا و باشکوهِ خدمت به مردم غنى کنید.

… سال تحصیلى، درس را خوب بخوانید، با تحقیق بخوانید، قصدِ رسیدن به قله‌هاى علمى را پیدا کنید. در دوره‌ى فراغت هم ساعات را، روز و شب را، با این حرکت زیبا و باشکوهِ خدمت به مردم غنى کنید.
این کارِ اردوهاى هجرت و حرکت عظیم بسیج سازندگى یکى از برکاتش خدمت‌رسانى است که میلیون‌ها نفر از این خدمت شما به صورت مستقیم بهره‌مند می‌شوند. از لحاظ مادى، از لحاظ امور روزمره‌ى زندگى، از لحاظ معنوى و هدایت، بهره‌مند می‌شوند. شما اگر درس قرآن هم آنجا ندهید، خودِ حضور یک جوان مؤمن و متدین و متشرع در یک مجموعه‌ى روستائى، در بین جوانان، در بین مردم، مظهر مجسم آیه‌ى قرآن است؛ آن‌ها را به دین، به انقلاب، به معنویت، سوق می‌دهد. «کونوا دعاة النّاس بغیر السنتکم»؛ شما با عمل خودتان مردم را به ایمان، به اسلام، به دین دعوت می‌کنید. این خدمت‌رسانى است؛ خدمت‌رسانى مادى و خدمت‌رسانى معنوى.
[تصویر: sxpipe45sl0k4r455cnnmu455431750.jpg]از این مهم‌تر، خدمتى است که شما به خودتان می‌کنید؛ استعدادهاى درونى خودتان را فعال می‌کنید؛ به بالقوه‌هائى که در وجود شما هست، فعلیت می‌بخشید؛ تجربه پیدا می‌کنید؛ با زندگى مردم آشنا می‌شوید؛ این حصارهاى طبقاتى شکسته می‌شود؛ واقعیت‌هاى زندگى را لمس می‌کنید؛ در خودتان شعف و بهجت خدمت‌رسانى را احساس می‌کنید و این احساس را در وجود خودتان زنده می‌کنید. کسى که لذت خدمت و کار را بچشد، از کار خسته نمی‌شود.
فایده‌ى سوم این است که شما سفیران کار و تلاش خواهید شد. وقتى شما در یک محیطى حاضر می‌شوید؛ در کویر، در کوهستان، در نقاط دور از دسترس، در میان مردم محروم مشغول کار می‌شوید، جوانى که در آن‌جاست، از شما الهام می‌گیرد و شما می‌شوید سفیر تلاش و کار و خدمت و جهاد و مجاهدت. «من احیاها فکانّما احیا النّاس جمیعا» شما دل‌ها را زنده می‌کنید؛ فایده‌ى بزرگى است. فوائد فراوانى در این کار هست. این جریان عظیم را حفظ کنید.
بیانات در دیدار جهادگران بسیج سازندگى‌ – ۱۳۸۹/۶/۳۱
۱۵:۳۶, ۱/آبان/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱/آبان/۹۲ ۱۵:۴۸ توسط سونامی.)
شماره ارسال: #29

شأن انسان در ایمان،هجرت و جهاد است و هجرت مقدمه جهاد فی سبیل الله.هجرت،هجرت از سنگینی هاست و جاذبه هایی که تو را به خاک می چسباند.چکمه هایت را بپوش،توشه ات را بردار و هجرت کن.. شهید سید مرتضی

[تصویر: 05866418282816282494.jpg]

۰:۴۰, ۲/آبان/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲/آبان/۹۲ ۰:۵۰ توسط یا امام رضا.)
شماره ارسال: #30
آواتار
داشتم فکر می کردم تا همین چند ماه پیش وقتی می خواستم چیزی در مورد جهادی بنویسم باید می رفتم خامنه ای دات آی آر و کلمه حرکت های جهادی و اردوهای جهادی را جست و جو می کردم تا شاید چیزی دستم بیاید! آخر شهریور امسال بود که آقا برایمان حرف زد! حالا آن صحبت ها را گذاشته ام جلوی چشم هایم .خوب که نگاه کنیم مسیر را می بینیم. راه همین جاست! نوشت:
«اینجور جوانى كردن، اینجور دوران عزیز و گرانبهاى جوانى را خرج كردن، براى هر كسى كه دوران جوانى را پشت سر گذاشته است، غبطه‌آور است . »[sub]1[/sub]
توی ذهنم مدام تکرار می شود : «اینطور جوانی کردن» «دوران جوانی» «دوران عزیز» . بعد نگاه می کنم به روزهایی که توی سفر جهادی بوده ام! مثلا دو هفته در سال! حکما یک جای کارم می لنگد! یک لنگ زدن اساسی توی دیگاهمان نسبت به سفرهای جهادی ! همان دیدگاهی که باعث شده به سفرهای جهادی بگوییم اردو! یک برهه ی زمانی برای جهاد و بعد هم شما را به خیر و ما را به سلامت!
مقام معظم رهبری در همان دیدار با جهادگران سه فایده برای حرکت های جهادی بیان کردند :
«اولی آنها خدمت رسانی است . هم به دیگران و هم به خود. به دیگرانِ آن می شود سوق دادن مردم به انقلاب، معنویت و دین . خدمت رسانی به خود هم می شود شکوفایی استعداد ها و چشیدن لذت خدمت. دومین فایده که از مورد اول به دست می آید خسته نشدن از خدمت به سبب درک لذت آن است. و سومین مورد هم اینکه جهادگران می شوند سفیر تلاش و کار و خدمت و جهاد و مجاهدت!»[sub]2[/sub]
این طبقه بندی دقیقا همان چیزی است که ما درباره اش کمتر فکر کرده ایم . یا شاید اصلا فکر نکرده ایم. اینکه سفرهای جهادی صرفا یک مسافرت چند روزه با خاطرات شیرین نیست. سفر جهادی نمونه ای از «جهاد» است. به معنای واقعی کلمه. جهادی که به هیچ وجه نباید محدود به بازه ی زمانی این سفر شود. چه بسا نوع زندگی در مدت سفرهای جهادی بتواند مدل قابل ارائه ای از سبک زندگی باشد. سبک زندگی مبتنی بر ارزش های انقلاب ما. آنوقت می شود گفت سفرهای جهادی نقطه ی شروع، یا نقطه ی عطفی برای این سبک زندگی است.
حجت الاسلام پناهیان در مورد همین سفرهای جهادی می گفتند فرق سفرهای جهادی با اردوهای دیگر این است که سفر جهادی چند بُعده آدم را می سازد. حالا ما بیاییم به این سازندگی به چشم برنامه نگاه کنیم. اردوهای جهادی چند بُعده به ما برنامه می دهد. برنامه ی زندگی برای ما تعیین می کند. یک زندگی مبتنی بر جهاد . همان چیزی که مقام معظم رهبری فرمودند: «سال تحصیلى، درس را خوب بخوانید، با تحقیق بخوانید، قصدِ رسیدن به قله‌هاى علمى را پیدا كنید. در دوره‌ى فراغت هم ساعات را، روز و شب را، با این حركت زیبا و باشكوهِ خدمت به مردم غنى كنید. » یعنی زندگی مان را دو بخش کنیم: جهاد و جهاد! »[sub]3[/sub]
پی نوشت:
توی اولین جهادی ای که رفته بودم یک برگه چسبانده بودند روی دیوار که رویش نوشته شده بود :«کار، کار ، کار ، بعدش استراحت برای کار» بگذریم از اینکه با خودکار همه ی «کار» ها را خط زده بودند و به جایش نوشته بودند«خواب» .اما دقیق تر که نگاه کنیم می بینیم این دقیقا همان چیزی است که مقام معظم رهبری اسمش را گذاشته است «حرکت انقلاب» :
«یك روز نیازِ حركت دفاعى در درون جامعه بود، یك روز نیازِ حركت دفاعى در مرزهاى كشور بود، یك روز نیازِ به علم و دانش است، یك روز نیازِ به تحكیم عقاید و ایمانهاست، یك روز نیازِ به خدمتگزارى است؛ در همه‌ى این شرائط، میوه‌هاى متناسب با فصل در اختیار مردم گذاشته میشود. این حركتِ انقلاب است. »4

جهادی فرصتی است برای توجه بیشتر...
گویی آنجا بهتر می شود حضورش را حس کرد...
آنجا بین چشمانی منتظر، تو هم حسّ انتظار را بهتر درک می کنی...
خلاصه کنم ،آنجا به او نزدیکتریم...
ارباب را می گویم،،یادمان هست ؟؟؟
[align=CENTER]غفلت از یار گرفتار شدن هم دارد
از شمـا دور شـدن زار شـدن هم دارد

هرکه از چشم بیفـتاد محلّش ندهند
عبد آلوده شدن خوار شـدن هم دارد

عیب از ماست که هر صبح نمی بینیمت
چشم بیمـار شدن تـار شدن هم دارد

همه بـا درد به دنبال طبیبی هستیم
دوری ازکـوی تو بیمار شدن هم دارد

ای طبـیب ِهمه،انگار دلت با ما نیست
بد شدن حسّ دل آزار شـدن هم دارد

آن قدرحرف در این سینه ی ما جمع شده
این همـه عقـده تلنبار شـدن هم دارد

ازکریمان، فقرا جود و کـرم می خواهند
لطـف ِ بسیار ،طـلبکار شدن هم دارد

نـکند منـتظر مـردن مـایـی آقـا
این بـدی مـانع دیدار شدن هم دارد

مـا أسیـریم أسیر ِ غـم دنـیا هستیم
غفلت ازیار گرفتار شدن هم دارد

يادداشت
اردوي جهادي، شاهراهي تا خدا

نويسنده: ليلاعرفاتي

نامش را گذاشته اند اردوي جهادي كه الحق والانصاف نامي برازنده است براي اردويي كه از شروع تا پايانش همه جهاد است و جهاد. هركس، هر چه از دستش برمي آيد انجام مي دهد. از آجر بالاانداختن گرفته تا رنگ كردن ديوارهاي مدرسه و آموزش بچه هاي روستا. يكي از حسن هاي دانشجو بودن، يافتن فرصت هايي از اين دست است.
زندگي، در روزهاي جهادي، رنگي نو به خود مي گيرد؛ رنگي خالي از هرگونه ريا و دور از همه خواسته هاي دنيوي. اينجا، همه، روحشان را با گذشت و فداكاري جلاداده اند. اردوي جهادي جايي براي تفريح نيست، بلكه قسمتي از زندگي است كه در كوچه پس كوچه هاي روزمرگي ما آدمها گم شده است. در واقع، اردوي جهادي فرصتي است براي شناخت بيشتر خود، براي تمرين اخلاص و ازخودگذشتگي. در اين راه «من» وجود ندارد؛ همه چيز فقط براي رضاي خداست و اين رازي است كه در آخرين لحظات اردو بغض را در گلوي بچه هاي جهادي و اهالي روستا مي شكند. يادش بخير، فروردين امسال با همسرم تصميم گرفتيم براي نخستين بار، كوله بارمان را ببنديم و به خيال خودمان برويم تا كاري كنيم كارستان. فكر مي كرديم جايي كه مي خواهيم برويم آخر دنياست و ما مي خواهيم محروميت را از بين ببريم، اما حقيقت چيز ديگري بود. در واقع محروم ما بوديم و رفته بوديم تا كمي عشق و صفا و توكل را براي خودمان سوغات بياوريم. به روستاي جنگه از توابع شهرستان ايذه كه رسيديم، فكر كرديم به 100 سال قبل پا گذاشته ايم. نخستين چيزي كه جلب توجه مي كرد خانه هايي بود كه نه شبيه خانه بود، نه شبيه چادر. اصلاً نمي دانم مي توان نامشان را خانه گذاشت يا نه. با ديدن اين به ظاهر خانه ها اين سوال در ذهنمان ايجاد شد كه اگر نام اين شبه خانه ها را بگذاريم خانه، پس به برج هاي رنگ و وارنگ و خانه هاي دوبلكس و سوبلكسي كه بعضي در آن ها زندگي مي كنند چه مي توان گفت؟ شايد برايتان غيرقابل باور باشد در قرن 21، با وجود اين همه پيشرفت فناوري جايي وجود داشته باشد كه كودكانش ندانند تلويزيون چيست. برق، گاز و آب كه جزو نخستين احتياجات هر انسان براي گذران زندگي است در آنجا يافت نمي شد. اما در مقابلش، توكل، صفا و صميميت در دل اهالي روستا موج مي زد. در واقع توكل روستاييان، فقر را به زانو درآورده بود و همين موضوع موجب شد همه بچه هاي اردوي جهادي به ياد بياورند كه چندين بار توكلشان در پيچ و خم فناوري كمرنگ شده بود. اينجا بود كه تصميم گرفتيم هر سال در تعطيلات بهار و تابستان، به جاي تلف كردن وقتمان، سري به مكان هايي بزنيم كه در كوچه پس كوچه هاي خاكيشان هنوز مي توان نشاني از خانه دوست گرفت.

یادداشت : اردوي جهادي، شاهراهي تا خدا

روزنامه ايران، شماره 5421 به تاريخ 1/5/92، صفحه 12 (آموزش)
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا