کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اثبات وجود یا عدم وجود خدا ( از نگاه شما با هر عقیده ای)
۱۸:۲۴, ۱۹/مرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/مرداد/۹۳ ۱۹:۱۹ توسط مصباح.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

تو این پست با اجازه مدیر و نلظر گرامی ، قراره شما دوستان اثبات کنید که خدا هست و یا اثبات کنید که خدایی نیست.

دوستان فقط اگه خواستن جوابی به همکاری دیگه بدن سعی کنن نسبت به اون قسمت که نطر مخالف دارن بخش رو مشخص کنن تا سو برداشت پیش نیاد.
با پیش فرض ها هم اگه مناظره ای پیش بیایید که خیلی بهتر خواهد بود ( البته اگر کسی معتقد به عدم وجود خدا باشد بیاید)

قوانین بحث :

1. عدم توهین به عقیده طرف مقابل.
  2. برای مطرح کردن نظر لطف کنید واژگانی که نیاز به توضیح داشت رو هم پی نوشت کنن.
  3. قرار هست خدا و یا عدم وجود آن اثبات بشود
  4. مستند گویی در مواردی که نقل قول هست.

پ.ن : اگر نیاز باشد این قوانین بروز میشود.

خدا رو چطور ، اثبات یا رد میکنید.

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۵۰, ۱۹/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #2

درک معنای زنده بودن
معجزات علمی
آزمودن وجود خدا با ندا دادن
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۹:۱۴, ۱۹/مرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/مرداد/۹۳ ۱۹:۲۶ توسط namekarbary.)
شماره ارسال: #3

(۱۹/مرداد/۹۳ ۱۸:۲۴)mahdy30na نوشته است:  بسم الله الرحمن الرحیم
تو این پست با اجازه مدیر و نلظر گرامی ، قراره شما دوستان اثبات کنید که خدا هست و یا اثبات کنید که خدایی نیست.

دوستان فقط اگه خواستن جوابی به همکاری دیگه بدن سعی کنن نسبت به اون قسمت که نطر مخالف دارن بخش رو مشخص کنن تا سو برداشت پیش نیاد.
با پیش فرض ها هم اگه مناظره ای پیش بیایید که خیلی بهتر خواهد بود ( البته اگر کسی معتقد به عدم وجود خدا باشد بیاید)

قوانین بحث :

1. عدم توهین به عقیده طرف مقابل.
  2. [b]برای مطرح کردن نظر لطف کنید واژگانی که نیاز به توضیح داشت رو هم پی نوشت کنن.
  3. قرار هست خدا و یا عدم وجود آن اثبات بشود[/b]
  4. مستند گویی در مواردی که نقل قول هست.

پ.ن : اگر نیاز باشد این قوانین بروز میشود.

خدا رو چطور ، اثبات یا رد میکنید.
شما اول به ما بگید خدا اسم عام هست یا اسم خاص؟ اصلا خدا رو تعریف کنید کنید ببینیم منظورتون چی هست؟
اصول مورد پذیرش دو طرف برای اثبات یا نفیش رو هم مشخص کنید.
بعد دوستان می تونن در موردش گفت و گو کنن.
۲۰:۱۰, ۱۹/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #4

به نظرم همه ی ادما چ خوب چه بد ی جایی ته ته قلبشون میدونن که خدا وجود داره اثباتشم همون مثال معروف که میگه اگه یه ادمه صددرصد کافرم بندازی وسطه اقیانوس ناخوداگاه اسمه خدارو میاره و از خدا کمک میخاد..........پس یه جایی تو ته قلبش خدارو قبول داره ولی زبانا انکار میکنه.............
حالا میرسیم به اینکه هر ادمی منظورش از خدا کیه یا چیه(ممکنه منظورش الله باشه یا هرچی که اون به خدایی قبول داره - تو اینجا منظورم صرفا الله(خدای حقیقی)نیست)؟؟؟؟؟ مثلا ایا برای خدا یه تمثیل زمینی درست کرده و به اون میگه خدا؟؟؟؟ یا اینکه اصلا چجوری راهه رسیدن به خداشو پیدا میکنه؟؟؟؟؟ بنظرم این سواله اخر به مسئله چند دینی دامن میزنه که مثلا یه مسیحی میگه من خدارو تو کلیسا دارم پس اونجا حجاب رعایت میکنم(نه همشون) یا ............کلا احترام میذارن ولی وقتی میان بیرون کلا دیگه خدارو فراموش میکنن انگار که خدا تو همون کلیسا مونده(همه چیو از هم جدا میکنن)..........ولی خب خدا هم تا حالا کلی معجزه با پیامبرای خودشو فرستاده تا وجودشو ثابت کنه و بگه که همه پیامبرا تویه یک مسیر قرار دارن و کم کم تکامل پیدا میکنن و ماهم باید با اونا تکامل پیدا کنیم عیسی ع مسیحیت رو اورده خب در ادامه ی راهه اون محمد ص هم اسلامو اورده........و بعدشم گفته که بعد از من دیگه پیامبری نیست پس رسما اعلام کرده که دین(راهه رسیدن به خدا) کامل شده.........پس همه ی انسان ها هم باید تا کامل شدن(اسلام) پیش برن..........
۲۱:۰۴, ۱۹/مرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/مرداد/۹۳ ۲۱:۲۵ توسط مرهم.)
شماره ارسال: #5
آواتار
Sad همش دست و پای من بستست Sad اومدم بنویسم یادم اومد جز تاپیک خودم جایی حق بحث ندارم Sad
۰:۳۶, ۲۰/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #6
آواتار
سلام
دوستان این بحث رو گفتم که مناظره و این سبکی نباشه و اگه بشه مبنایی براش داشته باشید
هدفم اینه بدونم دوستان معتقد به وجود خدا با چه سبکی و سباقی و چه مدارکی خدا رو اثبات میکنن.
هر کاربری که اینجا هست در طول زندگی خودش چه در فضای مجازی و حقیقی یکبار با این مبحث برخورد داشته که خدا رو برای کسانی که مادی گرا و یا حتی برای کودکی که میپرسه خدا چیه و... /
حالا شمای همکار من اگه معتقدی خدا هست و اون دسته از افرادی که میان و میرن و ممکنه بگن خدایی نیست و دسته از افراد که میگن نه میشه نفی و نه اثبات کرد و گفت هست بیایین و بگین چرا و به چه علل میگید حرفتون رو/

(۱۹/مرداد/۹۳ ۲۱:۰۴)مرهم نوشته است:  Sad همش دست و پای من بستست Sad اومدم بنویسم یادم اومد جز تاپیک خودم جایی حق بحث ندارم Sad

چرا بسته هست؟ اگه میل دارید نظر خودتون رو بگید.
با تشکر از همه دوستان
۰:۵۷, ۲۰/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #7
آواتار
کلا من به این نتیجه رسیدم که عقلانی همه اینجوری خدا رو اثبات میکنن.

اول هی بحث بحث تا به این نتیجه میرسن که یه چیزی هست که هست اما نمیتونن بفهمن چی هست.

بعد ناتوانی در فهم خودشون رو اثبات میکنن.
بعد نتیجه میگیرن حالا که نمیتونن برن قران بخونن.

تو قران هم که میگه خدا دست داره. بعد میان نقاشی خدا رو میکشن. (البته این تکش مزاح بود)
ولی ما ههمون عملا حالا در یک سظح دیگه (یه ذره با کلاس تر و روشن فکرانه تر از وهابی ها) میایم خدایی رو برای خودمون ترسیم میکنیم. خیلی هم مفتخریم که خدای ما همان خدای قران و احادیثه.

بعد میایم از ملت میپرسیم اگه خدای همتون همون خدای قرانه.؟ پس چرا این قدر با هم فرق داره؟ یکی به خداش امیدواره. یکی میگه خدا بد اخلاقه. یکی میگه خدا بعدا ثوابامو میده. یکی میگه خدا همین جا میده. یکی میگه خدای من خوشکله . اون یکی با خدای خودش لج میکنه. یکی میگه بابا خدا میبخشه. یکی میگه خدا همین فردا حالم رو میگیره...

عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

چقدر سخته پرستش خدایی که نمیشه هیچ تصوری ازش داشت!!!!!!!!!!!!!!!
۱:۰۹, ۲۰/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #8
آواتار
فقط دوستان یه چیزی
خدا چیز نیست و شی هم نیسن و ما به ناچار برای اینکه یک مورد براش ایجاد کنیم که بگیم چیزیست که در جایی قرار ندارد . .. از این واژه استفاده میکنیم وگرنه اگه هدف اصلیمون این باشه که خدا رو در قالب قرار بدیم کلا محدود کردیم خدا رو و هر محدودیتی برای ماده هست و ماده هم ، هم فانی و هم دارای ویژگی هایی هست . همونطور که مرهم گفتن ما خدا رو برای خودمون مهربون و ... توصیف میکنیم.
عقل بشر مادی بودن رو میپذیره .
منتظر سخنهایی از شم هستم.
اینو گفتم تا برداشتها در مسیر خودش پیش بره.
۱:۱۲, ۲۰/مرداد/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/مرداد/۹۳ ۱:۱۲ توسط حضرت عشق.)
شماره ارسال: #9
آواتار
برای شناخت خدا چهار راه هست:
1- شناخت تجربی:
اينگونه شناخت با كمك اندامهاى حسى بدست مى‌آيد هر چند عقل نيز نقش خود را در تجريد و تعميم ادراكات حسى، ايفاء مى‌كند.
شناختهاى تجربى در علوم تجربى مانند فيزيك و شيمى و زيست شناسى، مورد استفاده قرار مى‌گيرد.

2- شناخت عقلی:
اينگونه شناخت بوسيله مفاهيم انتزاعى (معقولات ثانيه) شكل مى‌گيرد و نقش اساسى در به دست آوردن آن را عقل، ايفاء مى‌كند هر چند ممكن است بعضاً از مقدمات قياس، استفاده شود. قلمرو اين شناختها منطق و علوم فلسفى و رياضيات را در برمى گيرد.

3-
شناخت تعبدى. اينگونه شناخت، جنبه ثانوى دارد و براساس شناخت قبلى «منبع قابل اعتماد» (اتوريته) و از راه خبر دادن «مخبر صادق» حاصل مى‌شود. مطالبى كه پيروان اديان براساس سخنان پيشوايان دينى مى‌پذيرند و گاهى به آنها اعتقادى به مراتب قويتر از اعتقادات برخاسته از حس و تجربه پيدا مى‌كنند از همين قبيل است.

4- شناخت شهودى. اينگونه شناخت برخلاف همه اقسام گذشته بدون وساطت صورت و مفهوم ذهنى به ذات عينى معلوم، تعلق مى‌گيرد و به هيچ وجه جاى خطا و اشتباهى ندارد اما چنانكه در جاى خودش توضيح داده شده معمولاً آنچه بنام شناخت شهودى و عرفانى قلمداد مى‌شود در واقع، تفسيرى ذهنى از مشهودات است و قابل خطا و اشتباه مى‌باشد
برگرفته از کتاب عقائد آیت الله مصباح.
۱:۱۴, ۲۰/مرداد/۹۳
شماره ارسال: #10
آواتار
(۲۰/مرداد/۹۳ ۰:۵۷)مرهم نوشته است:  کلا من به این نتیجه رسیدم که عقلانی همه اینجوری خدا رو اثبات میکنن.

اول هی بحث بحث تا به این نتیجه میرسن که یه چیزی هست که هست اما نمیتونن بفهمن چی هست.

بعد ناتوانی در فهم خودشون رو اثبات میکنن.
بعد نتیجه میگیرن حالا که نمیتونن برن قران بخونن.

تو قران هم که میگه خدا دست داره. بعد میان نقاشی خدا رو میکشن. (البته این تکش مزاح بود)
ولی ما ههمون عملا حالا در یک سظح دیگه (یه ذره با کلاس تر و روشن فکرانه تر از وهابی ها) میایم خدایی رو برای خودمون ترسیم میکنیم. خیلی هم مفتخریم که خدای ما همان خدای قران و احادیثه.

بعد میایم از ملت میپرسیم اگه خدای همتون همون خدای قرانه.؟ پس چرا این قدر با هم فرق داره؟ یکی به خداش امیدواره. یکی میگه خدا بد اخلاقه. یکی میگه خدا بعدا ثوابامو میده. یکی میگه خدا همین جا میده. یکی میگه خدای من خوشکله . اون یکی با خدای خودش لج میکنه. یکی میگه بابا خدا میبخشه. یکی میگه خدا همین فردا حالم رو میگیره...

عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

چقدر سخته پرستش خدایی که نمیشه هیچ تصوری ازش داشت!!!!!!!!!!!!!!!
بایداز طریق شهود خدا شناخت تا به درک نزدیکتر به واقعیت برسیم!
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]