کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 4 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عضویت در شبکه های اجتماعی موبایلی، خطری برای امنیت ملی
۱۸:۵۳, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام
حدود 2 سالی است که شبکه های اجتماعی از وی چت گرفته تا وایبر و واتس اپ و اخیرا هم تلگرام مورد اقبال مردم قرار گرفته است. سوالاتی که هر از گاهی مخصوصا پیرامون وایبر به خاطر ماهیت آشکار سازندگان صهیونیست آن مطرح می شود این است که آیا عضویت ما دارای عواقبی است؟ اطلاعات ما دزدیده می شود؟ و ...
خیلی ها هم می گویند که نه من مهم هستم، نه خانوادم. نه چیز مهمی در گوشی دارم!!! پس خطراتش به من مربوط نیست
و متاسفانه طبق آمار رسمی و غیر رسمی اعلام شده، تعداد بسیار بالایی از ایرانیان در شبکه های اجتماعی موبایلی فعال هستند!!!

به همین خاطر ان شاء الله برخی مخاطرات رو که یکیش بسیار مهم و در حد به خطر افتادن امنیت ملی، دانشمندان، فرماندهان نظامی و مقامات انقلابی است، به زبان ساده توضیح خواهم داد...

مخاطرات عضویت در شبکه های اجتماعی تلفن همراه و «گراف دوستان»
سازمانهای جاسوسی، تروریستی و خرابکار برای رسیدن به اقدامات خودشون نیاز به یکسری اطلاعات دارن. اطلاعاتی در مورد شخصیتها، مکانها، اتفاقات داخل سازمانهای مهم و ...
مثلا اسامی دانشمندان هسته ای ما! یا فرماندهان نظامی!
نام و نام خانوادگی-محل زندگی-سمت-دوستان و فامیل-محل کار-مسیر رفت و آمد-مکان هایی که دائم می روند(فروشگاه الف-هیئت ب)

به دست آوردن این اطلاعات در مورد هر نفر و مکان به روشهای کلاسیک جاسوسی، واقعا کاری هزینه بر و دشوار است که در این مقال نمی گنجد(پیدا کردن افراد سست و تحت فشار گذاشتن و گرفتن اطلاعات و ...)

اتفاقاتی که در زمان عضویت در این شبکه های اجتماعی رخ می دهد به زبان ساده:
1- در اکثر این شبکه های موبایلی شما باید با تلفن همراه عضو بشید. پس یک شماره ثابت دارید که شناسه شما محسوب میشه و از دیگران متمایز میشید
2- بعد از عضویت در نرم افزار، کلیه اطلاعات تماس شما به سرورهای نرم افزار اجتماعی ارسال میشه(آپلود)
3- با استفاده از الگورتیمهای پیچیده رایانه ای، گراف عظیمی درست میشه از میلیونها عضو ایرانی این شبکه ها
یعنی چی؟ یعنی چون من شماره آقای الف رو در لیست تماسها دارم، گرافی کشیده میشه و شماره من و آقای الف به هم وصل میشه... اینطوری اغلب مردم به هم وصل میشن

چرا «گراف دوستان» امنیت ملی ما را به خطر می اندازد؟
اینجا یک مثال خیلی ساده میزنم فقط برای درک مسئله. وگرنه قضیه خیلی پیچیده تر از این حرفاست
فرض: حاج قاسم سلیمانی گوشی تلفن همراه ندارد. اما راننده(محافظ) او دارد و او هم به دلیل مسائل حفاظتی یک گوشی 1100 دارد که اصلا نمی شود روی آن شبکه اجتماعی نصب کرد.
حاج قاسم به برخی افرادی که نیاز است با او تماس بگیرند شماره را می دهد. از این تعداد فقط 3 نفر عضو شبکه اجتماعی هستند یا بعدا می شوند
لیست تماس فرضی این 3 نفر به شرح زیر است:
[تصویر: Untitled.small.jpg]

این 3 نفر اتفاقا زرنگ هم بودند و اسم و فامیل حاج قاسم سلیمانی را هیچکدام کامل ننوشتند. در واقع یک مرحله کار کسی که این گوشی به صورت غیر مجاز به دستش می رسد را سخت کردند(به علت گم شدن یا سرقت)

نحوه استفاده از «گراف دوستان»
اما «گراف دوستان» تا حد زیادی کار دشمن رو راحت کرده و ممکن است به زودی عواقب تلخ اون رو ببینیم! نحوه استفاده از گراف:
حالت اول: جاسوس محترم میشینه و در بانک اطلاعاتی عظیمی که میلیونها ایرانی تقدیمش کردن، جستجو میکنه: قاسم سلیمانی! (چیزی پیدا نمیشه)
حالت دوم: جستجو میکنه: قاسم and حاجی and سلیمانی (پیدا میشه: 09127856755)
معنی پرس و جوی بالا یعنی شماره ای رو پیدا کن، که کاربران به صورت مجزا در لیست تماسشون، هم براش (قاسم) به کار بردن، هم (حاجی) هم (سلیمانی)

پیدا کردن شماره تلفن همراه راننده حاجی همانا! رهگیری ایشون همان! (این هم خودش داستانی داره)

قضیه گراف دوستان یک بحث نظری یا فرضی نیست. خیلی راحت قابل پیاده سازی و بهره برداری است و علمش مال دهه های پیش است. این قضیه روی فیس بوک و امثالهم هم بود، اما افشای شماره تلفن همراه افراد بسیار خطر رو برای ما بیشتر کرده.
بسیاری از اشخاص نظامی و امنیتی ما حتی گوشی تلفن همراه ندارن. اما بالاخره اطرافیان و دوستانشون که دارن
دانشمندان و افراد انقلابی که متاسفانه اون حصار حفاظتی رو هم ندارن

ولی دشمن به اسم فراهم کردن ابزار رایگان و اجتماعی، داره میلیاردها در هزینه های جاسوسیش صرفه جویی میکنه و کمتر جان نیروهاش رو به خطر میندازه
اگر در این زمینه سوالی بود بفرمایید
سایر خطرات شبکه های موبایلی قطعا اهمیتشون در این اندازه نیست، ولی اگر دوستان علاقه مند بودن، ذکر می کنم

الَّذِينَ آمَنُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ كَفَرُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِيَاء الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا
آنان که ايمان آورده اند، در راه خدا می جنگند و آنان که کافر شده اند، در راه شيطان پس با هواداران شيطان قتال کنيد که مکر شيطان ناچيز است

امضای Mahdy2021
ربّ اشرح لی صدری ویسّر لی أمری واحْلُل عقدهً من لسانی یفقهوا قولی.
پروردگارا سينه ‏ام را گشاده گردان و كارم را براى من آسان ساز، و از زبانم گره بگشاى، [تا] سخنم را بفهمند
------------------
أَيْنَ الْمُنْتَظَرُ لِإِقامَةِ الْأَمْتِ وَالْعِوَجِ؟
أَيْنَ هادِمُ أَبْنِيَةِ الشِّرْكِ وَالنِّفاقِ؟
أَيْنَ الْمُعَدُّ لِقَطْعِ دابِرِ الظَّلَمَةِ؟
أَيْنَ قاصِمُ شَوْكَةِ الْمُعْتَدينَ؟
اَيْنَ بَقِيَّةُ اللهِ؟

================
"اگر با آمدن خورشــید بیدار شویم ؛ ‌نمازمــان قضاســت"
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۳:۰۱, ۹/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #21

(۹/خرداد/۹۴ ۲۲:۱۵)فدايي ولايت نوشته است:  و بدست آوردن اینهمه اطلاعات از یه ملت خییییییلی فایده داره برای دشمن. چون خیلی راحت میتونن درباره هرچیزی از اون مملکت تصمیم بگیرن و خیلی ساده اقدام کنن. از تهاجم فرهنگی گرفته تا کودتای سیاسی و جنگ فیزیکی!
خلاصه قضیه اینکه این ما هستیم که در مورد خیلی از حملات دشمن از جمله از جمله از جمله تهاجم های مختلف فرهنگی و دینی داریم هرروز و هرساعت بی هیچ چشمداشتی بهشون کمک میکنیم و دو دستی این اطلاعاتو بهشون میدیم که نقطه ضعف فکری ، فرهنگی ، سیاسی یا... این مملکت چیه

دقیقا. مطالعه آماری. برای مثال میزان تغییر نگرش مردم نسبت به حجاب.
آگاهی از اعتقادت مردم و سعی در سست کردن آن که توسط وایبر به راحتی امکان پذیر است.
حتی خطر شبکه های اجتماعی موبایلی بسیار بیشتر از شبکه های اجتماعی دیگر است.
ولی متاسفانه تا اتفاق بدی نیفتند، نخواهیم دانست
۲۳:۱۷, ۹/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #22
آواتار
که اتفاقا اتفاقهای بد افتاده و دائما داره میفته... ولی چشمهامونو بستیم
یه چیزایی هست که من واقعا نمیدونم چطوری و مخصوصا توی تالار مطرحش کنم! شاید بعدا بهش اشاره هایی کردم...
خیلی خوب میشه اگه بفهمیم دشمن واقعا از اونچیزی که ما فکر میکنیم به ما نزدیکتره!
۱:۲۲, ۱۰/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #23
آواتار
سلام.
میشه یکی بگه که سرویس های جاسوسی اینهمه هزینه میکنن که چی بدست بیارن از مکالمات عادی مردم؟؟؟
مگه توی حرفای عادی و روزمره مردم و جک ها و شوخی ها اطلاعات امنیتی هست که بخوان ازش استفاده کنن؟؟؟
سرویس های جاسوسی نوع اعتقادات مردم و لباس پوشیدنشون رو نمیتونن از نگاه کردن به جامعه بفهمن؟؟؟
حتما باید بیان تو وایبر بخوننBig Grin
راستشو بگید مشکل شما دوستان با وایبر و شبکه های اجتماعی چیه؟؟؟
من که میدونم......Big Grin
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲:۰۷, ۱۰/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/خرداد/۹۴ ۲:۰۹ توسط فاطمه خانم.)
شماره ارسال: #24
آواتار
یک مثلی هست که میگوید :
هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیرد!
اگر ما هم فکر کنیم استکبار جهانی زحمت کشیده به خاطر ما امکانات ساخته که ما راحت باشیم یک کمی ساده انگاری هست Smile
سرمایه گزاری عظیم اتفاق افتاده بعد ما فکر کنیم همینطوری الکی یک اتفاقی افتاده و ما غرض شخصی داریم!! Smile

امضای فاطمه خانم
[تصویر: 793255_714.jpg]
۲:۱۵, ۱۰/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #25
آواتار
(۱۰/خرداد/۹۴ ۲:۰۷)فاطمه خانم نوشته است:  اگر ما هم فکر کنیم استکبار جهانی زحمت کشیده به خاطر ما امکانات ساخته که ما راحت باشیم یک کمی ساده انگاری هست

عجب!!!!!!!
خب این امکانات رو شهروندان خودشون هم ازش استفاده میکنن.
کلا نگاه به تکنولوژی که نباید اینطوری باشه...
یه چیزی که اختراع میشه تمام مردم دنیا ازش استفاده میکنن.
واسه ما که فقط نساختن....
ضمنا چیزی که برای اونا مهمه منفعت مادی و پیشرفت تکنولوژی خودشون هستن ...
بخوان جاسوسی کنن راههای دیگه ای هم هست.
۳:۵۴, ۱۰/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #26
آواتار
مدرک من در راستای شبکه و آی تی نیست ولی به خاطر علاقه ای که داشتم میتونم بگم بارها با بهترین برنامه نویس های ایران و شاید جهان تونستم چند دقیقه ای صحبت کنم. لپ کلام رو بخوام بگم اینه که، با هرگونه قطعه ای که گیرنده یا فرسنتده داشته باشه، قابل ردیابی میشه ادم.

یه مثال بزنم، تا حالا برنامه اندروید نصب کردید، توجه کردید چی مینویسه اولش؟ اجازه دسترسی به وای فای مثلا نیاز داره، شما ناخواسته این اجازه رو بهش میدید.

حالا فرض کنید مدیر یک کافی نت هستید، از یه سیستم سرور به ده سیستم دیگه سرویس میدید، شما میتونید هر لحظه اون ده تا میز رو زیرنظر داشته باشید، کارایی که میکنه رو مشاهده کنید و هر فایلی که میخواید رو از اون بگیرید(بدزدید!)
یه مرحله بریم بالاتر. ایا میدونید خدمات ISP اینترنت، میتونن به تمام سیستم شما دسترسی داشته باشند؟ که البته غیرقانونیه و هرکسی بلد نیست و با ادمای عادی کاری ندارن!
یه مرحله بریم بالاتر، کی به ISP های شهر های ایران خدمات میده؟ مثلا فرض کنیم همه از تهران شروع میشه، یعنی مرکز تهران میتونه تک تک کاربر های ایران رو بازرسی کنه!

نکته مهم ماجرا از اینجا شروع میشه! کی به ایران اینترنت میده؟ آمریکا! یعنی تمام ایران رو میتونه زیرنظر داشته باشه، فکر نکنید سرعت اینترنت شما پایینه، اون نمیتونه چیزی بدزده از سیستمتون، اون واسه شما سرعت رو مشخص میکنه، واسه شما محدوده ولی واسه خودش دسترسی کامل داره.

ایران میخواد اینترانت رو راه اندازی کنه که کار اسونی هم نیست، خیلی سخته. ولی خوبیش لینه که اطلاعات ایران شاید به میزان یک در ملیارد کمتر از ایران بیرون بره! پس چیز چندان بدی نیست.

تلفن همراه هم همینطوره، یه موج چطوری منتقل میشه؟ از طریق ماهواره، ایران ماهواره مخابراتی داره؟ نه! اجاره میکنه!
پس اونایی که اجاره میدن میتونن راحت شنود کنن همه چیزو حتی زمانی که رمزی باشه. پس یکی از دلایلی که ایران اینقدر به دنبال ساخت ماهواره هست، اینه که امنیت داخلیش تامین بشه. حالا دیگه یه نرم افزار تشخیص صدا چیز خاصی نیست دیگه.

اینطور بگم که با هر وسیله ای که به اینترنت یا ماهواره دسترسی پیدا کنید، قابل ردیابی هستید، حتی با موبایل خاموش چون.فرستنده و گیرنده داره
۷:۴۵, ۱۰/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/خرداد/۹۴ ۸:۰۲ توسط Rangheshafagh.)
شماره ارسال: #27
آواتار
اصلا نمیخواستم نظری در مورد این بحث بدم اما ... نشد
فرض کنیم ؛من جوون از تمام شبکه های اجتماعی و نرم افزار های موبایل استفاده می کنم ؛ استفاده من در چه راستایی هست!! شخصی ، درسی و... باشد که تو این راستا عکس شخصی یا فیلمی هم رد و بدل بشه ، آخه به چه دردشون میخواد بخوره ... مگه من کی هستم ؟ کدوم مسولیت علمی سیاسی اجتماعی رو دارم؟؟؟
دوستانم ، من از نزدیک شاهد این موضوع هستم اینقدر هم که شما فک می کنین ناامنی تو فضای اینترنت ما وجود نداره و کاملا تحت کنترل مراکز امنیتیمون است ... بقول یکی از دوستانمون از همین فضای مجازی بود که نامه رهبرمون پخش شد و ... نمونه بسیار مشهودش به تازگی : اولین اطلاع رسانی غواصان دست بسته از فضای اینستاگرام ما پخش شد...میخوان از اینا جاسوسی کن؟؟؟ خدا قوت بکنن ما هم کمکشون می کنیممیخوان از عکس ها و فیلم هامون جاسوسی کنن؟ خوب که چی ؟ یعنی اینقدر شخص بزرگی هستیم ...میخوان از تمام فایل های درسی من جاسوسی کنن ؟!؟ من که دانشمند نیستم !!!
بیشتر از دنبال کردن بحث جاسوسی که منکر نمیشیم هست اما با اهداف و شرایط خودشروی بیاریم به بحث فرهنگ سازی و چگونگی استفاده از فضای مجازی در بین جوون هامون .
مسئله اصلی ما نحوه درست استفاده کردن هست ... مسئله امنیت داخلی بین کاربران ملی هست
شما می بینین عکس یا فیلم عروسی یکی از شمال کشور تا جنوب کشور منتشر شده . دست کیا تو این قضییه هست آتلیه ها؟؟؟!
یکی از بزرگترین معضلات ما همین نداشتن علم استفاده از اینترنت هست و وسایل تکنولوژی
اه و اندوه ما زمانی باشه که هم شهری همسایه دوست فامیل و ... بهمون ضربه بزنن از روی جاهلیت خودمون نااگاهی خودمون
خودسوزی دختری در شیراز بعد از پخش فیلمش که به تازگی هممون شنیدیم واقعا درد اوره
درد اور هم از جهت نادانی دختر و هم از عدم درست استفاده کردن وسایل تصویری توسط افراد ناآگاه و خودتون بهترمیدونین.
امنیت یک طرف ------ فرهنگ سازی طرف دیگر
هردوشون در کفه ترازو مساوی اند.
اگه اهل پژوهش باشین می بینین بعد کلی تلاش و ارسال مقاله برای ژورنال ها ی متفاوت دنیا نمونه ی حاضرش ژورنال تابع السویر با این مضمون به جرم ایرانی بودن و به علت تحریم های اتخاذ شده نمی تواند هر گونه مقاله از جانب ایران پذیرش نماید... . این تحریم علمی ناشی از چیه ؟ ترس نیست ؟ منزوی کردمون نیست ؟
دشمن از جوونای ما میترسه از پیشرفت ما نمونش عکس زیر
[تصویر: FB_IMG_1433042541301.jpg]
۷:۴۹, ۱۰/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/خرداد/۹۴ ۷:۵۲ توسط پارمیس.)
شماره ارسال: #28
آواتار
(۱۰/خرداد/۹۴ ۳:۵۴)Mohammad Trust نوشته است:  ایران میخواد اینترانت رو راه اندازی کنه که کار اسونی هم نیست، خیلی سخته. ولی خوبیش لینه که اطلاعات ایران شاید به میزان یک در ملیارد کمتر از ایران بیرون بره! پس چیز چندان بدی نیست.

ایران میخواد اینترنت راه اندازی کنه؟؟؟
آخه این چه حرفیه آقای محمد؟؟
اینترنتی که الان در دسترس مردم جهان هست حاصل میلیون ها میلیون ها اطلاعات هست که مردم جهان با هم در اشتراک گذاشتن اونم طی حدود 60 سال!
اونوقت ایران میخواد یه شبه اینترنت درست کنه.
خب چی میخواد توی اینترنت قرار بده؟؟
سایت رجا نیوز.....سایت مشرق.....از این چیزا دیگهBig Grin
بعدم اینترنتی که از جون مرغش تا شیر آدمیزادش توی ایران درست بشه شما فکر میکنی باز برای من و شما و دیگران امنیت داره؟؟
بازم یه جور دیگه از مردم دزدی اطلاعات و جاسوسی میشه.
شما میگید با این اینترنت شاید اطلاعات ایران بیرون بره و بشه ازش جاسوسی کرد!!!!
خب حدود 99 درصد اطلاعات مردم روی اینترنت اطلاعات سوخته هست.....یعنی به درد هیچ کس نمیخوره
اصلا شما بگو مگه کسی اطلاعات مهم و امنیتی رو روی اینترنت قرار میده؟؟؟
به خدا من به شخصه برای شما مثل برادرم احترام قائلم واسه همین خواهرانه خدمتتون میگم که اگه اینو جایی بگید شاید فکر کنن دارید باهاشون شوخی میکنید یا مسخرشون میکنید.....
۱۰:۴۱, ۱۰/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #29
آواتار
دوستان دقت کنید بحث ما روی استفاده از اینترنت و حضور در فضای مجازی نیست
استفاده از اپلیکیشن هایی هست ک جدیدا خیلی زیاد شده...

پارمیس جان، اینترنت ایرانی ب این معنی نیست ک ی کیسه جدید بدوزن توش رو بخوان دوباره پر کنن از اطلاعات

تقریبا میشه اینطوری فرضش کرد :
شما ی شهرک دارید، هر خونه ای توش یدونه قفل داره،
توی تقسیم بندی های اینترنت، میان ب هر کشوری ، کلید یک سری از خونه ها رو میدن
این شهرک یک ساختمون مرکزی داره، ک این ساختمون مرکزی، کلید همه خونه ها رو داره و هر موقع ک دلش بخواد میتونه بره و ب هر خونه ای ک دلش خواست سر بزنه ، موجودیت هاش رو کم و زیاد کنه، فی*ل*تر کنه و ...
و البته هر موقع ک دلش خواست قفل در رو عوض کنه تا دیگه نتونی ب اطلاعات موجود خودت دسترسی داشته باشی

حالا اینترنت ملی، اینطوریه ک تو میری ی ساختمون مرکزی جدید میزنی،
قفل خونه های مربوط ب خودت رو عوض می کنی تا کلیدش دست خودت باشه

اما مراوده ها با بقیه خونه ها و ساختمون ها، مثل قبل باقی میمونه

نقل قول:کاملا تحت کنترل مراکز امنیتیمون است

بعله، متاسفانه یا خوشبختانه، علاوه بر اطلاعاتمون ک خونده میشه و ثبت میشه روی سرورهای خارجی، مراکز اطلاعاتی داخل ایران هم ب اطلاعات کاربرهاشون دسترسی دارن،
کلا حریم خصوصی، چیزی در حد صفره
مسئولین : Cool
ملت : Smile

بازم مسئولین : CoolCool
بازم ملت : Big Grin

نقل قول:مگه توی حرفای عادی و روزمره مردم و جک ها و شوخی ها اطلاعات امنیتی هست که بخوان ازش استفاده کنن؟؟؟

نه خب دیگه اونقدرها هم بیکار نیستن ک جوک بخونن Big Grin
اما اونقدر هدفمند هستن ک جوک بسازن و پخش کنن توی شبکه ها ... Smile

علاوه بر این،

مردم یا تا آخر عمرشون درگیر همین جوک ها و اضافه گویی ها میشن ک خب این برای اونها خیلی خوبه
حداقلش اینه ک فرصت فکر عمیق و تمرکز رو میگیرن از مردم و مردم رو ب همین خزعبلات عادت میدن

یا اینکه ملتی رو اولش درگیر این شبکه ها می کنن ک بعد، طرف ب خودش میاد و ازش فاصله میگیره
و البته این فضای مجازی با استفاده از محیط فلتی ک ایجاد کرده و همه رو با همدیگه همسطح کرده ، اجازه و فرصت شیطونی کردن رو زیاد کردهDodgy
و امیدواری اونها ب اینه ک این افراد شیطونی ای بکنن و در آینده از این شیطونیش سوء استفاده کنن
---> بازم مثال کیف انگلیسی

یا اینکه ملتی هستن ک سمت این چیزها نرفتن و نمیرن
اینها میشن افراد ارزشمندی ک بهتون قول میدم تا چندسال آینده، میشن آدمهایی ک خود نظام میاد دنبالشون برای استخدام
میشن ی آدم ارزشمند، چون اطلاعاتشون تاحالا جایی ثبت نشده ...

وزیر و وکیل و نماینده مجلس این مملکت رو ک از چین وارد نمی کنن، از بین همین افراده
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
۱۱:۱۶, ۱۰/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #30
آواتار
خانم پارمیس شما مشخصه که حتی نصف پست منم نخوندید ، سوالی میپرسید که جوابش به طور کاملا واضحی توی پست وجود داشت! از نظر من بحث کردن با شما و دلیل آورن برای شما هیچ فایده ای نداره چون شما اصلا نمیخواید که بشنوید و چیزی رو قبول کنید!

نیازی نیست ما دانشمند هسته ای یا نماینده مجلس باشیم تا ازمون جاسوسی کنن.شما اول یکبار کامل بفرمایید اون پست رو بخونید! بدست آوردن خط فکری مردم و نقطه ضعف هاشون ، علاقه مندی هاشون ، تعصبهاشون و... چیزی نیست که بشه از صحبت های یک نماینده مجلس توی وایبر بدست آورد! اینا چیزاییه که فقط میشه از همین حرفهای عادی و روز مره مردم بدست آورد. دوباره میگم "حرفهای عادی" تا سه باره نیایید نگید ما که دانشمند نیستیم

شما پست های اینجا رو نصفه نصفه میخونید اونوقت تاپیک سر بحث با شما سه صفحه جلو رفته؟ یکی بگه این واقعا چه مدل بحثیه؟!

اینترنت ملی یعنی اینکه ما چیزای داخلیمون ، توی خودمون باشه.یعنی اینکه وقتی بیایم بیداری اندیشه ، یه دور تا آمریکا نریم و برنگردیم ، از داخل کشور نیازای داخلی تامین بشه .
حالا اگه پست خانم السا رو نصفه نخونده باشید ، گفتن که
اما مراوده ها با بقیه خونه ها و ساختمون ها، مثل قبل باقی میمونه
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]