کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 4 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عضویت در شبکه های اجتماعی موبایلی، خطری برای امنیت ملی
۱۷:۵۳, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام
حدود 2 سالی است که شبکه های اجتماعی از وی چت گرفته تا وایبر و واتس اپ و اخیرا هم تلگرام مورد اقبال مردم قرار گرفته است. سوالاتی که هر از گاهی مخصوصا پیرامون وایبر به خاطر ماهیت آشکار سازندگان صهیونیست آن مطرح می شود این است که آیا عضویت ما دارای عواقبی است؟ اطلاعات ما دزدیده می شود؟ و ...
خیلی ها هم می گویند که نه من مهم هستم، نه خانوادم. نه چیز مهمی در گوشی دارم!!! پس خطراتش به من مربوط نیست
و متاسفانه طبق آمار رسمی و غیر رسمی اعلام شده، تعداد بسیار بالایی از ایرانیان در شبکه های اجتماعی موبایلی فعال هستند!!!

به همین خاطر ان شاء الله برخی مخاطرات رو که یکیش بسیار مهم و در حد به خطر افتادن امنیت ملی، دانشمندان، فرماندهان نظامی و مقامات انقلابی است، به زبان ساده توضیح خواهم داد...

مخاطرات عضویت در شبکه های اجتماعی تلفن همراه و «گراف دوستان»
سازمانهای جاسوسی، تروریستی و خرابکار برای رسیدن به اقدامات خودشون نیاز به یکسری اطلاعات دارن. اطلاعاتی در مورد شخصیتها، مکانها، اتفاقات داخل سازمانهای مهم و ...
مثلا اسامی دانشمندان هسته ای ما! یا فرماندهان نظامی!
نام و نام خانوادگی-محل زندگی-سمت-دوستان و فامیل-محل کار-مسیر رفت و آمد-مکان هایی که دائم می روند(فروشگاه الف-هیئت ب)

به دست آوردن این اطلاعات در مورد هر نفر و مکان به روشهای کلاسیک جاسوسی، واقعا کاری هزینه بر و دشوار است که در این مقال نمی گنجد(پیدا کردن افراد سست و تحت فشار گذاشتن و گرفتن اطلاعات و ...)

اتفاقاتی که در زمان عضویت در این شبکه های اجتماعی رخ می دهد به زبان ساده:
1- در اکثر این شبکه های موبایلی شما باید با تلفن همراه عضو بشید. پس یک شماره ثابت دارید که شناسه شما محسوب میشه و از دیگران متمایز میشید
2- بعد از عضویت در نرم افزار، کلیه اطلاعات تماس شما به سرورهای نرم افزار اجتماعی ارسال میشه(آپلود)
3- با استفاده از الگورتیمهای پیچیده رایانه ای، گراف عظیمی درست میشه از میلیونها عضو ایرانی این شبکه ها
یعنی چی؟ یعنی چون من شماره آقای الف رو در لیست تماسها دارم، گرافی کشیده میشه و شماره من و آقای الف به هم وصل میشه... اینطوری اغلب مردم به هم وصل میشن

چرا «گراف دوستان» امنیت ملی ما را به خطر می اندازد؟
اینجا یک مثال خیلی ساده میزنم فقط برای درک مسئله. وگرنه قضیه خیلی پیچیده تر از این حرفاست
فرض: حاج قاسم سلیمانی گوشی تلفن همراه ندارد. اما راننده(محافظ) او دارد و او هم به دلیل مسائل حفاظتی یک گوشی 1100 دارد که اصلا نمی شود روی آن شبکه اجتماعی نصب کرد.
حاج قاسم به برخی افرادی که نیاز است با او تماس بگیرند شماره را می دهد. از این تعداد فقط 3 نفر عضو شبکه اجتماعی هستند یا بعدا می شوند
لیست تماس فرضی این 3 نفر به شرح زیر است:
[تصویر: Untitled.small.jpg]

این 3 نفر اتفاقا زرنگ هم بودند و اسم و فامیل حاج قاسم سلیمانی را هیچکدام کامل ننوشتند. در واقع یک مرحله کار کسی که این گوشی به صورت غیر مجاز به دستش می رسد را سخت کردند(به علت گم شدن یا سرقت)

نحوه استفاده از «گراف دوستان»
اما «گراف دوستان» تا حد زیادی کار دشمن رو راحت کرده و ممکن است به زودی عواقب تلخ اون رو ببینیم! نحوه استفاده از گراف:
حالت اول: جاسوس محترم میشینه و در بانک اطلاعاتی عظیمی که میلیونها ایرانی تقدیمش کردن، جستجو میکنه: قاسم سلیمانی! (چیزی پیدا نمیشه)
حالت دوم: جستجو میکنه: قاسم and حاجی and سلیمانی (پیدا میشه: 09127856755)
معنی پرس و جوی بالا یعنی شماره ای رو پیدا کن، که کاربران به صورت مجزا در لیست تماسشون، هم براش (قاسم) به کار بردن، هم (حاجی) هم (سلیمانی)

پیدا کردن شماره تلفن همراه راننده حاجی همانا! رهگیری ایشون همان! (این هم خودش داستانی داره)

قضیه گراف دوستان یک بحث نظری یا فرضی نیست. خیلی راحت قابل پیاده سازی و بهره برداری است و علمش مال دهه های پیش است. این قضیه روی فیس بوک و امثالهم هم بود، اما افشای شماره تلفن همراه افراد بسیار خطر رو برای ما بیشتر کرده.
بسیاری از اشخاص نظامی و امنیتی ما حتی گوشی تلفن همراه ندارن. اما بالاخره اطرافیان و دوستانشون که دارن
دانشمندان و افراد انقلابی که متاسفانه اون حصار حفاظتی رو هم ندارن

ولی دشمن به اسم فراهم کردن ابزار رایگان و اجتماعی، داره میلیاردها در هزینه های جاسوسیش صرفه جویی میکنه و کمتر جان نیروهاش رو به خطر میندازه
اگر در این زمینه سوالی بود بفرمایید
سایر خطرات شبکه های موبایلی قطعا اهمیتشون در این اندازه نیست، ولی اگر دوستان علاقه مند بودن، ذکر می کنم

الَّذِينَ آمَنُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ كَفَرُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِيَاء الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا
آنان که ايمان آورده اند، در راه خدا می جنگند و آنان که کافر شده اند، در راه شيطان پس با هواداران شيطان قتال کنيد که مکر شيطان ناچيز است

امضای Mahdy2021
ربّ اشرح لی صدری ویسّر لی أمری واحْلُل عقدهً من لسانی یفقهوا قولی.
پروردگارا سينه ‏ام را گشاده گردان و كارم را براى من آسان ساز، و از زبانم گره بگشاى، [تا] سخنم را بفهمند
------------------
أَيْنَ الْمُنْتَظَرُ لِإِقامَةِ الْأَمْتِ وَالْعِوَجِ؟
أَيْنَ هادِمُ أَبْنِيَةِ الشِّرْكِ وَالنِّفاقِ؟
أَيْنَ الْمُعَدُّ لِقَطْعِ دابِرِ الظَّلَمَةِ؟
أَيْنَ قاصِمُ شَوْكَةِ الْمُعْتَدينَ؟
اَيْنَ بَقِيَّةُ اللهِ؟

================
"اگر با آمدن خورشــید بیدار شویم ؛ ‌نمازمــان قضاســت"
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۲۸, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #2
آواتار
چطوره که کلا اینترنتو ببندیم و یک چیزی بشیم مثل کره شمالی؟

امضای Dido Armstrong
If only for today
I wanna be, the girl who got away
The lover who really loved
The dancer who danced
To the last song
۱۸:۴۹, ۸/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۸/خرداد/۹۴ ۱۸:۵۳ توسط amirak.)
شماره ارسال: #3

به نظر من اطلاع رسانی شود. به خصوص در صدا و سیما. چون واقعا برای کشور خطرناک است. چه از نظر امنیت ملی و چه از نظر فرهنگی و ....

(۸/خرداد/۹۴ ۱۸:۲۸)Dido Armstrong نوشته است:  چطوره که کلا اینترنتو ببندیم و یک چیزی بشیم مثل کره شمالی؟
به قول آقای رائفی پور، درست استفاده کنیم.
ضمنا در سریال person of interest به استفاده جاسوسی از شکبه های اجتماعی اشاره شده است. سریالی که در آمریکا ساخته شده. پیدا کردن محل افراد، شماره موبایل و ......
۱۹:۳۷, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #4
آواتار
به جز موردي كه اشاره كرديد موارد زير رو هم در نظر بگيريد

1. اتلاف ميليون ها ساعت از وقت افراد پاي شبكه هاي اجتماعي

2. اعتياد به شبكه ي اجتماعي

3.جايگزيني زندگي مجازي به جاي زندگي واقعي

4.خطرات ناشي از تماس با افراد ناشناس

5.بي توجهي به كانون خانواده و جايگزيني فضاي مجازي

6.پخش شايعات بي اساس

امضای عمار94
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است- همه هنرها اینچنین‌اند کسی هم که فیلم می‌سازد اثر تراوشات درونی خود اوست- اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است. شهید اوینی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۱:۴۸, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #5
آواتار
(۸/خرداد/۹۴ ۱۸:۲۸)Dido Armstrong نوشته است:  چطوره که کلا اینترنتو ببندیم و یک چیزی بشیم مثل کره شمالی؟
مخاطب صحبت شما چه کسیه؟

اگر منظور مسئولان عالی کشور هستند که ما اینجا برای آنها تعیین تکلیف نکردیم! اینکه اطلاع رسانی بکنند یا نکنند یا اینترنت رو قطع بکنند یا نکنند ربطی به این بحثی که من ایجاد کردم نداره

اگر عموم مردم مد نظره. انتخاب با خودشونه. یه زمانی مطلع نباشن، وظیفه ای هم ندارن
من با دانش کم خودم تا حدودی اثبات کردم که عضویت ایرانی ها در شبکه های اجتماعی موبایلی، خطر جدی برای امنیت ملیه
الان هر کس اینو بخونه، و باز در این شبکه ها فعالیت کنه، مسئولیت شرعی داره و باید پاسخگو باشه
شما میخوای استفاده کنی؟ بدون که مسئولی!

اگر هم ناراحتید که چرا این مطلبو نوشتم؟ چون وظیفه داشتم هموطنامو از خطری جدی آگاه کنم!
هم عقلا و هم شرعا وظیفه داشتم بگم...

(۸/خرداد/۹۴ ۱۸:۴۹)amirak نوشته است:  به نظر من اطلاع رسانی شود. به خصوص در صدا و سیما. چون واقعا برای کشور خطرناک است. چه از نظر امنیت ملی و چه از نظر فرهنگی و ....

به قول آقای رائفی پور، درست استفاده کنیم.
ضمنا در سریال person of interest به استفاده جاسوسی از شکبه های اجتماعی اشاره شده است. سریالی که در آمریکا ساخته شده. پیدا کردن محل افراد، شماره موبایل و ......
از بعد فرهنگی اطلاع رسانی شده، هر چند کم. ولی از بعد امنیتی نمی دونم چرا چیزی نمیگن
اینکه موضع مسئولین دقیقا نسبت به این قضیه چیه، برای من مبهمه
۲۲:۱۶, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #6

یک سئوال آیا فعالیت در این شبکه ها، به خاطر تبلیغ اسلام و انقلاب و نه هدف دیگر جایز است؟
۲۲:۲۲, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #7
آواتار
(۸/خرداد/۹۴ ۲۲:۱۶)amirak نوشته است:  یک سئوال آیا فعالیت در این شبکه ها، به خاطر تبلیغ اسلام و انقلاب و نه هدف دیگر جایز است؟
من که مرجع تقلید نیستم که جواز یا عدم جواز بدم!
شما از دفتر مرجعتون این سوال رو بپرسید، با اضافه کردن این جمله که احتمال سوء استفاده دشمنان و خطر برای امنیت کشور وجود داره!!!
Smile
۲۳:۱۶, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #8
آواتار
نقل قول:مخاطب صحبت شما چه کسیه؟
شمایید که هرروز با یک توهم توطئه ، یک بلایی سر این اینترنت میارید!

نقل قول:من با دانش کم خودم تا حدودی اثبات کردم که عضویت ایرانی ها در شبکه های اجتماعی موبایلی، خطر جدی برای امنیت ملیه

جالب شد! شما دارید شبکه های اجتماعی موبایل رو به جاسوسی متهم می کنید درحالی که با این طرح های جدید اهراز هویت و پکت لاست های جالب و فی*ل*ترینگ هوشمند معلوم نیست دارند از ما هم جاسوسی می کنند یا نه!!

نقل قول:
الان هر کس اینو بخونه، و باز در این شبکه ها فعالیت کنه، مسئولیت شرعی داره و باید پاسخگو باشه

شما میخوای استفاده کنی؟ بدون که مسئولی!

پاسخگو به چی باشه؟
چه مسئولیت شرعی؟
که بریم کلی شارژ بخریم و جیب بعضی هارو پر پول کنیم؟
جالبه بدونید که برای تولید مشابه داخلی برنامه ای مثل وایبر هم انحصار هست که اونم دست همراه اوله! Smile
برای اینکه خودت یک نمونه بسازی بهت پهنای باند کافی نمی دن!

نقل قول:اگر هم ناراحتید که چرا این مطلبو نوشتم؟
مثل اینکه شما ناراحت هستید که چرا هموطنانتون دارند از وایبر و تلگرام استفاده می کنند و مدیر عامل های ایرانسل و همراه اول جیبشون داره خالی میشه! و با چسبوندنش به مذهب سعی دارید استفاده از جور چیزارو بد بدونید ! ( شایدم حرام )
۲۳:۱۸, ۸/خرداد/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۸/خرداد/۹۴ ۲۳:۲۰ توسط میم.حسین.الف.)
شماره ارسال: #9

تو اینجور مباحث چیزی که بعضی دوستان مطرح می کنن برای توجیه استفاده از انواع شبکه اجتماعی موضوع استفاده صحیح است
اما عرض بنده چیز دیگری است . بعضی چیزها تو دنیا هستند که ما می تونیم ازشون هم استفاده خوب بکنیم هم استفاده بد مثلا همین اینترنت بعضی چیزها هستند فقط میشه ازشون استفاده خوب کرد مثلا کتاب دعا بعضی چیزام هستند فقط استفاده بد دارن مثلا سیگاری
ما اول باید ببینیم با چی طرف هستیم بعد بریم سراغ استفاده صحیح با نصب و عضویت در چنین نرم افزارهایی شما یک سری دسترسی به نرم افزار میدید این توهم توطئه نیست دوستان شما هر نرم افزاری که روی دستگاهتون نصب می کنید پیش از نصب به شما اعلام می کنه کدوم بخشها اجازه دسترسی میدید . وقتی نرم افزار به کانتکت شما دسترسی پیدا میکنه یعنی تمام اطلاعات دفتر تلفن شما برای سرور ارسال میشه . همانطور که آقا مهدی گفتند گراف های مرتبط کننده ایجا یک الگو می کنند بحث ایشون بر سر این موضوع بود حالا ما چطور می تونیم در چنین شرایطی بگیم استفاده صحیح بلامشکل است ، مگر اینکه شما یک گوشی جداگانه بدون هیچ گونه اطلاعات داشته باشید و همینطور یک سیم کارت جداگانه که فقط شماره تماس دوستانی رو دارید که اونام مثل شما داری این شرایط باشند و دوستان دوستان شما هم همینطور والخ
آیا واقعا چنین چیزی امکان پذیره ؟ پوقتی شما مورد سرقت قرار میگیرید اصلا مهم نیست چه استفاده ای می کنید دنبال دختر/پسر بازی هستید یا دارید فعالیت مذهبی می کنید .
شما مورد ســـــــــرقت قرار گرفتید

امضای میم.حسین.الف
ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره‌سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند. تلاش کنیم کسانی را که متعهد به مکتب هستند و سرنوشت مردم را به بازی نمی‌گیرند انتخاب شوند...
«سخنان و راه نا تمام شهید محمد حسینی بهشتی 7تیر1360 ساعت20:30»
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۳:۱۸, ۸/خرداد/۹۴
شماره ارسال: #10
آواتار
دایدو خانوم، ی چیزی رو واضح میفرمایید:
شما معتقید ک این نرم افزارها جاسوسی نیست. درسته ؟

امضای السا
[تصویر: 52996460118540468469.png]
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]