کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 2 رای - 4.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیرامون قطعنامه شورای امنیت در مورد توافقات هسته ای
۲۲:۴۳, ۲۵/تیر/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/تیر/۹۴ ۲۲:۴۴ توسط Islam.)
شماره ارسال: #1
آواتار
لاوروف: بر اساس توافق، برنامه موشکي ايران به مدت هشت سال هيچ توسعه اي نخواهد يافت/ تيم ايراني نه تنها محدوديت موشکي را لغو نکرد بلکه برنامه موشکي را «فريز» کرد + مستندات قطعنامهروز ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ ایران و ۱+۵ جمعبندی مشتر کی را با عنوان «برنامه جامع مشترک اقدام» منتشر کردند که مشتمل بر تعهداتی بود که طرفین برای برقراری یک توافق بلند مدت پذیرفته بودند. این برنامه ۱۵۹ صفحه ای شامل ۲۱ صفحه متن اصلی و ۵ ضمیمه مفصل در موضوعات مختلف بود. پیچیدگی های موجود و سطح مباحث فنی موجب شده است تا بررسی تعهدات ایران و طرف مقابل در هر یک از حوزه ها به صورت شفاف قابل تبیین نباشد. رجانیوز در سلسله گزارش هایی با عنوان «زوایایی از برنامه جامع مشترک اقدام که نباید پنهان بماند» تلاش خواهد کرد با شفاف سازی بندهای مختلف این برنامه، عملکرد تیم مذاکره کننده در میزان تامین منافع ملت ایران را ارزیابی کرد و قضاوتی منصفانه و منطبق با واقعیات موجود و به دور از هیجانات سیاسی روزهای پس از توافق را در اختیار بگذارد
.


به گزارش رجانیوز، در همین رابطه وزير امور خارجه روسيه روز چهارشنبه اعلام کرد توافق هسته اي ايران و شش کشور قدرتمند عدول ايران از توسعه برنامه موشکي خود را به مدت هشت سال شامل مي شود.
سرگئي لاوروف به خبرنگاران گفت: « بر اساس توافقي که در وين امضا شد برنامه موشکي ايران به مدت هشت سال هيچ توسعه اي اي نخواهد يافت و هيچ حمايت خارجي از اين برنامه نخواهد شد.»
لاوروف در بخش ديگري از اظهراتش گفت:‌ توافق هسته اي وين تضمين مي کند که فعاليت هاي هسته اي ايران ابعاد نظامي نخواهد داشت و ساز و کار نظارتي و بازرسي زير نظر آژانس بين المللي انرژي اتمي ايجاد مي کند.

[تصویر: IMG05221979.jpg]

تاکيد لاوروف بر فريز شدن توان موشکي ايران در نتيجه توافق نهايي، درحالي است که وزارت خارجه ايران بلافاصله پس از اعلام خبر توافق نهايي با انتشار برگه اطلاع رساني درباره موضوع تحريم هاي موشکي تاکيد کرد:
«الزام بر ممنوعیت فعالیت موشکی کشورمان از جمله در حوزه موشک های بالیستیک به محدودیت هایی در حوزه موشک های طراحی شده برای سلاح هسته ای که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال آن نبوده و نخواهد بود، تبدیل خواهد شد.»
اما بر اساس متن برنامه جامع مشترک اقدام، در قطعنامه جديد شوراي امنيت که قرار است به تاييد ايران نيز برسد، برنامه موشکي ايران داراي محدوديت خواهد شد و ايران چون خود را ملزم به اجراي اين قطعنامه کرده است در صورت تخطي ، توافق را نقض کرده است.
البته محدوديت براي موضوع موشکي ايران از جمله مباحثي است که سنگ بناي آن در مذاکرات لوزان گذاشته شده است.
[تصویر: 139404091706475815603554.jpg]
در بيانيه لوزان درباره قطعنامه هاي شوراي امنيت آمده است:
یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، برنامه جامع مشترک اقدام (برجما) را تائید ، همه قطعنامه های مرتبط با هسته ای قبلی را خاتمه و اقدامات محدودیت ساز مشخص، را برای یک دوره زمانی که توسط طرفین توافق شده، در آن را وارد خواهد کرد.
A new UN Security Council Resolution will endorse the JCPOA, terminate all previous nuclear-related resolutions and incorporate certain restrictive measures for a mutually agreed period of time
.

منظور از "اقدامات محدودیت ساز" که در قطعنامه جدید شورای امنیت وارد خواهد شد، اهم تحریم هایی که در قطعنامه های قبلی علیه ایران ( ۴ قطعنامه تحریمی) آمده است و شامل :
تحریم هایی که به بهانه "اشاعه ای" ، "فن آوری های مدرن صنعتی و ..." ، "تحریم های موشکی " ، "تحریم های تسلیحاتی متعارف" ، ايجاد کانال ارتباطي براي اقلام دوگانه مي شود.
موضوع تحريم هاي تسليحاتي و موشکي در قطعنامه ۱۹۲۹ شوراي امنيت عليه ايران به تصويب رسيده بود و چون که ايران اين قطعنامه را غيرقانوني مي دانست کشورهاي شوراي امنيت نمي توانستند از اين حربه براي مطرح کردن موضوع هسته ايران ذيل فصل هفتم شوراي امنيت استفاده کنند ، ولي هم اکنون زماني که ايران قطعنامه جديد شوراي امنيت را تاييد و امضا مي کند در صورت عدم پايبندي به مفاد آن (به عنوان مثال در صورت ادامه توسعه برنامه موشکي ) راه را براي برخورد شديدتر با ايران به پشتوانه مشروعيت سازمان ملل فراهم مي آورد.

منبع

امضای Islam
[تصویر: siOTvKOR_432.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 66 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۰:۰۲, ۵/دی/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۵/دی/۹۶ ۱۰:۰۳ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #651
آواتار
انتقاد سریع القلم از برجام

مذاکرات برجام بر اساس دانش بین الملل نبود

محمود سریع‌القلم، استاد دانشگاه شهید بهشتی و از افراد نزدیک به حسن روحانی از مذاکرات برجام انتقاد کرد و گفت این مذاکرات بر اساس دانش بین‌الملل انجام نشد. سریع‌القلم که برخی معتقدند راهبرد سیاست خارجی دولت روحانی توسط او طراحی شده است، گفت اگر وزارت امور خارجه برای این مذاکرات یک مشاور بین‌الملل می‌گرفت، مذاکرات به موفقیت می‌رسید.
سریع‌القلم این را هم گفت که مذاکرات هسته‌ای که منجر به برجام شد؛ دچار هیجان و احساسات شده بود.

محمود سریع‌القلم این اظهارات را در جریان پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت مطرح کرد. به گزارش فارس، سریع‌القلم در این کنفرانس با بیان اینکه اگر کشور ما بخواهد وارد اقتصاد جهانی شود، دچار تحولات جدی فرهنگی خواهد شد،‌ گفت: چینی‌ها بیش از 10 میلیارد دلار برای هویت خودشان هزینه کردند. وی با اشاره به عوامل اثرگذار در یک تصمیم در نظام توسعه اقتصادی گفت: باید در جریان تصمیم‌سازی دید که آیا از همه نهادها و افرادی که دارای دیدگاه هستند، استفاده شده است یا خیر و اگر دستگاه دیپلماسی ما درباره موضوع برجام مشاور بین‌المللی می‌گرفت و متن مذاکرات 22 جلدی آمریکا و چین را مطالعه می‌کرد که چه مواردی در سال‌های 70 تا 78 بین آمریکا و چین اتفاق افتاده است و چگونه مذاکرات را پیش بردند، قطعا موفقیت بیشتری با دریافت امتیازات حاصل می‌شد. سریع‌القلم با اشاره به اینکه مذاکرات برجام توسط ایران بر اساس دانش بین‌المللی نبود، تصریح کرد: این مذاکرات دچار هیجان و احساس بود و باید مطالعات بیشتری صورت می‌پذیرفت. وی در بخش دیگری از صحبت‌ها‌ی خود به موضوع رفتار مسؤولان در تصمیم‌گیری و از بین رفتن کاریزما اشاره کرد و افزود: یکی از اتفاقات بزرگی که در دنیا رخ داده این است که کاریزما از بین رفته است و دیگر کاربردی ندارد، با نگاهی به رفتار عالی‌ترین مقامات دولتی و غیردولتی دنیا درمی‌یابیم دیگر کاریزما اثری ندارد بلکه دانش، مهارت و اقدامات گروهی پاسخگوی نیازها و حل مسائل خواهد بود.


امضای MohammadSadra
كَلّا إِنَّ مَعِيَ رَبّي سَيَهدينِ
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  عربستان علیه ایران به شورای امنیت نامه نوشت! -Ali- 0 85 ۱۸/آبان/۹۶ ۲۱:۰۵
آخرین ارسال: -Ali-
  سخنان مهم رهبر معظم انقلاب پیرامون مذاکرات و توافق هسته ای انتصـار 16 5,843 ۷/شهریور/۹۶ ۱۵:۵۱
آخرین ارسال: as2017
  اسناد حمایت مالی صهیونیست ها از توافقات هسته ای میثم2 0 330 ۹/خرداد/۹۵ ۲۱:۵۰
آخرین ارسال: میثم2

پرش در بین بخشها:


بالا