کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 7 رای - 4.57 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انتقادی از دوستان لطفا توجه کنید
۱۹:۳۶, ۲۷/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/تیر/۹۰ ۱۹:۳۸ توسط وحید110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
یک گله از دوستان دارم
دوستان من لطفا توجه کنید
گاهی پیش میاد که در یک تاپیک اعضای هم عقیده با هم شروع میکنند به تبادل نظر چون نظرات شخصیه مشکلی پیش نمیاد

اما گاهی دارید به عنوان نماینده اسلام پست میزنید و بحث سر نظر شخصی نیست . و احیانا نظرات شما به پای اسلام گذاشته میشه
پس خواهشا و التماسا
اگر در زمینه بحث تجربه و تخصص ندارید پست ندید هر چند موضوع برای شما حکم ناموس داشته باشه .
ممکنه جواب شما به جای درست کردن ابرو چشم رو خراب کنه . طرف بحث به جای اینکه در تنگنا قرار بگیره از پست شما برای سفسطه و فرافکنی استفاده میکنه

ممکنه جواب شما خودش بد تر از شبهه ایشون باشه

به هیچ عنوان تاکید میکنم به هیچ عنوان و باز میگم به هیچ عنوان با عصبانیت جواب ندید . توهین نکنید . یادتون باشه ما مسئول هدایت نیستیم اما اگر به دین ضربه زدیم مسئولیم

اگر چیزی نمیدونیم و بحث نکنیم نه پاداش نه جزا . اما بدون دانش خاص فقط خرابی و دین زدگی به بار میاد

کسی که متخصص بحث کردنه وقتی ب رو میگه تا اخرش رو میدونه چی باید بگه .....

برادران خواهش میکنم جدی بگیرید خواهش میکنم
از دوستانی هم که تخصص و مهارت دارند گله دارم که چرا در بحث شرکت نمیکنند
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 6 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۶:۱۹, ۱۲/فروردین/۹۴
شماره ارسال: #51

باشه.
نگاه کنید مطللبی خوندم توی اینستا که امام صادق گفتن:انگشتر را به بند پایین انگشتان برسانید که انگشتر به سر انگشتان کردن عمل قوم لوط است.
و این که در روایات این کار از نشانه های فساد در اخر الزمانه.
من هرررچی دنبال منبع حدیث توی نت گشتم پیدا نکردم
و این که این کار از نشانه های فساده.
کسی میدونه؟ جواب بدین لطفااا خیلی کارش دارم اینو
۱۶:۲۵, ۱۲/فروردین/۹۴
شماره ارسال: #52

بسم الله الرحمن الرحیم
(۱۲/فروردین/۹۴ ۱۶:۱۹)fardis_a نوشته است:  باشه.
نگاه کنید مطللبی خوندم توی اینستا که امام صادق گفتن:انگشتر را به بند پایین انگشتان برسانید که انگشتر به سر انگشتان کردن عمل قوم لوط است.

عَنِ النَّبِیِّ ص أَنَّهُ قَالَ یَا عَلِیُّ لَا تَخَتَّمْ فِی السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَى فَإِنَّهُ كَانَ یَتَخَتَّمُ قَوْمُ لُوطٍ فِیهِمَا وَ لَا تُعَرِّ الْخِنْصِرَ

پیامبر ص :یا علی در سبابه (نشانه)و وسطی انگشتر نکن که همانا قوم لوط در این دو انگشت انگشتر می کردند و انگشت کوچکت را خالی مگذار

كتاب‏العین ج : 4 ص : 338
الخنصر: الإصبع الصغرى القصوى من الكف‏

الْحَسَنُ بْنُ الْفَضْلِ الطَّبْرِسِیُّ فِی مَكَارِمِ الْأَخْلَاقِ عَنِ الصَّادِقِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَنْهَى أُمَّتِی عَنِ التَّخَتُّمِ فِی السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَى

جناب حسن بن فضل طبرسی در کتاب مکارم الاخلاق از امام صادق ع نقل می کند :رسول خدا ص فرمود :امتم را از انگشتر کردن در انگشت نشانه (سبابه)و انگشت وسط نهی میکنم

اهل سنت انگشتر در دست چپ را مستحب می دانند و شیعه سنت را در دست راست می داند

عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْأَشْعَرِیِّ عَنِ ابْنِ الْقَدَّاحِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّ النَّبِیَّ ص كَانَ یَتَخَتَّمُ فِی یَمِینِهِ
پیامبر ص در دست راست انگشتر می نهادند

عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ صَالِحِ بْنِ السِّنْدِیِّ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ بَشِیرٍ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْعَرْزَمِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّ عَلِیَّ بْنَ الْحُسَیْنِ ع كَانَ یَتَخَتَّمُ فِی یَمِینِهِ
امام سجاد ع در دست راست انگشتر می نهادند

دو روایت صحیحه می باشند

در روایاتی که برخی ضعیف و برخی صحیحند وارد شده که امامان علی و حسن و حسین علیهم السلام در دست چپ انگشتر می پوشیدند

عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْأَشْعَرِیِّ عَنِ ابْنِ الْقَدَّاحِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ كَانَ عَلِیٌّ وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ ص یَتَخَتَّمُونَ فِی أَیْسَارِهِمْ

..امام علی و حسن و حسین علیهم السلام در دست چپشان انگشتر می نهادند

الْحُسَیْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ مُعَلَّى بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْوَشَّاءِ عَنْ مُثَنًّى الْحَنَّاطِ عَنْ حَاتِمِ بْنِ إِسْمَاعِیلَ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ كَانَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ ع یَتَخَتَّمَانِ فِی یَسَارِهِمَا

امام حسن و حسین علیهما السلام در دست چپشان انگشتر می نهادند

اولی صحیح و دومی موثق میباشد

عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِی نَصْرٍ عَنْ أَبَانٍ عَنْ یَحْیَى بْنِ أَبِی الْعَلَاءِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ كَانَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ ع یَتَخَتَّمَانِ فِی یَسَارِهِمَا
روایت ضعیف می باشد

آن دسته از روایاتی که به انگشتری در دست چپ اشاره می کنند حمل بر تقیه شدند زیرا اهل سنت چنین سنت می دانند

عَنْ أَبِی مُحَمَّدٍ الْعَسْكَرِیِّ ع أَنَّهُ قَالَ عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَةُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ بِالْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏
بحارالأنوار ج : 82 ص : 75

از امام حسن عسکری ع روایت شده که فرمودند نشانه های مومن پنچ تاست ا- نماز 51 رکعت(فریضه یومیه +نوافل) 2- زیارت اربعین 3- انگشتر به دست راست کردن 4- پیشانی به خاک مالیدن در نماز 5- بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در نماز

نکته قابل توجه این است که به نظر می رسد علت اهمیت انگشتر در دست چپ نمودن ،از خدعه و نیرنگ عمرو بن عاص در قضیه حکمیت بعد از جنگ صفین نشان دارد آنگونه که عمرو عاص انگشتر از دست راست در آورده و گفت اینگونه علی را بر کنار کردم و سپس آن را در دست چپش کرد و گفت اینگونه معاویه را به خلافت منصوب کردم
گویا کار عمرو عاص همچنان در مذاق اهل سنت شیرین و جذاب مانده است.
منبع:گفتگوی دینی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۶:۳۰, ۱۲/فروردین/۹۴
شماره ارسال: #53

ینی الان روایت امام جعفر صادق غلطه؟
۱۶:۳۵, ۱۲/فروردین/۹۴
شماره ارسال: #54
آواتار
(۱۲/فروردین/۹۴ ۱۶:۱۹)fardis_a نوشته است:  باشه.
سلام
میشه بفرمایید ایا برای این گفتار سندی ارایه داده بودن یا نه؟Blush
بعدششما اگه حدیثی خوندین سعی کنین به مرچعش که ادرس میدن هم سری بزنین تا اطمینان حاصل بشه که متن صحیح اورده شده.
ممکنه کلام معصوم که اونم بصورت منقطع شده بیارن برای به قصد تحریف و لطمه زدن به عقاید....
اما حدیثی که میشه اشاره کرد :
عَنِ النَّبِيِّ (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) أَنَّهُ قَالَ يَا عَلِيُّ لَا تَخَتَّمْ فِي السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَى فَإِنَّهُ كَانَ يَتَخَتَّمُ قَوْمُ لُوطٍ فِيهِمَا وَ لَا تُعَرِّ الْخِنْصِرَ
پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) :یا علی در سبابه (نشانه)و وسطی انگشتر نکن که همانا قوم لوط در این دو انگشت انگشتر می کردند و انگشت کوچکت را خالی مگذار
59- بَابُ كَرَاهَةِ التَّخَتُّمِ فِي السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَى وَ كَرَاهَةِ تَرْكِ الْخِنْصِر
وسائل الشيعة ؛ شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعة - قم، چاپ: اول، 1409 ق.ج‏5 ؛ ص97
شما در اینجا کلامی از فساد و اخر الزمان و ... مشاهده میفرمایی؟ حدیث رو از اول تا اخر نقل کردم/
اما پاسخ شما

پرسش

حکم استفاده از انگشتر در انگشت‌های سوم و اشاره، طبق روایات اسلامی چیست؟

پاسخ اجمالی

در مورد قرار دادن انگشتر در انگشت اشاره و وسط، دو دسته روایت نقل شده است:
1. روایاتی که ما را از این عمل باز می‌دارند؛ پیامبر اسلام(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمود: «امّتم را از قرار دادن انگشتر در انگشت وسط و اشاره نهی می‌کنم».
[1]
و فرمود: «یا علی! انگشتر در انگشت وسط و اشاره قرار نده ... و انگشت کوچک را خالی از انگشتر نگذار».
[2]

۲. روایاتی نقل شده که نشان می‌دهند شخص پیامبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) در انگشتان اشاره و وسط، انگشتر قرار می‌دادند؛ مانند حدیث: «و بسیار بود که پیامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) انگشتر را به انگشت وسط در مفصل قرار می‌داد، و گاه به ‌همین نحو در انگشت شست قرار می‌داد».
[3]

در این‌گونه موارد که در ظاهر بین روایات تعارض وجود دارد، باید آنها را با هم جمع نمود؛ با توجه به روایات نهی چنین به دست می‌آید که نهی از قرار دادن انگشتر در انگشت شست و وسط، در صورتی است که انگشترها فقط در این دو انگشت باشند، امّا اگر انگشت کوچک و انگشت کناری آن، انگشتر داشته باشند در این صورت انگشتر داشتن سایر انگشتان اشکال ندارد؛ مانند این‌که در روایات آمده، انگشتر به انگشتان دست راست کردن از نشانه‌های مؤمن است،
[4]
که اگر انگشتر در دست راست باشد و علاوه بر آن بر دست چپ هم باشد اشکال ندارد.
  • همچنان‌که برخی از بزرگان فرمودند: نهی در این‌جا نهی تنزیهی و کراهتی است، نه نهی تحریمی؛
    [5]
    یعنی مکروه است که در دو انگشت وسط و اشاره انگشتر قرار داده شود.

[1]
. شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعة، ج 5، ص 97، مؤسسه آل البیت(علیه السلام)، قم، چاپ اول، 1409ق.
[2]
. همان.
[3]
. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص 37، شریف رضی، قم، چاپ چهارم، 1412ق.
[4]
. «روی عن الصادق(علیه السلام) أنه قال علامات المؤمن خمس صلاة إحدى و خمسین و تعفیر الجبین و التختم بالیمین و زیارة الأربعین و الجهر ب بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏»؛ احسائى، ابن ابى جمهور، عوالی ‏اللآلی، ج 4، ص 37، انتشارات سید الشهداء (علیه السلام)، قم، 1405ق.
[5]
. سبزوارى، سید عبد الأعلى، مهذّب الأحکام فی بیان الحلال و الحرام‌، ج ‌5، ص 366‌، مؤسسه المنار (دفتر حضرت آیة الله‌)، قم، چاپ چهارم‌، 1413ق.‌ ‌

اسلام کوئست

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
۱۸:۴۵, ۱۲/فروردین/۹۴
شماره ارسال: #55
آواتار
(۱۲/فروردین/۹۴ ۱۶:۳۵)mahdy30na نوشته است:  سلام
میشه بفرمایید ایا برای این گفتار سندی ارایه داده بودن یا نه؟Blush
بعدششما اگه حدیثی خوندین سعی کنین به مرچعش که ادرس میدن هم سری بزنین تا اطمینان حاصل بشه که متن صحیح اورده شده.
ممکنه کلام معصوم که اونم بصورت منقطع شده بیارن برای به قصد تحریف و لطمه زدن به عقاید....
اما حدیثی که میشه اشاره کرد :
عَنِ النَّبِيِّ (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) أَنَّهُ قَالَ يَا عَلِيُّ لَا تَخَتَّمْ فِي السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَى فَإِنَّهُ كَانَ يَتَخَتَّمُ قَوْمُ لُوطٍ فِيهِمَا وَ لَا تُعَرِّ الْخِنْصِرَ
پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) :یا علی در سبابه (نشانه)و وسطی انگشتر نکن که همانا قوم لوط در این دو انگشت انگشتر می کردند و انگشت کوچکت را خالی مگذار
59- بَابُ كَرَاهَةِ التَّخَتُّمِ فِي السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَى وَ كَرَاهَةِ تَرْكِ الْخِنْصِر
وسائل الشيعة ؛ شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعة - قم، چاپ: اول، 1409 ق.ج‏5 ؛ ص97
شما در اینجا کلامی از فساد و اخر الزمان و ... مشاهده میفرمایی؟ حدیث رو از اول تا اخر نقل کردم/
اما پاسخ شما

پرسش

حکم استفاده از انگشتر در انگشت‌های سوم و اشاره، طبق روایات اسلامی چیست؟

پاسخ اجمالی

در مورد قرار دادن انگشتر در انگشت اشاره و وسط، دو دسته روایت نقل شده است:
1. روایاتی که ما را از این عمل باز می‌دارند؛ پیامبر اسلام(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمود: «امّتم را از قرار دادن انگشتر در انگشت وسط و اشاره نهی می‌کنم».
[1]
و فرمود: «یا علی! انگشتر در انگشت وسط و اشاره قرار نده ... و انگشت کوچک را خالی از انگشتر نگذار».
[2]

۲. روایاتی نقل شده که نشان می‌دهند شخص پیامبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) در انگشتان اشاره و وسط، انگشتر قرار می‌دادند؛ مانند حدیث: «و بسیار بود که پیامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) انگشتر را به انگشت وسط در مفصل قرار می‌داد، و گاه به ‌همین نحو در انگشت شست قرار می‌داد».
[3]

در این‌گونه موارد که در ظاهر بین روایات تعارض وجود دارد، باید آنها را با هم جمع نمود؛ با توجه به روایات نهی چنین به دست می‌آید که نهی از قرار دادن انگشتر در انگشت شست و وسط، در صورتی است که انگشترها فقط در این دو انگشت باشند، امّا اگر انگشت کوچک و انگشت کناری آن، انگشتر داشته باشند در این صورت انگشتر داشتن سایر انگشتان اشکال ندارد؛ مانند این‌که در روایات آمده، انگشتر به انگشتان دست راست کردن از نشانه‌های مؤمن است،
[4]
که اگر انگشتر در دست راست باشد و علاوه بر آن بر دست چپ هم باشد اشکال ندارد.
  • همچنان‌که برخی از بزرگان فرمودند: نهی در این‌جا نهی تنزیهی و کراهتی است، نه نهی تحریمی؛
    [5]
    یعنی مکروه است که در دو انگشت وسط و اشاره انگشتر قرار داده شود.

[1]
. شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعة، ج 5، ص 97، مؤسسه آل البیت(علیه السلام)، قم، چاپ اول، 1409ق.
[2]
. همان.
[3]
. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص 37، شریف رضی، قم، چاپ چهارم، 1412ق.
[4]
. «روی عن الصادق(علیه السلام) أنه قال علامات المؤمن خمس صلاة إحدى و خمسین و تعفیر الجبین و التختم بالیمین و زیارة الأربعین و الجهر ب بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏»؛ احسائى، ابن ابى جمهور، عوالی ‏اللآلی، ج 4، ص 37، انتشارات سید الشهداء (علیه السلام)، قم، 1405ق.
[5]
. سبزوارى، سید عبد الأعلى، مهذّب الأحکام فی بیان الحلال و الحرام‌، ج ‌5، ص 366‌، مؤسسه المنار (دفتر حضرت آیة الله‌)، قم، چاپ چهارم‌، 1413ق.‌ ‌

اسلام کوئست

سلام....
خب دلیل علمی هم داره؟؟
جدی برام سواله!
که مثلا چرا یه انگشتر رو نباید به یه انگشت کرد و باید به انگشت دیگری کرد؟؟
۲۰:۲۶, ۱۲/فروردین/۹۴
شماره ارسال: #56
آواتار
بسم الله

(۱۲/فروردین/۹۴ ۱۸:۴۵)کوروش بزرگ نوشته است:  سلام....
خب دلیل علمی هم داره؟؟
جدی برام سواله!
که مثلا چرا یه انگشتر رو نباید به یه انگشت کرد و باید به انگشت دیگری کرد؟؟

خواهر گرامی، همیشه دنبال دلیل علمی نباشید، که مثلا اگر فلان کار رو بکنی کلیه ات درد میگیره و ....
انگشتر یک نشانه است و اینکه در کدام انگشت بره ، نشان دهنده عقیده و تفکر هر فرد است،
هیچ کس دوست نداره که وقتی مثلا تفکرش اسلامی است، طوری نشان بده (ظاهرش) که مثلا شیطان پرسته ...
بنابراین از این جهت هم مهمه که آدم انگشتر رو چگونه دست کنه،و اصولا ظاهرش چگونه باشه.
حالا نمی دونم، شاید دلیل علمی و ... هم داشته باشه .

امضای میلاد.م
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]