کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 3 رای - 4.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشارکت ساخت الگو برای کودکان مسلمان(کمک کنید)
۲:۳۸, ۲۲/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/اسفند/۹۲ ۰:۴۶ توسط عبدالرحمن.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک فراخوان داستان نویسی برای ساخت فیلم سبک زندگی اسلامی داره مسیر خودشو طی میکنه

در این تاپیک از همگی افراد ذیل میخوام که کمک کنند

• مادران
  • پدران
  • معلمین
  • افرادی که خواهر و برادر کوچک دارند
  • و دلسوزان و صاحب نظران

ببینید بارها در این چند هفته به این مشکل بر خوردم که وقتی میخوام برای یک شخص با سن پائین محتوایی ارائه بدم دستم خالی بوده

همه محتواها عمدتا برای سن بالای بلوغه

و بزرگترین مشکل نداشتن الگوی مناسب (بخوانید قهرمان) برای آنهاست

باید با زبان هنر و نه با زبان امر و نهی محتوا تولید بشه تا کودک خودش را جای فلان شخصیت مثبت قرار بده

حالا شماها بیایید طرح بدید

مثلا میگم

یه طرح اینه که بیاییم یک گروهی از دختران رو درست کنیم بنام 213 و نه با اسم مستقیم مذهبی (شاخه طوبی!) و هر کدوم رو در شرایط مختلف قرار بدیم و صفات خوب رو در اینها بیاریم

همینطور برای پسران

از اشخاصی مثل شهدا میشه استفاده کرد (بصورت موکد) چون هم واقعی هستند و هم جوان

وقتی طرح دادیم بشینید پر و بالش بدید و قهرمان بسازید

البته این قهرمان قرار نیست انسان معصوم و 20 باشه

مثلا یکی از پسرها زود عصبانی میشه یا یکی پرخوره یا یکی خانوادش مشکل دارن یا یکی معلوله و ...

یعنی کودک باید این حفره ها رو ببینه و ببینه که میشه در کنار این ضعف ها و کمبودها رشد کرد

فکر کنم شروع خوبی بود این ارسال

لطفا و خواهشا کمک کنید

به اسلام و نه به شخص من
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۳:۳۵, ۲۲/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #11
آواتار
لطفا از خصوصیات این اشخاص بگوئید

یک فوتبالیست یا بازیگر کره ای دقیقا چه مولفه ای دارد که باعث جذب نوجوانان شده

امضای عبدالرحمن
۲۳:۴۸, ۲۲/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #12
آواتار
یه فوتبالیست....ممکنه از نظر تیپ و قیافه...یا اون تواناییای که داره........
یا بازیگر یا خواننده کره به خاطره زیباییش یا توجهی که صدا و سیما جدیدیا به فیلمای کره ای داره باشه...
یا این بدنسازا به خاطر هیکل و قدرت بدنیشون خیلی مورد توجهن....الان اینا به ذهنم میرسه.

امضای پرنیان
۰:۱۸, ۲۳/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #13
آواتار
سلام .

با توجه به حجم عظیم تبلیغات غربی و ... عملا ما نمیتونیم بدون همکاری دولت یا سرمایه گذاریهای بزرگ خصوصی کاری رو از پیش ببریم .

اما میشه طرح های پیشنهادی رو به مسئولین ارائه داد .

مورد بعدی اینکه میشه رو اقوام نزدیک این برنامه ریزی رو تا حد ممکن پیاده کرد .

برای قهرمان پروری کودکان کافیه ببینیم غرب چطور پیش رفته ، اول یه انیمیشن حرفه ای رو تولید میکنه ، تو مرحله بعد عروسکهای اون رو تولید میکنه و بعد مرحله پوستر زدن میرسه و ...
در واقع تاثیر اول رو تاثیر گذارترین مورد (رسانه ) رو کودک میذاره و بعد بر مبنای اون فرهنگ سازی میکنن .

برای کودکان نوزاد هم از همون طرح های مورد استفاده رو وسایل سیسمونی شروع میکنن تا روی ضمیر ناخودآگاه نوزاد نقش ببنده .

نهایتا میشه از همون زمان نوزادی از وسایلی استفاده کرد که تاثیری رو کودک نداشته باشه ( یا کمتر داشته باشه ) و تو مراحل بعدی جایگذاری تفریحات سالم به جای رسانه و ....

الگو سازی بدون نماد کار بسیار مشکلیه و زمانی که نماد رو به مداومت جلوی فرزند تکرار نکنی و این کودک باهاش انس نگیره و بازی نکنه عملا نمیتونه اون رو به عنوان الگو بپذیره .
نمونه عروسک دارا و سارا که تا حدودی تونست فرهنگ سازی کنه اما چون مداومت نداشت امروزه تقریبا کارایی نداره .

امضای soshiant

یا علی جان
در بند دنیا نیستم بنده ی لبخند دنیا نیستم

بندۀ آنم که لطفش داءم است با من و بی من به ذاتش قاءم است .

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۰:۳۰, ۲۳/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #14
آواتار
خیلی ممنون از همه همکاران که تا الان کمک کردند

خانم ها مخصوصا چون در داستان سازی استعداد بیشتری دارن (جدی گفتم) گروه تشکیل بدن و شروع کنند به شخصیت سازی

خانم ها خیلی در این زمینه استعداد دارن بدون غلو گفتم
۹:۲۹, ۲۳/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #15
آواتار
یکی از وبژگی هایی که باعث میشه بچه ها جذب یه شخصیت بشن هم سن و سال بودن با اون شخصیته و یه مساله دیگه که میتونه کمک کنه بیان جذابیت های یک شخصیت توسط بچه های هم سن و سالش هست .اینکه کار از نظر روایی قوی باشه و...
معیار های زیادی وجود داره که میتونه باعث جذابیت بشه.بهترین کار(البته به نظر خودم )اینه که اول معیار هایی که باعث جذابیت کارتون های خارجی میشه رو شناسایی کرد ....الان اینا به خاطرم خطور کرد!

امضای magnolia
[تصویر: 0ydx2vxioljusjtwp1b7.jpg]
۱۰:۳۸, ۲۳/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #16
آواتار
سلام...

معمولا بچه هایی تو سنین زیر 14 سال دنبال الگو ها یا اَبَر قهرمان هایی هستن که کارهای خارق العاده انجام بدن...
مثلا تو فیلم ها تو مبارزه هاش بتونه با تمام حرکت های نمایشی که بلده دشمن رو از پا بندازه...
درسته که اینا همش سیاه نماییه..ولی بچه ها این چیزا رو دوست دارن...
که این جور مسائل و بزرگ نمایی های شخصیتی توی فیلم های ایرانی کمتر دیده میشه..
شما نحوه شمشیر زدن "جومونگ" رو با "مصطفی زمانی" در فیلم یوسف پیامبر مقایسه کنید...
خوب کاملا مشخصه که حرفه ای بودن کار هم بچه هارو جذب میکنه...

حتی تو فیلم های اکشن هم همنیطوره...
شما خواب و بیدار رو با عملیات غیر ممکن مقایسه کنید....!!!!!!!!!متاسفانه تو فیلم هایی که درباره شهدا ساختن نتونستن نشون بدن و ...

یه مسئله دیگه هم...
این فیلم هایی که از پارکور باز ها و نینجا ها توی اغلب گوشی ها هست...
واقعا قشنگ و جذابه...
مخصوصا آهنگ هایی که روش میذارن به آدم هیجان میده...
خوب معلومه که یکی مثل برادر من بره دنبال همچین چیزهای مهیجی...

یا کشتی کج....یه مدت که این برنامه وحشی گری رو میدید اغلب فن های این کشتی کج باز ها رو روی من یا پدر و مادر پیاده میکرد...همش دنبال این بود که بازی های جدید کشتی کج رو گیر بیاره...
ما حتی تو زمینه بازی هم خوب کار نکردیم....مثلا بازی رایانه ایمون لانه شیطان بود...که حوصله آدمو سر میبرد...!!!
خوب این مشخصه که بچه ها میرن دنبال بازی هایی مثل کشتی کج ..قلعه ولفن اشتاین ...مکس پین... جی تی آی...
یا هرچیز مزخرف دیگه ای...

که تو هرکدومش صحنه های نامناسب هست...اونایی که این بازی ها رو میسازن که دلشون برای عقاید ما نسوخته..
خوب معلومه که یه زن با حجاب کاملا نا مناسب رو تو هر مرحله از بازیشون میارن و چشم بچه ها با سنین پایی به همچین چیزایی میفته..!

یا مثلا گوش دادن رپ...
این نوع سبک خوندن با انرژی که ایجاد میکنه ناخودآگاه بچه رو به هیجان میاره...
باعث میشه دادبزنه..فحش بده...
خود بچه که نمیفهمه این طرف داره چی میگه...ساسی حرف میزنه یا نمیزنه...
اون رپ رو حفظ میکنه و با حرکات ناموزونBig Grin اونو اجرا میکنه...

یا حتی فوتبالیست ها...
ایندر که تلویزیون ما به موضوع فوتبال پرداخته...ناخودآگاه یه موضوع جدی شده تو کشور ما ..که تو یه برنامه ای مثل 90
از ساعت 11 شب تا 4 صبح برنامه شون طول میکشه و اینقدر توش دعوا میکنن و جنجالیه..که برادر و پدر من تا صبح میشینن پای برنامه اش..

خوب حالا اگر همچین وقتی رو بذارن واسه درست کردن یه مستند درست و حسابی درمورد شهدا...جذاب باشه..
یکی مثل داداش من بفهمه شهدا کی بودن و چه کردن و الگوی واقعی اونا هستن...
خوب معلومه که وقتشو صرف چیزهای مزخرف نمیکنه!

یا فیلم های مذهبی...
من تو این چندسال ندیدم فیلم مناسبی بسازن از ائمه اطهار علیهم السلام ..جز مختارنامه ...
که ما فقط همین مختار نامه رو نگاه کردیم...

حالا من چجوری میتونم با این حجم سنگین برنامه های نامناسب تلویزیون که روح و روان برادرم رو حسابی تحت تاثیر قرار داده
کارهای فرهنگی روی برادرم انجام بدم ؟؟؟؟HuhHuhHuh

امضای صهبا
[تصویر: 16905364181270142355.jpg]

۱۱:۲۵, ۲۳/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/اسفند/۹۲ ۱۱:۲۶ توسط فدايي ولايت.)
شماره ارسال: #17
آواتار
دوستان عزیز ، اولا متشکرم از ایجاد همچین تاپیکی
اسم این تاپیک ، مربوط به "کودکان" میشه.اگه بخوایم کودک رو رده سنی زیر 10-9 سال فرض کنیم،با یه سرچ بین بچه های فامیل یا خانواده،به نتایج جالبی میشه پی برد.
میشه گفت بچه ها توی این سن به تنها چیزی که توجه نمیکنن،کیفیت انیمیشنه!
یعنی برعکس افراد بالای این رده سنی که کیفیت محصول براشون مهم ترین چیزه!
این بچه هایی که من سراغ دارم،هرچی جلوشون بذاری میبینن! یعنی اصلا واسشون نه کیفیت مهمه نه داستانش مهمه.کلا هیچی مهم نیستBig Grin البته ممکنه در بعضی موارد صدق نکنه،اما یه چیز عمومیه
بنابراین براحتی میشه نتیجه گیری کرد که مشکل اصلی ما در بخش انیمیشن،کیفیت نیست.بلکه کمیته .البته این درمورد بزرگتر ها اصلا صدق نمیکنه،مخصوصا خودم!
برای اثبات این قضیه،میشه به موفقیت انیمیشن سریالی "شکرستان" اشاره کرد که یا سریال کلاه قرمزی (که البته انیمیشن نیست) و معمولا در ایام نوروز پخش میشه
بین بچه ها ی فامیل ما ، میتونم بگم شکرستان تقریبا محبوب ترین انیمیشنه !

البته ، انیمیشن های سریالی خارجی مثل اواتار و بن10 هم موفق و پرطرفدارن که 2بعدی هستن و اواتار هم که کیفیت داغونی داره!
این جمله هم اثبات میکنه که کیفیت واس بچه ها مهم نیست.البته این جمله یه نکته ی بزرگ هم توی خودش داره و که اثبات میکنه کودکان،وجود ویژگی های خارق العاده رو خیلی میپسندن و وجود این ویژگی در شخصیت های انیمیشن،باعث جذاب شدنش واسه کودکان میشع
نقل قول: معمولا بچه هایی تو سنین زیر 14 سال دنبال الگو ها یا اَبَر قهرمان هایی هستن که کارهای خارق العاده انجام بدن...
دقیقا همینطوره
حالا این ویژگی های غیر عادی رو از بن تن و... میتونید پیداشون کنید...
راه حل ما در بخش [u]انیمیشن سریالی کودکان[/b] ، افزایش کمیت و همچنین وجود قدرت های خارق العاده در قهرمانه.البته نه در حدی که حال آدم بهم بخوره! کار چه برای بچه و چه بزرگا ، باید حرفه و درست باشه
ببخشید که سرتونو درد آوردم!

امضای فدايي ولايت
مجـازی هستیم اما... دلمـان مجازی نــیست؛ میشکند...
:::حواست به تایپ کردنت باشد:::
۱۱:۵۵, ۲۳/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #18
آواتار
سلام بله متاسفانه در این زمینه کم کاری زیاد بوده
مثلا اگر بخواهیم کیفیت انیمیشن های هالیوود رو با ایران مقایسه کنیم...بهتره چیزی نگیم در این باره
استاد قصه نویسیمون می گفت: اونا برای ساختن یک ترک از انیمیشنشون باید نظرات هزار تا نویسنده متبحر رو بررسی کنن
اما ما که یکی از انیمیشن هامون موفق بوده بنام شکرستان ...که عروسکهای این انیمیشن هم ساخته شده و نویسنده کاراکترهای اصلیش فردی بنام راشین خیریه بود که هالیوود او را هم خرید
این انیمیشن هم با اینکه فرانسه و امریکاو... خریدند اما باز اگز بخوایم با بن تن و بابربی و... مقایسه اش کنیم
قابل مقایسه نیستند...چه از نظر کیفیت و چه از نظر رنگ آمیزی
در همه داستان ها حتی داستان ها و انیمیشن های غربی 2 دسته انسان وجود دارد:گود من و بد من...این رمز موفقیت انهاست
بله درسته...بچه ها دنبال قهرمانند...ما هم باید در داستانهامون این دو دسته را داشته باشیم...
یکی از شیوه های داستان نویسی که بسیارروی داستان تاثیر می گذاره اینه که همه چیز رو نگوییم و بگذاریم بچه خودش کشف کنه...مثلا داستان کربلا:آدم بدا نمیذاشتن آدم خوبا راحت باشن و همش به اونا زور میگفتن ...برای همین آدم خوبا(مجبور)
شدن با آدم بدا بجنگن...اما زور آدم بدا به آدم خوبا نمیرسید با اینکه تعداد آدم خوبا کم بود (چون خدا هم با آدم خوبا بود)
برای همین اونا تصمیم گرفتن آب رو ببندن تا اونا و بچه ها تشنه بمونن و...
که بعده ها بچه با شنیدن داستان ...بیشتر در ذهنش می ماند
۱۴:۵۶, ۲۳/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #19
آواتار
اگر خاطرتون باشه یه حافظ نابغه ای داشتیم در دهه هفتاد که خیلی زود فراموش شد

اون موقع اگر چنین افرادی به عنوان الگو معرفی میشدن خوب میشد

متاسفانه کم کاری شد

یادی از سید محمدحسین طباطبایی که اکنون 20 ساله است
۱۵:۴۱, ۲۳/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #20
آواتار
(۲۲/اسفند/۹۲ ۲۲:۴۵)پرنیان نوشته است:  آقای تیشتار...(درست گفتم آیا؟؟)
تیشتر Blush
(فرشته آب در ایران باستان)

(۲۲/اسفند/۹۲ ۲۳:۲۷)پرنیان نوشته است:  شما اگر سنت و درس نوشته باشی ..به عنوان یه نوجوون میشه تجربه شخصی خودت و بگی یا از دوستات بگی؟/واقعا الان افرادی که توی سن شما هستن بیشتر دنبال چی هستن....قهرماناشون چه خصوصیاتی داره؟
فکر میکنم مشخص باشه دیگه... .
قهرمان سازی توی صنعت سینما یه تیکنیک های خاصی داره که اهل فن بیشتر بهش آگاهند،باید این اصول توی سناریوی فیلم یا انیمیشن رعایت بشه تا 1.قهرمان ملموس باشه * 2.به عنوان قهرمان پذیرفته بشه.

توی نوجوونهای الان هم که بیشتر عشق به هیجان (و یه کمی خشونت!) دیده میشه،یک بخشش هم به این دلیله که ذائقه ها رو «تغییر دادند» ، ولی خب میشه تو همین قاب هم قهرمان های خوب ساخت.Smile
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]