کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا امام حسین (علیه السلام) مظلوم است؟؟
۱۲:۴۵, ۶/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام و عرض ادب
یه سوالی برام پیش اومده بود که چرا به امام حسین (علیه السلام) میگیم : حسین مظلوم.
خب پاسخش اینه که این غلطه که ما به امام حسین صفت مظلوم بدیم.
کلمه ی مظلوم ریشه اش میشه "ستم دیده" و امام حسین ما ستم دید ولی در مقابلش وایساد و در واقع امام حسین شجاع هستن . اگه مظلوم بودن تسلیم میشدن .
اینکه امام حسین ما ستم دید و در مقابلش ایستاد این مظلوم نیست این "آزاده" است . پس باید بگیم "حسین آزاده " نه مظلوم .
چرا تاکید داریم که بگیم مظلوم؟؟؟چون دل مردم بسوزه و گریه کنن و ...!!
امام حسین به عزاداری ما نیازی نداره ،به جای اینکه کل محرمو اربعین رو عزاداری کنیم ، بریم از 10 ویژگی اخلاقی امام حسین فقط و فقط 5 مورد ر الگوبرداری کنیم .

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۰:۰۱, ۸/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #21
آواتار
(۸/بهمن/۹۳ ۱۹:۴۴)لبخند خدا نوشته است:  صد در صد از اسب استفاده کرده
خب شد پرسیدین من یه سوال برام پیش اومد .
این درسته که آب رو فقط چند ساعت قبل از اینکه امام حسین و یارانش شهید بشن روشون بستن؟؟ یعنی 3 روز نبوده ، البته درسته این بنظرم آخه چجوری تا 3 روز بدون آب دوام آوردن .
(۸/بهمن/۹۳ ۱۸:۵۸)ریچارد داوکینز نوشته است:  دوستان بین فرات و کربلا 120 کیلومتر فاصله هست . حضرت عباس برای این مسیر از اسب استفاده کرده ؟ یا پیاده بوده ؟

در پاسخ به سوالات
کربلا در نزدیکی رود فرات نیست ، اما نهر کوچکی از فرات منشعب است که از نزدیکی های آن جا می گذرد و به آن نهر علقمه می گویند و چون این نهر از رود فرات جدا می شود گاهی مجازاً به آن فرات هم گفته می شود.

بنابر برخی از نقل ها اصحاب امام تا شب عاشورا از آن نهر آب می گرفتند حتی برخی از آن آب غسل نمودند، اما در روز عاشورا محاصره تنگ تر و سخت گیری ها بیشتر شد بر این اساس بعد از شب عاشورا هیچ آبی نبود در این صورت اگر آب نباشد، یعنی برای هیچ کس آب نیست بچه یا بزرگ
  • بعضیا مطرح میکنن که چرا چاه حفر نکردن
بر فرض پذیرش این که آب در حد چهار یا پنج متر عمق زمین وجود داشته باشد –- شما صورتی را فرض کنید که تعداد محدودی با خانواده در محاصرۀ شدید و سخت دشمن باشند، دشمنی که از گرفتن آب از نهر جلوگیری می کند طبعاً از حفر چاه نیز به طور جدی تر ممانعت خواهد نمود، علاوه بر این که زمین کربلا ماسه زار است و کندن آن بسیار سخت و هرچه از آن حفر کنید دوباره پر می شود و این کار بسیار مشکل است.
در عین حال با هر زحمتی هم که بود اصحاب امام (علیه السلام) چاه کندند هم چنان که ابن زیاد در نامه اش به عمر سعد به آن اشاره می کند و می گوید: اما بعد، به من خبر رسید که حسین و بچه هایش آب می خورند و چاه حفر نمودند ... زمانی که نامه ام به تو رسید تا می توانی آنها را از کندن چاه ممانعت کن و بر آنها سخت بگیر و اجازه نده که از آب فرات قطره ای بنوشند

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
۱۷:۰۵, ۹/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #22

نقل قول:
ر پاسخ به سوالات

کربلا در نزدیکی رود فرات نیست ، اما نهر کوچکی از فرات منشعب است که از نزدیکی های آن جا می گذرد و به آن نهر علقمه می گویند و چون این نهر از رود فرات جدا می شود گاهی مجازاً به آن فرات هم گفته می شود.

بنابر برخی از نقل ها اصحاب امام تا شب عاشورا از آن نهر آب می گرفتند حتی برخی از آن آب غسل نمودند، اما در روز عاشورا محاصره تنگ تر و سخت گیری ها بیشتر شد بر این اساس بعد از شب عاشورا هیچ آبی نبود در این صورت اگر آب نباشد، یعنی برای هیچ کس آب نیست بچه یا بزرگ

من تو گوگل مپ مگاه کردم چنین نهری نبود . حالا دیگه نمیدونم . گوگل مپ کوچه بنبست 110 متری ما رو نشون میده
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۷:۱۰, ۹/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #23
آواتار
آقای دکتر صرفا جهت اطلاع این نهر برای 1400سال پیشه از اون موقعه کشورها تغییر کردن تو علم شما مسیر رودها تغییر نمی کن!!!
۱۹:۱۶, ۹/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #24

(۹/بهمن/۹۳ ۱۷:۱۰)رکن الهدی نوشته است:  آقای دکتر صرفا جهت اطلاع این نهر برای 1400سال پیشه از اون موقعه کشورها تغییر کردن تو علم شما مسیر رودها تغییر نمی کن!!!

مسیرش رود ها چرا تغییر میکن . حالا تغییر کرده کجا رفته /؟
۱۹:۴۵, ۹/بهمن/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/بهمن/۹۳ ۱۹:۵۵ توسط میلاد.م.)
شماره ارسال: #25
آواتار
(۹/بهمن/۹۳ ۱۹:۱۶)ریچارد داوکینز نوشته است:  مسیرش رود ها چرا تغییر میکن . حالا تغییر کرده کجا رفته /؟
بسم الله

اولا كه مسير رودها تغيير مي كنند و اين حرف درستي دلايل مختلفي هم داره، ازجمله رسوب گذاري و فرسايش و تغيير اقليم و ،،، كه بماند بقيه اش،
برخي هم اصلا خشك مي شوند كه در كشور خودمون الي ماشاالله داريم،پس شما دنبال كجا رفتن رود ها نباش،
،
نقل قول:[align=START]
من تو گوگل مپ مگاه کردم چنین نهری نبود . حالا دیگه نمیدونم . گوگل مپ کوچه بنبست 110 متری ما رو نشون میده
حالا اينكه شما چطور گوگل مپ رو ديدي كه نبوده،براي من جالبه،
شما برو در قسمت satellite گوگل مپ،
سرچ كن "شارع الحسينيه" در كنارش مي بيني اين رود رو كه هنوز هم هست و دنبالش كني مي بيني كه فاصله كمي هم با حرم حضرات(علیه السلام) دارد،
حتي اگر در قسمت ترافيك گوگل مپ هم بريد اين رود با نام "الهنيديه" رويش ، كاملا با رنگ آبي مشخص است،
جالبه كه شما نديديدش

امضای میلاد.م
۱۹:۴۹, ۹/بهمن/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/بهمن/۹۳ ۱۹:۵۱ توسط رکن الهدی.)
شماره ارسال: #26
آواتار
امکان نداره یه رودی از بین بره؟!دریاچه ارومیه تا مرز نابودی رفته بعد یه نهر آب بعد 1400سال خروشان باشه..به اضافه اینکه شهرها گسترش پیدا کردن همین کربلا اون موقع شهر بوده؟!اصن انقدر عراق جمعیت داشته...تو روخدا با بدیهیات سعی نکنیدمقدسات ما رو زیر سوال ببرین ...چون نمی تونید
هرچند ما ها که کربلا رفتیم اون رود رو دیدیم...حالا توگوگل نیست از طرف شما گفته شده
۲۰:۱۵, ۹/بهمن/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/بهمن/۹۳ ۲۰:۱۸ توسط ریچارد داوکینز.)
شماره ارسال: #27

منم گفتم میشه دیگه . متن جملم رو بد گفتم . گفتم چرا ، مسیرش عوض میشه . منظورم اینه که یه ویلگولی اون وسط جا مونده بود .
اتفاقا تو گوگل همین رود رو با نامی که جناب میلاد گفتن دیده بودم . بنده حرفی نزدم . دیدم اسم علقمه نیست . خوب اسمش عوض شده دیگه
۱۴:۳۳, ۱۵/آبان/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۵/آبان/۹۴ ۱۴:۳۵ توسط مصباح.)
شماره ارسال: #28
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

(۶/بهمن/۹۳ ۱۲:۴۵)لبخند خدا نوشته است:  سلام و عرض ادب
یه سوالی برام پیش اومده بود که چرا به امام حسین (علیه السلام) میگیم : حسین مظلوم.
خب پاسخش اینه که این غلطه که ما به امام حسین صفت مظلوم بدیم.
کلمه ی مظلوم ریشه اش میشه "ستم دیده" و امام حسین ما ستم دید ولی در مقابلش وایساد و در واقع امام حسین شجاع هستن . اگه مظلوم بودن تسلیم میشدن .
اینکه امام حسین ما ستم دید و در مقابلش ایستاد این مظلوم نیست این "آزاده" است . پس باید بگیم "حسین آزاده " نه مظلوم .
چرا تاکید داریم که بگیم مظلوم؟؟؟چون دل مردم بسوزه و گریه کنن و ...!!
امام حسین به عزاداری ما نیازی نداره ،به جای اینکه کل محرمو اربعین رو عزاداری کنیم ، بریم از 10 ویژگی اخلاقی امام حسین فقط و فقط 5 مورد ر الگوبرداری کنیم .

سلام خانوم لبخند خدا
نمی دونم میاید این تاپیکو دوباره ببینید یا نه
ولی در تکمیل حرف های گذشته و جواب های دوستان :

قرار گرفتن در موقعیت ظلم گناه کبیرست

مظلوم بودن رو از دو بعد بررسی می کنند
یکی اینکه طرف مظلوم به نفسه هست====> خودش در مقام ظلم قرار می گیره====> می شینه تا بهش ظلم شه

یکی هم اینکه مظلوم به غیره=====> مورد ظلم قرار می گیره اما خودش رو در مقام ظلم قرار نمی ده=====> یعنی نمی ایسته کسی بهش ظلم کنه، ظلمی اگه می شه به خاطر ظالم بودن طرف مقابلشه نه ساکت بودن خودش و کاری نکردنش

پس وقتی ما به امام حسین می گیم مظلوم، منظورمان مظلوم به غیره هستش
نه مظلوم به نفسه. چرا که امام معصومه و مظلوم به نفسه بودن گناه کبیرست.

و این گناه کبیره بودن برای تمامی مظلوم به نفسه هاست. حتی برای منی که اگه در معرض ظلم بشینم و کاری نکنم اون وقت گناه کبیره مرتکب شدم.

ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]