کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 9 رای - 4.89 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مزاج شناسی
۲۰:۵۹, ۲۹/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۱/بهمن/۸۹ ۱۱:۲۵ توسط احیاء.)
شماره ارسال: #1
آواتار
یکی از مباحث مهم در طب سنتی، بحث مزاج شناسی است. حضرت علی (علیه السلام) در خطبه یک نهج البلاغه می فرمایند: "خداوند انسان را مخلوطی از رنگ‏های گوناگون، و چیزهای همانند و سازگار، و نیروهای متضادّ، و اخلاط و مزاج‏های گوناگون، گرمی، سردی، تری، و خشکی قرار داد. "

طبق آثار مکتوب باقی مانده از دانشمندان گذشته، مزاج به معنای آمیختن دو چیز با یکدیگر است. در واقع مزاج کیفیت و حالتی است که از واکنش متقابل اجزا مواد متضاد (آتش، هوا، آب و خاک) به وجود می آید. در این واکنش متقابل، بخش زیادی از یک یا چند ماده با بخش زیادی از مواد متضاد با هم ترکیب می شوند، و بر یکدیگر تاثیر می گذارند، از این ترکیب، کیفیت و حالت متشابهی به وجود می آید که مزاج نامیده می شود. به زبان بسیار ساده تر مزاج نتیجه تاثیر کیفیت های عناصر چهارگانه یعنی گرمی، سردی، خشکی، و رطوبت بر یکدیگر است.

اگر بدن آدمی را دقیقاٌ مورد برسی قرار دهیم، می بینیم که از اندام های متعددی تشکیل شده و هر اندامی از سلول های خاص ساخته شده است. هماهنگی اندام ها نیز موجب سلامتی و حیات و ادامه آن می گردد. در بدن هر فرد چهار نوع خلط وجود دارد که آنها را اصطلاحاٌ اخلاط اربعه می نامند. اخلاط اربعه که در واقع معادل همان عناصر اربعه یعنی آتش، هوا، آب و خاک می باشند، عبارت اند از صفرا ، خون ، بلغم و سودا. در حالت طبیعی، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمی باید به حالت تعادل باشد تا زندگی و ادامه حیاط او مقدور باشد. تعادل اخلاط اربعه را مزاج گویند.
با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه وظیفه هر یک مشخص می شود. هر نوع مواد غذایی، اثر خاصی بر روی اخلاط اربعه می گذارد و آن را به حالت تعادل یا عدم تعادل در خواهد آورد. با توجه به اینکه تعادل کدام یک از این اخلاط در بدن به هم خورده باشد، یک فرد ممکن است صفراوی مزاج، دموی مزاج، بلغمی مزاج و یا سوداوی مزاج باشد. که انشاالله مشخصات هر یک به تفکیک ارائه خواهد شد.

مشخصات افراد صفراوی مزاج

صفرا چیست؟
خون از 4 بخش یا به عبارتی 4 طبقه تشکیل شده است. این بخش ها با توجه به وزنشان به ترتیب روی هم قرار گرفته اند. صفرا سبکترین خلط می باشد و در بالای سایر اخلاط قرار گرفته است. صفرا دارای مزاج گرم و خشک است.
خلط صفرا که معنی فارسی آن تلخه است دارای رنگ زرد تا سبز است. مزه آن هم تلخ است و از این رو به آن تلخه نیز گفته می‌شود. این خلط دارای چندین وظیفه می باشد، از مهمترین وظایف خلط صفرا ترقیق و قابل نفوذ کردن خون در مویرگها و گذرهای بسیار باریک غذا است. از دیگر وظایف خلط صفرا شستشوی جدار روده‌ها از بلغم‌ها و مواد چسبنده است. ضمنا احساس نیاز به دفع مدفوع نیز از کارهای خلط صفرا است. بخشی از خلط صفرا نیز به مصرف تغذیه برخی اندام‌ها مثل ریه می‌رسد.
نسبت این خلط در خون بایستی 1% باشد، در صورتی که از این مقدار تجاوز کند، در فرد با توجه به میزان افزایش این خلط ممکن است علائم زیر بروز نماید که به چنین فردی، صفراوی مزاج می گویند.

بازتاب روانی و رفتاري در افراد صفراوي:
1- علاقمند به ادبیات و ریاضیات، 2- داراي استعداد خشونت و بدخلقی، 3- پائیز و زمستان را دوست دارند، 4- گاهی عاشق و گاهی فارغ، 5- گاهی با اراده، گاهی سست، 6- گاهی پرانرژي گاهی کم انرژي، 7- داراي استعداد معنوي به صورت مقطعی، 8- تند و تیز و بی قرار، 9- گاهی پر جرأت و گاهی آرام، 10 - پرخاشگر، 11 - ناآرام و دودل، 12- گاهاً باعث رنجش دیگران می شود. 13 - تیزبین و دقیق در برخی ابعاد، 14 - مقید به اصول، منظم و حساس، 15- آینده نگر و گاهاً خیالباف و دقیق در تصمیم گیري، 16 - حاضرجواب و باهوش، 17 - گاهاً سخاوتمند، 18 - میل بالاي جنسی و توان جنسی متغیر، 19 - سریع، چالاك و پرانرژي 20 - پرحرف.

علائم پوستی صفراوي ها
داراي پوستی خشک و بدون رطوبت، داراي منافذ پوستی درشت، رگهاي دست گاهی آشکار و گاهی پنهان هستند، رنگ پوست گرایش به زردي دارد، سفیدي چشم سفید با گرایش زرد است، مردمک چشم میشی روشن است، موي سر، خشک و ضخیم و برجسته است، رنگ مو، سیاه و خرمایی است و صفراويها غالباً کم مو هستند.

علایم گوارشی صفراوي ها
مزة دهان تلخ صبحگاهی است، غالباً دهان خشک و تشنه است، افراد صفراوي کم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، یبوست ندارند، گرایش به شیرینی و شوري هم ندارند.
افراد صفراوي غالباً گرایش به ترشی دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند، تمایل به سردي ها دارند و از گرمی ها گریزانند.

افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت تعدیل مزاج یافته و رنگ و رویی به مراتب روشنتر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزایش مییابد و در صورت تکرار حجامت فربه و چاق خواهند شد. نمونهاي از رژیم غذایی مناسب براي افراد صفراوي کاهوست که سرد و تر است و براي دفع صفرا مفید است. ماهی، ماست و به طور کلی لبنیات، گوجه فرنگی، مرکبات، ماء الشعیر (آب جو) آبغوره ، آبلیمو براي صفراوي ها مفید و لازم است.

ادامه دارد...

امضای احیاء
يَا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّي بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ
اي پيامبران از غذاهاي پاكيزه بخوريد و عمل صالح انجام دهيد كه من به آنچه انجام مي‏دهيد آگاهم.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 7 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۳:۱۲, ۳/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #61

اگر خواهان دانستن مزاج خود هستيد
مي توانيد به صورت خيلي آسان با گذاشتن پارامتر ها و خصوصيات كنار يكديگر مانند پازل مزاج خود را بدست آوريد
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۴:۴۶, ۶/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #62

سلام
محسن موذنی هستم محقق طب سنتی و طب اسلامی
چند خط مزاج شناسی را بدون کپی کردن مثل دیگران، از خودم و با زبان ساده می نویسم:

اولین ملاک برای تشخیص مزاج پایه، هیکل است.
افراد چاق و هیکلی دارای مزاج مرطوب هستند و لاغرها دارای مزاج خشک
اگه در کنار رطوبت، گرما هم بود، فرد هیکلی گوشتی و عضلانی دارد
اگه سرما همراه با رطوبت بود، فرد هیکلش پر از چربی بوده و بخاطر وجود چربی چاق است.
فرد با مزاج گرم و خشک دارای بدنی لاغر ولی عضلانی و جوندار هستند.
و فرد با مزاج سرد و خشک دارای بدنی استخوانی و لاغر مردنی و کوچک تر از گرم و خشک هاست.

به همین راحتی و سادگی

امضای mkrstr
رژیم کاهش اشتها iranmezaj.ir/product/kaheshe-eshteha رژیم کاهش اشتها
۱۲:۳۸, ۲۰/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #63

نقش گروه خونی در مزاج شناسیخب مزاج شناسی از بهترین و کاربردی ترین و جذاب ترین قسمت های طب سنتی اسلامی هست که خیلی ها دنبالش هستند.شناسایی مزاج طبق نظر حکما و اطبا دارای ۱۰ ملاک هست:ملمس(لمس)
گوشت وچربی
رنگ پوست بدن
مو
هیئت وشکل اعضاء
سرعت انفعال اعضاء
خواب و بیداری
کلیه افعال بدن(دلائل افعال)
کیفیت دفع فضولات بدن
انفعالات نفسانی
با آموزش های سایت ایران مزاج میتونی مزاج شناسی رو به راحت ترین شکل ممکن و ساده تر از هرجایی یاد بگیری گروه های خونی بحثش جداست و متاسفانه افرادی با پرسیدن نوع گروه خونی، فرد رو مزاج شناسی میکنند.اگه تعدادی آدم رو بررسی کنیم و اگه علم مزاج شناسی رو درست یاد گرفته باشیم به راحتی متوجه میشیم که گروه خونی هیچ نقشی در مزاج ندارهمگه نمیگن که فلان گروه خونی مزاجشون بلغمیه؟ پس چرا من مخالفش رو میبینم؟من با فردی دوست هستم که طبق گروه خونی بهش گفته بودند مزاجش سرد و تر یا اصطلاحابلغمی هست ولی کاملا مشخص بود گرم و خشک هست.اگه گروه خونی موثره پس چرا مطابقت نداره؟ من با چند سال فعالیت در طب سنتی و طب اسلامی اعلام میکنم گروه خونی هیچ نقشی درشناسایی مزاج نداره. و هیچ تاثیری هم نداره
۱۴:۱۴, ۲۰/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #64
آواتار
(۲۰/اسفند/۹۵ ۱۲:۳۸)mkrstr نوشته است:  من با چند سال فعالیت در طب سنتی و طب اسلامی اعلام میکنم گروه خونی هیچ نقشی درشناسایی مزاج نداره. و هیچ تاثیری هم نداره

به نظرم در این مورد باید بیشتر مطالعه بشه .

انتظار منطقی اینه که تفاوت گروه خون یه جایی خودش رو به یه شکل نشون بده ، حالا کجا نمیدونم !

باز خوبه شما مطالعه میکنید و استنتاج دارید و مثل این دکتر شیمیایی ها نیستید که اسم خودشون رو گذاشتن پزشک تجربی ! اما اجازه ی استنتاج به خودشون نمیدن .

امضای عمار94
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است- همه هنرها اینچنین‌اند کسی هم که فیلم می‌سازد اثر تراوشات درونی خود اوست- اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است. شهید اوینی
۱۰:۴۴, ۱۲/خرداد/۹۶
شماره ارسال: #65

`من خودم خیلی تست های مزاج شناسیSmile شرکت کردم ولی تست مزاج شناسی سایت گزینه ها خیلی خوب بود ولی نمیدونم اصلا تایید شده هست این گونه آزمون های آنلاین از نظر طب سنتی یا نه؟؟HuhHuh
۲۱:۲۳, ۱۵/مرداد/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۶/مرداد/۹۶ ۲۳:۰۰ توسط mkrstr.)
شماره ارسال: #66

تست مزاج شناسی گزینه ها به نظر معتبر نیست.
می توانست سوالات بسیار بهتری طراحی شود.

به عنوان مثال یکی از سوالات آن مربوط به اذیت شدن پا در کفش است که اصلا همچین سوالی آنهم بدون توضیحات اشتباه است. شاید پای من از کناره ها اذیت شود و یا نوک انگشتان ولی هنگام جواب دادن ذکر نشده و می توانست بهتر طراحی شود.
۹:۵۴, ۱۶/مرداد/۹۶
شماره ارسال: #67
آواتار
(۱۲/خرداد/۹۶ ۱۰:۴۴)farhadsevom نوشته است:  `من خودم خیلی تست های مزاج شناسیSmile شرکت کردم ولی تست مزاج شناسی سایت گزینه ها خیلی خوب بود ولی نمیدونم اصلا تایید شده هست این گونه آزمون های آنلاین از نظر طب سنتی یا نه؟؟HuhHuh
این آزمون مزاج من رو کاملا اشتباه تشخیص داد

امضای mbaghaee

ألَم يَعلَم بأنَّ اللهَ يَري
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]