کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 5 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهـینه سـازی در زندگی
۶:۰۴, ۲/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #1
آواتار
تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که به چه دیتا یا اطلاعاتی در زندگی نیازمند هستید؟!
در این دنیا با ایییییییین همه دانش ها و دانستنیهای گوناگون شما آیا دقت می کنید به کدامشان نیازمند هستید و به کدامشان نه؟!
اصلا چطور انتخاب می کنید چه چیزی را باید بدانید و چه چیزی را نه؟!
یا اینکه به طور تصادفی هر دانستنی رو جلوی چشمتان قرار گرفت رو خواهید دانست؟!

بزارید مثالی بزنیم.
تصور کنید کسی در غاری زندگی می کند.
و اصلا با انسانها هم در ارتباط نبوده. و از دانشهای امروزی هم بی اطلاع هست.
در این غار که سرپناه اوست، چیزهایی دارد و با انها زندگیش را میگذراند. از چوب دستی گرفته تا گوسفندی و جایی برای خوابیدن و ...
به نظرم شما اگر مثلا سیلی بیاید و او بخواهد از بین اینها انتخاب کند و یکیشان را بردارد تا از بین نرود کدامشان را انتخاب خواهد کرد؟!

.
.
.
همونطور که حدس زدید او به بقای خود دقت می کند و چیزی را انتخاب می کند برای بقا به آن نیازمند هست.

در واقع می تواند گفت که او بهگزین کرده و مهمتر را از مهم تشخیص داده.

آیا ما هم چنین شیوه ای را در زندگی بکار میگیریم؟!

بزارید یه شمایی از فضایی که در آن هستیم بدم و ببینیم ما کجا هستیم و چه می کنیم!

همگی می دانیم که زمان محدودی داریم. و دانستنیها هم بیشمار. پس آیا نیاز نیست دقت کنیم و بهگزین کنیم؟!
دقت کنید که همیشه در زندگی حس اینکه در وضعیت بحرانی هستیم به ما دست نمیدهد تا دقت کنیم در انتخاباهایمان.

البته مدنظر این نیست که بیاییم و نسخه ای ثابت و یکسان برای همه بپیچیم

آیا فکر می کنید در زندگی از وقتتون به نحو احسن استفاده می کنید؟!

نظرات شما در مورد بهینه سازی در زندگی چیست؟

نکته ی اساسی صرفا دونستن بهینه کردن زندگی نیست چرا که این قضیه امری بدیهی به نظر میرسد؛ بلکه تلنگریست به این مسئله که:

چرا بدیهی ترین داناییهایمان عملیاتی نمیشود؟!!!

امضای مجید املشی
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۱۰, ۲/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #2
آواتار
نقل قول:آیا فکر می کنید در زندگی از وقتتون به نحو احسن استفاده می کنید؟!
اصلا فکرشو نمیکنیم!Rolleyes2Dodgy
نقل قول:چرا بدیهی ترین داناییهایمان عملیاتی نمیشود؟!!!
چون که حسش نیست!BeardEyeglasses

امضای مهدی2012
به منافقان بشارت ده که مجازات دردناکي در انتظار آنهاست!
همانها که کافران را به جاي مؤمنان، دوست خود انتخاب مي‌کنند. آيا عزت و آبرو نزد آنان مي‌جويند؟ با اينکه همه عزتها از آن خداست؟!

النساء/139
۱۲:۳۱, ۲/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #3
آواتار
جناب املشی
موضوع خیلی زیبا و مفیدی رو مطرح کردی.
در ابتدا تشکر می کنم ازتون.
درسته که نباید برای همه یک نسخه پیچید.
هر کس این کارو برای خودش باید انجام بده و یا این که به هم تلنگر بزنیم. مثل کار زیبایی که شما انجام دادی.
دوست عزیز
اگر از هموطنانمون این سوالو بپرسیم که "زندگی بهینه ای دارید؟" به پاسخ های امیدوارکننده ای نمی رسیم. دلیلش اینه که هموطنانی که از زمان انقلاب اسلامی ایران تا سال های پس از دفاع، به دنیا اومدند، اغلب افراد چند شخصیتی هستند. به دلیل این که دوران تشکیل شخصیت خودشونو در دوران انقلاب، جنگ و پس از جنگ گذراندن.
پیشنهاد من اینه که این مطلبو با دقت بخونید : http://forum.bidari-andishe.ir/thread-25422.html
خود من چند بار در دوران نوجوانی تا جوانی و حتی تا پارسال شخصیت های مختلفی رو تجربه کردم. یعنی یه روز می خوای مذهبی باشی، یه روز می خوای تیپ روزو داشته باشی، یه روز فکر می کنی مذهبت پاسخ گوی نیازهای تو نیست و ...
این ها تا زمانی که شخصیت انسان شکل بگیره و به ثبات برسه ادامه داره. و بعد از اونه که می شه با توجه به هدف انسان از زندگی و ارزش هاش، سنجید که در زندگی بهگزینگی داره؟ اصلا کارایی داره تو زندگیش؟ اثربخشی داره؟ و در مجموع می شه گفت بهره وری داریم یا نه؟

شخصا از وقتم استفاده درستی نمی کنم. یاد یه جمله ای افتادم : ای انسان، وقت طلا نیست، تو گران بهاترینی.
وقتی می تونیم زندگی بهینه ای داشته باشیم که بدونیم می خوایم به کجا و به چی برسیم. هر چه قدر هدفو کوچک تر و تخصصی تر کنیم بهتره. بعد با توجه به خودمون و راهی که برای رسیدن به هدف باید بپیماییم یا بسازیمش، خودمونو پرورش بدیم. سپس برنامه ریزی کنیم و بعد برنامه مونو عملیاتی کنیم. اجرا و نظارت بر اجرا و رفع عیب ها چیزیه که ما ایرانی ها باید پرورششون بدیم. سپس بدون انجام هیچ حرکت اضافی ای به سمت هدف پیش بریم. این جوری ما با بهگزینگی به بهره وری در زندگی می رسیم. پاسخ به این سوالتونم دادم : " چرا بدیهی ترین داناییهایمان عملیاتی نمیشود؟!!!"
کسی که زندگی شو روی یک کاغذ ننوشته باشه، بدونه خیلی از سرمایه هاشو (مالی، زمانی و ...) داره تلف می کنه. و می تونه خیلی راحت تر به هدف و اهدافش برسه.
برای رسیدن به بهره وری در زندگی و بهگزینگی، راهی که در زندگی برای خودتون انتخاب کردیم رو مانند یک نقشه رسیدن به گنج که در کارتون ها و فیلم ها دیدم ترسیم کنیم و هرگز از مسیر دیگه ای نریم.
۱۸:۵۶, ۲/خرداد/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲/خرداد/۹۲ ۱۹:۰۱ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #4
آواتار

یه سوال مثالی می زنم تا بهتر بتونم منظورمو بیان کنم:

فرض کنید ما یه فرد معمولی در جامعه هستیم.
به نظر شما اینکه بدونیم و بتونیم شیر آب خونه که چکه می کنه واشرش رو عوض کنیم نیاز ماست یا دونستن اینکه اهرام ثلاثه چند متره؟!!!

۱۸:۵۸, ۲/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #5
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
با تشکر از موضوع خوبتان

من هم خیلی اوقات این احساس بهم دست میده که اونطور که باید زندگی نمیکنم.یا از وقتم استفاده نمیکنم...
مثلا همین ماه رجب ... چقدر ازش استفاده کردم یا قصد دارم استفاده کنم؟؟؟
استاد طاهرزاده میگن جمع اعمال هر روز ماه رجب یک ساعت میشه...این یک ساعت در مقابل وقتهایی که تلف میکنیم چیزی نیست ولی...

جوابی که تاحالا در مورد این که چرا اونطور که باید زندگی نمیکنم، بهش رسیدم اینه:

ما تعریفی از انسان کرده ایم و بر اساس آن نیازهایی بی ارزش برایمان تعریف شده که، همه و همه باعث شده از هدف اصلی زندگی دور شویم...

این هدف اصلی از زندگی هست که گاه و بی گاه گم میشود... و بدنبالش ما نیز...

امضای Tolou
کیست که به خدا اعتماد کرد
و
پشیمان شد؟
...

۲۲:۵۰, ۲/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #6
آواتار
به نظر من افتادن سایه طمع روی زندگی و طرز فکر افراد این نوع نگرش را بوجود آورده که باید دست به غارت اطلاعات وسیع موجود بزنه و همانند یگ گرگ گرسنه تنها به دریدن اطلاعات فکر کنه نه کاربرد اونها . بحث را از جهات گوناکونی میشه بررسی کرد

پاشنه آشیل یا چشم اسفندیار خود را پیدا کنید
با بررسی مثلث ضعف که شامل کبر - حسد - طمع هست به نتایج خوبی می توان دست پیدا کرد .

چرا فرد باید خودشو در دریای اطلاعات بی نیاز غرق کنه و در اون دست و پا بزنه ! برای ارضای کدام نیاز ؟؟ طمع داشتن اطلاعات ؟کبر به داشتن اطلاعات ؟ یا حسد از اطلاعات دیگران ؟ هر کس با بررسی درون خودش می تونه از نیت خودش براید به دست یافتن اطلاعات مورد نظر آگاه بشه و خودش را از ضعف مبرا کنه .

اگر یک فرد نظامی را در نظر بگیرید برای هر نوع مبارزه ای فرضا دریا لباس غواصی یا هوا چتر نجات یا کوه وسائل کوه نوردی را همراه خودش میبره و سرباز جنگ نرم باید به صورت همین صورت یعنی به صورت کاربردی خودشو تجهیز کنه .

فرضا تا هنوز به همه ابهامات خودمون در دین اسلام به نتیجه مطالعاتی نرسیدم چه نیازی به رفتن به سمت عرفان های نوظهور ! آیا هر راهی ارزش رفتن را دارد ؟

خیلی دوست دارم نظرم دوستان را درباره چگونه کاربردی زندگی کنیم را بدونم
ممنون

امضای انصارالمهدی
دعا تهدید را به فرصت تبدیل می کند
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۰:۳۶, ۳/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #7
آواتار
سلام.

سپاس فراوان از جناب آقای املشی بزرگوار بابت ایجاد این تاپیک ارزشمندشون.
Rose

بنده دقیقا با انصار المهدی موافقم.
Smile

الان یه طوری شده که مردم فقط میرن دنبال خوندن مطالب مختلف که خیییییییلیاشونم هیچ وقت به دردشون نمیخوره.البته منظور من این نیست که نباید از دانستنیهای مختلف اطلاعات داشت.اتفاقا خوبه که از خیلی چیزهای اطرافمون اطلاعات داشته باشیم ولی بهتره اولویت یادگیری خودمون و پرورش استعداد در ی زمینه خاصمونو در جایی استفاده کنیم که در زندگی کاربرد داشته باشه.

مثلا خوبه که به قول آقای املشی درباره اهرام ثلاثه اطلاعات داشته باشیم ولی نه در حدی که مانع کسب اطلاعاتمون از موضوعات مهمتر بشه.

هر فردی با توجه به شرایطش دانستنیهایی رو احتیاج داره.مثلا یه خانم خونه دار نه تنها باید آشپزی بلد باشه بلکه باید به قول آقای املشی عوض کردن واشر رو هم بلد باشه که در مواقع ضروری بتونه خودش دست به کار بشه.

به نظر من ،هرفردی اول باید خودشو بشناسه و تعریفی از خودش داشته باشه.مثلا من بدونم که به عنوان دختر یا پسر یادگیری چه وظایفی باید برام اولویت داشته باشه..بعد اونا رو برنامه ریزی کنم.که بتونم اونارو در زندگیم اجرا کنم.
Smile

امضای ترنم
آب را گل نكنید . . .
شاید از دور علمدار حسین،
مشك طفلان بر دوش،
زخم و خون بر اندام،
می رسد تا كه از این آب روان،
پر كند مشك تهی، ببرد جرعه آبی برساند به حرم،
تا علی اصغر بی شیر رباب، نفسش تازه شود و بخوابد آرام . . .
آب را گل نكنید . . .

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۴:۴۸, ۳/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #8
آواتار
(۲/خرداد/۹۲ ۱۸:۵۶)مجید املشی نوشته است:  

یه سوال مثالی می زنم تا بهتر بتونم منظورمو بیان کنم:

فرض کنید ما یه فرد معمولی در جامعه هستیم.
به نظر شما اینکه بدونیم و بتونیم شیر آب خونه که چکه می کنه واشرش رو عوض کنیم نیاز ماست یا دونستن اینکه اهرام ثلاثه چند متره؟!!!

یکی میگفت:
با یکی از بزرگان توی شهری میرفتند. ایشون راهنماشون بوده... توی راه چندبار میگه این ساختمون ماله فلان زمانه و... ولی ایشون توجه چندانی نمیکنن... علت را ازشون میپرسند... میگن نیازی به دانستن اینها ندارم. دلیلی نمیبینم ذهنم را با این مسائل مشغول کنم...
بعد گفتند: تاجایی که میشه از دیدن ،شنیدن و حرف زدن در مورد غیر ضروریات پرهیز کنید...
این بدردم خورد...
یه مدت بود که تگاهی توی اتوبوس یا تاکسی که بودم خیلی دوست داشتم به آدمها، نحوه رفتارشون وظاهرشون نگاه کنم... درسته که ذهنم به طور خاص درگیر نمیشد اما باز اثرات خودشو داشت...
یه مدته که سعی میکنم سرم به کار خودم باشه حتی اگه کتاب نمیخونم زیاد هم نگاه نکنم...
حس خوبی دارم...
میگن باید ذهنتونو باید برای مورددیگهای خالی کنید...
و اون تفکر در مورد خدا و صفاتش از طریق تفکر در آیاتش است... این موارد کوچیک میتونه مقدمه خلوت ذهن بشه...

بگذریم....

اما کلا قدم اول همان شناخت خودمان است...
خودمان را باید تعریف کنیم...
تازمانی که در تعریفمان از انسان، جسم بیشتر از روح نقش داشته باشد همین ها ادامه دارد...

درست است که طبق تعاریف اسلامی در تعریفمان از انسان، روح نقش اصلی را دارد و جسم نقش ابزاری، اما در کنار این تعریفات، تعریف غرب از انسان را داریم که محدود به جسم انسان میشود...و با این هجوم تبلیغات و آنچه در جامعه هست....
اینجاست که نقش روح در تعریفمان کمرنگ میشود... و هرچه این نقش کمرنگ تر، نیازهای بی ارزش بیشتر، دوری از هدف بیشتر...

*** میگفت واسه هرکاری که میخوای انجام بدی بگو که چی بشه؟
باید بتونید دلیلی درست برای انجام اون کار در آن دنیا ارائه بدید...
مثلا فلان فیلم را میخواید ببینید... که چی بشه؟
فلان کلاس را میخواید برید... که چی بشه؟

.
.
.
۲۰:۲۶, ۳/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #9
آواتار

واقعا ممنونم از دوستانSmileHeart
نکات بسیار ارزشمندی رو اشاره کردید.
امیدوارم در ادامه ای بحث هم همراه باشید.

به نظرم قدم اول در این مسیر شناخت هست. از شناخت خود تا همین شناختی که در همین جا داریم بحث می کنیم.
وقتی دانایی بدست میاد طبیعتا همون لحظه عملیاتی نمیشه. هرچقدر داناییمون عمیقتر درجه ی عملیاتی شدنش بیشتر.

نکته ی دیگه ای که به ذهنم میرسه اینه که صرف اینکه انبوهی از اطلاعات پراکنده داشته باشیم چه کمکی به رشدمان خواهد کرد؟!
آیا نباید دقت کنیم که کدامشان اولویت دارند و کدامشان نیاز ماست؟!

در یک جمله:

هاردگونه نباشیم؛ بلکه سی پی یوگونه باشیم.

۲۱:۴۰, ۳/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #10
آواتار
ببخشید که خودمو مثال می زنم.
من خیلی سعی کردم زندگیمو ساده کنم، وسایل اضافی مو انداختم دور و ارتباطات و کارهای روزانه مو مدیریت کردم. جوری که می تونستم یه روز کاملا بیکار باشم. الان که مجرد هستم این کارو کردم.
و تصمیم دارم زمانی که ازدواج هم می کنم، ساده زندگی کنم و برنامه روزانه م خلوت باشه. به این معنی که کمترین کاری کنم که بیشترین سودو برای رسیدن به هدفم از زندگی داشته باشم. یعنی همون بهگزینگی.
یه عادت ها و فرهنگ هایی داریم که گاهی باعث شلوغی فکر و برنامه مون می شه. با حذف اونا می شه فکرو آزاد کرد تا بتونیم به چیزهایی که می خوایم فکر کنیم و بهش فرصت بدیم که در موردش کار کنه و پیامی به ما بده. و این جوری دانشمون فراوون می شه و می تونیم بهتر هم عملیاتیش کنیم.

موضوع دیگه که اشاره کردید، انبوه اطلاعات بود. درسته که این مستندها و خیلی از برنامه های تلویزیون و اخبار و مطالب مجله ها و نشریات جذاب هستن. اما آیا به کار می آن؟ اگر بخوایم بهگزینگی کنیم، آیا اونا انتخاب می شن؟ خیلی راحت اون قسمتی که به دردمون نمی خوره رو حذف کنیم تا جا برای گزینه های بهتر و در جهت زندگی و اهدافمون رو ایجاد کنیم.
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا