کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نظریه زمین تخت!
۱۵:۲۵, ۳/آبان/۹۶
شماره ارسال: #1
آواتار
در عصر مدرن، صحبت در مورد زمین تخت شاید کمی غیرعقلی باشد؛ اما در طول چند سال گذشته انجمنی شکل گرفته است که با نام انجمن زمین تخت‌گرایان شناخته می‌شود. آن‌چه در مورد این انجمن نگران‌کننده شده، این است که هر روز افراد بسیاری جذب آن می‌شوند و زمین تخت‌گرایان با شبه علم، دیدگاه خود را بر سر زبان‌ها انداخته‌اند. این دیدگاه هم اکنون میلیون‌ها طرفدار دارد که بر اعتقاد خود پافشاری می‌کنند و بر این باورند که هیچ‌گونه مدرکی وجود ندارد که بتوان با استناد به آن‌، کروی بودن زمین را ثابت کرد.

دیدگاه زمین تخت در اواخر قرن ۱۹ میلادی بود که دستخوش تغییراتی اساسی شد؛ یعنی درست در همان زمانی که همگان پذیرفته بودند زمین مرکز عالم نیست و همچون سایر سیارات، به دور ستاره‌ای به نام خورشید گردش می‌کند. افرادی که به زمین تخت باور داشتند، در آن زمان اعلام کردند که افراد معتقد به کروی بودن زمین، بی‌دین هستند و با گفتن این‌که زمین به دور فلان چیز در حال گردش است، سعی در کم‌ارزش کردن ادیان دارند. این افراد که خود را بازگویان حقیقت می‌دانند، تمام افرادی را که به نوعی در شکل‌گیری نظریه زمین مرکزی دخیل بوده‌اند، فراماسون و عضو لژهای ماسونی می‌دانند و می‌گویند آن‌ها افرادی بی‌دین بوده‌اند و سعی کرده‌اند با کنترل ذهن افراد، دانش بشری را به سمتی هدایت کنند که خودشان می‌خواهند.

انجمن زمین تخت‌گرایان، بیان می‌کند که زمین ما در اصل یک دیسک و گرانش تنها یک توهم است و وجود ندارد. این انجمن در قسمت توضیحات دیدگاه زمین تخت، این چنین می‌نویسد:

زمین، یک صفحه گرد است که در مرکز آن قطب شمال و در اطراف آن، کوه‌هایی یخی که به نام قطب جنوب می‌شناسیم، قرار گرفته‌اند. این کوه‌های یخی که زمین را احاطه کرده‌اند، ارتفاعی در حدود ۵۰ متر دارند. کارمندان ناسا از این کوه یخی محافظت می‌کنند تا افراد نتوانند از آن بالا بروند و به کوه‌های یخی آسیبی برسانند؛ اما آن‌ها در واقع مانع رفتن افراد به لبه صفحه زمین می‌شوند.
ماه و خورشید، دو کره کوچک‌تر از زمین با قطر ۵۱ کیلومتر هستند که در ارتفاع ۴۸۲۸ کیلومتری از سطح زمین قرار دارند و در مدارهایی حرکت می‌کنند تا روز و شب را به‌وجود بیاورند و ستاره‌ها در ارتفاع ۴۹۸۸ کیلومتری و در گنبد آسمان قرار گرفته‌اند. خورشید و ماه همچون نور افکن‌هایی، به هنگام گردش بر فراز زمین، در یک چرخه ۲۴ ساعته بخش‌هایی از آن را روشن می‌کنند. به هنگام ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی، یک پدیده به نام ضد ماه (یا سایه، که در افسانه‌ها نیز به آن اشاره شده است) از مقابل ماه و خورشید عبور می‌کند و آن‌ها را تاریک می‌سازد.


این دیدگاه، همچنان توسط انجمن زمین‌ تخت‌گرایان تبلیغ می‌شود و توانسته است در طول سالیان گذشته، به خوبی در میان مردم رواج پیدا کند. بسیاری از بازگویان حقیقت، در چند سال گذشته گوشه‌گیر شده بودند و دیدگاه گیج‌کننده‌ی آن‌ها را کسی نمی‌پذیرفت؛ اما باز هم به تازگی آن‌ها بازگشته‌اند. طبق گفته‌ی رئیس انجمن زمین تخت‌گرایان، از سال ۲۰۰۹ تا به امروز، هر ساله ۲۰۰ فرد جدید به عضویت انجمن درآمده‌اند و اکنون تعداد پیروان این دیدگاه به هزاران و یا شاید میلیون‌ها نفر رسیده است. این افراد به چیزهایی که ما اعتقاد داریم، باور ندارند؛ به عنوان مثال، آن‌ها به چیزی به نام گرانش معتقد نیستند و بر این باورند که در اطراف زمین هیچ‌ ماهواره‌ای وجود ندارد و این‌ها همگی دروغ‌های بزرگ سازمان‌های فضایی هستند. زمین تخت‌گرایان می‌گویند تا به امروز هیچ کسی نتوانسته است به فضا برود و ویدیوها و تصاویر ارسال‌شده از فضا همگی ساختگی و جعلی هستند.

زمین تخت‌گرایان دیدگاه خود را در یوتیوب گسترش داده‌اند. این افراد سعی می‌کنند به جای ارائه‌ی پاسخی علمی، با ویدیوهایی که ذهن هر بیننده‌ای را مشغول می‌کنند، به این دیدگاه رونق ببخشند. البته آمار لایک‌ها و تماشای این ویدیوها در یوتیوب و توییتر نشان می‌دهد بسیاری از افراد به این دیدگاه اعتقاد پیدا کرده‌اند و عملاً باور دارند که زمین تخت است؛ اما آیا در قرن ۲۱ چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ اگر این امر ممکن است، تأثیرات آن از نظر روان‌شناختی چگونه خواهد بود؟

زمین تخت‌گرایان حتی پا را فراتر گذاشته‌اند و می‌گویند جاذبه تنها یک توهم است؛ زیرا اگر گرانش مرکزگرا وجود داشته باشد، دیدگاه زمین تخت بی‌معنی می‌شود و از بین می‌رود. زمین تخت‌گرایان بر این باورند که اجرام، به سمت پایین شتاب نمی‌گیرند و این در واقع زمین است که با شتاب ۹.۸ متر مربع به سمت بالا حرکت شتاب‌دار دارد. البته برخی دیگر نیز بر این باورند که زمین کاملاً ثابت و چیزی به نام وزن، از ویژگی‌های ذاتی یک شیء است. یعنی یک وسیله‌ی یک کیلوگرمی، ماهیتی یک کیلوگرمی دارد و این یعنی مجموع جرم ذرات آن یک کیلوگرم است و این اصلاً به جاذبه ربطی ندارد. این اجرام به هنگام سقوط هوا را می‌شکافند و در واقع هوا یک نقش کلیدی در این بین ایفا می‌کند. زمین تخت‌گرایان می‌گویند گرانش آن‌قدر قوی است که می‌تواند اقیانوس را روی زمین نگه دارد؛ اما نمی‌تواند مانع پرواز یک پرنده یا یک بالون شود. آن‌ها بر این باورند که گرانش اصلاً هیچ نقشی در این بین ندارد و صرفاً سبک‌تر بودن اجرام از هوا باعث بالا رفتنشان می‌شود.

با توجه به این تفاسیر، زمین یک دیسک تخت و ثابت است و توسط گنبد آسمان پوشیده شده و اطراف این زمین را کوه‌های یخی (کوه قاف) فرا گرفته‌اند (از هر نقطه‌ای به سمت جنوب حرکت کنید به یخ‌های قطب جنوب می‌رسید). اما در زیر این دیسک تخت چه چیزی قرار گرفته است؟ زمین‌ تخت‌گرایان هنوز پاسخ این سؤال را نمی‌دانند؛ اما به متون کتب مقدس اشاره می‌کنند و بر این باورند که در زیر این دیسک تخت، سنگ‌ قرار گرفته است.

زمین تخت‌گرایان دیدگاه بسیار جالبی دارند؛ آن‌ها می‌گویند تمام تصاویر منتشرشده از فضا که زمین را به صورت کره نشان می‌دهند، توسط نرم‌افزارهای ویرایش تصویر، اصلاح شده‌اند و فتوشاپ هستند! زمین تخت‌گرایان می‌گویند هیچ انسانی تاکنون نتوانسته است به فضا برود و ویدیوهای منتشرشده همگی جعلی و دروغ‌های بزرگی هستند که سازمان‌های فضایی می‌گویند. زمین تخت‌گرایان بر این باورند که ماهواره‌ای در آسمان وجود ندارد و سرویس GPS به‌وسیله‌ی بالون‌های هوایی و دکل‌ها کار می‌کند. بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که توانسته‌اند در شب، ماهواره‌ها را در آسمان مشاهده کنند؛ زمین تخت‌گرایان می‌گویند یک هواپیما در ارتفاع ۱۵ کیلومتری از سطح زمین، به شکل یک نقطه دیده می‌شود یا اصلاً دیده نمی‌شود، پس چگونه می‌توان ماهواره‌ای را که چند برابر از هواپیما کوچک‌تر است، در ارتفاع چند صد کیلومتری سطح زمین مشاهده کرد؟ چرا وقتی فضانوردان تصاویری از زمین منتشر می‌کنند، در هیچ یک از این تصاویر، نمی‌توان یکی از چند هزار ماهواره‌ی موجود در فضا را مشاهده کرد؟ چرا هیچ تصویر حقیقی از ماهواره‌ها در فضا وجود ندارد؟

زمین تخت‌گرایان، بر این باورند که ویدیوهای فضانوردان همگی در استودیوهای هالیوود ساخته می‌شوند و فضانوردان به وسیله‌ی طناب معلق شده‌اند. هنوز معلوم نیست چرا باید دولت‌ها شکل واقعی زمین را از مردم مخفی کنند؛ اما زمین تخت‌گرایان بر این باورند که به احتمال زیاد، دولت‌ها قصد دارند دین را کمرنگ کنند و از این راه پول‌های زیادی به‌دست می‌آورند.

دیدگاه زمین تخت، توسط روش‌های مشاهداتی پیش می‌رود و توضیحی علمی ندارد. این روش که با نام «روش Zetetic» شناخته می‌شود، جایگزین روش علمی است و در قرن ۱۹ میلادی توسط یک زمین تخت‌گرا توسعه داده شده است. در واقع در این روش، مشاهدات حسی به نتایج علمی ارجحیت دارند. با توجه به توضیحاتی که در مورد تفکر زمین تخت‌گرایان داده شد، شاید دیدگاه آن‌ها شبیه یک شوخی باشد؛ اما طرفداران این دیدگاه، کاملاً آن را پذیرفته‌اند و نوشته‌های باستانی را معتبرتر از ستاره‌شناسی مدرن می‌دانند. به طور خلاصه، زمین تخت‌گرایان اصلاً با ما شوخی نمی‌کنند.

یکی از چیزهایی که زمین تخت‌گرایان روی آن اصرار دارند و از آن برای پیش بردن دیدگاه خود استفاده می‌کنند، قطب جنوب است. این افراد می‌گویند اگر زمین گرد است و مشکلی ندارد، چرا پرواز بر فراز قطب جنوب ممنوع است؟ چرا دولت‌ها سعی می‌کنند از قطب جنوب محافظت کنند؟ این افراد می‌گویند دولت‌ها همگی می‌خواهند از رسیدن مردم به لبه‌ی زمین و گنبد آسمان جلوگیری کنند.

زمین تخت‌گرایان می‌گویند جنس گنبد آسمان از کریستال و پشت آن به احتمال زیاد آب است. بسیاری از مردم برای باطل کردن دیدگاه زمین تخت، می‌گویند اگر زمین تخت است از لبه‌ی آن سقوط می‌کنیم؛ اما در واقع این‌گونه نیست. دیدگاه زمین تخت مدرن به صورت حرفه‌ای بازطراحی شده است تا بتواند به همه‌ی این شبهات پاسخ دهد که البته بسیاری از آن‌ها غیر عقلانی هستند. گرداگرد زمین را کوه یخی فرا گرفته است، پس قرار نیست از لبه‌ی آن سقوط کنید. زمین تخت‌گرایان حتی برای پدید آمدن فصل‌ها نیز توضیحاتی ارائه کرده‌اند که هرچند غیر علمی هستند؛ اما توسط خودشان به راحتی پذیرفته می‌شوند. این افراد بر این باورند که خورشید در طول یک سال، در چند مدار مختلف گردش می‌کند که مواقعی خاصی از سال، به برخی مناطق مایل و به برخی منطق به صورت عمود می‌تابد و فصل‌ها را به‌ وجود می‌آورد.

بسیاری از دانشمندان، زمین تخت‌گرایان را درست همانند افرادی می‌دانند که به یوفوها باور دارند. دانشمندانی که در زمینه‌ی تئوری‌های توطئه تحقیق کرده‌اند، می‌گویند بیش از نیمی از آمریکایی‌ها به تئوری‌های توطئه باور دارند؛ پس با این تفاسیر باید انتظار داشته باشیم که روز به روز بر تعداد افراد زمین تخت‌گرا افزوده شود. بسیاری از افراد سرشناس، مانند B.o.B، رپر مشهور، به جمع زمین تخت‌گرایان پیوسته‌اند و بارها گفته‌اند زمین تخت است.

زمین تخت‌گرایان می‌گویند راکت‌های آماتوری که به سمت فضا پرتاب شده‌اند، هیچ‌گونه انحنایی نشان نمی‌دهند و افق همواره به صورت یک خط صاف است. این افراد می‌گویند تصاویر فضایی معمولاً توسط لنزهای FishEye و دوربین‌های Go Pro ثبت می‌شوند و زمین را به صورت منحنی نشان می‌دهند. شاید اگر شما نیز ویدیوها را مشاهده کنید، متوجه این موضوع شوید که انحنای زمین خیلی غیر طبیعی نشان داده می‌شود؛ اما این دلیل نمی‌شود که فرض کنیم زمین تخت است. اگر زمین تخت باشد و گرانشی وجود نداشته باشد، چگونه دیگر سیارات به دور خورشید گردش می‌کنند؟

زمین تخت، دیدگاهی است که هزاران سال قدمت دارد و گویا در قرن ۲۱ نیز بسیاری به آن معتقد هستند و به این سادگی نمی‌شود پیروان آن را متقاعد کرد. زمین گرد است و همچون سیارات دیگر به دور خورشید گردش می‌کند؛ اما این نمی‌تواند بازگویان حقیقت و زمین تخت‌گرایان را از دیدگاه خود منصرف کند؛ آن‌ها همچنان هستند و دیدگاه خود را تبلیغ می‌کنند و بهتر است با دانش کافی با این افراد مذاکره کرد؛ زیرا اگر دانش کافی نداشته باشید، به راحتی یک زمین‌ تخت‌گرا خواهید شد.

برای مطالعه بیشتر

امضای -Ali-
[تصویر: 1_Untitle2.png]

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 5 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۱:۳۰, ۲۴/آبان/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۴/آبان/۹۶ ۱۱:۳۰ توسط عمار94.)
شماره ارسال: #41
آواتار
(۲۴/آبان/۹۶ ۰:۴۰)سعدی نوشته است:  دعوا بر سر چیه؟

دعوا سر اینه که به هر ادمی نباید اجازه ی حرف زدن داد ، شخصی که معلوم نیست کلا به چی عقیده داره یا نداره نباید این اجازه رو داشته باشه که بخواد نظریات اساتید مسلم فقه رو زیر سوال ببره . نظراتی که دارند به شدت درست کار میکنند .
(۲۴/آبان/۹۶ ۰:۴۰)سعدی نوشته است:  در حالت عادی اینقدر بحث را پیگیری نمی کنم.

مطمئنیBig Grin
قبلا که روشت این بود هر کی هر جوابی میداد تو یه چیز(با ربط یا بی ربط) در ادامه میگفتیSmile برات هم مهم نبود این کار چند روز یا چند سال طول بکشه Confused بعدش که طرف دیگه واقعا خسته میشد (مغزش خورده میشد !) پیروزمندانه آخرین چرت و پرت رو هم درج میکردی ! البته این موضوع رو باید مدیران تالار بفهمند که نمیفهمندSad
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۵۰, ۲۴/آبان/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۴/آبان/۹۶ ۱۳:۳۴ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #42

(۲۴/آبان/۹۶ ۱۱:۳۰)عمار94 نوشته است:  نظراتی که دارند به شدت درست کار میکنند .
چه مشاهداتی باعث شده به این نتیجه برسید که دارو به شدت درست کار می کنه؟
روی چه بیماریهایی امتحان شده؟
جامعه آماری چی بوده؟
و عوامل مزاحم بر تحقیق چطور حذف شده اند؟

چیزی که مهمه اینه که چه دلایلی برای موثر بودن داروی مورد ادعا وجود داره. مسائل حاشیه ای اهمیتی ندارند.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۵:۲۳, ۲۴/آبان/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۴/آبان/۹۶ ۱۵:۴۴ توسط فاطمه خانم.)
شماره ارسال: #43
آواتار
(۲۴/آبان/۹۶ ۱۱:۵۰)سعدی نوشته است:  چه مشاهداتی باعث شده به این نتیجه برسید که دارو به شدت درست کار می کنه؟
روی چه بیماریهایی امتحان شده؟
جامعه آماری چی بوده؟
و عوامل مزاحم بر تحقیق چطور حذف شده اند؟

چیزی که مهمه اینه که چه دلایلی برای موثر بودن داروی مورد ادعا وجود داره. مسائل حاشیه ای اهمیتی ندارند.

این شد حرف حساب ، میتونی بگی ( من طب را به صورت تجربی قبول دارم ) بعدش میتونی با یکی که طب تجربی رو قبول نداشت یا این طور که میگن قبول نداشت بحث کنی .

( پست ویرایش شد)
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۶:۴۷, ۲۴/آبان/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/آبان/۹۶ ۱۳:۲۳ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #44

(۲۴/آبان/۹۶ ۱۵:۲۳)عمار94 نوشته است:  این شد حرف حساب ، میتونی بگی ( من طب را به صورت تجربی قبول دارم ) بعدش میتونی با یکی که طب تجربی رو قبول نداشت یا این طور که میگن قبول نداشت بحث کنی .
بله. مشکل اینه که طرفداران این ادعاها، اصلاً روش علمی-تجربی رو قبول ندارند. قبلاً هم با یکی از دوستان در این مورد صحبت کردیم:
روش علمی-تجربی: خوب یا بد؟
در واقع این که میگن "به ما اجازه تحقیق داده نمیشه" فقط یک بهانه است. وگرنه با اصل تحقیقهای تجربی حداقل در قالب روش علمی مخالف اند. اگر واقعاً قصدی برای انجا آزمایش وجود داشت، هم می تونستند از مراکز تحقیقاتی طب سنتی کمک بگیرند و هم از نهادهای دینی که بودجه خودشون رو دارند. در صورتی که این ادعا بتونه اثبات بشه، تبلیغ خیلی بزرگی برای مذهبه و بنابراین اگر ایشان بتونند نهادهای دینی را در مورد ادعاشون متقاعد کنند، دلیلی نداره که بودجه ای در اختیارشون قرار نگیره.

ولی مسئله اینه که نه تنها اثبات تجربی برای کارایی این دارو نداریم، بلکه روایتی که آقای تبریزیان بهش استناد کرده اند هم از نظر کارشناس محترم، یک روایت ضعیفه که توسط غلو کنندگان نقل شده. پس آقای تبریزیان با چه پشتوانه ای دارند این دارو را تجویز می کنند و به فروش می رسانند؟ به نظرم حداقل باید یه هشداری در مورد نبود دلیل و مدرک به افرادی که می خوان از این روش استفاده کنند داده بشه.

کافیه ایشان با یک فونت درشت در سایتشون بنویسند: "این دارو فاقد اثبات تجربی یا روایی محکم است ..."
یا اینکه اگر اثباتی وجود داره ذکر بشه.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
Lightbulb نظریه آشوب...نظریه شیطان asier 67 33,639 ۱۴/خرداد/۹۳ ۲۱:۰۱
آخرین ارسال: عبدالرحمن

پرش در بین بخشها:


بالا